Петиция срещу флуорирането на питейната вода

  • 34 927
  • 261
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 4 899
Офффф, ПОРЕДНОТО БЕЗУМИЕ в скапаната ни държава!!!
Подписах петицията, ако имах 100 имена, още 100 пъти бих я подписала!
Как някой слабоумен тиквеник ще решава, кое е добро за 6 милиона души, (че май толкова останахме на територията на България) !
Ако някой иска да пие флуорирана вода, да си я прави вкъщи!
Това ми прилича на абсолютен геноцид!!!  #2gunfire Rage

# 46
  • Мнения: 1 161
Въпросът със зъбите е сложен.
В Канада хората имат висока здравна култура. Не заради флуора, а защото полагат повече грижи за зъбите си. Наблюдавал съм как след всяко хранене канадските ми колеги отиваха в тоалетната с четки за зъби и конци за зъби. Освен това профилактиката е на ниво, всеки който има медицинска застраховка е задължен да ходи поне веднъж годишно на профилактичен преглед на зъбите, където ги почистват, премахнват зъбния камък и т.н.

Като цяло идеята, че зъбите се разваляли от сладко, скорбяла и лоша поддръжка е мит. Наскоро попаднах на една уникална по рода си книга "Nutrition and Physical Degeneration". Писана е от д-р Уестън Прайс, лекар и зъболекар, който обиколил голяма част от света и е изследвал зъбите на различни изолирани общности. Живял е в планински селища в Швейцария, сред ескимосите, индианците, австралийските аборигени, различни африкански племена, в Перу и къде ли не още.

Изследванията на зъбите им дават удивителни, фантастични резултати -- кариесът сред тези хора, независимо дали са швейцарци, ескимоси или африканци, е под 1%, т.е. на 200 човека само един има кариес! Там кариесът е изключение, а при нас е изключение да намериш здрав човек без кариеси.

И това са хора, които не ходят на зъболекар, ядат скорбяла и сладко, не си мият зъбите, не дъвчат Орбит и не пият флуорид!!!

Според разбиранията ни зъбите на тези хора отдавна трябва да са изгнили. При все това, можете да ги видите на снимките в книгата му - най-хубавите и здрави зъби, които някога съм виждал. Не само нямат кариес, но и запазват зъбите до края на живота си!

Изследванията му показват, че храненето на тези здрави хора варира -- някои се хранят с растителна, други с животинска храна. Но общото между тях е, че живеят природосъобразно, храната им е в естествен вид и е добита в района в който живеят. Наблюденията му също така показват, че в мига в който тези здрави хора се докоснат до западните рафинирани храни и беразборен начин на хранене, зъбите им катастрофално се развалят (снимките са потресаващи).

В крайна сметка той заключава, че липсата на важни минерални съставки и витамини в съвременните ра … валяне на зъбите.

Неговите изследвания показват и още един удивителен факт -- зъбите се лекуват с правилна диета. Да, кариесите изчезват, гниенето престава. Но това никой зъболекар няма да ви го каже...

Така че, ако държавата много се е загрижила за зъбите на нацията, по-добре да даде 15 милиона лева за здравна култура, а не за отровни химикали...

Последна редакция: нд, 06 яну 2008, 12:39 от Ludmil

# 47
Като цяло идеята, че зъбите се разваляли от сладко, скорбяла и лоша поддръжка е мит. Наскоро попаднах на една уникална по рода си книга "Nutrition and Physical Degeneration". Писана е от д-р Уестън Прайс, лекар и зъболекар, който обиколил голяма част от света и е изследвал зъбите на различни изолирани общности. Живял е в планински селища в Швейцария, сред ескимосите, индианците, австралийските аборигени, различни африкански племена, в Перу и къде ли не още.

И това са хора, които не ходят на зъболекар, ядат скорбяла и сладко, не си мият зъбите, не дъвчат Орбит и не пият флуорид!!!

