Кулинарен въпрос с повишена трудност ? към мамите в Гръцко

  • 3 432
  • 15
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 3 932
Въпросът ми е за едно ястие, което хапнахме на НГ в един гръцки ресторант и, за което ще ви бъда много благодарна ако пуснете рецепта.

Следва опит за описание на продуктА:
Ястието се казва "спанакопита" (буквален превод) и е нещо като баница със спанак и фета, но не вита, а плънката е по средата, с кори от баница в двата края.

Дано съм описала достатъчно ясно какво точно питам, ама още ми е пред очите таз наслада за душата...

Благодарско предварително!

# 1
  • Мнения: 3 367
не съм в Гр ,но да кажа:
тез' банички ги купуваме готови от самс или костко,34 за 10$,2 тарелки по 17, само се пекат и готово,чуден апетайзър,тип
http://www.halafoods.com/images/Spanakopita.jpg
http://parthenonfoods.com/images/AppetizersSPINACHAthens.jpg
по гугъл има маса рецепти,баш си е баница със спанак,само дето е с многолистно тесто..

# 2
  • Мнения: 3 932
Ей, виж за това не съм се сещала, имаме път към Коско, ще пробвам...

# 3
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
МИНЕрВАта, спанакопита се продава и в MOURELATOS ( има по-голямо разнообразие на видoвете сп-п.)

Последна редакция: чт, 03 яну 2008, 06:04 от Eli===

# 4
  • Мнения: 2 257
Има ги и по нормалните хранителни магазини, ма са забутани в някой ъгъл при замразените, мисля.
Няма страшно, Минервата, ше яде Асан баница!

# 5
  • Мнения: 1 567
Въпросът ми е за едно ястие, което хапнахме на НГ в един гръцки ресторант и, за което ще ви бъда много благодарна ако пуснете рецепта.

Следва опит за описание на продуктА:
Ястието се казва "спанакопита" (буквален превод) и е нещо като баница със спанак и фета, но не вита, а плънката е по средата, с кори от баница в двата края.

Дано съм описала достатъчно ясно какво точно питам, ама още ми е пред очите таз наслада за душата...

Благодарско предварително!

Те, това си е баш баница със спанак. Ми купуваш готови кори. Спанака го измиваш много хубаво. В една тенджера слагаш малко зехтин и задушаваш спанака. Можеш да сложиш и малко зелен лук. И риган примерно. (и каквато друга подправка обичате и предпочитате) Като стане готово слагаш и сиренето, натрошено. Объркваш.
На дъното на тавата слагаш малко зехтин. И се започва ред кора, малко мазнина. В средата слагаш спанака. После пак Ред кора, мазнина. Като стане готова, я нарязваш. Разбиваш едно (или две) яйца, прибавяш малко мляко и заливаш баницата.
Има и друг вариант. Ред кора, малко от спаначената смес.
Но това вече зависи от вашите си предпочитания...
Печеш.
И после хапваш сладко, сладко.
Дом спанакопитта е много по-хубава опт купешката. Вервай ми. И двете съм правила.

# 6
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Спанакопита

500гр кори за баница
1кг спанак
500-600гр сирене
2-3бр пресен лук
половин връзка копър
2-3 яйца
зехтин

В тенджера слагаме зехтин и запържваме лука и копъра. След това добавяме спанака. Щом се запържат ги изцеждаме от мазнината и оставяме да изстинат. В купа натрошаваме сиренето и го разбъркваме с яйцата. В тава се слагат половината кори за баница, като всяка се маже с мазнина (може и масло). Тавата трябва да е по-малка от корите, така че като се сложат краищата им да висят извън съда. Изсипва се сместа от сирене и яйца и "зелената" плънка. Отгоре се слага останалите кори, висящите краища на корите се навиват навътре. Намазва се с жълтък и зехтин и се нарязва внимателно с остър нож. Пече се в умерена фурна до готовност.

В някои краища на Гърция в плънката се слагат и други зеленчуци, като праз, млечка, листа от червено цвекло.

# 7
  • Мнения: 1 263
Сиренето задължително ли трябва да е фета?   food002

# 8
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Сиренето задължително ли трябва да е фета?   food002

Не. Аз например правя баниците с козе. Въпрос на вкус Wink.

# 9
  • Мнения: 1 567
Сиренето задължително ли трябва да е фета?   food002

Може и с извара. Аз понякога и така правя баниците....
Което ме подсеща, че от много време не съм правила баници и производни...
Мдаа, ще се направя на един  chef

# 10
  • Мнения: 3 932
Добре де, ама цял пакет кори за баница (половината отгоре, др. отдолу) ли слагате или? Не става ли много сухо? Никога не съм правила баница с плънка по средата...винаги съм се мъчила на принципа кора-плънка...та имам известни резерви, ма щом казвате....фурната предполагам е предварително загрята?

Няма страшно, Минервата, ше яде Асан баница!

