kanelbullar или кифличките на Карлсон

  • 13 477
  • 54
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Карлсон: "в твоите безсрамно скъпи кифлички би трябвало да има повече канела"
 Mr. Green Mr. Green Mr. Green

тесто:
25г мая
75г масло
2.5 дл пр. мляко
0.5 дл захар
1 щипка сол
евентуално 1 чл млян кардамон
около 7 дл брашно + брашно за месене и точене

пълнеж:
50 г масло
0.5 дл захар
1 чл канела

1 яйце за мазане отгоре

приготвя се тестото и се оставя да втасва 30 мин
разделя се на 2 части, всяка част се разточва с размери прибл. 20х50см, пълнежа се нанася отгоре, навива се на стегнато руло откъм дългата страна и с нож се режат кръгчета дебели около 1см, слагат се в хартиени формички (като за мъфини), покриват се и се оставят да втасват 30 мин
отгоре се мажат с разбито яйце и се пекат около 10 мин при 220 градуса

този пълнеж като количесто стига само за едното руло
по желание може да се направи в двойно количество или да се използва нещо друго - аз напр. използвах сладко от ягоди и бадеми

# 1
  • София
  • Мнения: 35 969
Ще ги пробвам, мерси   bouquet
Аз ще сложа стафиди и орехи

# 2
  • Den Haag
  • Мнения: 1 845
Изглеждат много вкусни, ще ги пробвам  Grinning. Благодаря за рецептата   bouquet

# 3
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Аз няма да мога да ги докарам така хубави  Sad

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 257
Скоро правих подобни охлювчета,но накрая според моята рецепта се сиропират.Е и тестото ми е малко по-различно  Rolling Eyes Но предполагам,че на вкус са като тези.Стават супер с повечко орехи в плънката  Peace

# 5
  • Мнения: 7 914
PetyaL
 ммм изглеждат божествено... защо не живееш някъде около теб? Hug

# 6
  • Мнения: 27
Момичета, може ли да ме светнете, коя е тази мерна единица "дл".

# 7
  • Мнения: X
Момичета, може ли да ме светнете, коя е тази мерна единица "дл".

"дл" = децилитър = 100 милилитра

някой май не е бил на училище когато е трябвало

много е лесно изпълнението, мен ме притесняваше как се точи това тесто, ама нямаше проблем

малко уточнение - тези на снимката не са моите кифлички, нашите нямат такава украса отгоре

приятна вечер и спорна седмица

# 8
  • София
  • Мнения: 2 061
Карлсон: "в твоите безсрамно скъпи кифлички би трябвало да има повече канела"
 Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Ауууу, ти реализира една детска мечта  Laughing Hug Hug
Сега ако дадеш и тортата с каймак на г-ца Рог....

# 9
  • Мнения: X
Ариана
моля, заповядай

http://www.recepten.se/recept/graeddtaarta.html


Gräddtårta (торта със сметана (каймак) ):

блатове:
4 яйца
2 дл захар
1 дл пшенично брашно
3/4 дл картофено брашно
1 1/2 чл бакпулвер

пълнеж 1:
2 дл мляко
5 сл сметана на прах

пълнеж 2:
2 дл замразени или пресни ягоди или малини (или друг плод по избор)
евентуално малко сладко от ягоди или малини
2 дл разбита сметана

украса:
3 дл разбита сметана
плодове според сезона

намажете с масло и поръсете с брашно форма за пече - около 26см диаметър
разбийте яйцата и захарта, смесете брашната с бакпулвера и прибавете към сместа, разбъркайте добре
изсипете сместа във формата и печете в долната част на фурната на 175 градуса около 40 минути

оставете блата да изстине във формата, покрит със кърпа
разрежете блата на 3 части

утре ще довърша, че не ми остана време










Последна редакция: вт, 13 фев 2007, 19:36 от Анонимен

# 10
  • София
  • Мнения: 18 679
Аз искам рецептата за малките  ароматни кюфтенца, които пържеше майката Mr. Green Покрай тази глава от Карлсон проядох кюфтета Flutter

# 11
  • Мнения: X
Аз искам рецептата за малките  ароматни кюфтенца, които пържеше майката Mr. Green Покрай тази глава от Карлсон проядох кюфтета Flutter

утре обещавам

 Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 12
  • София
  • Мнения: 2 061
Ариана
моля, заповядай

http://www.recepten.se/recept/graeddtaarta.html

................

