За прането на вълнени дрехи?

  • 30 141
  • 46
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 427
И още нещо,това което разваля вълната е водата и движението на мократа тъкан!На едни инструкции за пране на един вълнен панталон на Пени Бляк беше изписан цял ферман посветен на прането на вълна.Т.е. топла вода + движение = на парцал.Получава се оплитане на самите влакна.Така че това лангъркане на вълната в пералня винаги ми е било много съмнително,как успяват другите да не прецакат нещата не знам newsm78.

# 31
  • Мнения: 531


[/quote]

ми то на бенетона обикновено пише "ръчно пране" Peace
[/quote]

Ами, естествено, аз по-горе много подробно обясних, че съм допуснала грешка от разсеяност, не от неграмотност.Това не ми е първата 100% вълнена дреха, прана в пералня.Аз знам как се пере, знам и че не се оправя окепазеното, но нали надеждата умира последна!

# 32
За такива пуловери, които са се събрали разбрах, но за тези, които се развличат нищо не казахте. Помогнете, защото аз имам такъв проблем. Изпрах един пуловер на ръка и леко се поразвлече, а е на мъжа ми(знаете ги мъжете какви са когато става въпрос за техните дрехи). Пуловера е плетен и е вълна и кашмир.
Дайте някакъв съвет, защото положението е много напечено.

# 33
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Категорично ниакаква пералня!!! Peace Вълна се пере само на ръка, оставя се да се отцеди и се суши в хоризонтално положение. Слугуване си е, но няма друг начин да не повредиш макар и минимално дрехата. Още едно правило: вълната се пере и се изплаква със студена вода. Разликата в температурите на водата също степва.
Не вярвам, че нямате проблеми с прането в пералня и то на 40 гр. Само опитайте да разтеглите някоя блуза, чуете ли леко пукване, дори и без други видими промени, бъдете сигурни, че вече сте степали дрехата. Peace

# 34
  • Мнения: 22 994
Пера вълна в пералнята на програма за ръчно пране,слагам течен препарат Первол или Фрош.Не съм имала проблеми досега.

# 35
  • Мнения: 1 305
Категорично ниакаква пералня!!! Peace Вълна се пере само на ръка, оставя се да се отцеди и се суши в хоризонтално положение. Слугуване си е, но няма друг начин да не повредиш макар и минимално дрехата. Още едно правило: вълната се пере и се изплаква със студена вода. Разликата в температурите на водата също степва.
Не вярвам, че нямате проблеми с прането в пералня и то на 40 гр. Само опитайте да разтеглите някоя блуза, чуете ли леко пукване, дори и без други видими промени, бъдете сигурни, че вече сте степали дрехата. Peace

Е това пък как го измисли!!!  Shocked
Аз пера вълна само в пералнята и само на 40градуса. Никога не съм степвала дреха, не съм развличала и не съм повреждала по какъвто и да е начин. Всичко зависи от програмата на която переш и от това колко ти е добра пералнята. Както вече съм писала, аз дори с нормален прах за пране си ги пера, а не с такъв за вълна.   

# 36
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 393
Пера в пералнята с течен Персил и омекотител. На програма за вълнени материи, 40 градуса и свалям оборотите на центрофугата до 700

# 37
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Аз след горчив опит реших, че ще изпера бенетона на ръка (80%вълна). Само че той така тежеше, че реших да го изплакна в пералнята, на кратка програма, студена вода без центрофуга. Ами сви се. Съвсееем малко, но се сви. Преди да го пъхна в пералнята си беше като нов (това беше второ пране, първото беше изцяло ръчно). Сега изглежда като леко степан. При 100% вълна пък не разбирам как го перете в пералня без промяна, че и с центрофуга Shocked

# 38
  • Мнения: 161
Аз след горчив опит реших, че ще изпера бенетона на ръка (80%вълна). Само че той така тежеше, че реших да го изплакна в пералнята, на кратка програма, студена вода без центрофуга. Ами сви се. Съвсееем малко, но се сви. Преди да го пъхна в пералнята си беше като нов (това беше второ пране, първото беше изцяло ръчно). Сега изглежда като леко степан. При 100% вълна пък не разбирам как го перете в пералня без промяна, че и с центрофуга Shocked

На моята пералня когато пусна само изплакване (дори без центруфугиране) пак си се завъртат силните обороти когато "изцежда" прането и с тези обороти си върти около 2-3 минути за да се отцеди водата. Цетрофугата - е отделно ако се пуска.