М-да, ще се облажи, ще купя и от замразенкото и продукти за домашничко, та да имам алтернативен вариант... Mr. Green

# 11
  • Мнения: 1 263
Намерих една рецепта:
Баница със спанак,яйца и сирене(Спанакопита)
Необходими продукти:
1/2кг.спанак,
1 ч.ч. прясно масло,
пресен лук,копър,магданоз-всички ситно нарязани,
1/2 ч.ч. мляко концентрат(от кутия),не разредено,
1/4 кг.фета сирене,
5 яйца,
сол,
черен пипер,
около 400гр. готови кори за баница.
Начин на приготвяне:спанакът се почиства,измива се много добре,нарязва се на малки парчета,поставя се в леген и се осолява.В тенджерата се сгорещява половината от маслото и се задушават лукът,копърът и магданозът.След това се изцежда спанакът и се задушава и той,докато попие течностите и омекне.След това тенджерата сесваля от огъня и сместа се изсипва в дълбок съд.В отделен съд се разбиват яйцата с натрошеното на едро сирене,прибавят се към плънката и се разбъркват добре.В намаслената тавичкасе нареждат около 8 листа,като се намасляват един по един.Върху тях се изсипва плънката като се внимава навсякъде да има еднаква дебелина на слоя.Отгоре се нареждат още 3-4 листа,отново намаслени,отгоре се наръсват с масло и се нарязват на ромбове като за баклава.Баницата се пече във фурна около 45 мин. до 1 час.По принцип се сервира гореща,но ако се направи с зехтин вместо с масло,запазва вкусовите си качества и студена.
Мисля че,veselinap и Teopr са дали страхотни и практични рецепти и съвети.  bouquet
МИНЕрВАта,ти опитвала ли си  "Галактобуреко"?Това е един от доста харесваните сладкиши в Гърция,направен също с кори за баница. Wink

# 12
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Добре де, ама цял пакет кори за баница (половината отгоре, др. отдолу) ли слагате или? Не става ли много сухо?....фурната предполагам е предварително загрята?

500гр кори за баница са около 10-11 кори, така че 5 отдолу, 5 отгоре. Не става сухо, има мазнина, пък и пълнежа е доста, ако имаш съмнения или я предпочитате по-сочна сложи 200гр кисело мляко в плънката.
Аз не загрявам фурната предварително.
Успех и да ви е сладко Wink.

# 13
  • Мнения: 3 932
МИНЕрВАта,ти опитвала ли си  "Галактобуреко"?Това е един от доста харесваните сладкиши в Гърция,направен също с кори за баница. Wink

Не-е-е, даже не съм го чувала, те тукашните гръцки ресторанти са доста поамериканчени всъщност и сервират за десерт чийз кейк, торта "foret noire" (типично тукашна рецепта) и тирамису-та (ей това ми прозвуча като на гръцки newsm78), така че
давай рецептата, ако не е много засукана, докато съм на вълна гръЧка кухня, че след някое посещение на ориенталски ресторант, може и да размятам сушита в кухнята.

# 14
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Я да се запиша да не пропусна някоя вкусотия Peace

# 15
  • Мнения: 1 263
"Галактабуреко" аз не се наемам да правя,но имаме една сладкарница наблизо,където го правят перфектно.  Joy
Veselinap и Teopr да споделят,ако са го приготвяли  Hug
Във форума има  рецепта:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13874.msg254442#msg254442
Аз също намерих :
Галактобуреко
Необходими продукти:
 за крема:
1л. прясно мляко,
1 1/2ч.ч. захар,
1ч.ч.грис (смигдали) дребен,
5 яйца,
3 с.лъж. прясно масло,
2 пак.ванилия,
1/2 кг кори за баклава,
1/2 ч.ч.маргарин или масло за мазане,
 за сиропа:
3 1/2 ч.ч. захар,
2 1/2 ч.ч. вода,
1 лим.кора,
1 ч.л. лимонов сок.
Начин на приговяне:Млякото се слага в съд на огъня и след като се сгорещи,при непрекъснато бъркане се прибава постепенно грисът до сгъстяване.Яйцата се разбиват с захарта и ванилията,кремът се сваля от огъня и яйчната смес се прибавя постепенно като се разбърква непрестанно.Добавя се и прясното масло,бърка се докато се разтопи и кремът се оставя да изстине като се разбърква от време на време ,за да не образува каймак.Намаслява се средна по големина тава,застилат се половината от корите,като се намазват с масло едно по едно и отгоре се насипва равномерно крема.Краищата на долните листа се подвиват навътре,отгоре се нареждат горните листа също намаслени едно по еднои се изрязват краищата,които се подават извън тавата.Сладкишът се нарязва на квадрати,намазва обилно с масло,напръсква се с малко вода и се пече в умерена фурна около 30 мин.Приготвя се сиропа като се варят захар,вода и лим.кора около 5 мин.,прибавя се сока и ври още 2-3 мин..Сладкишът се залива веднага щом се извади от фурната.
Традиционно се сервира на празничната трапеза на 25 март-Благовещение (Евангелизмос).
давай рецептата, ако не е много засукана
Ето една лесна,но много вкусна рецепта за сладкиш,споделена от veselinap:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=243482.40
ПП.Следващия път като отидете на гръцки ресторант вместо спанакопита си поръчай баница с тиквички и сирене,лично аз  я предпочитам в сравнение с баницата с спанак. 

Последна редакция: пт, 04 яну 2008, 10:33 от mummy

Общи условия

Активация на акаунт