Арабска кухня-изпитани рецепти

  • 265 043
  • 726
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 171
faima коя точно рецепта си ползвала - със сварения булгур или със суровия, за да ти кажа кое може да се е объркало. основното е да пържиш в дълбок съд с много олио и то силно загрято (или фритюрник) и е слагат малко на брой да се пържат заедно, за да не изстива мазнината. иначе наистина изглеждат малко дебелички, но не може това да е причината, не са чак толкова месести. или самата смес е била суха и тогава е трябвало да сложиш яйце или пък е била мека (булгурът е бил сварен повечко) и е трябвало да сложиш малко брашно или плънката ти е била по-мазна или по-водниста. самата смес като я обработваш не трябва да се пропуква лесно и не трябва да е мека като тесто... не знам как да ти обясня консистенцията... ако беше в София щях да ти предложа да ти покажа  Simple Smile ....  newsm78 не се сещам за друго с такава плътност, за да го обясня.

# 496
  • Egypt
  • Мнения: 132
Hadil, със сварения булгур правих. Сега като чета отговора ти и ми става ясно къде съм се омотала- то грешката не е една, ами са много- сложих да пържа много от къббетата, сместа беше суха, и плънката беше бая мазна. Като ги правех и се пукаше лесно "тестото".
Шиланче, аз за пръв път виждам такова нещо, и не съм яла никога. Като прочетох си мислех, че е много лесно, ама ей на- оказа се, че е трудно. Ама пак ще пробвам, само малко да ми мине яда, че днес два часа ги оформях тия пусти къббета  Laughing
Иначе бяха доста вкусни...

# 497
  • Мнения: 171
браво на теб - щом са станали вкусни значи си се справила. иначе и за оформянето са хубави, докато са сурови де  Grinning. не се ядосвай и аз така бях в началото, даже един път ги овалвах в брашно, за да станат. тези със сварен булгур са много хубави, но винаги трябва да се внимава да не се развари. хайде като направиш тези и ще пусна рецептата за кубба на фурна и куббат салег (за варене), ама тези последните едва ли някой ще се наеме да ги прави - в сравнение с тях, тези които си правила са детска игра. Иначе си се справила много по-добре, отколкото мен като ги правих за пръв път - ние ги правим като дискчета, а другите като вретено. та моите дискчета от страх да не ги спукам при сплескването и от притискане оттук и оттам ги бях направила като кубчета  Joy - братовчед ми ги нареди като зид.... чудех се да се смея ли, да плача ли.

# 498
  • Egypt
  • Мнения: 132
Ох, много се смях с тия кубчета, ама честно казано и аз натам вървях, към кубизма, само че тръгвайки от паралелепипед  Laughing
Сега да кажа, че правих вече няколко пъти фалафели, тука се казват тамия, и са предимно от фул (бакла). Аз правих най- вече с нахута, по рецептата на мисля Айля беше ника. Всеки път стават чудесни, въпреки че е голяма играчка да ги обеля от люспите и да ги пасирам ръчно, че нямам уред. Само веднъж станаха гаднички, защото направих сместа вечерта, оставих я в хладилника и ги изпържих сутринта- голяма грешка.

Последна редакция: чт, 22 окт 2009, 02:12 от faima

# 499
  • София
  • Мнения: 7 901
Файма аз съм правил фалафели с брашно от нахут и пак си стават хубави. Ами даже тогава ме мързя да ги пържа та ги изпекох на фурна като шницели.

Тия тук от снимката по-долу са пък от суров нахут, дето го киснах не помня колко време, и после ич го не белих ми директно го смлях на блендера.


А тия пък са от нахут от консерва:


Та тоя от консервата го изчистих от люспите.

Проблемът е, че у нас оригиналните фалафели не се приемат много и аз модифицирам рецептата.

Не се чуди на външния вид. Пържил съм ги в актифрая и затова са топчести щото машината си има една бъркалка дето постоянно ги върти.

Сега за баклата съм резервиран въпреки, че ми обясниха дамите, че само хора с определени заболявания имали проблеми с нея, ама аз като чуя вече нещо и край. Иначе бях купил тука от арабските магазини една едра бакла, па седнах в интернета да чета как да я приготвя и от там айде на първата статия колко била вредна при определени ситуации и си викам, я по добре друг път. Щото имам внучка на 3 години та не го знам това зверче какво има и какво няма. Та така баклата си отиде по живо по здраво несготвена.

# 500
  • Egypt
  • Мнения: 132
Дедко, то и аз ги четох тия работи за баклата, ама тука това е яденето на народа, почва  да се плющи от сутринта. Предната седмица за първи път влязох в едно магазинче за подправки. Вътре направо се умопомрачих- такива подправки имаше, стотици, в едни огрмни дървени кутии, на прах, листа, зърна- всякакви. Сипваха ги с едни големи черпаци. Аз едва познах десетина вида, другото не знам какво е. Имаше и всякакви бобови зърна, и макарони най- различни, всичко насипано в дървени качета или кошници, пак огромни. Бобовете са много видове, има като нашия белия фасул, мноооого е вкусен, правя го както у нас, има няколко вида леща- червената, кафявата, зелена. Аз взех един фасул, викат му "черно око"- на вид зърната са като дребен бял фасул, с едно черно петно, точно като око, и като се вари водата става черна, и има много силен вкус. Имаше и много стъкленици с някакви разноцветни течности, и буркани... Брех, направо се замаях, дотогава аз не влизах в такива магазини, купувах само пакетирани бобове и подправки, като у Бг-то. Ей на, пак се отплеснах и си забравих мисълта, за какво влязох да пиша  Thinking

# 501
  • Мнения: 800
фаима, и аз съм така, имам ли провал в кунхята и беснея, и чакам да мине време, че да повторя пак!

Хадил, хубаво, 4е уточни, че  не трябва да се пържат по много къбета в тигана, аз съм от припряните, дето все бързам....

# 502
  • Мнения: 171
не бързайте и да знаете,че олиото трябва да покрива хубаво куббата, да не вземете да ги обръщате при пърженето. затова в касерола или малка тенджера стават най-добре.

# 503
  • Мнения: 550
А защо не пробвате като начало по–лесния вариант – да сварите, вместо да изпържите, кубетата. Специално в йордания, пърженото Куббе се сервира най– вече като предястие, а ако се сервира като основно е задължитлено сварено в доматен сос или сос от кисело мляко.   Peace

# 504
  • Мнения: 171
това, което се вари се прави по малко по различна рецепта. за Йордания не съм сигурна, но двете държави, които се водят родина на куббата (Сирия и Ирак) си имат специални рецепти за всеки вид - с леки вариации.

# 505
  • Мнения: 13 512
По темата за къббето- най- големите майстори са ливанците. Особено  на суровото. В Сирия само на едно препоръчано място се осмелих да хапна, но в Захле си отядох на къббе нейе. В България не бих рискувала да го направя. Има ли тук почитатели на суровото къббе? Най- хубаво е като е правено на мраморна плоча, а не на Мулинекс.

# 506
  • Мнения: 7 418
Дадо Хаджи  Mr. Green , и аз миналата година, като се завърнах от Тунис, все за този брик питах и разказвах... що мерак му имах, ама така си остана в спомените ми... Не съм правила. Ти, ако направиш, задължително да се отчетеш, че и аз току съм те последвала...  Peace
   Ох!И на мен Брикът ми беше едно от най-хубавите кулинарни впечатления от Тунис!Особено обичах брик с риба тон.
    Пина,на екскурзия ли беше там и къде,ако не е тайна?(може и на лични  Peace )

# 507
  • Мнения: 171
monda, дълбоки уважения за суровата кубба (дето всъщност не е точно кубба), но най-големи майстори на кубба въобще (пържена, на плоча, варена, печена) са иракчаните (особено от Мосул) и сирийците (най-вече от Халеб).

# 508
  • Мнения: 550
monda, дълбоки уважения за суровата кубба (дето всъщност не е точно кубба), но най-големи майстори на кубба въобще (пържена, на плоча, варена, печена) са иракчаните (особено от Мосул) и сирийците (най-вече от Халеб).

Е стига приказки, я, дайте да опитаме в двете страни как го правят куббето и да решим 'спора' - обещавам да съм обективен дегустатор Whistling Mr. Green bowuu

Ина4е си права, рецептата за варено куббе е по-разли4на, но именно за това смятам, 4е е по-лесния вариант, следователно подходяща за на4инаещи  Peace

# 509
  • София
  • Мнения: 7 901
... Най- хубаво е като е правено на мраморна плоча, а не на Мулинекс.

Може ли малко разяснения моля, защото мраморната плоча не мога да я свържа с никаква машина на Мулинекса (включително и кафеварката).

==============

По въпроса за куббата предлагам да не спорите ся къде са най-добрите майстори, щото е излишно, ами по добре направете нали там различните видове да речем по сирийски, ливански, на плоча, на Мулинекс и т.н. и ни поканете да дегустираме, пък ние тука незнаещите ще кажем кое най ни харесва.  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт