Психолози и психотерапевти

  • 655 387
  • 976
  •   1
Отговори
# 930
  • Мнения: 1 008
благодаря ти много ,искам да попитам гледах началната страница ,но там не пише адреси ,искам да видя дали има някой близо до студентски  Confused
Аничка-не зная дали има някой на близо,но не бих ти препоръчала да избираш по този критерий.В крайна сметка е важно да получиш квалифицирана помощ.Пожелавам успех!

# 931
  • Мнения: 25
Здравейте, може би е добре да се направи едно разграничение на специалистите за да не стават грешки:
1. Психиатър - лекар, специализирал психиатрия, който главно работи медикаментозно и се намесва при заболявания които превишават общоприетото "нормално". Ако няма други специализации той не е психотерапевт и не не може да провежда психотерапия!
2. Психолог - специалист завършил психология. Такова специалисти биха могли да извършват консултации, с клиенти, за намиране на решение или изход от дадена актуална ситуация за клиента. Те не са психотерапевти и не могат да провеждат психотерапия.
3. Психотерапевт - специалист от помагащите професии, лекар или психолог, който се е обучил в психотерапия. Обучението трае дълги години и е ИЗВЪНУНИВЕРСИТЕТСКО. Обикновено протича по следния начин като изключим минималните различия в различните психотерапевтични направления:

1-ви етап: Лична терапия - 200ч. /2г./ - тук обучаващият се е чисто и просто пациент
2-ри етап: Ко-терапевт /ко-водещ/ - 500ч. 4-5г. - в този етап се усвояват основни психотерапевтични похвати и техники, в зависимост от школата и метода. На края на нивото се държи изпит /практически/ и се присъжда правоспособност - ко-терапевт, или кансултант.
3-ти етап: Психотерапевт - /500ч., 4-5г. + 100ч. проведена терапия с клиенти под супервизия +защита на теза по психотерапия + защита на документирани 5 случая най-малко от по 20 сесии с клиенти/ - след приключването на това ниво се полага значително сериозен изпит и се проверяват както знанията на бъдещият психотерапевт, така и личностните му ресурси, поведение и т.н. За да му се присъди титла - психотерапевт, той трябва да бъде предложен поне от двама вече титуловани психотерапевти. ..... В общи линии е това. Умолявам всеки който се подлага на психотерапия да настоява за информация относно квалификациите на специалистите.
Психотерапията не може да се практикува без квалификация, дори и от много добри психиатри и психолози. Тя просто трябва да се изучи и оттренира по приетите правила.

# 932
  • Мнения: 25
Отново малко информация относно видовете психологическа и психотерапевтична помощ:

Какво е психологическо консултиране?

Фокусиран към намиране на конкретно решение контакт, който се провежда в рамките на една до няколко сесии за разлика от процеса на психотерапия, който обикновено изисква по-продължителен период от време и по-сериозен ангажимент от страна на клиента

    Какво е психотерапия?

Терапевтичен процес на взаимодействие между клиент и терапевт в рамките на определен период, в  който се споделя минал и настоящ опит, и се изработват модели за бъдеща промяна

    Какво е психотерапия в група?

- да се видиш през погледа на другите;да ползваш опита на другите членове в групата и да вземеш това, което е полезно за  теб;
 - в групата съществува  принципа на конфиденциалност - “всичко, което се случва там, си остава в нейните граници”, стимулира се груповата сплотеност;
 - усвояваш нови знания чрез опита и преживяването, с помощта на ролево взаимодействие и обсъждания;
 - икономически по -изгоден  метод;

    Фамилна психотерапия

Направление,  фокусирано  към  развитие  на семейството  като  система.

    Детско-юношеска психотерапия
Насочена към проблематиката на детско-юношеските възрастови етапи и произлизащите от тях актуални проблеми.

# 933
  • Мнения: 1 008
 Grinning nekoi -темата е разисквана в дълбочина от колегите психолози,които сме тук поне три пъти.Не откривате топлата вода-благодарим за включването все пак.

# 934
  • Мнения: 25
Радвам се, но не мислите ли че е добре да я закърфичите на видно място, за да може всеки който пита да знае какво да търси? Лично мнение. Това е голям проблем между другото, незнам Вие психолозите как мислите. Ние психотерапевтите сме потресени по принцип.

# 935
  • Мнения: 1 008
Радвам се, но не мислите ли че е добре да я закърфичите на видно място, за да може всеки който пита да знае какво да търси? Лично мнение. Това е голям проблем между другото, незнам Вие психолозите как мислите. Ние психотерапевтите сме потресени по принцип.
Вие психотерапевтите Grinning от какво сте потресени?Опитваме се да ориентираме хората,защото те не са длъжни да знаят нашите особености на професията.При избора на психотерапевт е добре да се ориентират към хора,които са психиатри,клинични психолози и имат допълнително обучение по психотерапия.Това нищихме малко по-горе,че не можеш да си психотерапевт без практиката в заведение за психично здраве.

# 936
  • Мнения: 25
Това е една малка част от изискванията. Ако искате може да се постнете изискванията според БАП и етичния кодекс /мога да го сложа и аз/.  Не само клинична практика. На мен лично вече ми е писнало на терапия да идват първо дрогирани клиенти от невролози и психиатри... а това са здрави хора. Много е неприятно. Хем се знае и от тях на какво могат да помогнат и на какво не и пак ги тъпчат. Психиатръте, дори и с клинична практика не са терапевти. Ако кажеш че има нужда поствам изискванията за психотерапевт. Може да са дълги но поне хората ще са наясно кое какво е.

