А експерименти правите ли?

  • 17 915
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
Напоследък мойто гардже много се е запалило по разни "научни експерименти". Най-елементарното е да смесваме различни цветове в прозрачни съдове с вода. Правили сме вулкан, телефон от кутии, разни опити с яйца, с флумастри, с фенерче.... Още има, ама нещо не мога да се сетя в момента...
Скоро купихме ето тази книжка: . Стоил много се забавлява, има описание на опита и обяснение защо се случва конкретното явление.
А вчера открих тази тема от един руски мамински форум: http://forum.sibmama.ru/viewtopic.php?t=16149
А вие? Правите ли такива експерименти?
По9късно ще опиша някои от нашите, ако желаете! Това е чудесно занимание за вкъщи или на терасата, когато е много горещо и не смеем да се подадем навън  Peace

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 1 121
Аз подарих тази книга на децата на съседите ни и те полудяха по нея. Препоръчвам я на всички, страхотно е направена, с указания и снимки. Хем интересно, хем научават много нови неща .Един добър подарък за всяко дете.

# 2
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Имах ученик, който много се увличаше от такива домашни експерименти.
Беше си оборудвал таванската стая с какви ли не неща.
Беше добър ученик, тих, скромен, много умен.
Правел е какви ли не опити, последният за съжаление фатален.
Не знаем какво е направил, но родителите му го намерили задушен в тази стая.
Така че внимавайте с какво занимавате децата си, да не стане нещо, за което да съжалявате.
Започва се с безобидни неща, докато любопитството на детето расте и му се иска да опитва нещо ново и по-голямо.
По тази причина не съм занимавала детето си с такива неща.

# 3
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
Лиляна, ти направо ме стресна! Много съжалявам за момчето...
Но предполагам, че дори и да не го занимавам аз, детето ще намери начин да задоволи любопитството си... Затова предпочитам и аз да участвам в "експериментите" му и да следя за безопасността му. както и постоянно да обяснявам защо и с какво трябва да се внимава. Ако не сега, ще година-две, като започне да чете сам, непременно ще попадне на някоя книжка и може изобщо да не ме включи в "опитите си", което вече ще е обезпокоително. Щом има интерес, не смятам да го ограничавам!

# 4
  • Мнения: 500
Имах ученик, който много се увличаше от такива домашни експерименти.
Беше си оборудвал таванската стая с какви ли не неща.
Беше добър ученик, тих, скромен, много умен.
Правел е какви ли не опити, последният за съжаление фатален.
Не знаем какво е направил, но родителите му го намерили задушен в тази стая.
Така че внимавайте с какво занимавате децата си, да не стане нещо, за което да съжалявате.
Започва се с безобидни неща, докато любопитството на детето расте и му се иска да опитва нещо ново и по-голямо.
По тази причина не съм занимавала детето си с такива неща.
И аз съм на това мнение!Няма лошо да са любознателни децата,но всичко трябва да е с мярка и под контрол!

# 5
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз затова дадох примера, не за да ви стряскам, а да подхождате много внимателно към такива експерименти. И задължително да е вашето присъствие, както и много обяснения за безопасна работа.

# 6
  • Мнения: 2 567
Моята обича да правим експерименти. Сама до сега не е правила. Правили сме заедно опитите по Човекът и природата и и бяха доста интересни.
Купихме и комплект микроскоп и разни неща към него и в началото голям мерак имаше да разглежда всичко под него  Simple Smile
Химически опити до сега не е правила, но с този и интерес и това ще стане.

В Хиполенд видях, че продават разни кутии за опити. В едната мисля, че можеше цунами да се пресъздаде, друга беше свързана нещо с човешкото тяло. Мисля да и взема от тях пък дано и е интересно.

# 7
  • Мнения: 3 740
Ето тази книга се каня да подаря на Камен, като си получи бележника. Мисля, че ще му хареса.

# 8
  • Мнения: 2 567
Ето тази книга се каня да подаря на Камен, като си получи бележника. Мисля, че ще му хареса.

Смятам, че и моята щерка би я заинтересувало. Тя и сега обича да си взима от библиотеката книги за различни природни явления, а пък ако може и да прави експерименти още по би и харесало.
Мерси за идеята   bouquet

# 9
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
 И от мен благодарности за тази книга, не я бях виждала!

Ще погледна и в Хиполенд за комплектите.

# 10
  • Мнения: 293
поощрявам децата да експериментират, но много говоря за безопастността. не са стигали чак до химични опити ,но никога не е късно, нали. а иначе книжките са супер.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 552
Момчета за сега са смесвали само сок с кола и си го отнесоха,защото го разляха.За други неща са предупредени ,че са отровни.Не смятам да купувам подобни книги,ще стане страшно/ще оплескат навсякъде/. Те не са за оставяне, редовно заформят нещо.

# 12
  • Мнения: 5 877
Супер тема, харесва ми - досега не сме правили нищо по-различно от смесването на цветовете.
Ще разгледам и ще взема пример.

# 13
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Вижте какво се получава, ако смесите Ментос(бонбонки) с кола, само внимавайте, ако решите да го правите вкъщи! Wink

# 14
  • Мнения: 2 567

Оооо, това е един от експериментите, който баща и и е обещал да направят. Само че съм им казала по далече от вкъщи, че иначе ще има бой  Simple Smile

# 15
  • Мнения: 1 163
 piasykНие също правим експерименти,берем листа и  всякакви треволяци качваме ги горе -то са мачканици то са уливаници с вода ...иглавно клепане,но поне имам няколко минути споко докъто се скарат или сбият Hug

# 16
  • usa
  • Мнения: 2 113
Имах ученик, който много се увличаше от такива домашни експерименти.
Беше си оборудвал таванската стая с какви ли не неща.
Беше добър ученик, тих, скромен, много умен.
Правел е какви ли не опити, последният за съжаление фатален.
Не знаем какво е направил, но родителите му го намерили задушен в тази стая.
Така че внимавайте с какво занимавате децата си, да не стане нещо, за което да съжалявате.
Започва се с безобидни неща, докато любопитството на детето расте и му се иска да опитва нещо ново и по-голямо.
По тази причина не съм занимавала детето си с такива неща.

стига, бе хора! то има и хора, които са умрели от задавяне като са се хранили, значи ли това, че не трябва да даваме на децата си да ядат? във всяка дейност има рискове, не трябва обаче да спираме децата си да откриват света и да се радват на живота.
моите деца правят експерименти. имат книжки, имат микроскоп, имат химически комплект, имат комплект с жички, батерии, различни електрически елементи да си правят електро- и електронни кръгове и експерименти. правили сме магнитни опити, садили сме бобчета и царевички да видим какво ще стане, отглеждали сме пеперуди от яйце, експериментирали сме с вода и лед, правили сме различни хартиени самолети, движещи се машини и въобще каквото сме се сещали с баща им. единственото, против което съм била, са дисекциите на различни животни, които прави шестокласничката ми тази година в училище. добре, че научих обаче за тези им методи на изучаване малко преди да приключат, иначе сигурно щях да и напиша бележка, че я освобождавам от тези часове и да и огранича погледа върху науката...

# 17
  • Мнения: 5 877
Кои са подходящи за четиригодишни?

# 18
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
Имаше едно предаване по някоя си тв (май БНТ, ама не съм сигурна) и оттам видяхме следното:
Темата е налягането във водата. На една голяма пластмасова бутилка се пробиват с игла или вилица (естествено не детето) отвори на различна височина, след което се залепват с тиксо и бутилката се пълни с вода. После лепенките се махат и силата на струите от различните дупки показват, че налягането във водата е най-силно най-отдолу. Ние го правихме няколко пъти, докато му омръзне на Стоил.
И на Ането ще й е интересно!

# 19
  • usa
  • Мнения: 2 113
Кои са подходящи за четиригодишни?

хм, за четиригодишни...

посадете бобче или друга семка в пръст, но до стената на прозрачна чаша така, че да наблюдавате как покълнва и се развива (разбра ли какво искам да кажа?). на четири години си играехме с магнити, правихме магнитен куклен театър - закрепихме метални пластинки, сигурно и с кламери ще стане, под малки играчки, направихме сцена от картонена кутия и движихме играчките с магнит от долу. каквото измислиш с лед - шарен лед, кое замръзва по-бързо - сок или вода или супа или каквото там се сетиш. направете с пластелин или тесто или папие-маше или други материали модел на слънчевата система и оцветете планетите в характерните им цветове. направете лимонада - лимон, вода, захар и хлебна сода да види балончетата. сапунените мехури са също научен експеримент. много неща можеш да се сетиш, на тази възраст почти всичко в ежедневието е научен екперимент Simple Smile.

Последна редакция: пн, 18 юни 2007, 09:21 от миз

# 20
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
Благодаря на миз, че се включи, това за магнитния куклен театър не се бях сещала, а модел на Слънчевата система мисля да направим от балони и хартия - ще стане интерена mobile за бебка, като я закачим на полилея  Peace

Вчера правихме и нещо подобно: http://www.fatlion.com/science/airpressure.html - само че държахме опънат канап, прекаран през сламка, а за сламката залепен надут балон с щипка да не излиза въздуха. Махаш щипката и ракетата полита!

# 21
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Правим, правим....
Което ме подсеща, да проверя какво стана с кокала от пиле в буркан с вода.  ooooh!
А наесен от кашпата си, трябва да извадим поне 1кг. картофи  Laughing

# 22
  • Мнения: 5 877
Кои са подходящи за четиригодишни?

хм, за четиригодишни...

посадете бобче или друга семка в пръст, но до стената на прозрачна чаша така, че да наблюдавате как покълнва и се развива (разбра ли какво искам да кажа?). на четири години си играехме с магнити, правихме магнитен куклен театър - закрепихме метални пластинки, сигурно и с кламери ще стане, под малки играчки, направихме сцена от картонена кутия и движихме играчките с магнит от долу. каквото измислиш с лед - шарен лед, кое замръзва по-бързо - сок или вода или супа или каквото там се сетиш. направете с пластелин или тесто или папие-маше или други материали модел на слънчевата система и оцветете планетите в характерните им цветове. направете лимонада - лимон, вода, захар и хлебна сода да види балончетата. сапунените мехури са също научен експеримент. много неща можеш да се сетиш, на тази възраст почти всичко в ежедневието е научен екперимент Simple Smile.
Бобче сме садили, леща също гледахме как расте... Това с балончетата също, ама аз слагах оцет и сода за по-лесно.

Кукленият театър е готина идея Simple Smile Това с балонената ракета също - бях си го набелязала от една книга, ама съм забравила. Благодаря, че ми напомни!

# 23
  • usa
  • Мнения: 2 113
днес нямах много работа и седях и скучах и цял ден мислих експерименти подходящи за малки деца Simple Smile. та да се отчета какво ми хрумна и си припомних.
1. направете телефон от пласмасови чаши и конец.
2. направете ксилофон от еднакви стъклени бутилки пълни до различно ниво с вода.
3. сложете яйце в съд с вода - яйцето ще потъне. добавете сол във водата - яйцето ще плува.
4.сложете лъжица захар и  малко мая в бутилка, закрепете балон на гърлото на бутилката и я поставете в съд с топла вода. след малко балонът ще започне да се надува.
5. сложете бели цветя, карамфили вършат добра работа за целта, във вазички с различно оцветена вода. на другия ден белите цветя ще са се оцветили в цвета на водата.
6. нарисувайте картинка на бял лист с лимонов сок. загрейте листа за няколко минути във фурната - рисунката ще се появи.
7. в голям съд с пясък закопайте различни метални предмети, без да ровите ги намерете с магнит.
и тук работното ми време свърши Simple Smile.

# 24
  • Мнения: 3 491
миз, аз си ги разпечатах и смятам да ги залепя на хладилника да не забравя. Flutter
П.п. Залепих ги.

# 25
  • Мнения: 5 183
Ние правим вулкан, понякога с 4ервена боя - за да е по-ефектна лавата
Бели цветя в съдове с разли4нооцветена вода
Телефон от 4аши
Танцуващи стафиди - в 4аша с вода пускаме няколко стафиди и сода за хляб.

# 26
  • Мнения: 500
Това с ментоса и колта ми хареса Joy Joy Joy!Дъщеря ми е още на 3,но смятам да се възползвам от някои идейки-например от танцуващите стафиди!Щото няма да има търпение да чака за оцветените цветя,а да не говорим за бобчето! Joy Joy Joy

# 27
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
Ние сме правили също:
- телефон от кофички от плодово кис. мляко и канап
- опита с яйцето и соления разтвор
- тайно писмо (при нас беше рисунка Wink ) - намокря се един лист хартия, върху него се слага друг (сух) и се рисува или пише с химикал, съответно на долния лист се отпечатва "писмото" като с индиго, оставя се да изсъхне напълно, при което нарисуваното/написаното изчезва; но при повторно намокряне се появява
- хроматография - на парченца бяла салфетка оцветихме краищата с различни цветове флумастри и ги потопихме във вода - цветовете се разляха, а на съставните такива се отделиха основните цветове (не знам дали го обясних, както трябва  Embarassed )

Ето и няколко сайта:
http://www.funology.com/laboratory/ - тук освен опити, има и разни фокуси и трикове
http://www.kids-science-experiments.com/
http://www.spartechsoftware.com/reeko/MoreExperimentsSortCategory.htm

# 28
  • София
  • Мнения: 7 242
Освен с бобчето, май друг експеримент не сме правили. Имам да наваксвам. Но пък като дете сама си правих. За съжаление повечет съм ги забравила, но си спомням за "гуменото" яйце, което се получава при няколкодневен престой на яйце в оцет /киселината разрушава калция/ или цветните цветя, които се получават при накисването им в амоняк. На по-късен етап пък се бях запалила по микробиологията. Наще ми купиха микроскоп с увеличение 225 пъти и много вечери и нощи съм прекарала над него. Заливайки се без да иска с един от експерименталните ми разтвори, бъкащ с чехълчета /по мое мнение/, мака ми си докара упорита екзема... Бротовчед ми пък се изживяваше като млад агроном - в голямо сандъче беше посадил всякакви култури - царевица, краставица, слънчоглед и т.н

# 29
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
... цветните цветя, които се получават при накисването им в амоняк

какво представлява това?

# 30
  • София
  • Мнения: 7 242
Доколкото си спомням, от аптеката се купуваше амоняк и за една нощ различни цветя се накисваха в него /на балкона, че мирише ужасно/ - получаваха се интересни цветове. Дано не бъркам, че не съм от най-паметливите

# 31
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
Мерси! Нищо не пречи да пробвам...

# 32
  • Мнения: 3 740
Ние правим вулкан, понякога с 4ервена боя - за да е по-ефектна лавата

Как се прави?

# 33
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Това не беше ли с няколко пласта боя в колба. Колбата се нагрява и пластовете, вече затоплени, се издигат нагоре?

# 34
  • Мнения: 3 491
Дайте някаква идея за експеримент на тема "ледена епоха", моля!
П.п. Детето междувременно си го измисли, оправихме се.  Simple Smile Включихме една духаща печка да пилее бели хартийки, и бурята стана.
Като попремине природо-научната вълна, ще си разтребвам бурята с прахосмукачката. Както и остатъците от земетресение и торнадо.

Последна редакция: ср, 29 авг 2007, 17:49 от блажка

# 35
  • София
  • Мнения: 62 595
Браво! Ей такива теми най-харесвам - развиващи мисленето и общуването.


книжките за експериментите са хубави - изчетох ги от кора до кора. Чакаме децата да си дойдат и ще им ги дадем.
Естествено, че ще се правят под родителски контрол. И на мен ще ми е много интересно.
някои неща са сходни с тези, които правиха в училище по Домашен бит и техника. Много им харесва.

Правили сме някои по-елементарни неща от "Приказки за физиката" по БНТ

Последна редакция: ср, 29 авг 2007, 22:36 от RadostinaHZ

# 36
  • Sofia
  • Мнения: 1 121
Познавателни опити за деца, на руски, можете да изтеглите от тук:
http://2001vadim.mylivepage.ru/

Формат pdf-чете се от Adobe Reader.

# 37
  • Мнения: 3 506
Много хубава тема, която съм пропуснала. Благодаря на всички за идеите. И ние правим експерименти, макар и не много засега, че ми се бяха поизчерпали идеите за подходящи неща за по-малка възраст.

Онзи ден Никола с голямо удоволствие разбърка лъжица сода в чаша кисело мляко, и наблюдава как млякото излиза от чашата.

Преди това до полуда търкахме един метален поднос с вълнен чорап, за да се получи искра, но така и не успяхме. Рових се из нета и за други начини, но за голямо разочорование на Ники пустата му искра, така и не се появи.

Вчера обяви, че иска да сипем вода в две чинии и едната да оставим на слънце, другата на сянка, да видим коя ще се изпари по-бързо. Не остана време.

А най-любими са му електротехническите експерименти, но в ел магазините ме гледат като че съм от друга планета. Даже се канех да пускам тема, но тук може би имам по-голям шанс. Из нашенските магазини дали могат да се намерят такива неща??

Цитат
комплект с жички, батерии, различни електрически елементи да си правят електро- и електронни кръгове и експерименти.

Наскоро си направихме светофар, но ползвахме абсолютно подръчни средства, заминаха сто часа, докато го скалъпим, а и стана доста паянтов и труден за поддръжка... като му се счупят лампичките, трябва да го почваме наново...

# 38
  • usa
  • Мнения: 2 113
Наскоро си направихме светофар, но ползвахме абсолютно подръчни средства, заминаха сто часа, докато го скалъпим, а и стана доста паянтов и труден за поддръжка... като му се счупят лампичките, трябва да го почваме наново...

като му се счупят лампичките, той да си го направи сам, нали вече знае как Simple Smile.

# 39
  • Мнения: 3 506
Трудна работа... Може би ако имахме комплект, какъвто ти описваш... Но той е на 4 и малко, а за да стане светофара със средствата, които имахме, запоявах проводниците с поялник за лампата и батерията, преди това пък разколачих един дебел кабел с ножица, за да си извадя по-тънки жички отвътре и т.н.

# 40
  • Мнения: 3 506

Аз като един виден Тома Неверни реших, че филмчето е леееко преувеличено и днес направихме експеримента в банята. Да не ви описвам на какво приличаше после  и колко време мих Crazy

Този експеримент само на открито  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт