СЪВЕТ ЗА ДОБРО ЧАСТНО ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ

  • 141 757
  • 645
  •   1
Отговори
# 45
  • Букурещ
  • Мнения: 7 837
От наблюденията които правих във френския лицей - ами какво да ви кажа, няма нищо общо с БГ училища, бях там обаче в гимназията.
Прочетох на сайта им, че поради голям интерес, ще могат да продължат деца да се обучават там, само които са започнали от petite section, тоест измислили са ги нещата.


Френския лицей сме харесали за Яна и искам да я запиша в детската градина там, за да може после да продължи в училището, както каза и Liorena. Чувала съм само добри отзиви, дано има още мами, които да споделят  Thinking

Много добър избор мисля Peace

# 46
  • Мнения: 2 211
Къде се намира френският лицей? Няма адрес в сайта им.

# 47
  • София
  • Мнения: 15 235
С моя приятелка се готвим за среща в няколко училища тази седмица и посещение на изложението на частните училища в петък.

Къде се организира това изложение? Би ли казала нещо по-конкретно, моля те.

# 48
  • Мнения: 19
Цитат
Цитат
Най не ми хареса двора - малък, изцяло с плочки. Лошо впечетление ми направиха и някои ученици там, които се държаха малко инфантилно, както и директорката, на която се обади майка, настояваща да изпитат отново дъщеря й за срочна оценка, защото знаела "за повече" и съответно тя веднага се нави. Това моменталечески ме отказа.
Общо взето не ми се видя "сериозно" училище, макар и да хвалят подготовката, която дава.
[/quote
Извинявай, Лекси, но ми се струва, че си много критична към другите у-ща, а вашето като че ли все го идеализираш; да не би да вярваш, че в него няма да срещнеш такива ученици и учителски реакции... Да не би да няма инфантилни ученици и при вас, а не се ли обаждат майките по телефона....Не искам да те критикувам, но след като детето е на бус и ти почти или въобще не се виждаш с учителите, нямаш достъп до заниманията, игрите в двора, поне някакво бегло наблюдение отстрани.... как така все го хвалиш това училище, в което не стъпваш. Да, важно е децата да са щастливи, но в крайна сметка тези деца отиват там, където ние определим и по детски приемат нещата. Дали пък нямаше да се чувства сега щастливо детето ти, ако го беше  записала в кварталната занималня с една добра и грижовна учителка, инициативна и с добър подход към децата... Имаш ли представа, напр., как се държат учителите с децата във вашето у-ще, как ги наказват, ако щеш, какво казва директорката на някоя майка по телефона, как се държат децата помежду си в часа, в двора.......Как реагират педагозите при появата на проблем.... Има ли проблемни деца, та и  педагози, ако щеш,....

И в тази връзка - аз подкрепям изцяло обучението, в което родителят е и главен участник - и с поглед към училището, и с поглед към детето и неговото обучение, като сам се включва(или чрез домашна учителка за тези,които не са на линия), така ще осигури на детето си спокойствие -няма нищо по-добро и благодатно за едно малко учениченце на 6-7г. от почивка следобед вкъщи особено в първите 4 години от ученическия му живот. Пребиваването в училище трябва да е възможно най-малко време,т.е. в рамките на учебната програма, почивка у дома с ефективно учене, спорт. Децата не бива да стават наши заложници, пратени за цял ден в някакво супер или не чак до там училище, защото ние се чувстваме най-удобно така. У-щето-било то държавно или частно- осигурява базата, но в наши ръце е надстройката, без наша помощ нищо не би се получило. В крайна сметка това са нашите деца, кой друг по-добре от нас би се погрижил за нашите деца Thinking
Според мен хвърлянето на пари за частни у-ща е неоправдано, като си представя, че само след няколко години ще трябва да мислим и за колеж,напр. и всички много добре знаем кой е този колеж и с какво ни привлича - това е една отработена система,при която се знаят правилата, схемата на обучение и измеренията на познанията,до които ще достигнат учениците....
Българската обр. система се изроди, държавата абдикира и се нароиха частни училища, кое от кое по-ербап да покаже нова система Crazy - поне да се бяха сетили да попрепишат от доказалите се вече чужди, разбира се. И всичко това го казвам не от теоретични съображения Peace

 

# 49
  • Мнения: 3 271
С моя приятелка се готвим за среща в няколко училища тази седмица и посещение на изложението на частните училища в петък.

Къде се организира това изложение? Би ли казала нещо по-конкретно, моля те.

В Земята и хората, петък и събота е.

# 50
  • София
  • Мнения: 15 235
Благодаря!

# 51
  • София
  • Мнения: 7 242
 6erly, не бих казала, че идеализирам - просто имам впечетления от това училище и съответно пиша за него. Винаги съм казвала, че има и други добри училища. Ако ми се наложи да сменям, ще се насоча към Френския лицей, Св. София, Петър Берон, Е. Кестнер, Веда, Св. Георги, евент. Рьорих, а със сигурност има и др. добри. Позволих си да дам оценка по две причини: от 2 години темата ме вълнува живо и "попивам" всяка информация, знам, че подобни искания не се толеурират от директорките в нашето училище /или поне не с такава готовност, без да има основателна причина/.
Относно информацията - права си, че нямам чести контакти с персонала, но пък детето ми с готовност разказва ,а аз слушам - какво са учили, как са играли, на кой са направили забележка, кой и как са наказали и т.н. Има проблемни деца, знам, че с тях е работил психолог, има и деца със здравословни проблеми, които поне на пръв поглед са интегрирани добре. Надявам се, ако има нещо нередно да усетя. Може би си права, че детето ми шеше при подходящи условия да е щастливо и в кварталната занималня - то не е претенциозно. Но все пак вярвам, че там му е по-добре, а на мен - много по-удобно. Ако щеш кварталната занималня не ме устройва и от гл. точка на това, че с мъжът ми работим до 18 ч., а след това, мога да играя с детето си, но не и да уча, нито пък имам време да го разходя навън.

Обучението, в което родителят е и главен участник при определени обстоятелства би могло да е добър вариант за детето, но малко са родителите, които могат да си го позволят. Дори и да не работят целодневно, не всеки родител може, а и има желание да учи с детето си. Аз лично предпочитам през времето, в което съм с дъщеря ми да я уча на неща, които не са включени в учубната програма, да я възпитавам, да играя и да се забавлявам с нея. Смятам, че тя сама трябва да се справя с ученето. Лично с мен никой никога не е учил и това по-скоро ми е помогнало. "Пребиваването в училище трябва да е възможно най-малко време,т.е. в рамките на учебната програма, почивка у дома с ефективно учене, спорт" Пак повтарям, че са малко майките, които не работят. Не виждам защо ученето и спортът да не се осъществят в училище /където наличието на др. деца създава конкурентна среда, а и определено е по забавно да спортуваш и учиш с приятелчета/.
"Според мен хвърлянето на пари за частни у-ща е неоправдано" Аз не виждам нещо по-подходящо, за което да ги "хвърля". Потресох се от сумите за които се говореше в темата "С колко пари живеете" в Дом и семейство. Явно за повечето хора образованието и доброто прекарване на децата им е далеч по-малък приоритет от техните удоволствия. Познавам доста по-заможни хора от моето семейство, които са на принципа "защо да давам пари за нещо, което мога да получа и безплатно". Но дали то е същото?

# 52
  • Мнения: 3 271
Лекси, подкрепям те за много неща, в частта за парите например. Много странно (меко казано ми е) да чета как хората харчат пъти повече от нас на месец, но все пак не разбират защо децата ми са в частна градина (нищо че знаят за алергичните и други проблеми на сина ми и т.н.) и точно израза, че си "хвърлям парите"... Аз знам какво ми струва на мен и семейството ми и че това ни е основното перо в бюджета. И все пак съм направила този избор. Не знам как и дали бих си позволила частно училище, но ако мога - ще го направя. И наистина мисля, че тези пари са инвестиция. Предпочитам да ги дам за това, вместо за дънки Бенетон, ресторанти и т.н Въпрос на приоритети.
Но да не изместваме темата.
Лекси, би ли попълнила "анкетата" за училищата, за които имаш наблюдения, моля те. Може и на лични   bouquet

# 53
  • Букурещ
  • Мнения: 7 837
а дали ще е удобно да ме насочите към тази тема в Семейство.
Благодаря.

# 54
  • Мнения: 3 271
а дали ще е удобно да ме насочите към тази тема в Семейство.
Благодаря.

Извинявай, коя тема имаш предвид?

Edit: Трябваше малко да се замисля, за да се сетя,че говориш за това

Но с такива теми е пълно всъщност. Например онази за "какво е средна класа" и т.н.

Последна редакция: ср, 21 мар 2007, 10:39 от Millena

# 55
  • Букурещ
  • Мнения: 7 837
Къде се намира френският лицей? Няма адрес в сайта им.

Надявам се разбираш френски


36, boulevard Sveti Naoum, Sofia,  pour les classes de collège ( de la 6ème à la 3ème )
колежът е на Св. Наум от 6 до 3 клас
47, boulevard Vatsarov, Sofia, pour les classes de lycée (de la 2nde à la Tale )
гимназията е на Вапцаров -от 2 до последен клас, до терминал, тоест нашаето 12кл.

извинявай, но предполагам, че знаеш френската система класове вървят обратно на нашите.

# 56
  • Букурещ
  • Мнения: 7 837
а дали ще е удобно да ме насочите към тази тема в Семейство.
Благодаря.

Извинявай, коя тема имаш предвид?

ами тази, в която се обсъждало кой колко харчи на месец и за какво, а за образованието.....не се обръщало внимание или,нали с Лекси обсъждахте как в онази тема се пишело за парите и т.н. - та сигурно е интересна темата, да ме насочиш къде се намира.

# 57
  • Мнения: 3 271
а за образованието.....не се обръщало внимание

Това го казвам и поради личните ми контакти с родители на първокласници, мои познати и роднини, които както на разбираха решението ми за частна градина, сега още по-малко разбират защо проучвам частните училища... Да уточня, че повечето са с доход сходен или по-голям от моя.

# 58
  • Мнения: 19
Изразих позицията си- моята преживяна позиция.

Съвсем категорична съм, че детето достатъчно пребивава в училище до обяд и нуждата от почивка в домашна обстановка за него е крайно необходима. Вече споменах, че и с учител у дома, добре подбран, може да се постигне, не е необходимо да се лишаваме от работата си, а и така детето добива житейски опит в срещите си с различни хора, като добавим и спорта, напр. вечер заедно, където може да си изразходите минутите за
Цитат
да я уча на неща, които не са включени в учубната програма, да я възпитавам, да играя и да се забавлявам с нея.
.

Сигурна съм, че спортуването в училище не е достатъчно, истински спорт предлагат залите, местата организирани специално за спорт. И винаги за това се доплаща - няма разлика в частно или държавно училище си.....
Цитат
Познавам доста по-заможни хора от моето семейство, които са на принципа "защо да давам пари за нещо, което мога да получа и безплатно". Но дали то е същото?
Категорична съм, че е много по-трудно на родителите на децата в държавното у-ще.
Те все пак трябва да мислят за организацията на деня на детето, а какво ти остава на теб,напр., просто да го изпратиш и посрещнеш на буса. Там е било цял ден - крещяли са му на главата съученици, учители, шум, на крак е цял ден, та дори после и в буса се тръска n- часа...  Да не говорим,че почти винаги ни се иска да предложим на детето си още нещо, я плуване,я гимнастика,я допълнително рисуване и какво се получава? Пет дни в седмицата то е на училище от 8 до 6 и ние нямаме връзка с това дете...

Това е! Не е леко положението ни, нашите родители живееха по-спокойно с нас, но времето е друго и въобще не трябва да го сравняваме с предишното...

Трябва да мислим трезво и да си дадем сметка, че никое училище няма да ни реши проблема с възпитанието и обучението на децата ни, ако ние самите не сме наясно - НЯМА смисъл да наливаме пари там, където на кой знае колко неадекватни хора поверяваме най-скъпото ни създание.
Милена, как частната градина ти гарантира справяне с проблема с алергиите на децата? Можеш да попаднеш на грижовен персонал и в някоя държавна градина...
Като чета каква заблуда цари сред нас и в желанието си да предложим най-доброто на децата, се превръщаме в роби на някакви си частни у-ща, където вярвайте ми, не са по-кадърни, да не говорим, че са и по-неопитни. Защо е нужно да се обричате на глад... за една химера - частната градина и у-ще са химера, и много приятно печелят от това Wink

И, за да се сближа повече с темата -
Двете училища,които наистина са на ниво и за тях не важи този род обсъждания са англо-американското училище и френският лицей. Но тук става дума за традиции, а не за хора, които тепърва са седнали да откриват топлата вода на образованието и ние да сме техните опитни зайчета.

Последна редакция: ср, 21 мар 2007, 10:52 от 6erly

# 59
  • Мнения: 3 271
Пет дни в седмицата то е на училище от 8 до 6 и ние нямаме връзка с това дете...

Извинявай, не се заяждам, но това важи и за държавното училище, ако ти си на работа. Огромната разлика е, ако не си, или си на половин ден и т.н., но не мисля, че тук дискутираме този случай.

Милена, как частната градина ти гарантира справяне с проблема с алергиите на децата? Можеш да попаднеш на грижовен персонал и в някоя държавна градина..

Ами не, не го решават, разбира се. И никой не очаква това от тях. Но поне не яде филия с масло всеки път, когато няма подходяща храна за него. И не го пращат в съседната стая, когато има рожден ден, защото не може да яде от тортата...

Много ти благодаря, че споделяш мнението си. Всяка гледна точка е ценна. Особено личната!

Последна редакция: ср, 21 мар 2007, 11:43 от Millena

Общи условия

Активация на акаунт