# 937
  • София
  • Мнения: 958
Добре е преди някой психотерапевт да се включи в темата, ни в клин, ни в ръкав по моето скромно мнение, да е отделил време да се запознае с написаното в нея и дано прозре целите й....

Изказвания, които може би несъзнателно целят да се подцени ползата от консултациите във форума може би се нуждаят от супервизия..............

Вероника и Шехина, поздравявам ви най-искрено за безвъзмездния ви труд в този форум, за думите ви, които са професионално издържани и точни, и желая успех!

# 938
  • Мнения: 1 008
Мила Hug
nekoi -едно от изискванията е уважение и разбиране към професията на другите-психолог и психиатър е добре да работят заедно,а психотерапевтът е почти задължително да работи с такъв.Дали са здрави или болни-това не може да го каже нито психологът,нито психотерапевтът.Добре е човек да си знае границите.Колкото до изискванията на БАП-почти никой от терапевтите,които познавам не могат да ги изпълнят.Има само един закон в България,който регламентира психотерапията и това е наредбата за психолози в болниците-там трябва да имаш специалност към медицински университет,за да правиш психотерапия.А тези хора наистина са малко в България.

# 939
  • Мнения: 1 008
Доста отнесохме ние с Шехина и то най-вече от колеги,които не се регестрират.Някои от тях не знаят,че персеверациите са значещ симптом Laughing

# 940
  • Мнения: 25
Естествено че е добре да се работи в екип ако има съмнения. За законите в България за извънболничната помощ даже не ми се говори. Относно това дали има терапевти които покриват изискванията .... мога да споря. Всеки който е там ги покрива. Вече почти всяко обучение /в читавите школи/ има обучение по психопатология за да може евентуална такава да се разпознае в по-ранен етап за да се работи в екип с психиатър. Явно това което съм казъл погрешно е било разбрано Simple Smile Аз уважавам труда на психиатрите както и на клиничните психолози. Много често работя в екип с такива... но, както аз няма да поставям диагноза и да назначавам лекарства защото не съм лекар, така и те трябва да не опитват психотерапия защото не са терапевти. А закона ...той е гола вода. От десет годони чакаме нов закан и така...

# 941
  • Мнения: 1 008
nekoi -надявам се ,че сте прочели темата,защото по написанот от тук не изглежда да е така.Обучението по психопатология-ти дава само обща култура,но не и право да си слагаш табелка психотерапевт.Трябва ти стаж през тези години в клиника-под супервизия.А такъв имат само психиатри и клинични психолози-други могат за бъдат само ко-терапевти,именно защото имат само обучение по психоталогия-с това терапевт не се става.Терапевт се става през личния опит с пациенти,а не се четене и учене по школи-това е само допълнително.Голяма част от хората,които завършват тези школи и си слагат табелка психотерапевт-правят големи бели,именно защото им липсва клиничния стаж,за сметка на самочувствието.

# 942
  • Мнения: 2 697
Темата стана много забавна, но определено се губи идеята на подобни частни разговори.

Водили сме ги нееднократно досега, nekoi - препоръчително е преди да се пише да се чете (и "Проверка правопис" няма да навреди) Simple Smile Що се отнася до отворената тема за това нужно ли е да и клиничен психолог със специализация и работа под супервизия - и преди съм писала, че според мен е нужно. Само обучение в конкретна школа съвършено не стига. Но както казах вече, тези разговори вече сме ги водили и със сигурност сме разводнили достатъчно темата, за да се нуждае от допълнително разводняване Wink

# 943
  • Мнения: 25
Мда, взех си бележка и отделих малко време да попрочета мненията по темата. Вярно е че това често е обсъждано. Но като модератори и специалисти не е ли добре да има закована тема, която да описва различните специалисти в помагащите професии и  в какво би могла да се състои тяхната помощ.

Уточнение ким Вероника-
В обучението по психотерапия има отделен модул по психопатология. Този модул е свързан с това, какво е необходимо да се наблюдава у клиента и при кои случаи да има консултиране и с психиатър. Психотерапията е съвсем отделно нещо, както и обучението в тази дисциплина.
Относно клиничния стаж и работата под супервизия - задължително условие. То си има стандарт по който се процедира. Аз например трябваше да натрупам 150ч. супервизии /на всеки четири сесии се полага една супервизия/ за да мога да защитя теза на изпита за терапевт. Аз съм наясно. Идеята ми е, че човек който има нужда от помощ би се объркал ровейки се в тази тема. Колко често Ви се е случвало да звънне телефона и отсрещния да каже: "д-р Едикой търся...."?  И започва едно обяснение, че психологът не е лекар защото ...

# 944
  • Мнения: 1 008
За да не се обърка човек-сме ние,които имаме поглед отвътре и се опитваме да даваме конкретна информация.Не бихме могли да сложим такива определения първо защото-една голяма част от терапевтите са само с магистуратура+школа,което си мисля,че не е достатъчно,други пък даже и магистратура нямат,но и те като вас са имали обучение в школите и имат кетап. Simple SmileОбъркването не е между хората,объркването е в гилдията.В едно изречение-търсете за психотерапия психиатри и психолози/с клиничен стаж/,които имат и обучение в школа по психотерапия.И все пак-човек избира сам -ние само можем да дадем информация.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт