повишаване лихви на ипотечни кредити

  • 4 766
  • 62
  •   1
Отговори
  • Мнения: 87
момичета, от вчера се чудя как е възможно банката едностранно да повиши лихвата, т.е. да промени договора и кредитополучителя да е задължен да плаща нова, доста по-висока месечна вноска? пръвоначално доказваш доходи и те в техните граници ти отпускат кредит така, че да се вмества вноската в месечните ти доходи, а след това повишава тази вноска над доходите ти!!! моля, някой да ми обясни.

# 1
  • Мнения: 8 999
Моля те, първо ти да обясниш, че нищо не разбрах.
Коя банка, как така, кога?

# 2
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Да бе, чуваше се че ще има нещо такова, ама незнам от кога и как ще стане.

# 3
  • Мнения: 87
Моля те, първо ти да обясниш, че нищо не разбрах.
Коя банка, как така, кога?
[/quote

хъм, явно съм много ядосана. сега - подробно.
сключваш договор с банка - за 10 години, ипотечен, с лихва 6.9%, с месечна вноска 1000 лв.
след 2 години банката си вдига лихвата от 6.9% на 8.2% и месечната ти вноска хвръква над месечните ти доходи, т.е. банката не й пука, че не можеш да плащаш. а като ти отпускат кредита изрично искат доказателство за месечните ти доходи, за да не са по-малко от вноската.
въпрос - как е възможно едностранно да се променя договора? без съгласието на едната страна? защо банката може да повишава лихвите, а аз да не ги намалявам тогава? и защо изобщо подписваме договор, когато той може да си се промени?
не съм чула какъвто и да е договор да може да се променя само от едната страна!

# 4
  • Мнения: 1 152
Обикновено може. В договора ви сигурно пише, че банката може едностранно и без предизвестие да променя лихвените условия, за огромно съжаление.

# 5
  • Мнения: 4 300
Ами прочети си договора- там 100% пише че лихвения ти процент се определя на база - ОЛП, Леония, Софибор, Euribor или каквото там щеш. И при определена промяна на тази база ( с над 1 или 2%) ще се промени и твоя лихвен процент по кредита. Много е важно да четеш, а не да подписваш като селски кмет и после да се чудиш " ама какво стана".

П.С. Толкова са много договорите, които могат да се променят от една от страните че цял ден мога да пиша. Щом работиш най вероятно имаш трудов договор. Той е един от тези, които можеш Ти, едностранно да прекратиш.

# 6
  • Мнения: 230
Да.ааа, разсъждаваш като свободолюбив човек, но когато става въпрос за банки, това е меко казано неуместно

Аз също се вълнувам от този въпрос и се чудех, че никой не го обсъжда тук. Прочети си внимателно договора, особено там, където буквите са най-ситни и ще намериш подобна клауза.

# 7
  • Мнения: 4 300
Да.ааа, разсъждаваш като свободолюбив човек, но когато става въпрос за банки, това е меко казано неуместно
А дали разсъждаваш като свободолюбив човек когато днес си купиш за 7 лв сиренето, което миналия месец струваше 5?
Лихвата е цената на вашия кредит и тя се определя както и  останалите цени- на сиренето, на доматите, на гащите.

# 8
  • Мнения: 512
Обикновено може. В договора ви сигурно пише, че банката може едностранно и без предизвестие да променя лихвените условия, за огромно съжаление.

Така е, какво да се прави. Това си го знаехме и преди да подпишем, нищо неясно няма.
Не се ядосвай, Nina75, аз мисля, че е излишно. Ние си купихме жилище с такъв кредит, така че не говоря напразно - и нас може да ни удари лихвата. Ама като си помисля, че иначе никога нямаше да имам собствено жилище и трябваше да си живеем завряни при бабите - благодаря, ще гледаме да се оправим някак с вноските Praynig.

# 9
  • Мнения: 87
Да.ааа, разсъждаваш като свободолюбив човек, но когато става въпрос за банки, това е меко казано неуместно
А дали разсъждаваш като свободолюбив човек когато днес си купиш за 7 лв сиренето, което миналия месец струваше 5?
Лихвата е цената на вашия кредит и тя се определя както и  останалите цени- на сиренето, на доматите, на гащите.

добре, тогава защо са толкова придирчиви като ти събират документите - имаш ли доходи да погасяваш вноските като утре могат да ти вдигнат вноската над доходите?

# 10
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Ясно е, на всички в договорите ни го пише, че се определя от ОЛП + надбавка от банката и т.н. Така де ясно е че всяка банка ще ги вдигне, защото това се говори от доста време, психологически сме подготвени, но имате ли представа кои банки вече са вдигнали лихвите.

# 11
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Нина, писмо ли ти пратиха, от коя банка си теглила кредит?

# 12
  • Мнения: 1 152
На мен преди няколко месеца ми пратиха писмо, че вноската ми се повишава с няква сума, минимална тогава. Но сега очаквам отново повишаване в септември.

# 13
  • Мнения: 204
За ОББ знам, че повишението ще засяга само новите кредити, т.е. засега се запазва лихвата по по- рано сключените ипотечни кредити както е определена в договора, ние теглихме от там и така ни отговориха "че сме късметлии"  Praynig, дано така да си остане до края

# 14
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
По принцип е логично да се повиши лихвата само на новите кредити, защото така който иска да тегли кредит ще е наясно и ще си направи сметката. Сега нормално ли беше, когато ние теглихме кредити лихвите бяха 12-13 %, като паднаха на 6-7% - някой да не би да ни ги намали нашите.

# 15
  • Мнения: 8 999
Когато теглихме първия кредит, договорът беше сключен при лихва от 12.5 %. След три години банката намали лихвите си и предоговорихме условията, като за това, разбира се, отново минахме на кредитен съвет и платихме разни такси. Наистина в договора има изрична клауза, че банката едностранно може да повиши лихвата и това автоматично променя условията по договора, без той да се преразглежда или преподписва.
Честно да ви кажа, много ме смутихте с тия повишения на лихвите. Аз все си живеех в заблудата /явно/, че лихвите по ипотечните кредити тепърва ще падат /както е навсякъде по света/.
Да му се не види, ще трябва да проверя как стоят нещата в нашата банка, че може и да ме изненадат неприятно при следващата вноска /поне да съм подготвена/.

# 16
  • Мнения: 1 172
Това от електронния вариант на "Сега":

По-малко от 20% от домакинствата, които вече са изтеглили ипотечен заем за жилище, ще трябва да платят по-високи вноски за септември. Това изчисли директорът на консултантската фирма "Кредит център" Тихомир Тошев. Причината е, че само 4 банки вдигат лихвите за старите клиенти - Банка ДСК, Райфайзенбанк, ОББ и Булбанк.Последните две банки са покачили лихвите само с около 0.5% и за клиентите, които сега теглят кредити. До края на годината още две банки ще покачат лихвите си, като едната от тях е Пощенска, смята Тошев. Покачването обаче нямало да е над 0.5%. Дори това да стане, обслужването на кредитите далеч няма да е непосилно. Изчисленията показват, че за заем от около 60 000 лв. и срок на изплащане 20 години месечната вноска ще се покачи с 15-16 лв.
Според експерта ръстът на ипотечните кредити ще надхвърли 50% към края на годината, като нова вълна от повишение на лихвите не се очаква

# 17
  • София
  • Мнения: 9 860
За ОББ знам, че повишението ще засяга само новите кредити, т.е. засега се запазва лихвата по по- рано сключените ипотечни кредити както е определена в договора, ние теглихме от там и така ни отговориха "че сме късметлии"  Praynig, дано така да си остане до края
  Peace.Нашия ипотичен кредит е изтеглен преди три години.Увеличение на лихвата ще имаме през октомври.Но понеже сме "стари" кредитополучатели,лихвата ни в същото време пада,така че на практика увеличение няма да има,даже ще плащаме с десетина лв по-малко.

# 18
  • Мнения: 4 300
Да.ааа, разсъждаваш като свободолюбив човек, но когато става въпрос за банки, това е меко казано неуместно
А дали разсъждаваш като свободолюбив човек когато днес си купиш за 7 лв сиренето, което миналия месец струваше 5?
Лихвата е цената на вашия кредит и тя се определя както и  останалите цени- на сиренето, на доматите, на гащите.

добре, тогава защо са толкова придирчиви като ти събират документите - имаш ли доходи да погасяваш вноските като утре могат да ти вдигнат вноската над доходите?
Ти каква алтернатива предлагаш?

# 19
  • София
  • Мнения: 4 041
 Аз не разбрах, има ли някой , когото са уведомили, че се вдига лихвата,т.е. вноските по кредита? Или все още е само по медиите?

# 20
  • София
  • Мнения: 9 860
Има уведомени.Някои наши приятели са получили писма.

# 21
  • София
  • Мнения: 4 041
А от коя банка знаеш ли? Ние сме в Пощенска и май още нищо такова не са ни казали.

# 22
  • София
  • Мнения: 9 860
Мисля,че от ДСК.В писмото на наши познати пишеше,че лихвата им е повишена и месечната им вноска ще е с 0,64ст повече. Laughing

# 23
  • София
  • Мнения: 9 517
Аз имам кредит от Пощенска и електронно банкиране - лихвите по кредитите ми и месечните вноски все още не са променени.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 917
А зависи ли дали кредита е теглен в лева или евро?

# 25
  • София
  • Мнения: 9 517
Зависи какво ти пише в договора - ако пише, че лихвата се определя на база на БЛП на банката или нещо друго, с отстъпка едиколкоси или надценка едиколко си - няма отърване, независимо дали си в евро, лева или корейски донги

# 26
  • София
  • Мнения: 115
На ОББ се промениха лихвите САМО за кредити в лева.
При Райфайзен и ДСК лихвите се формират на база БЛП + надбавка. Така след като  се повиши БЛП-то им с 0,5% и от тук се повиши лихвата само за старите кредити, защото за новите се коригира размера на надбавката (т.е.намалиха надбавката). Но с оглед на повишенията на лихвите си коригираха и таксите за предоговаряне - повишиха ги.
На Уникредит се повиши лихвата като цяло.
При Пощенска за момента няма промени в лихвите, ако/когато такова стане факт ще бъде официално съобщено.
Повишението на лихвите е свързано по-скоро с новите изисквания на БНБ относно банковите резерви - http://money.ibox.bg/news/id_2079831185 (с цел да зе обуздае кредитния пазар) от колкото с пазарните условия (не че и те не оказват влияние в случая).
P.S. Лихвите по ипотечните кредити в 90% от случаите се формират на база - плаващ компонент (Банков Лихвен Процент, Основен Лихвен Процент на БНБ, EURIBOR и т.н.) + надбавка. Това означава, че промени ли се плаващия компонент - ще се промени и лихвата по кредита (така например ОЛП на БНБ се променя всеки месец,  EURIBOR-а се променя всеки ден, БЛП се променя при определени пазарни условя). Все пак тук става дума, в повечето случаи за кредити с доста дълъг срок - 15, 20, 30 години. Лихвата е плаваща, което е направено точно с цел да се неутрализират пазарните промени (все пак банката си защитава интересите).

# 27
  • София
  • Мнения: 5 285
Сега нормално ли беше, когато ние теглихме кредити лихвите бяха 12-13 %, като паднаха на 6-7% - някой да не би да ни ги намали нашите.

Някои банки го направиха...

# 28
  • Мнения: 4 970
Днес бях в ПОщенска банка .Кредитът ни е от там.Попитах ги за  повишението на лихвите и ми казаха  че се чува нещо такова, но още нищо не се знае.А също така казаха че нямат практика да известяват клиентите си, а ще бъдем сюрпризирани на гишето при вноската Crazy

# 29
  • Мнения: 1 897
Днес ще си плащаме първата погасителна вноска към Райфайзенбанк.
Така,че ще видя дали е колкото в погасителния план или е по-голяма.
Ако имат завишение на лихвата,ще пиша пак,за да ви уведомя.

# 30
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Сега нормално ли беше, когато ние теглихме кредити лихвите бяха 12-13 %, като паднаха на 6-7% - някой да не би да ни ги намали нашите.

Някои банки го направиха...

