Ленено семе като хранителна добавка-2

  • 111 008
  • 429
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 17 546
А къде точно в листовката пише, че не се яде смляно?  newsm78
Първото описание е за направата на извлек, а второто за лапи за компреси.
Лененото семе има още куп приложения.
За извлек се накисва цяло, защото лененото семе отделя слузести вещества, които биха направили от смлените семена лепкава консистенция, която може би не би могла да се утаи.
Въпросната опасност е отбелязана "при загряване", затова от ленено семе се приготвя само студен извлек!

Последна редакция: ср, 27 яну 2010, 23:30 от Бижy

# 376
виж в т. 4.4 на листовката какво пише!

# 377
-"да не се приемат перорално сухи счукани семки или смлени семена"., Видя ли?

# 378
  • Мнения: 17 546
Да, заради муцилагинозното им, т.е. слузообразуващо действие. Но това е в големи количества. Вероятно може да доведе до чревна непроходимост. Всяко прекалено нещо е опасно! Peace Но тук става въпрос за употребата на една чаена лъжичка смляно ленено семе. В диетичните магазини и по диетичните щандове вече продават ленено брашно, което са просто смлени и пресети семена.

# 379
След като прочетох и тази статия се отказвам от лен семе Laughing. ще си купя рибено масло.          http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/natural/patient-flaxseed.html

# 380
  • Мнения: 17 546
Ма никой не те кара насила да си купиш ленено семе! Wink Peace

# 381
  • в обкръжаващия ме хаос
  • Мнения: 346
Вижте на какво поподнах в една тема:
аз лично го смилам,защото така по-лесно го консумирам..иначе не мога да го изпия и ми е гадно.


Супер!

Прочетете малко повече за растенията, които пиете, преди да ги нагълтате. Семето от лен има най-общо две зони - обвивка и сърцевина. Сърцевината съдържа вещества, които са токсични при кумулация. Обратно, обвивката на лененото семе е твърда и има характерни кухини, в които е т-нар. масло от ленено семе. Като го смелите с една мелачка, освен че вадите маслото, в контакт излизат и веществата от вътрешността.

Във фармацевтичния факултет, който от студентите отиваше да смели лен на изпита по фармакогнозия (науката за приложението на растенията и суровините от растения), получаваше директно двойка!

Всяко растение си има места, в които се натрупват съответните лечебни вещества и технология, по която се добиват. Пълна фантазия е да се смели нещо, щото така ви изглежда "по-прибрано". Мислете какво правите или питайте някой, дето това му е работата, преди да правите каквото и да било.

При пресоването на лененото семе се получава чисто ленено масло, но пресованите частици се отделят и не се смесват, нито от тях се извлича нещо друго- отиват на боклука, защото са неизползваеми за пряка консумация. От тях после може да се добива лигнан по химически път.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев
Чудя се, като приемам по 1-2 суп. л на ден смляно, дали пък приемам толкова много отрова, че да е вредно  newsm78

Последна редакция: чт, 28 яну 2010, 09:08 от МалинкаКалинка

# 382
Ами според мен и една лъжичка си е отровна. Доста се поразрових из интернет снощи.След 2 часа търсене в чичо гЪгъл, намерих само хубави отзиви за лененото семе. Направи ми впечатление обаче, че информацията за лена беше написана от 1-2 "разбирачи", и публикувана във всеки втори сайт.В тази прословута статия се описваше как лена е пренесен от рая на Земята, и как хората които го пиели щяли едва не да станат Богове ако приемали по една супена лъжичка, но задължително смляна!! Joy Като недостатък се споменаваше само,че съдържа малко цианидче, но това не било проблем, ако се приемало само една лъжичка! Точно тия историики ме накара да се разтъся малко повече. След още 2 часа прекарани в чичо гЪгул, вече знаех, че лена е наистина полезен, но само след като се обработва по хим. път-капсули, олио,масло и т.н. А приет смлян, е равносилно натова да завътиш колелото на късмета, и да бъдеш избран да върнеш лена обратно от Земята на рая Joy, шегувам се. Но макар и в ниски дози Цианида си е Цианид! По-важното е да се установи какъв точно цианид съдържа лена и доколко се натрупва в органи, т.е. колко е токсичен и да ли е токсичен. Затова че е отровен знаеме всички, но токсичността е друго нещо! Засега намерих това - """Смъртоносната доза за хората е 1 мг цинанид на кг. Това означава, че едно оризово зърно цианид може да убие човек. Концентрация от 0,03 мг цианид за литър причинява смъртта на повечето риби, а при конценртация от 3 мг цианид за литър една река е считана за мъртва. Хроничното излагане ниска концентрация на цианид нарушава репродуктивните способности, физиологията и нивото на активност при повечето риби. Това също води до унижоваване на източниците на риба. """"

# 383
  • Мнения: 0
Лененото малсо е богато на ALA мастни киселини, който в чревния тракт на човека се обработват от бактерии и се получава EPA  и DHA , двете най-важни Омега-3 мастни киселини. Има хора, които са изгубили тези бактерии и не могат да преработват АLA!