---------------



Точно това, което сте написал за сладкото, НЕ е вярно! Съжалявам, че трябва да го кажа, но или нарочно заблуждавате, или изобщо не сте прочел книгата.  Wink Цитирам точно думите на д-р Прайс: „Сред живеещите в модернизираните райони се наблюдава широко разпространение на зъбен кариес. Мнозина имат лицеви и челюстни деформации и като цяло са предразположени към различни заболявания. Всичко това се свързва с употребата на рафинирани брашна от житните култури, значителен прием на всякакви захарни изделия, консервирани храни, захаросани плодове и значително по-ниска консумация на млечни продукти.”  
А това го пише в нашите ръководства по стоматология: "Друга отрицателна тенденция във въглехидратното хранене на съвременния човек е рафинирането на брашното, като се отстраняват обвивките и зародишите на зърната. С това нишестените продукти (хляб, тестени произведения) обедняват на минерални вещества, витамини и други биологично ценни съставки. Локалното влияние на въглехидратите е подчертано кариесогенно.”
 Simple Smile

# 48
  • Мнения: 2 652
Sofi, Ludmil е прав - не флуорната профилактика е причината в Канада хората да имат добри зъби, а високото ниво на здравна култура като цяло. Тук, обаче, положението е съвсем различно - масово хората просто не ходят на зъболекар, докато не се появи проблем. Лично аз смятам, че щом е спорен полезният ефект от дадено нещо, по-добре без него, отколкото после цял живот да се укорявам, че не съм взела правилното решение за детето си, за себе си.

А целта на програмата е ясна за всички, предполагам. Мноооого далеч е от загрижеността за зъбите на хората. Има 2 много, ама много слаби момента. Първо, защо като програмата е насочена към деца от 0 до 18 години, ще се използва метод, при който всички ще бъдат принудени да си правят профилактика (за много хора с хронични заболявания и приемащи определени медикаменти приемът на флуор е недопустим). Второ, по-малко от 1% от питейната вода отива за питейни нужди, т.е. напълно неефективно от финансова гледна точка. Но карай, имаме си 6 милиона балами данъкоплатци, дай да си ги цицаме до край.

Вижте това. МЗ е "против", БСС (стоматолозите) са "за" -  очеизвадно е направо.

Цитат" "Изненадващо, Министерството на здравеопазването не одобрява флуорирането на питейната вода, защото това е остарял метод за профилактика на зъбните заболявания при децата. В Европейския съюз то не се прилагало и ние като държава-членка не би следвало да го въвеждаме".

# 49
  • Мнения: 1 800
Подписах. Зачестили са случаите на дечица родени със Синдром на Даун в САЩ, в следствие на увеличен прием на флуор... Инфото го имам от лекар. Това ми отговори на въпроса да взимам ли Зима-флуор по време на бременността.

Глупости, това не е вярно Naughty. Всичката бебешка вода, която се продава в САЩ съдържа флуор. Ако имаше такова нещо отдавна да са я спрели от продажба. Тук са ужасно стриктни за такива неща.
Скромно ти препоръчвам да гледаш филма SICKO на Maйкъл Мур. В него е показано истинското лице на здравеопазването в САЩ.

Аз филма съм го гледала. И като живееща в системата, знам къде е прав и къде  раздухва по холивудски проблемите за пари.

Както казах по-рано флуорирането е последният проблем на питейната ни вода. Ето и доказателството, изследване направено от Немското министерство на Природата за ЕС, за качествеността на българската питейната вода Sick:
http://www.aquamedia.at/templates/index.cfm/id/20679

Замислила съм се, хубаво флуора се използва за атомни бомби, това може да избегнем. Какво да правим като водорода се използва за водородни бомби, дали не е най- добре да спрем да пием вода Thinking

Последна редакция: пн, 07 яну 2008, 06:49 от benson10

# 50
  • Мнения: 2 652
benson10, съгласна съм, че флуорът е един от проблемите на питейната вода. И точно от там идва въпросът - вместо да се насочат усилията да се упражни натиск частните ВиК да си изпълняват програмите и да подменят водопроводната мрежа, седнали зъболекарите да се кахърят за зъбите на хората и да предлагат още една отрова в и без това скапаната ни вода. Ами, мирише си отвсякъде. Който иска флуор - да пие таблетки, флуорирано мляко, флуорирана вода и т.н.