утре ще довърша, че не ми остана време

Да, моля продължавай  Praynig Laughing. Много и се зарадвах.
И на кюфтенцата бих се зарадвала  Hug
Само апетитния миш-маш на Хилдур Рог няма как да направим  Sad Wink

# 13
  • Мнения: X
ето и продължението

Сложете долния блат на чинията за сервиране и намажете отгоре ваниловия крем (пълнеж 1)(сухата сметана, разбита в млякото и след това да престои в хладилник 10 мин)

Сложете отгоре следващия блат, отгоре  сложете плодовете и евентиално малко сладко, върху тях - разбитата сметана(пълнеж 2)

Сложете отгоре третата част на блата, намажете със сметана и подредете плодовете отгоре (украса)

тортата е добре да престои в хладилник поне 12 часа преди сервиране

# 14
  • Мнения: X
кюфтенцата на Дребосъчето

http://www.recepten.se/recept/koettbullar.html


500 g кайма  (смесена, телешка, свинска)
1 dl галета
1 ½ dl мляко
1 ½ чл сол
1 ½ щипка млян черен пипер
евентуално 1 ½ щипка млян бахар
1 яйце
2 сл ситно нарязан изпържен лук


Сос:
2 сл брашно
½ dl сметана за готвене
1 dl мляко
3 dl бульон (от тигана след пърженето, просто се долива 3 dl гореща вода в тигана за соса)
2 сл сух бульон от место
1 чл соев сос

смесете галетата и млякото  и оставете да престои мин 10 мин. Добавете сол и каймата, подправките, яйцето и лука и размесете добре
вземете една дъска за рязана, измийте я и я оставете на работния плот
оформете малки топчета (колкото орех) от каймата (работете с мокри ръце) и ги оставете на дъската, сложете мазнина в тиган и затоплете, сложете една част от топчетата в мазнината и разтърсвайте отвреме на време тигана, когато се поизпържат, намаленете топлината и пържете още 3-5 мин без (капак)
когато са готови, налейте 3 dl гореща вода в тигана за соса
 
Сос: в една тенджерка разбийте брашното и сметаната и малко по малко добавете млякото, прибавете бульона от тигана и разбийте заедно със сухия бульон и соята
оставете да заври и после да ври 3 мин

кюфтенцата се сервират със сос, картофи и сладко от нещо като червени боровинки, на англ. е lingonberry   
само не излитайте после




# 15
  • Мнения: 2 142
аууу, много благодаря за рецептите, особено за кюфтенцата, но и тортата, ще я направя тази седмица за проба  Peace

искате ли да ви дам още една рецепта за канелени ролца?

# 16
  • София
  • Мнения: 18 679
Ааа, без сладкото, ако обичаш Mr. Green На Нова година имах честта да опитам свински котлети със сос от синьо сирене и сладко от боровинки - бляяяяк Sick

# 17
  • Мнения: 14 491
Ааа, без сладкото, ако обичаш Mr. Green На Нова година имах честта да опитам свински котлети със сос от синьо сирене и сладко от боровинки - бляяяяк Sick

аз пък съм яла месо с боровинков сос и много ми хареса. нещо комбинацията със синьо сирене е станало гадно
иначе по темата - страхотни рецептииии
благодаря 
bouquet

# 18
  • Мнения: 4 138
аааааааааааааа/паниран камембер сьс сладко от боривинки/кефффффффффффффффф

# 19
  • София
  • Мнения: 2 061
аааааааааааааа/паниран камембер сьс сладко от боривинки/кефффффффффффффффф
Mr. Green Mr. GreenЕ тук вече улучи....ъхъм...или ементал. Ама месо, тц, шъ ми извините  Wink

# 20
  • Мнения: 5 622
Момичета, може ли да ме светнете, коя е тази мерна единица "дл".

"дл" = децилитър = 100 милилитра

някой май не е бил на училище когато е трябвало

А не може ли да обясниш, без да правиш подобни "уточнения"? СЯкаш всички рецепти, все в децилитри ги знаем..Айде, няма нужда...  Stop

Мен честно ми харесват рецептите, но това с тези децилитри ме смущава и няма да ги направя, в крайна сметка като готвя предпочитам там да се съсредоточа, а не да смятам и прехвърлям мерки...

Ти си първата, която виждам да дава рецепти с такива мерки....  Stop

# 21
  • Мнения: 14 491
БУБА споко Wink
момичето ги копира от някакъв сайт и ги превежда - аз съм срещала рецепти в нета с такива мерки. в англоезичните сайтове.
пък и наистина в училище ни сбъркваха от сантиметри, дециметри и т.н.

# 22
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Искам да пробвам тортата но в Пикадили не намерих картофено брашно. Някой да знае има ли тоакова нещо по нашите земи и има ли то почва в сладкарството?
Евентуално може ли да се замени с обикновено брашно?

# 23
  • София
  • Мнения: 2 061
Искам да пробвам тортата но в Пикадили не намерих картофено брашно. Някой да знае има ли тоакова нещо по нашите земи и има ли то почва в сладкарството?
Евентуално може ли да се замени с обикновено брашно?

Според мен може да се замени по-скоро с нишесте  Wink. Аз съм ползвала картофено нишесте (имаше го в една торта....хм...май киевската торта беше). Не съм сигурна дали картофено брашно = картофено нишесте newsm78

# 24
  • Мнения: X
Буба, не съм искала да обиждам, просто този въпрос ми се стори бъзик (тези неща и синът ми на 10г ги знае  newsm78)
ако се затрудняваш, никой не те кара да го правиш, но се съмнявам, че ще намериш някой друг да ти преведе рецептите на Карлсон от шведски

за желаещите - ябълковата пита на г-жа Рог с ванилов сос
(това всъщност си е пай)



продукти за тестото:
2 ½ dl  (250 мл) брашно
1 dl (100 мл) захар
½ чл балпулвер
150 g масло
2 сл вода

Пълнеж:
3 dl (300 мл) нарязани плодове
½ dl (100мл) захар

пригответе тестото, оставете го да престои в хладилник 15 min.
разделете го на 2 части, едната я разточете според формата за печене (напр. 15-20 cm в диаметър), изпечете я на 175°C около 8 min. Напълнете изпечената форма с плодовете и поръсете отгоре захарта. Втората част от тестото се оформя (напр.разточва) като капак, с който се покриват плодовете (може да се направи малко по-широко от формата, за да покрие добре крайщата), отгоре се правят няколко нареза,за да може да излиза парата при печене, пече се при175°C около 20 min по средата на фурната
(ако тестото се разточва, най-лесно би било да се направи между 2 листа хартия за печене)

Ванилен сос: (8 порции)
0,5 l (500 мл) течна сметана
0,25 l (250 мл) мляко
2,2 dl (220 мл ) захар
1,5 ванилена пръчка (или 2-3 ванилии)
7 бр. жълтъци

сложете да заври половината захар с млякото, сметаната и ванилията
другата половина от захарта се разбива на пяна с жълтъците и се смесва с първата смес, получената смес се слага на водна баня, докато се сгъсти добре

# 25
  • Мнения: 446
Рецептата на канелените кифлички е СУПЕР!!! Правих ги снощи, забърках двойна доза. Меки и пухкави, изчезват за секунди. Като изстинат са по-вкусни.
Мерките в децилитри наистина са много удобни, защото преди години чаените чаши например бяха един размер, сега са по-големи и ми е по-трудно да преценя 200 гр брашно каква част от чашата е. Жалко, че повечето рецепти са в грамове или чаши.
Направих кифличките мънички /диаметър около 3 см преди втасване/, защото книжните ми формички са малки. Опасенията ми бяха, че ще се залепват на хартията, но не е така.
Като свърши пълнежа с канела, намазах последните с подсладена извара с ванилия, без стафиди, защото нямаше. И така са много вкусни.
Петя,   bouquet
Момичета, опитайте и вие, аз тичам да видя дали са останали ....

# 26
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Сега виждам темата и ще пробвам всчики рецепти полека лека.
Във възторг съм от тези децилитри - всчико е в обемни единици, а не тегловни и така е много по-лесно да се отмерва!

