Ето моята любима питка, покажете и вашите

  • 318 747
  • 485
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 11 747
vesi 127, едно кубче мая, предполагам 40гр е много за килограм брашно. 20гр са достатъчни.
Може би и тестото ти е било по-мекичко и така.

мм, ако използваш суха мая, директно я замесваш в тестото. Ако използваш жива (прясна) натрошаваш в кладенче, върху брашното, слагаш щипка захар и 1-2 ч.л. топла вода и чакаш 1-2 мин да се разпени, после месиш.
Щом ти е била корава питката - зависи и от печенето, да не си я изсушила. Зависи и дали е втасала достатъчно.

# 91
  • Ах, морето
  • Мнения: 374
Мерси за отговора, pina , но да питам и нещо относно втасването. След като наредите питката в тавата, колко време горе-долу изчаквате да втаса. Знам, че не може да се каже с точност, но имам предвид изчаквате ли да се раздуе много и да изпълни тавата или я слагате да се пече, когато е бухнала наполовина и се надува при печенето? Четох, четох и съвсем се обърках. Бабата на мъжа ми, която е майсторка на питки, ми каза да не чакам да се надуе прекалено много, преди да я сложа да се пече. Последния път така и направих. Втасваше в топла фурна на 50 градуса и преди да стигне до ръба на тавата, включих фурната на 150 градуса, при което питката започна да се пече, без да се надуе повече, да не кажа, че направо спадна.  Embarassed
 
Може би и тестото ти е било по-мекичко и така.
Може и така да е било наистина, но аз се притеснявам да не сложа прекалено много брашно и да стане твърда, а в рецептите количеството винаги е ориентировъчно. Как да преценя каква е правилната твърдост на тестото?
Моля, кажете ми къде бъркам в технологията, защото мъжът ми има скоро РД и много ми се иска по този повод да направя една питка, ама като вашите - майсторска (поне на вкус, де).   chef Имам 2-3 дни за репетиции  Laughing . Предварително благодаря за отговорите.

# 92
  • Мнения: 11 747
Ами, аз не съм човека с винаги перфектни питки, но поне теоретично, да кажа...

Значи аз като наредя питката в тавата я чакам да втасва 1 час, до 1 час и 10 мин. Горе долу изпълва тавата - е, остава някое ъгълче не запълнено, но пълна да е тавата.
Сега, тая работа зависи и от температурата - аз я оставям на стайна температура, която сега зимата не е много висока, при все че отопляваме.  Като втасваш във фурната на 50 градуса е друго нещо.
Аз лично като че ли предпочитам втасването на стайна температура. На 50 градуса, доста се форсира, а и е тънка границата с превтасване, или пък да ти хване кора и прочие.

Тъй, друго - за да ти запълни тавата, преди да сложиш да се пече, все пак зависи и от количеството тесто и големината на тавата. Има вариант, никога да не ти се запълни. Зависи от от гъстотата - може да ти върви повече на горе като втасва и по-малко настрани.

За гъстотата на тестото - ами като го месиш, да се получава топка - еластична, мека, но да запазва формата си (това преди втасване, докато месиш).

Истината е, че с повечко практика му се хваща чалъма.Почваш да го усещаш.

Друго - бабите са добър съветник, но не винаги! Свидетел съм на големи глупости, които извършват - да пекат големи питки на 250-300 градуса. Кората им става 5см дебела и е тъмно кафява до черна, но те си мислят че друг начин няма! И прочие, прочие... ,като е баба, не значи че знае.  Не го казвам за твоята баба, само да го имаш предвид, че човек някога си намира лоши съветници! Peace

# 93
  • Мнения: 3 927
Да, обаче аз от бабите знам, че ориентир за готовото тесто е меката възглавничка на ухото - там, където се пробива за обици.....готовото тесто, т.е. поело нормално количество брашно трябва да има мекотата на тази част на ухото  Simple Smile
Мисля, че това е доста вярно  Simple Smile

# 94
  • Мнения: 1 679
Ето и от мене:

# 95
  • Мнения: 133
   [/

   


толкова от мен


   

# 96
  • Мнения: 133
п.с. тази питка я правих за нашите кръстници

# 97
  • Мнения: 1 283
 smile3501
 Браво! Дай сега рецептата, сподели я с нас  Grinning

# 98
  • Мнения: 133
Ето и рецептата:                                                                                                                                                                                    4 яйца ,  2 с.л. оцет ,  3 с.л. захар , 1 с.л. сол ,3 с.л. олио , 2 ч.ч. вода , 1 кубче мая и 1 ч.ч. пр. мляко.Маята се разтваря в пр. мляко,добавят се 2-3с.л. брашно и се оставя 10-тина мин. да втаса.Разбиват се останалите продукти, прибавя се маята и се меси до получаване на меко тесто.Аз разточвам на тънък лист,намазвам с маргарин/по желание може и сирене + яйца/увивам,нарязвам,нареждам в тавата и оставям да втаса.Добър апетит!

# 99
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833


Smiley, може ли рецептата? Редиш я на розички ли после?

# 100
  • Мнения: 290
Ето и моята питка за кръстник - по рецепта на майка ми и идея за оформяне от вас /на кифлички/.
Стана страхотна,нищо,че два пъти я пекох  Embarassed

# 101
  • Мнения: 1 679
Lindita, заповядай рецептата:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=181298.20

А това е темата, която пуснах, когато я направих:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=245369.msg5999654

В този сайт има снимки стъпка по стъпка - и руските кулинарки са харесали нашата Андреева пита: 

http://koolinar.ru/base/viewrecipe/14741

Последна редакция: вт, 22 яну 2008, 12:52 от Smiley*

# 102
  • Мнения: 285
 Ето я и моята питка за прощъпулника на сина ми. Рецептата е от майка ми, и това е първата ми питка.



# 103
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Ето я и моята питка за прощъпулника на сина ми. Рецептата е от майка ми, и това е първата ми питка.


Прекрасна е Peace!
Да ти е живо и здраво момчето и мноооого такива мамини питки да изяде  bouquet!

# 104
  • Мнения: 1 163
Наистина е прекрасна Simple Smile,а и повода е чудесен!

Общи условия

Активация на акаунт