# 51
  • Мнения: 1 800
Grace m, съгласна съм, че преди да правят каквото и да е друго, би трябвало да изчистят питейната ни вода. Пък флуора след това,  кой как иска, и който както разбира необходимостта му Peace

# 52
  • Мнения: 1 161
Като цяло идеята, че зъбите се разваляли от сладко, скорбяла и лоша поддръжка е мит. Наскоро попаднах на една уникална по рода си книга "Nutrition and Physical Degeneration". Писана е от д-р Уестън Прайс, лекар и зъболекар, който обиколил голяма част от света и е изследвал зъбите на различни изолирани общности. Живял е в планински селища в Швейцария, сред ескимосите, индианците, австралийските аборигени, различни африкански племена, в Перу и къде ли не още.

И това са хора, които не ходят на зъболекар, ядат скорбяла и сладко, не си мият зъбите, не дъвчат Орбит и не пият флуорид!!!

---------------
Точно това, което сте написал за сладкото, НЕ е вярно! Съжалявам, че трябва да го кажа, но или нарочно заблуждавате, или изобщо не сте прочел книгата.  Wink Цитирам точно думите на д-р Прайс: „Сред живеещите в модернизираните райони се наблюдава широко разпространение на зъбен кариес. Мнозина имат лицеви и челюстни деформации и като цяло са предразположени към различни заболявания. Всичко това се свързва с употребата на рафинирани брашна от житните култури, значителен прием на всякакви захарни изделия, консервирани храни, захаросани плодове и значително по-ниска консумация на млечни продукти.”  
А това го пише в нашите ръководства по стоматология: "Друга отрицателна тенденция във въглехидратното хранене на съвременния човек е рафинирането на брашното, като се отстраняват обвивките и зародишите на зърната. С това нишестените продукти (хляб, тестени произведения) обедняват на минерални вещества, витамини и други биологично ценни съставки. Локалното влияние на въглехидратите е подчертано кариесогенно.”
 Simple Smile
Не виждам противоречие? Под ядене на сладко имах в предвид, че тези природни хора консумират сушени смокини, мед, грозде. Peace

Нямам обяснение, защо, след като зъболекарите знаят за разрушителното въздействие на рафинираните продукти, не учат родителите и децата на правилно хранене?

Защо Съюзът на Зъболекарите в България гласува с две ръце за флуоридация*, вместо да заложи на здравната култура чрез образоване на родителите, беседи в училищата и детските ТВ предавания?

С 15 милиона лева може да се разгърне мащабна образователна кампания за здрави зъби: да се създаде образователен сайт за предотвратяване на кариеса, да се създаде образователен филм, който да научи децата да се хранят правилно, да се грижат за зъбите си, да се отпечатат образователни брошури,  които да се раздадат по училищата и зъболекарските кабинети, да се пуснат образователни предавания по телевизията, да се публикуват статии в медицинските журнали, да се преведе книгата на Уестън Прайс...

Всички тук знаем, че, ефектът от здравното образование ще е много позитивен и дългосрочен.

Но тези, от които зависи това не искат да си мръднат задникът и мозъкът -- много по-лесно е да приберат 15 милиона и да изсипят тонове отпадъци** в питейната ни вода, което ще да нарекат с гръмки имена, като "грижа" за децата. Зъболекарите благославят този фарс с мълчаливото си съгласие, защото захарните изделия им осигуряват стабилен, непресекващ поток от клиенти. Вижте го сами - фирменият магазин на Захарни Заводи в плодотворно сътрудничество със зъболекарски кабинет и аптека Sunglasses. Има ли нужда от коментар?

