Ипотечен кредит - в лева или в евро

  • 7 843
  • 50
  •   1
Отговори
# 30
  • Русе
  • Мнения: 343
Здравейте момичета! В момента сме точно вълна ипотечен кредит, и по точно, чуденката е в каква валута да го изтеглим. Засега май сме се насочили към швейцарски франкове, заради по-ниската лихва. Още не сме го решили със сигурност и колкото повече чета, толкова по-трудно ми е да взема решение. Такаа...значи, аз си мисля, че ако лева се обезцени, нормалната реакция на банките ще е да вдигнат лихвения процент. Освен това, вече почти всички банки включват клауза, даваща им право да превалутират кредитите по своя преценка - в този случай обаче, не получаваш по-ниския лихвен % за кредити в евро, а си оставаш на %-та за левове, само ти сменят валутата. Извинявам се ако е малко объркано, и моля, някой по-вътре в материята да обясни защо да е по-изгодно в левове.
Благодаря!

# 31
  • София
  • Мнения: 215
Според мен е по-изгодно в EUR. Не мога да разбера как при тази фискална политика на правителството лева би поевтинял в сравнение с EUR ...  newsm78
Нека капацитетите ме поправят  Sunglasses, но с обосновани мнения. Засега е 100% сигурно че това съотношение ще се запази поне до 2011 год. Както е сигурно, че лихвите по кредити се вдигат глаавно по левотите кредити.

# 32
  • Русе
  • Мнения: 343
Според мен е по-изгодно в EUR. Не мога да разбера как при тази фискална политика на правителството лева би поевтинял в сравнение с EUR ...  newsm78
Нека капацитетите ме поправят  Sunglasses, но с обосновани мнения. Засега е 100% сигурно че това съотношение ще се запази поне до 2011 год. Както е сигурно, че лихвите по кредити се вдигат глаавно по левотите кредити.

Ние се двоумим между Евро и Швейцарски франкове, изобщо не сме се насочвали към левове. Затова всеобщото мнение, че в лева е по-изгодно ме заинтригува. Като тръгна да умувам в тази посока, винаги изхождам от презумцията, че ако ще има някой прецакан, това едва ли ще е банката..

# 33
  • Мнения: 3 815
Вдигнаха лихвите по кредите

Близо седемдесет на сто от кредитополучателите в България са потърпевши от покачването на лихвите по жилищните кредити, съобщи Тихомир Тошев - изпълнителен директор на консултантката компания “КредитЦентър“.
От април те ще трябва да плащат по-високи месечни вноски, като най-сериозна ще бъде разликата при левовите задължения

# 34
  • София
  • Мнения: 4 051
Според мен е по-изгодно в EUR. Не мога да разбера как при тази фискална политика на правителството лева би поевтинял в сравнение с EUR ...  newsm78
Нека капацитетите ме поправят  Sunglasses, но с обосновани мнения. Засега е 100% сигурно че това съотношение ще се запази поне до 2011 год. Както е сигурно, че лихвите по кредити се вдигат глаавно по левотите кредити.


Дали няма някаква причина за по-високите лихви по левовите кредити?  Wink Не съм икономист, не споря, само казвам моето мнение. Кредитът трябва да е в най-нестабилната валута. Никога лихвите не могат да догонят инфлацията. Не знам дали си спомняте 97година...

# 35
  • София
  • Мнения: 215
Според мен е по-изгодно в EUR. Не мога да разбера как при тази фискална политика на правителството лева би поевтинял в сравнение с EUR ...  newsm78
Нека капацитетите ме поправят  Sunglasses, но с обосновани мнения. Засега е 100% сигурно че това съотношение ще се запази поне до 2011 год. Както е сигурно, че лихвите по кредити се вдигат глаавно по левотите кредити.


Дали няма някаква причина за по-високите лихви по левовите кредити?  Wink Не съм икономист, не споря, само казвам моето мнение. Кредитът трябва да е в най-нестабилната валута. Никога лихвите не могат да догонят инфлацията. Не знам дали си спомняте 97година...

Отговора е доста елементарен - в момента има недостиг на левов ресурс Simple Smile и това е поради подобни съвети на разните експерти ...
Има и други причини, но дискусия би се заформила, ако ми обясниш защо е нестабилна валута лева  newsm78

# 36
  • Русе
  • Мнения: 343
author=aunt Ogg link=topic=247602.msg7117910#msg7117910 date=1207642387]
Кредитът трябва да е в най-нестабилната валута. Никога лихвите не могат да догонят инфлацията. Не знам дали си спомняте 97година...[/quote]


Добре де, аз не мога да схвана, как така съм на далавера ако лева се обезцени? Оставам с впечатлението, че предполагате някакъв идеален вариант, при който:  лева се обезценява => доходът ми се качва, вноската по кредита си остава същата, цените на всички стоки и услуги си остават същите. Не мисля, че е възможно. В подобни ситуации, в най-добрия случай, ако доходът ми расте пропорционално на инфлацията ще успявам да поддържам сегашния си стандарт. Това при условие, че банката не промени нищо по кредита ми, което пак не мисля, че е възможно. Смятам, че или ще се качат лихвите, или ще превалутират левовите кредитите в евро, оставайки обаче,  на лихвения  % за левове.
Може би съм на грешен път, затова моля, подкрепящите левовите кредити да обяснят по-подробно аргументите си.

# 37
  • София
  • Мнения: 4 051
Вижте сега, аз никого не агитирам за нищо. Теглете кредити в каквато валута решите. Не мога да се аргументирам,защото не съм икономист, казах ви. Има вероятност при преминаване към евро да се премине по различен курс. Някой писа как е в Румъния в момента. И от 100 000лв,т.е. 50 000Е, кредитът ми да стане примерно 30 000Е. Нищо не печелиш ако заплатата ти е в лева, примерно вместо 1000лв=500Е, ще получаваш 300Е. Но при заплата в евро в момента нещата стоят различно.
Не знам как е в новите договори , в нашия не фигурира клауза за превалутиране от страна на банката по какъвто курс реши. За краткосрочни крадити може би няма смисъл- ние по-рано от 2010 няма да минем към евро, но при кредит за 20 години мисля,че си заслужава.
В крайна сметка всеки има глава на раменете и може да мисли сам.  Naughty

# 38
  • Варна
  • Мнения: 672
Аз теглих в швейцарски франкове. Колебаех се м/у франк и лева. След вчерашния репортаж за лихвите и затова как най потърпевши са теглилите в лева, малко се успокоих.  Rolling Eyes
Поне за сега  Crazy

# 39
  • Русе
  • Мнения: 343
Вижте сега, аз никого не агитирам за нищо. Теглете кредити в каквато валута решите.
Не приемам мнението ти за агитация  Peace. Беше последното /от преобладаващите мнения в подкрепа на левовите кредити/, и го ползвах като цитат. И тъй като не съм достатъчно компетентна по въпроса, търся изчерпателни обяснения и аргументи, за да се спра най-изгодния вариант.
Аз теглих в швейцарски франкове. Колебаех се м/у франк и лева. След вчерашния репортаж за лихвите и затова как най потърпевши са теглилите в лева, малко се успокоих.  Rolling Eyes
Поне за сега  Crazy


За сега и ние сме се насочили към франкове, в момента е най-изгодно.

# 40
  • Варна
  • Мнения: 672
Мисля, че швейцарски франкове предлагат само Пощенска банка ! Peace

# 41
  • Русе
  • Мнения: 343
Мисля, че швейцарски франкове предлагат само Пощенска банка ! Peace

Точно с тях се договаряме в момента Simple Smile.

# 42
  • Варна
  • Мнения: 912
Аз теглих в швейцарски франкове. Колебаех се м/у франк и лева. След вчерашния репортаж за лихвите и затова как най потърпевши са теглилите в лева, малко се успокоих.  Rolling Eyes
Поне за сега  Crazy
би ли споделила какво точно казаха или от колко часа по кои новини си го гледала, за да го потърся в нета
ние сме с левов 30 годишен кредит и след последното увеличение лихвата ни май вече е към 8.7%  ooooh!

# 43
  • Мнения: 668
ДА ПОПИТАМ...Какво означава "кеш бонус"?

# 44
  • Варна
  • Мнения: 912
бонус в брой  newsm78
най-вероятно бонуса е под съмнение

Общи условия

Активация на акаунт