Когато си пера на програмата "вълна" и се стигне до мометна да се "изцедят" дрехите пералнята прави няколко по-бързи завъртания на барабана, но това е далеч по-различно от това което прави когато прави "изцеждането" при друга програма.
Май малко нескопосно го обясних, дано да си ме разбрала какво имах предвид.
Пусни си някоя друга блуза на програма "вълна" и си наблюдавай пералнята какво точно прави. Ще забележиш разликите в това как работи на тази програма и на другите програми.

Просто си използвай програмата за вълна. Недей да пускаш само на изплакване защото според мен от там се е получил проблема - просто дрехите са се въртели на по-бързи обороти.

# 39
  • София
  • Мнения: 18 679
Степвала съм поне 5 пуловера, докато се светна, че трябва да престана да ги пера с всичко останало. Вече ползвам само специалната пробграма за вълна, пере на 40 градуса, с 600 оборота центрофуга, няма никакво свиване Peace

# 40
  • Мнения: 22 994
Просто си използвай програмата за вълна. Недей да пускаш само на изплакване защото според мен от там се е получил проблема - просто дрехите са се въртели на по-бързи обороти.
Peace

# 41
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Категорично ниакаква пералня!!! Peace Вълна се пере само на ръка, оставя се да се отцеди и се суши в хоризонтално положение. Слугуване си е, но няма друг начин да не повредиш макар и минимално дрехата. Още едно правило: вълната се пере и се изплаква със студена вода. Разликата в температурите на водата също степва.
Не вярвам, че нямате проблеми с прането в пералня и то на 40 гр. Само опитайте да разтеглите някоя блуза, чуете ли леко пукване, дори и без други видими промени, бъдете сигурни, че вече сте степали дрехата. Peace

Е това пък как го измисли!!!  Shocked
Аз пера вълна само в пералнята и само на 40градуса. Никога не съм степвала дреха, не съм развличала и не съм повреждала по какъвто и да е начин. Всичко зависи от програмата на която переш и от това колко ти е добра пералнята. Както вече съм писала, аз дори с нормален прах за пране си ги пера, а не с такъв за вълна.   
Не съм го измислила, за съжаление извода е от собствен опит и прецакване на сума ти и пуловери. Майка ми плете много, бутикови неща и поназнайва трикове разни. Та тя като ми дойде на гости и ми види пуловерите, като ги поопъне лекичко и веднага ми доказва, че са степани въпреки, че на външен вид уж са същите.  Embarassed И аз пера с препарат, но с "Пурлан".
Но целта не е да спорим, а да споделим опита си. Моят е горчив и за това пералнята е табу за моите плетени дрехи! Имат ли над 50 % вълна само на ръка. Peace

# 42
  • Мнения: 491
И аз предобрих един пуловер на мъжо. Стана мой размер.  EmbarassedДърпах, теглих, ама ...тц, не се оправи. Сега съм го прибрала в гардероба и си мълча, пък може и да ми се размине. smile3505
Между другото, не съм виждала вълнен пуловер, на който да пише, че може да се пере в пералня. На всички пише само ръчно. Според мен се презастраховат, ама се чудя дали да не пробвам един такъв на програма за вълнени дрехи. newsm78 Дали ще има последствия?

# 43
  • Мнения: 2 774
В пералнята на програма за вълна(пере на 30градуса-центрофугата незнам на колко оборота е )Не се слага в сушилнята.Простирам блузата на нивото на ръкавите(отдолу),там слагам и щипките ако има нужда,за да не се вижда "щипнатото".Ръкавите премятам за да не се разтегнат и да не "влачат" блузата надолу .

# 44
  • Мнения: 3 830
Препарат за вълна+омекотител Flutter

Общи условия

Активация на акаунт