* - Цитат от новините по Канал1:
"Нужни са спешни мерки за предпазване на децата от заболявания на зъбите", предупредиха днес от Българския зъболекарски съюз. "75 % от децата до 6 години у нас имат по няколко кариеса на млечните зъби. "

"Поне по 4 постоянни зъба с кариес има почти всяко дете в България до 12-годишна въраст. Преди да навършат 18 години повечето младежи у нас вече са с по един изваден зъб.

Рязкото увеличаване на зъбните заболявания за децата и почти пълното обеззъбяване, до което се стига в пенсионна възраст, налагат да се реагира на държавно ниво сега, за да се подобри здравословното състояние на нацията след 10 години, обясняват от Зъболекарския съюз."

"Д-р Николай Шарков – председател на БЗС:
"Флуорът е доказал своето значение за изграждане на здрава зъбна структура".
Най-масовата и най-евтина флуорна профилактика е да се добавя флуор в питейната вода. Shocked Това става като се инсталират флуоратори към пречиствателните станции. За осъществяването на тази задача се искат решение на държавни институции или на местните Общински съвети. До тогава е добре да се осигурява мляко, обогатено с флуор или да се пият флуорни таблетки.

Бременните трябва да приемат по 1 мг флуор дневно от 4 месец до раждането и по време на кърменето, за да бъде детето със здрави зъби.

Шест общини вече субсидират детските градини за осигуряване на флуорирано кисело мляко."

** - флуорът е отпадък от алуминиевата индустрия

Последна редакция: вт, 08 яну 2008, 17:57 от Ludmil

# 53
  • Мнения: 1 161
Как да излекуваме кариеса - част 1: http://video.google.com/videoplay?docid=7540355561930587803&hl=en

Ако има интерес ще преведа и другите части.

# 54
Отговорът на въпроса "Защо?" на Ludmil е повече от ясен, както всички се досещате  Wink Това важи за цялата медицина, включително и стоматологията, но се прилага и в други сфери и съм го обяснил доста подробно с примери и в двете книги, които написах преди време: целта е да се въздейства върху следствието, а не причината, защото в противен случай няма да има болни за лекуване Simple Smile Цялата медицина се базира на този тип въздействие, но пак казвам - в политиката е същото, а и не само там. Търси се "изкупителна жертва", която да оправдае "взимането на определени мерки", много често неподходящи Wink

Ще цитирам нещо от главата за захарта от първата книга:
През 1958 г. „Таймс” съобщава, че един учен от Харвард е експериментирал в продължение на 10 години заедно със своите асистенти върху хиляди мишки, спонсориран от „Шугър рисърч фаундейшън” („Фондация за научни изследвания върху захарта”), за да разбере как захарта предизвиква кариес и може ли неговата поява да бъде предотвратена. Отговорът му бил: няма начин това да стане! Когато ученият публикувал резултатите от изследването в „Дентал асосиейшън джърнъл” (издание на Американската стоматологична асоциация), фондацията оттеглила спонсорството си. 
Докато подготвял епохалния си труд „История на хра¬ненето”, професор Е. МакКалъм от университета „Джон Хопкинс”, наричан от мнозина по това време най-известният спе¬циалист по хранене и пионер в тази област, прегледал почти 200 000 научни публикации относно различните храни, усвоява¬нето им и ефекта им върху хора и животни за периода от сре¬дата на XVIII в. до 1940 г. Целта била да подбере тези опити, които били научно издържани, „за да разкаже за прогреса в разкриването на грешките в тази област на науката (свързана с храненето)”. Но за периода 1816-1940 г. проф. МакКалъм „не открил” (или може би по-точно не отбелязал) нито една публикация за контролиран научен експеримент с рафинирана захар, включително и труда на споменатия вече по-горе д-р Прайс! Може би ще се запитате защо. Защото отпечатването на кни¬гата му било спонсорирано от Хранителната фондация, която от своя страна получавала дарения от Американската компа¬ния за преработка на захар, „Пепси-Кола”, „Кока-Кола” и още от около 40 компании, всички много или малко свързани със захарната индустрия.