# 27
  • Мнения: 358
Петя, Сърдечно ти благодаря за рецептите!  HugИзпитахме страхотна радост  с племенничката ми , която е на 10 години и е луда по Карлсон! Тази събота ги правихме заено и станаха чудни! А само как ухаеше къщатаааа... После хапвахме в пълна тишина, а тези ужасно скъпи кифлички  бързо намаляваха Laughing И изглеждат точно като на картинката в книжката Heart Eyes Още веднъж  Heart Eyes Hug Heart Eyes

# 28
  • Varna
  • Мнения: 503
ааааааа ще готвим явно днес.

# 29
  • Варна
  • Мнения: 107
Мисля че ще станат много вкусни тези кифлички като се направят с пълнеж от масло,захар и МАК, за тези които го обичат. Руските плюшки се правят по подобен начин, но не им знам тестото.

# 30
  • Мнения: 243
Даа, то се е видяло, че и аз ще правя кифличките! Изглеждат доста вкусни. Да си призная, обаче, и на мен нищо не ми говореха децилитри /до преди обясненията/. Но, пък смея да твърдя, че в училище съм била прилежна и отлична....../бреййй/ Thinking

# 31
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
А от къде купувате чашките за мъфини/ифлички.
аз гледах едни ниски и разляти, доста шарени на Fakelman - 50бр, 5.80лв. Но ми се ще да намеря нещо не толкова шарено, както и нещо по-евтино, че да правя повечко без да плащам сериозна такса кифлички Simple Smile

# 32
  • Мнения: X
арт мама, при нас хартиените формички са много евтини, ама няма как да те огреят  Mr. Green

предполагам, че се намират големи тави с по 12-16 форми в тях - наскоро някои писаха за такива от силикон

за кифличките - може и без формички - тестото е маслено, аз ги слагам във формички, за да не се залепват една за друга
иначе мъфини без формички няма как да станат
аз си купих една тава с форми, но се оказа, че само прилича на тефлонова, и всичко залепна много яко - после детето ги стърга с лъжица

# 33
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Арт мама, в сладкарските борси продават хартиени формички за мъфини.
Но са в големи разфасофки Wink

# 34
  • Мнения: 446
Арт мама, на следващото ни посещение в сладкарската борса на "Български орел" ще те поканим специално - има различни размери, но разфасовките са огромни /хиляди бройки/. Не знам как излизат на бройка, но за десетина лева сигурно имам над хиляда парчета.

# 35
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Mерси!
Значи от сега да внимавам за килограмите, че като се зададат мъфините.... Grinning
А някой да си е купил прекрасната, но немска книжка за мъфини от Пингвините?
Аз не съм добра с този език, но на вид книгата изглеждаше добре.

# 36
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
PetyaL, не знам дали го съзнаваш, но сбъдваш много детски мечти, и даряваш приказни моменти на много дечица с тези рецепти!
Човек рядко може да влезе в ролята на добра фея, а ето -  за много малки и попораснали дечица, които обичат Карлсон ти си!
Благодаря!

# 37
  • Мнения: X
арт мама, благодаря за милите думи, така ме разчувства

аз от малка си мечтаех за тези нещица, тук само по формата ги разпознах в магазина, така им научих имената на шведски и от там вече беше лесно да се намерят рецептите

сега ми остава да прочета втората книга на Карлсон, за да разбера точното име на "отровата за лисици" - ароматния кебаб на г-жа Рог,за да го пусна и него

успех с кифличките и не яжте много, че става страшно

# 38
  • Мнения: 6 911
Някой може ли да ми каже бързо колко грама е една опаковка мая? Защото ще правя кифличките със сухата на др Йоткер, а на нея пише, че отговаряла на половин мая.

# 39
  • Мнения: 7 106
Някой може ли да ми каже бързо колко грама е една опаковка мая? Защото ще правя кифличките със сухата на др Йоткер, а на нея пише, че отговаряла на половин мая.

Най-разпространеният вариант е 42 гр., но има и 30 гр. Р
Ръководи се от това, че 1 пакетче суха мая на др. Йоткер (то е 7 гр.) е за 500 гр. брашно.

Тук е момента да благодаря за уникалните рецепти   bouquet. Днес ще правя кифличките и ще пиша за резултата .

# 40
  • Мнения: 6 911
Някой може ли да ми каже бързо колко грама е една опаковка мая? Защото ще правя кифличките със сухата на др Йоткер, а на нея пише, че отговаряла на половин мая.

Най-разпространеният вариант е 42 гр., но има и 30 гр. Р
Ръководи се от това, че 1 пакетче суха мая на др. Йоткер (то е 7 гр.) е за 500 гр. брашно.

Тук е момента да благодаря за уникалните рецепти   bouquet. Днес ще правя кифличките и ще пиша за резултата .
Благодаря, аз мисля, че и сама се оправих. Дано да се получат кифличките.

# 41
  • Мнения: 7 106
Ето ги моите кифлички :



Едната доза я направих с оригиналната плънка, а в другата добавих орехи. Следващият път ще пробвам и със стафиди.
Разкошотия! Голямо благодаря на авторката   bouquet

# 42
  • Мнения: 6 911
Браво  smile3501 На вкус са хубави иначе, май само дето не им сложих достатъчно захар.

# 43
  • Мнения: 599
Да си призная ли, че за една седмица 3 пъти ги правих  Blush

# 44
  • Мнения: X
мацки, някой тук питаше какво е картофено брашно - днес купих за един крем - това си е чисто нишесте

иначе мерси за милите думи на всички карлсонови любители

# 45
кюфтенцата на Дребосъчето



Това да не би да са кюфтенцата които си похапваме всеки път в "Икея"?

# 46
  • Мнения: X
кюфтенцата на Дребосъчето



Това да не би да са кюфтенцата които си похапваме всеки път в "Икея"?

точно те са, заедно със сладкото

тук ги продават замразени, не се налага да се мъча

# 47
То и тук ги продават замразени, ама още не съм копувала. Сладкото също го има ,само соса остана да направя  Laughing

# 48
  • Мнения: 952
Въпреки, че не е желателно подновяването на толкова стари теми съм убедена, че трябва да поизтупам праха от нея. Отново е зима и няма нищо по-хубаво от аромат на канела у дома.

Кифличките на Карлсон или традиционните шведски канелени рулца са едни от най-подходящите сладки, с които да се подкрепите в зимните следобеди и вечери.

Благодаря на Joel за страхотната рецепта   bouquet

За замесването на тестото използвах машината за хляб. Така че усилията по приготвянето са сведени до минимум  Wink

   

# 49
  • Мнения: X
Ralfieta, радвам се
точно синчето ме пита вчера кога откриваме сезона на: кифлички, мъфини, еклери за татето, понички

мда, време му е

само да споделя една хитрост - когато се слага плънката на кифличките, е добре да се разтопи маслото и тогава да се смеси с канелата и захарта - сместта се маже много по-лесно тогава

на мен тестото няма да ми се събере в хлебопекарната при втасване и затова не го правя там

# 50
  • Мнения: 952
След като направих първото руло ми стана ясно, че маслото трябва да е разтопено.
За второто пък май ми дойде малко маслото, но вече се ориентирах.
Следващия път ще пробвам и с някакъв мармалад.

А иначе за хлебопекарната, там ще трябва да намаля времето на втасване. Цялата програма ми е 1час и половина и дойде в повече. Така че след първия час просто ще я изключвам.

# 51
  • В града на тепетата
  • Мнения: 245
Ralfieta,а колко кифлички излизат от една доза? Смятам да направя половин доза, та се чудех дали ще напълня формата за мъфини, която
е с 12 гнезда. newsm78 Иначе и аз ще меся във фурната за хляб, но мойта е с вместимост 1кг.  Peace

# 52
  • Мнения: 952
gabolina - със сигурност ще запърниш формичката си за мъфини, а дори и ще останат. Аз пекох на два пъти. Първият път в една голяма тава, в която имаше над 20 рулца. А втората партида бяха точно 12 и ги пекох във формата за мъфини.

Когато мажеш с плънката слагай повечко, за да са по-вкусни. Количеството в рецептата е малко. Аз добавих на второто руло стафиди и сушени череши. Тези кифлички бяха по-хубави

# 53
  • В града на тепетата
  • Мнения: 245
Ralfieta, благодаря много за бързия отговор.  bouquet  Почвам ги. Peace

# 54
  • В града на тепетата
  • Мнения: 245
Замесих тестото в машината(половин доза), разточих го на плота, отворих шкафа да взема канелата и изненада-свършила  Embarassed
Но не се предадох, намазах с разтопеното масло и захарта и сложих малко сладко от вишни.
Получиха се невероятно меки и вкусни кифлички, даже и без канела.
Благодаря за хубавата рецепта   bouquet  bouquet  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт