Защо не ми се получава ориза?

  • 3 333
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 381
Когато правя пилаф и аз слагам 4:1, иначе 3:1. Измивам го хубаво, докато престане да побелява водата. Готвя го със студена вода, това което не правя е да го бъркам докато се готви.
Peace
И другия тънък момент според мен е, да се пържи докато стане стъклен!
Точно така. Запържва се, докато стане стъклен.  Peace

# 16
  • Мнения: 398
Точно така - запържва се в повечко мазнина, докато стане стъклен. Долива се с вода 3:1 и не се бърка.
Аз ползвам "Бисерен ориз", на Фамилекс. Нямам издънки.
да,с тази разлика,че аз слагам 1:3,5 /ориз - бульон или вода/
иначе ползвам също бисерен ориз на "ЕСО  Комерс"-екстра качество

# 17
  • Мнения: 37
Ама всички мами ли запържват ориза?  newsm78
Пък аз никога не съм го запържвала (освен за сърми и то колкото да се обърка с лука и др. съставки). Моята рецепта е следната изчиствам го, измивам го, слагам го в тава с количество вода по-малко от съотношението 3:1 . Готви се на силна фурна, не го бъркам и като го извадя го покривам с кърпа. Мазнината е по-желание и ако е повечко наистина по-малко се слепва. Аз обаче съм превърженик на максимално по-малко мазнина в манджите.
Хайде и успех следващият път.  newsm10

# 18
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Аз го правя по рецептата от една книжка с китайска кухня:
Измива се много хубаво - според китайците - в 9 води.
Слага се в тенджера, сипва се студена вода в съотношение 1:3 и се слага на котлона.
След като заври, котлона се намаля до минималната степен и се оставя, без да се бърка, докато се усвои всичката вода.
След това отделно си запържвам лук и каквито искам зеленчуци или пък някакво месо, предварително сварено и запържено и смесвам с готовия ориз.

# 19
  • София
  • Мнения: 203
С ориза съм супер.
Важното е колко го пържиш,също слагай гореща вода и не го бъркай Peace

# 20
  • Мнения: 48 021
аз го бухам в студена вода в оризоварката, и после слагам запържени зеленчуци
без оризоварка, според мен се слага в студена вода, и като заври се намаля доста котлона и не се бърка, като поеме водата се изключва и това е!
за оризоварката ползвам ориз "жасмин"-страхотен е!всъщност ползвам го почти за всичко, по едно време го нямаше и ползвах европа или нещо подобно, поняйкога и обикновен бисерен

# 21
  • Мнения: 814
Точно така - запържва се в повечко мазнина, докато стане стъклен. Долива се с вода 3:1 и не се бърка

 Peace
Аз също нямам издънки и се сварява равномерно, без да се разкашква.

# 22
  • Мнения: 1 975
Благодаря на всички за отговорите newsm51. Ами от прочетеното, единственото, което не е трябвало да правя е да бъркам, всичко друго си е ОК, ще опитам пак, дано стане  Praynig

# 23
  • Мнения: 6 461
Както и да го приготвям ...ориза винаги ми се получава така както искам да стане.
Запържвам го ....дет се казва да се оцъкли Shocked  ...и после водата 4:1 така го правя.

# 24
  • Мнения: 3 647
след разреждането  намаляш котлона и НЕ го бъркаш
най- вероятно ти се скашква защото го  бъркаш при варенето

# 25
  • София
  • Мнения: 136
Аз го измивам много добре и след това го кисна за около 20 мин в студена вода. От там нататък на котлона и на 4-ри докато заври, а след това до готвност на 1. Но задължително с капак, който не се отваря по време на варене, а самият ориз в никакъв случай не се бърка за да не става на каша. Съотношението в което го правя аз е 1:2. Така знам от майка ми. И винаги се получава  Peace

# 26
  • Мнения: 1 883
Понеже аз съм с гастрит, и сега от бременността имам много киселини ,ориза не го запържвам много. Но винаги слагам гореща или вряла вода 1:4. И винаги го слагам в загрята фурна. По време на печенето не се бърка. Изключвам фурната докато има малко вода в тавата и оставям за още 15 мин. Винаги става супер и се изяжда. Добавям и пикантина.

# 27
  • Мнения: 5 140
Ползвам само бланширан и с него проблеми нямам.

# 28
  • Мнения: 811
В Испания ориза се приготвя 2:1 за вси4ки ястия със сух ориз.Свикнах и аз така да го приготвям,заЩото не ми харесва слепения.

# 29
  • Мнения: 431
Ползвам само бланширан и с него проблеми нямам.
И аз преди ползвах само бланширан и никога не ми се кашваше, но не ми е вкусен  Thinking .

Общи условия

Активация на акаунт