Иначе доста по-полезно е да се яде смляно ленено семе отколкото олио. В обвивката на семето има няколко много важни и полезни съставки. Има и някои опасности ако прекалявате с лененото семе. Натравянето с КАДМИЙ е едно от тях.  Ето ви едно линкче с по-подробна информация за лененото семе и лененото олио

# 384
  • в обкръжаващия ме хаос
  • Мнения: 346
Добре де, защо тогава много лекари го препоръчват да се приема смляно по 1-2 суп. л. Д-р Михайлов (хомеопатът, консултиращ в предаването на БТВ "Денят е прекрасен") също напоследък много го препоръчва. На мен ми го препоръчаха да го приемам, защото страдам от запек и това е единственото нещо, което ми помага, а съм пробвала какво ли не (сини сливи, смокини, вода на гладно  и т.н.)
мартииин, сега ще прочета статията от твоя линк.

# 385
Ами и аз не знам защо го препоръчват, може би наистина количеството на цианид е наистина много малко, и ако не се прекалява с дозата не е проблем. Но пак казвам ако цианида е токсичен и се натрупва в определени органи, то при продължителна употреба(години), би довело до проблем! Или поне според мен Rolling Eyes 

# 386
  • Мнения: 0
Количеството, при което не трябва да се страхувате от натравяне е 2 супени лъжици на ден.

# 387
  • Мнения: 76
Ами според мен и една лъжичка си е отровна. Доста се поразрових из интернет снощи.След 2 часа търсене в чичо гЪгъл, намерих само хубави отзиви за лененото семе. Направи ми впечатление обаче, че информацията за лена беше написана от 1-2 "разбирачи", и публикувана във всеки втори сайт.В тази прословута статия се описваше как лена е пренесен от рая на Земята, и как хората които го пиели щяли едва не да станат Богове ако приемали по една супена лъжичка, но задължително смляна!! Joy Като недостатък се споменаваше само,че съдържа малко цианидче, но това не било проблем, ако се приемало само една лъжичка! Точно тия историики ме накара да се разтъся малко повече. След още 2 часа прекарани в чичо гЪгул, вече знаех, че лена е наистина полезен, но само след като се обработва по хим. път-капсули, олио,масло и т.н. А приет смлян, е равносилно натова да завътиш колелото на късмета, и да бъдеш избран да върнеш лена обратно от Земята на рая Joy, шегувам се. Но макар и в ниски дози Цианида си е Цианид! По-важното е да се установи какъв точно цианид съдържа лена и доколко се натрупва в органи, т.е. колко е токсичен и да ли е токсичен. Затова че е отровен знаеме всички, но токсичността е друго нещо! Засега намерих това - """Смъртоносната доза за хората е 1 мг цинанид на кг. Това означава, че едно оризово зърно цианид може да убие човек. Концентрация от 0,03 мг цианид за литър причинява смъртта на повечето риби, а при конценртация от 3 мг цианид за литър една река е считана за мъртва. Хроничното излагане ниска концентрация на цианид нарушава репродуктивните способности, физиологията и нивото на активност при повечето риби. Това също води до унижоваване на източниците на риба. """"

И аз смятам, че приемът на необработено ленено семе не е удачен, и аз доста рових за информация, хората даже казваха, че човешкият организъм изобщо не е способен да извлече полезните съставки в този му вид на прием, всички препоръчваха капсули (защото самото олио лесно се разваля). Въпрос на личен избор, ама специално за изхождане (за съжаление повечето от вас само за това го използват) можете да ползвате и други разни сходни доста по-удачни нещица...

# 388
  • Мнения: 1 725
На мен лично не ми хареса инфото, че намаля абсорбцията на вещества (лекарства, но предполага се и хранителни вещества). И дори и в малки количества - все пак... Смятам, че е по-добре да се приема отделно от други храни, между храненията, не зная дали с кисело мляко е добре откъм усвояването съставките на едното и другото. newsm78 Факт е, че е много полезен за много неща, буквално си е едно лекарство и като такова един вид трябва да се вземе впредвид и дозировката му, не е сигурно дали е така, но за всеки случай.

# 389
  • Мнения: 0
По принцип фибрите се свързват с минералите от храната и образуват неразтворими соли, които не се усвояват от организма. Може би в този смисъл се казва, че не могат да се усвоят веществата от лененото семе. А иначе се яде с кисело мляко точно поради причината , че така се усвоява по лесно. И това го бях чел, но не се сещам  какъв беше точно механизма.

Общи условия

Активация на акаунт