Какво трябва да знаем преди да купим нов компютър или лаптоп?

  • 22 403
  • 55
  •   1
Отговори
# 30
  • Cофия
  • Мнения: 1 212
За да не пускам отделна тема, ще помоля някой тук да ми отговори - как трябва да си настроя батерията на лаптопа ( Фуджицо Сименс, ако има някакво значение) за да ми издържа максимално много без да е включено зарядното. Имам следните опции
-offic desk
-laptop
-presentation
-max battery
-alwys on
-minimal power

# 31
  • Мнения: 101
Най-добре си го включи на portable/laptop, защото ако го включиш на max battery след една минута ще ти заспива дисплея, ще трябва да си вклизаш наново в акаунта и пр. По принцип за преносим компютър на батерия нормално е да ти издържа 1,5-2 часа. И много зависи какво правиш на него когато го ползваш на батерия.

# 32
  • Мнения: 1
Моето мнение е, че много купувачи, не знаят какво искат. Често ми се е налагало да консултирам приятели. Когато ги попитам за какво ще се ползва компютъра.... почва едно мрънкане, едно изброяване ...
Когато ги попитам, "Значи ви трябва, да си гледате филмчета, да си ползвате интернет, да си пишете с хора и да си пишете текстове (и да си редите пасиансчета). Отговора най-често е "да". Тогава защо не си вземете компютър "втора ръка"... и хората млъкват и почват да ме гледат все едно съм им предложил... (да не ставам циничен). Защо хората отбягват втората ръка? всички горе изброени операции могат да се изпълнят от един 1.8Ghz със 1G RAM, който струва не повече от 150-200 лева Simple Smile
и още нещо, LCD наистина са страхотни като офис монитори, но мен лично по-ме радва CRT за филми, може да е субективно, но цветовете и ъгъла под който може да се гледа са по-приятни.

Както каза NessoR
Цитат
Естествено това, както и другите теми, които съм писал тук са базирани на скромния ми опит и са лично мое мнение, не искам да ангажирам никой с него

CRT е за про. дизайнери, фотографи, предпечат и т.н.т (офф* имах едно Еизо (нанао) марка Японски монитори дето могат да работят на много високи честоти на опресняване  бяха с 3 големи платки вътре и доста добре екранирани - Сонито от този клас ако струваше $1000 - Еизото беше винаги доста по скъпо ~$1500 ). Жалко само че много го юрках и замина бързо-направи ми впечатление че беше с кинескоп Хитачи. Беше жесток монитор, жалко само че адски ме уморяваше, затова за децата вкъщи LCD. Ако ще се прави хом тиътър плазма с 2kW тхд звук Simple Smile а съседите да мрат в кофите  smile3533

# 33
  • Мнения: 1
За да не пускам отделна тема, ще помоля някой тук да ми отговори - как трябва да си настроя батерията на лаптопа ( Фуджицо Сименс, ако има някакво значение) за да ми издържа максимално много без да е включено зарядното. Имам следните опции
-offic desk
-laptop
-presentation
-max battery
-alwys on
-minimal power

ами сложи си на десктопа черен цвят, може да намалиш времето за "замразяване" и изключване на ХДД, но най добре експериментирай с режимите, които изброи. Виж кой ще бъде най целесъобразен с естеството на твоята работа с лаптопа. Ако max battery не ти пречи избери него.

# 34
Браво несор за отделеното време. Нямам такова за да напиша всичко това. Само да внеса някои допълнения. Това не е критика - разбирай корекция. За лаптопите - блутуути има само определени марки и модели, а външен блуутут е 12лв и е малък както всички подобни усб устройства (за разлика от харда!!), нека блуутута да не подлъгва хората. Процесора на каквото и да е е добре да е двуядрен вече. Разликите са просто смешни в ценово отношение! Имайте предвид, че повечето нови и по-скъпи модели (~над 1500лв)  лаптопи в момента имат драйвери само за Виста (разбирай че не може да се сложи нищо друго - ХР, линукс и т.н.!!  За пръстовият отпечатък (поне моделите, които аз съм разглеждал) - той работи софтуерно с програмка и важи само за уиндоуса. Винаги може да се влезе в сейфмод и да махнеш програмата без да ползваш нищо допълнително.

Нещо много важно - не забравяйте да разпитате за гаранцията - колко време е, какво покрива, кой я поема, и за какъв срок се осъществява. Също и за ъпгрейда - някои фирми продава стандартизирани ПСта по БДС и нямат право да променят частите в ПСто. Незнам за правилата тук - затова няма да споменавам имена на фирми, както ще се въздържа от марки и модели, освен при мониторите май...

За мониторите - този 17" е с добри х-ки, но нека все пак да отбележим че идва реч за 2MS GTG, в превод 2милисекунди от сиво до сиво. Тук не е стандартното от черно до бяло. А и относно мс - под 8мс няма значение. ПРосто е добре да са толкова (8,5, или 2) защото това говори че моделът е нов. Аз лично съм със втора ръка 20мс ЛСД и изобщо не усещам забавяне на каквато и игра да е!! А те си сменят най-бързо кадрите (особено ако си със видеокарта за 600лв Wink  Така че вкратце - ниските мс са търговски трик. Единственото което си заслужава е ДВИ и Pixel Pitch 0.264mm. Можете да видите и този модел:

"LG L19 Panel Size19.0" Wide• Resolution1440 x 900• Colors16.8 million• Pixel Pitch0.294mm• Brightness300 cd/m2• Contrast Ratio
2000:1• Viewing Angle160/160 (H/V)• Response Time5ms• Horizontal Frequency30 ~ 83 kHz• Vertical Frequency56 ~ 75 Hz• Video Signal RGB Analog, Digital• Sync typeSeparate, Composite, SOG• ConnectorsD-Sub, DVI-D• Plug & PlayDDC/CI• Power SupplyAC 90~264 V (47 ~ 63Hz)• Power ConsumptionOn 35 W, Stand-by/Suspend 1 W, DPM Off 1 W• Functionsf-Engine, sRGB, Auto Resolution, HDCP• Dimension (W x H x D)435 x 370 x 226 mm• Weight3.6 kg• Tilt+ 5° (Down) / -25° (Up)• SwivelN.A.• PivotN.A.• RegulationsSafety UL,UL-CUL,TUV-GS,SEMCO
EMC FCC-B,CELow radiation TCO-03Ergonomics ISO 13406-2Power saving EPA Energy StarETC VCCI-2 (Japan),C-TICK (Australia),GOST (Russia)"

За пикселите - добре е монитора, когато се пуска за 1ви път да не е за кратко време. Така се избягва варианта за получаване на пиксели. Добре е да стои няколко часа включен и работещ. При лаптопите нещата с пикселите не са толкова трагични. Тъй като лсд матриците им са по-добри, при поява на пиксел пробвайте да го натиснете и поразтъркате с памучна тъкан - почти винаги работи, стига да не е нещо по-сериозно. Имайте впредвид, че различните марки дават различна гаранция относоно пикселите и субпикселите(пиксели - бели или черни точки, а субпикселите са цветни (червени, сини и зелени) - там със сигурност работи поне единият цвят). Задължително питайте какво включва гаранцията за марката която взимате - стандарта е - на 3тия пиксел или 5тия субпиксел замяна. Но при някои марки се стига до 8 пиксела или 15субпиксела (доколкото помня). Никак няма да е приятно със 12 субпиксела, а те са и по-дразнещите от пикселите!!

Относно про работа - има си ЛСД монитори дето се калибрират, така че не е задължително вече ЦРТто. Ама са си и цифра 3000-6000$ за 17"-19" (доколкото бях чел някъде - проверете в гугъл!) !!

За видеонаблюдението - може да се направи изключително евтино с ДВР платка, изискваща П3 на 450мхз. Наложи ни се да си сложим и ние такова, голямо търсене бе, а и цените, които чувахме бяха космически на места. Та за 4 камери взехме 50кадрова платка (80лв) 4х30лв камери 1ПС за 50лв, 2х80гб хдд за 140лв и малко коаксиален кабел. Няма да ви казвам колко ни искаха като цяла услуга.....

Това засега от мене Wink за повече немам време Wink

# 35
  • Мнения: 385
Аз съм от купувачите дето не знаят какво искат,а довечера имам среща с човека от когото ще купувам компютър. Изобщо не разбирам от пиксели, процесори и т.н. а не ми се иска да ме прецакат нещо, защото пари се дават.
Възможно ли е някой с по прости думи да обясни какво точно трябва да знам преди да отида на срещата и за комп. и за монитора (и да питам 19 инча добре ли е).Или така да го напише, че да мога да го разпечатам и да си взема листа с мене.
Може да звучи глуповато, но ако има някой да помогне ще му бъда благодарна.

# 36
Аз съм от купувачите дето не знаят какво искат,а довечера имам среща с човека от когото ще купувам компютър. Изобщо не разбирам от пиксели, процесори и т.н. а не ми се иска да ме прецакат нещо, защото пари се дават.
Възможно ли е някой с по прости думи да обясни какво точно трябва да знам преди да отида на срещата и за комп. и за монитора (и да питам 19 инча добре ли е).Или така да го напише, че да мога да го разпечатам и да си взема листа с мене.
Може да звучи глуповато, но ако има някой да помогне ще му бъда благодарна.

Ще можеш ли да ми опишеш по-подробно за какво ще го ползваш и в какъв бюджет трябва да се събереш. Доколкото разбирам ще вземаш ПС, а не лаптоп, но за да мога да ти помогна все пак трябва да знам за какво ще го ползваш.


По-общо казано: За пс-то - дъното е добре да е марка асус със чипсет нвидиа, ати или интел, процесора задължително да е двуядрен 64бит, 1-2 гб рам ддр2 800(зависи от парите), двд-рв ЛГ, кутия по твой избор, захранването е добре да е 400вата, харда - 160гб, 250гб или 320гб САТА2 (хитачи или сигейт) в зависимост от парите и нуждите ти, видеокартата много зависи дали ще играете игри и дали искате тв-аут - варианти от вградена (0лв) до 240лв има много, но така не мога да ти кажа. Монитора е добре да е 19" ЛСД ЛГ на 5мс, ти си реши дали ще е широкоекранен или не, добре е да има ДВИ. За клавиатура - каквото си избереш, мишката е добре да е с глазер или лазер, а не оптична. Добре е да питаш за гаранция и бъдещ ъпгрейд какво ти предлагат. Повечето части си имат 36мес. гаранция.

# 37
  • Мнения: 385
Всичко това ми звучи на китайски, затова ще го разпечатам и с него при човека.
Компютъра ми трябва за съвсем тривиални неща,не е за работа.Да се свалят филми, музика, малкия да играе игри,за чат,е такива работи.
Парите са ми 1000-1200лв.,искам да вземем и камера, колонки, слушалки,микрофон(те са извън тази сума) ,за да си говорим с роднини в чужбина. Сина ми има проблем с едното око (силно късогледо е), затова ми е много важно монитора да е добър. Ако можеш да ме насочиш и за екстрите ще съм ти благодарна.

# 38
за малко да пропусна тази полезна тема.... заЩо сте я сложили в татковци???

# 39
Всичко това ми звучи на китайски, затова ще го разпечатам и с него при човека.
Компютъра ми трябва за съвсем тривиални неща,не е за работа.Да се свалят филми, музика, малкия да играе игри,за чат,е такива работи.
Парите са ми 1000-1200лв.,искам да вземем и камера, колонки, слушалки,микрофон(те са извън тази сума) ,за да си говорим с роднини в чужбина. Сина ми има проблем с едното око (силно късогледо е), затова ми е много важно монитора да е добър. Ако можеш да ме насочиш и за екстрите ще съм ти благодарна.



Извинявай, но по независещи от мен причини, чак сега имах възможност да седна пред компа. Ами това е добра сума за ПС заедно с добавките, спрямо това което искате да правите. Сега вече може да се похвалиш какво сте спретнали Wink Но каквото и да е ти пожелавам да си го ползвате със здраве и безаварийно Wink

П.С: ако не сте предвидили УПС и все още имате 60-70лв бюджет за ПСто е добре да си го вземете Wink

# 40
  • Мнения: 1
Може би ще е полезно да спретнем няколко конфигурации към днешна дата с Юнак и другите, които разбират. Така ще може да си ги разпечатате и да ги ползвате при покупка? Пишете ако има интерес?


Колкото до дъната платка аз лично те съветвам да не взимаш дънна платка Асус, лежат на стара слава и преди 2 години почнаха големи боклуци да продават и то на сравнително високи цени. Доста проблеми и то сложни съм имал с Асус дъна през последните години... иначе спор няма Асус, Абит и т.н.т преди години бяха най-добрите.

# 41
Може би ще е полезно да спретнем няколко конфигурации към днешна дата с Юнак и другите, които разбират. Така ще може да си ги разпечатате и да ги ползвате при покупка? Пишете ако има интерес?


Колкото до дъната платка аз лично те съветвам да не взимаш дънна платка Асус, лежат на стара слава и преди 2 години почнаха големи боклуци да продават и то на сравнително високи цени. Доста проблеми и то сложни съм имал с Асус дъна през последните години... иначе спор няма Асус, Абит и т.н.т преди години бяха най-добрите.


Добре е да съветваме какво да вземат хората. Така ги оставяме без дънна платка Wink Лично аз имам голям опит с асуси и главно с такива обичам да работя. И преди, и сега.... Гигабайт и асрок са компромисни марки, а такива като албатрон, биостар, елитгруп и т.н. по-добре май да не ги споменаваме.

А иначе за конфигурациите - няма проблем, нека хората, които искат съвет, да пишат бюджета и потребностите си и ще конкретизираме.

Последна редакция: ср, 13 фев 2008, 23:00 от yunak

# 42
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
И сега какво правим...? Единия казва, че Асус лежат на стара дънна слава и не стават... Пък другия казва само с тях да се вземат конфигурации, че били най-добри... Явно без дъно ще останем... Laughing

Хайде да не започвате да обяснявате коя марка с какво и защо е по-добра и коя не е, става ли...? На средностатистическата форумка са й досатъчни само "канализирани" параметри... Wink
Ако ме разбирате какво искам да кажа...

В крайна сметка, този форум няма нищо общо с онлайн компютърен магазин...
Тоест, не се унасяйте с конфигурации и прочие...

# 43
И сега какво правим...? Единия казва, че Асус лежат на стара дънна слава и не стават... Пък другия казва само с тях да се вземат конфигурации, че били най-добри... Явно без дъно ще останем... Laughing

Хайде да не започвате да обяснявате коя марка с какво и защо е по-добра и коя не е, става ли...? На средностатистическата форумка са й досатъчни само "канализирани" параметри... Wink
Ако ме разбирате какво искам да кажа...

В крайна сметка, този форум няма нищо общо с онлайн компютърен магазин...
Тоест, не се унасяйте с конфигурации и прочие...


Прав си пухчо Wink

# 44
  • Мнения: 91
Бихте ли ми казали какво мислите за този лаптоп: http://technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09035625  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт