Флуориране на водата

  • 39 415
  • 817
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 135
Смятам,че е абсолютно задължително Софийска вода или друга фирма, която предоставя вода срещу заплащане да праща регулярно информация за това какво точно съдържа водата. За другите продукти е задължително, а за водата не!!! Защо?!

# 691
  • Мнения: 3 927
Вместо в тази тема погрешно съм писала в темата за флуорно мляко, та пак искам да питам:

Може ли аз да питам нещо, ако някой случайно има отговор:
в различни публикации в нет-вестници (които в момента не мога да намеря Embarassed) прочетох противоречиви неща.

В статии от декември 2007 г. се твърди, че флуорирането на питейната вода се отменя, тъй като Министерството на здравеопазването не било информирано, не били предвидени 15-те млн. лева и т.н.

В статии от януари тази година пише обратното - как съюза на Шарков внесъл програмата за преразгеждане в министерството и как от есента на тази година (разбирай 2008-ма) чешмяната вода ще се флуорира, тъй като тази година парите щели да се намерят.

От многото четене по темата "флуор" напоследък изгубих следата кое къде всъщност съм прочела и питам: в какъв етап е идеята за флуорирането на питейната вода Confused

# 692
  • Мнения: 4 392
Излъчен е бил про-флуорен репортаж по телевизията онзи ден #Cussing out, но никакви подробности не знам. някой има ли инфо?

# 693
  • Мнения: 2 652
Taneto, след няколкото статии, интервюта и предавания (особено след Лора Крумова, където стана ясно, че МЗ е против), нещата изведнъж затихнаха. Появи се плаха статия в Новинар, че Шарков щял да преработва програмата и това е - повече не се отвори и дума за флуор. Сега сме на стенд-бай да видим какви ще ги измислят от тук нататък - повече флуор в млякото, в солта и т.н. Парите все пак трябва да се изхарчат.

След варненските протести:
15.02.2008 Петъчник - притурката на Труд
Шарков: Не се плашете от млякото с флуор
и още.

Последна редакция: вт, 26 фев 2008, 09:44 от Grace m

# 694
  • Мнения: 3 927
Да, мерси....и аз така прочетох между редовете, че ще наместват парите някъде  Wink
Виж ако искаш в темата за флуорно мляко пуснах интервюто с Шарков от един петъчен труд.....имаше родители, неуспяли да го купят и аз я сканирах.....

Амарена, виж късните новините на Нова в нетера от 23-ти януари

# 695
  • Мнения: 2 652
Виж ако искаш в темата за флуорно мляко пуснах интервюто с Шарков от един петъчен труд.....имаше родители, неуспяли да го купят и аз я сканирах.....

Ха, разминали сме се по трасето и добре, че не сме се сблъскали Simple Smile Току що си редактирах горния пост, като видях твоя в темата за млякото.

# 696
  • Мнения: 3 595
В Германия още преди 20 години, в детските градини децата си имали собствени четки за зъби и след всяко хранене са си миели зъбките. Могат да ги учат на устна хигиена вместо да ги тъпчат с боклуци в градините и яслите или да флуорират водата. Има и по-рационален начин да си изхарчат 15те млн...поне да свършат нещо качествено Thinking
Те пък сигурно ще избират флуорни пасти  ooooh!

# 697
  • Мнения: 3 927
http://www.bzs.bg/site/index.php?option=com_content&task=view&id=89

 ОБРЪЩЕНИЕ КЪМ ЧЛЕНОВЕТЕ НА БЗС ОТНОСНО ПРОЕКТ НА НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА ПРОФИЛАКТИКА

    За първи път от близо 20 г. насам, Българският зъболекарски съюз успя да убеди държавата да осигури 15 млн. лв. за въвеждане на Национална програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 - 18 години. Програма, за която грижата би следвало да бъде на държавата, а не на частен сектор, какъвто е данталната медицина от 1990 г. насам.

Тук изтеглете пълния текст на документа
http://www.bzs.bg/documenti/BSZ-fluor.pdf

*****

няма дата публикацията в сайта на БЗС, но е явно от последните 1-2 месеца.....

# 698
  • Мнения: 2 652
Tane, мисля че е от февруари, защото отстрани календарът е на този месец. Да не говорим, че е бъкано с правописни грешки, ама това да ни е проблема.

Впечатление прави следното: от близо 16 милиона лева бюджет за 1-та година, 14,5 милиона бяха само за флуорирането на водата (безплатни профилактични прегледи изобщо не са предвидени). Сега, ако се откажат от водата, за какво ли ще ги наместят.

# 699
Смятам,че е абсолютно задължително Софийска вода или друга фирма, която предоставя вода срещу заплащане да праща регулярно информация за това какво точно съдържа водата. За другите продукти е задължително, а за водата не!!! Защо?!

Пробвахте ли да се свържете с Павел Кърлев от Федерацията на потребителите. Той от дълги години води борба срещу ведомствата - топлофикация, "Софийска вода" и пр. - и то доста успешно. Много разбран човек е, но досега беше сам. Предполагам, че с желание ще се включи и в тази кампания, а на него много хора му имат доверие и думата му се чува, защото е помогнал на много хора.

# 700
Уж тук се водим по-интелектни, а едва ли и 1/5 от народа схваща какво му причиняват . . .
Ами като не стига информация до хората... Това е най-важното.

Откъде да науча, докъде се е стигнало с брошурата?
Текстът "Флуорирната профилактика и правото на избор" ваш ли е?

Защо не се отвори една банкова сметка и да внасяме пари за печатането на брошурата, кой колкото може да отдели?
Сигурно ще се намерят и доброволци да разпространяват брошурите - които имат повече време.

# 701
  • Мнения: 63

Откъде да науча, докъде се е стигнало с брошурата?
Текстът "Флуорирната профилактика и правото на избор" ваш ли е?

Защо не се отвори една банкова сметка и да внасяме пари за печатането на брошурата, кой колкото може да отдели?
Сигурно ще се намерят и доброволци да разпространяват брошурите - които имат повече време.

Наша е брошурата. Писахме за финансова помощ и за помощ при разпространението в темата за флуорирано мляко, защото основната причина беше предстоящото подписване на декларации за съгласие с флуориране на млякото от родителите.
Имаше отзовали се и за двете, за което сме много благодарни.
Инициативата продължава.
Напоследък много от времето ни отива в подготовка за различни срещи, но приготвяме и ситематизираме материали и за нова брошура.

# 702
  • София
  • Мнения: 5 192
Не мога да прочета официален документ започващ с "ОБРАЩЕНИЕ"
Кипна ми, че треторазреден , едър, но не и морален човек ще решава съдбите на милиони българи.

Но пък ми стана много смешно- във вестниче на Софийска вода има малка статийка с голямо заглавие- Качеството на питейната вода в София е отлично

За П.Кърлев - много опити правих да се свържа директно и чрез негова колежка , по времето, когато течеше най-голямата офанзива за официално подкрепяне на Петицията. Все не ставаше. На мейли не ми отговори също. Но той беше кандидат-политик, не знам...

# 703
  • Мнения: 2 652
Биляна, с Кърлев не се свързах лично, но с изпълнителния директор на асоциацията - нали подкрепиха официално петицията. Сега се подсещам, че обеща и материал да направи за страницата им. Още утре ще го подгрея.

# 704
  • Мнения: 8 769
По повод постинга на Афродита в темата за варненските градини, да питам - минералните води естествено флуорирани ли са? newsm78

Общи условия

Активация на акаунт