Не е така, никой не сваля цените автоматично, т.е лихвата. Много хора се усетиха и рефинансираха кредитите си, като тегиха кредити от други банки на по-ниските лихви и погасяваха към другата банка. Тогава банките се усетиха, че губят клиенти и когато даден клиент сам отидеше в банката и попиташе дали не можа да мине на по-ниските лихви, го преразглеждаха отново на кредитен съвет и се съглавяваха да предоговорят кредита, за да не се стигне до това рефинансиране, но съм убедена, че много хора това не са го направили, защото никой не те уведомява за тази възможност.

# 31
  • Мнения: 5 178
Само да кажа, че БулБанк обуха клиентите си с 2% повишение на лихвата .. И стари и нови

# 32
  • Мнения: 1 152
Само да кажа, че БулБанк обуха клиентите си с 2% повишение на лихвата .. И стари и нови


От кога? Този месец ли....и това отнася ли се за кредити сключени примерно с Ейч Ви Би преди обединяването?

# 33
  • Мнения: 5 178
Май за целия УниКредито, сменили са БЛП
Ами тази сутрин бях "приятно" изненадана от повишена вноска с 50 лв

# 34
  • Мнения: 1 152
През юни имахме минимално повишение на вноската, сега с 2% ми се вижда мноооогооо.

Ами тази сутрин бях "приятно" изненадана от повишена вноска с 50 лв

# 35
  • Мнения: 5 178
А ела ми се оплачи! Провери си договора ако пише, че плаващата част е ОЛП не те касае..
Аз сега ще видя да пускам искане за разглеждане на кредитните условия, ама първо да чуя кредитната дали изобщо има смисъл..

Докладвам: Качил се е и  ОЛП, 4.10% последно лихвата ни е префиксирана на 2,7% и сега избива яко

Та така лихвите по заемите пак се върнаха на нива от преди 5 години около 9-10%
Остава ми единствено успокоението, че взехме жилището на ниските все още цени и имахме нужда от малък заем

Последна редакция: чт, 20 сеп 2007, 10:59 от KOTE

# 36
  • Мнения: 1 897
Днес платихме първата си вноска по жилищен кредит към Райфайзенбанк. При нас няма увеличение на лихвата/вноската си е същата/.Причината е,че кредита ни е нов,а за тях няма увеличение.Казаха ни,че за сега за новите кредити не се очаква да има такова,тъй като продължават да работят на последните си лихви от 6,65%.
При старите кредити обаче има завишаване на лихвaта  с 0,5% от 01.09.

# 37
  • Мнения: 2 591
ох, като ви чета и изтръпвам Rolling Eyes въпреки, че нашата вноска е малка, не ми се плаща и с лев повече  #Cussing out

някой да е чувал нещо за Пиреос newsm78

# 38
  • Мнения: 230
Май за целия УниКредито, сменили са БЛП
Ами тази сутрин бях "приятно" изненадана от повишена вноска с 50 лв

Писмено ли те уведомиха?

# 39
  • Мнения: 712
Миналия месец теглих нов ипотечен кредит от ДСК, но още не са ме уведомили дали ще повишат лихвата по кредита ми. Чух, че увеличението е с половин процент засега.

# 40
  • София
  • Мнения: 5 285
Не е така, никой не сваля цените автоматично, т.е лихвата.

Да изровя ли съобщението???

# 41
  • Мнения: 230
Само да кажа, че БулБанк обуха клиентите си с 2% повишение на лихвата .. И стари и нови


Как така с 2%,..нали се говори за нещо от рода на 0,5% за вс. банки ? Да нама грешка?

# 42
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Не е така, никой не сваля цените автоматично, т.е лихвата.

Да изровя ли съобщението???

Изрови го, защото аз не съм получила такова.

# 43
  • София
  • Мнения: 5 285
То е от миналата година, ако е нужно, ще кажа и коя е банката, ама да не правим реклама:

На 4-ти септември 2006 година *** ще намали автоматично  и лихвените проценти на всички текущи ипотечни кредити без просрочия, без да е необходимо клиентите да посещават обслужващите ги клонове.