# 55
  • София
  • Мнения: 5 191
Как да излекуваме кариеса - част 1: http://video.google.com/videoplay?docid=7540355561930587803&hl=en

Ако има интерес ще преведа и другите части.
ИМА, ИМА ИНТЕРЕС!!! Поне у хората в тази тема!

# 56
  • Мнения: 44
Да наистина, темата стана доста интересна, макар и проблемна. Ludmil благодаря за това, че ми отваряш очите (и може би не само на мен)  Peace

# 57
  • Мнения: 1 161
Да наистина, темата стана доста интересна, макар и проблемна. Ludmil благодаря за това, че ми отваряш очите (и може би не само на мен)  Peace
Преди време бях пуснал тема за кариеса при децата но тя стигна до задънена улица. Във всички случаи здравната култура и правилното хранене и комбиниране на храните е пътят към здравите зъби. А и не само към тях...

# 58
  • Мнения: 1 161
проф. МакКалъм „не открил” (или може би по-точно не отбелязал) нито една публикация за контролиран научен експеримент с рафинирана захар, включително и труда на споменатия вече по-горе д-р Прайс! Може би ще се запитате защо. Защото отпечатването на кни¬гата му било спонсорирано от Хранителната фондация, която от своя страна получавала дарения от Американската компа¬ния за преработка на захар, „Пепси-Кола”, „Кока-Кола” и още от около 40 компании, всички много или малко свързани със захарната индустрия.[/i]
Д-р  Базелтон проявява аналогична "слепота", когато написва книга за тоалетното обучение на децата. Въпреки, че в половината свят децата се гледат без памперси и те имат завършени тоалетни навици още преди първата си годинка, в книгата той учи родителите, че трябва да изчакат детето да прояви готовност и да не се слага на гърнето преди 2-2.5 годишна възраст. А до тогава, разбира се, то ще носи памперси*... Странното е, че без каквато и да е научна обосновка методът му широко се налага по света. Странното съвпадение е също, че в годината, в която се публикува книгата му на пазара излизат първите памперси на Проктър & Гембъл.

Ха сега познайте за кого работи Базелтон днес.  newsm12

И кой щедро спонсорира Американската Академия по Педиатрия, която налага тази теза всред родители и педиатри ...

* - Памперсите за едно бебе струват 1500 долара годишно. Умножете ги по броя на бебетата в Америка и в развитите държави и ще разберете за какви гигантски печалби става дума. Електронната и Автомобилната индустрия ряпа да ядат...

Последна редакция: ср, 09 яну 2008, 10:55 от Ludmil

# 59


Трябва да ви кажа, че зъболекаря ни е потресен от състоянието на зъбите в семеиството ми.
А имаме не повече пломби от средностатистическиа българин. А за децата веднага пита - не са родени в Канада нали? Тук от флуорирането децата наистина нямат кариеси и въобще цялото население има хубави и здрави зъби.

Та се замислих може би се преувеличава в Бг проблема.
Бяхме при 3 различни зъболекари  - всички на едно мнение и те ни казаха че проблема се дискутира предимно от некомпетентната общественост, стоматолозите не виждали нищо нередно в флуорирането.


Поинтересувах се от приятели, които живеят извън страната и се оказва, че в повечето страни водата се флурира???И оплаквания от страна на зъбите няма- напротив, нашите зъби са в "окаяно" състояние.Защо така.... newsm78 newsm78 newsm78 
И аз се замислих за соц.времето, когато в детската градина лелката обикаляше със вкусните флуорни таблетки..........дали тогава стоматолозите са виждали кариеси на млечни зъби, които днес се срещат толкова често?
Темата ми е интересна, защото аз на "моя глава" продължавам да давам флуорни таблетки на детето и то проблеми няма.Другите му връстници /7год/ вече имат по 1-2 кариеса и на повечето вече стоматолозите са им препоръчали да взимат флуор. Не съм стоматолог и не мога да се изкажа компетентно отностно ползата или вредата, но по-скоро съм за флурирането, щом то помага....





Общи условия

Активация на акаунт