# 44
  • Мнения: 4 300
Само да кажа, че БулБанк обуха клиентите си с 2% повишение на лихвата .. И стари и нови

Повишението се отнася за анюитетните кредити- те са сключени при следното условие- при промяна на БЛПБ с повече от 2% се променя и общия лихвен процент по кредита. Т.е. ако при сключването на кредита БЛПБ е бил 3.1% и днес стане 5.2 ще ви се промени общия лихвен процент. Ако стане 4.8% примерно няма да има промяна. БЛПБ за кредитите до миналата година беше ОЛП на БНБ +0.74. При кредитите с намаляващи вноски общия лихвен процент по кредита се променя с всяка промяна на БЛПБ.

И тея суми дето ги цитирате са абсурдни- едно е да имаш 5000лв кредит, друго е 50 000. Естествено че сумите, с които се повишават месечните вноски, са различни. Да не говорим че някои от кредитите ( тези в евро например) се отпускат на база Euribor и не се влияят от местните лихвени проценти ( не че Euribor-a  не се покачва от година и половина насам).

# 45
  • Мнения: 5 178
Roksi, аз си го изясних проблема Simple Smile и съм го обяснила няколко поста напред.
Ще се предоговаряме с банката да си свият надбавката, ако не се разберем има други банки, но 9,5% са си бая височка лихва за ипотечен кредит. А и аз не съм вчерашна в бранша Simple Smile

 И за какви суми нещо не схванах  newsm78

# 46
  • Мнения: 186
И ние сме с кредит от Пощенска банка..предстои ни првата вноска другата седмица. Значи да очакваме повисока вноска  уффф Sad

# 47
  • Мнения: 2 641
интересно никой ли не е теглил кредит от 1 -ва инвестиционна да ми каже там как е ?

# 48
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
То е от миналата година, ако е нужно, ще кажа и коя е банката, ама да не правим реклама:

На 4-ти септември 2006 година *** ще намали автоматично  и лихвените проценти на всички текущи ипотечни кредити без просрочия, без да е необходимо клиентите да посещават обслужващите ги клонове.

Браво на вашата банка, защо и нашата не е така и какво пречи да я похвалиш.

# 49
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Вчера питах в Алианц, засега няма да променят лихвите, така  ме успокоиха поне.

# 50
  • София
  • Мнения: 5 285
Браво на вашата банка, защо и нашата не е така и какво пречи да я похвалиш.

Ами ОББ е банката  Embarassed 

# 51
  • София
  • Мнения: 9 860
Браво на вашата банка, защо и нашата не е така и какво пречи да я похвалиш.

Ами ОББ е банката  Embarassed 
Това е и нашата банка.Много съм доволна.От 4 години изплащаме ипотека,лихвата ни не се е вдигала,даже падна.

# 52
  • Мнения: 1 152
Водещата в бранша мегабанка, няма повишения на лихвените проценти от септември.

# 53
  • Мнения: 5 178
Водещата в бранша мегабанка, няма повишения на лихвените проценти от септември.

Светни ме коя е тази мега банка, ако говориш за Уникредито ми има си .. моем ти покаем справка за вноската сменили са БЛП-то

# 54
  • Мнения: 4 300
Сасано, Коте, нали 4 поста по нагоре съм обяснила защо и кога се повишават лихвените проценти на Уникредит? КАкво не ви стана ясно? Ако на едната кредита е анюитетен, а на другата с намаляващи вноски, къде сте тръгнали да си ги мерите?

# 55
  • Мнения: 5 178
Сасано, Коте, нали 4 поста по нагоре съм обяснила защо и кога се повишават лихвените проценти на Уникредит? КАкво не ви стана ясно? Ако на едната кредита е анюитетен, а на другата с намаляващи вноски, къде сте тръгнали да си ги мерите?

Абе има си промяна на БЛП-то и това си е , и то нагоре. А, че на всеки кредит влияе различно си го обяснила ти . 
За мен най-добрата банка към клиента е ЦКБ, нямаш си и на идея колко такси ти спестяват Simple Smile

# 56
  • Мнения: 1 152
По моя кредит и на една позната няма повишение. Може би, защото сме на анюитенти вноски. Но така и не разбрах свързано ли е повишаването на вноската с повишаването на ОЛП публикуван в началото на всеки месецу, примерно 01.04.2006 г. -  2,48 и 01.09.2007 г. - 4,09 ?

# 57
  • Враца
  • Мнения: 5 204
Ние ходихме преди да платим поредната вноска до кредитния отдел на банката--Биохим и ни разпечатаха нов план за месечните вноски.
Интересното е, че за следващата година по новото извлечение вноските ни падат с около 20 лв, за тази не са променени.

# 58
  • Мнения: 1 008
Обикновено може. В договора ви сигурно пише, че банката може едностранно и без предизвестие да променя лихвените условия, за огромно съжаление.

Така е, какво да се прави. Това си го знаехме и преди да подпишем, нищо неясно няма.
Не се ядосвай, Nina75, аз мисля, че е излишно. Ние си купихме жилище с такъв кредит, така че не говоря напразно - и нас може да ни удари лихвата. Ама като си помисля, че иначе никога нямаше да имам собствено жилище и трябваше да си живеем завряни при бабите - благодаря, ще гледаме да се оправим някак с вноските Praynig.
Да знаеш колко ми е близко това с бабите и дядовците-ние ще теглим кредит сега,няма да е лесно,но държа на спокойствието на семейството,което при бабите не е осигурено.

# 59
Az lichno imam slednia problem - podpisvajki dogovor s bankata az sum napulno naiasno, che lihvata moze da se promeni. Tova sreshtu koeto vuzraziavam e bezobrazno niskoto novo na komunikacia, specialno s moiata banka - "Biochim". Uz bili izpratili izvestie, ama to ne e pristignalo, ami shte izpolzvate preporuchani pisma. Posle zvuni edna devoika i izmunkva niakakva suma, ama nie ziveem vuv vreme na telefonni izmami i  zloupotrebi. Vzimam neshtata v svoi rutze i se svurzvam s centralata i gi molia da mi pratiat po mail oficialnoto izvestie za novata vnoska i sumata, koiato dulza ( tui kato niakolko meseca sum vnasiala starata si vnoska). Poluchavam mail s 50% ot informaciata. Otivam do klon Tzarevetz i si zadavam vuprosite, vnoskata koiato mi kazvat tam e s 3 euro razlika, a dokument ne mogat da dadat, tribva da go iskam ot tzentralata. Eto kak edno na vid suvsem prosto neshto moze da bude suprovodeno s kup neudobstva,a nakazatelnata lihva pak az shte ia platia, zashtoto niamam dobre razviti telepatichni sposobnosti,da prepoloza koga i s kolko shte se promeni vnoskata po kredita mi. Ne moga da razbera, na kakvo se dulzi loshoto otnoshenie na spomenatata banka, dali ne e prosto nerazbiraneto, che Nie sme klienti, a ne vragove. Te ni otpuskat zaemi, koito nie pogasiavame, a ne ni praviat priatelska usluga. Dogovorite ni sa pismeni i e redno promenite po tiah da sa pridruzeni sus suotveten dokument. Puk dori i v niakoia tochka ot dogovorut da pishe, che ne sa dluzni da ni informirat e redno da go praviat, s cel podobriavane na obsluzvaneto, nali klientut vinagi ima pravo.

# 60
  • Мнения: 2
Извинявам се, че в изблик на емоции пропуснах да напиша мнението си на кирилица. Осъзнах го, чак след като го ипратих.

# 61
  • Мнения: 5 178
Ооо ма ти говориш за най-добрата и най-голямата банка.. Ми да и нашта кредитна измрънка, че трябвало да имаме известие .. ми да ама не такова нещо НЯМА ..Така, че телепатия душко
А като разбереш как се смята наказателната лихва ще ти се завие свят .. гарантирам ти го

# 62
  • Мнения: 4 300
Извинявам се, че в изблик на емоции пропуснах да напиша мнението си на кирилица. Осъзнах го, чак след като го ипратих.
Защо не си изпратиш оплакването по мейла? Аз откак почнах да се оплаква така на Глобул, на ЧЕз и т.н. си спестих един куп нерви. И установих че въпреки че на касата в ЧЕЗ разни лелки ми вдигат кръвното , то колегите им са много коректни и ефективни в съдействието си по мейла.

Общи условия

Активация на акаунт