Авторски права

  • 705
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 274
Здравейте! Имам един въпрос към вас.
Чета книги за самоусъвършенстване.Вчера качих видео от няколко снимки,които снимах от една книга.Там се обяснява за родова енергия на зодиите.Като съм споменала книгата и автора и..
Дали извършвам нарушение на авторските права? Вчера писах,имейл и на автора и все още нямам отговор.Извинете ме за невежеството.

# 1
  • Мнения: 1 459
В самата книга би трябвало да е написано, дали може да се копира и разпространява съдържание от книгата. Най-вероятно пише, че не може без знанието на автора. Ако той се съгласи - тогава няма проблем.

# 2
  • INFJ
  • Мнения: 9 362
Според мен е било излишно да пишеш на автора, освен, ако не е било просто, за да го информираш. Съгласие не ти трябва. Имаш право да споменаваш книги, автори и да говориш за тях. Хората почти цели филми качват в youtube, под формата на реакции, и нямат копирайт проблеми.

# 3
  • Мнения: 1 131
Не знам с точност колко им е голям пазарът за такива книга, но едва ли може да се похвали с популярността на други жанрове/теми, та, за мен твоето си е безплатна реклама, който се интересува от такива неща - ще си купи книгата, не виждам защо някой автор би казал нещо.

# 4
  • Мнения: 1 274
martibb Погледнах в книгата и никъде не видях да пише за това.Имам още две негови книги,ще погледна и там.
Elunaria Надявам се да е така.Снимах страниците и го качих като видео.Просто с информационна цел.Дано да не съм направила гаф..

# 5
  • Мнения: 606
Поздравявам авторката, за това, че е писала и се е замислила по въпроса. Изумителна е лекотата, с която хората се отнасят към чуждият труд. Особено аргумента … пускат цели филми … Ми не. Не ги пускат. Само в България ги пускат където чуждото е общо.
Не е нужно да има текст, който забранява. Достатъчно е да има знакът за запазени права - онова “с” в кръгче.
Качили сте във видео няколко страници от книгата. Не я качвате цялата, не я копирате, не я представяте като Ваша. Тук авторът би могъл да претендира, че презентирате книгата му по предварително неодобрен от него начин. Което лично аз не вярвам.
Не мисля, че ще имате проблеми.

# 6
  • Мнения: 6 705
Миналата седмица в Германия имаше един случай за един в отпуск по бащинство и решава да си прави видеота с влакчетата на сина си и да ги качва , но за някои сцени си копнал материал от други видеота по някой и друг кадър. Нищо толкова не му се случило докато си получил сметката от youtube закъм 300 х.е. Така че ако печелиш нещо от тези видеота които си пуснала според мен махни чуждите неща и то по чевръсто. Дори да не печелиш за всеки случай пак.
Доколкото знам за в Германия няма никакво значение дали са обозначени или не. Твоето е твое и ако е доказуемо твое можеш да претендираш без значение означавал ли си нещо или не.

Di Soleil ако си ги е копирала за себе си и никой друг не ги вижда или ако ги е изпратила тези снимки на приятел за д асподели и никой друг не ги вижда ... може да няма проблем. Но тя ги е качила в публично пространство в свое творение  ... според мен е доста глупаво.

*ĤĚŇĂ* какво толкова пише в тази книга, което да не можеш да го измислиш и то. Т.е. за какво ти е да копираш страници, вместо да си напишеш собствен текст по темата. Може би ще стане дори по хубаво ?

Последна редакция: вт, 26 мар 2024, 10:48 от bella-ciao

# 7
  • INFJ
  • Мнения: 9 362
Особено аргумента … пускат цели филми … Ми не. Не ги пускат. Само в България ги пускат където чуждото е общо.

Добре е да се запознаем с нещата преди да се изказваме. Както и с правата си, като потребител.

https://www.youtube.com/@alexhefnerstvmovievault
https://www.youtube.com/@justtrustash

И още хиляди други, които нямат нищо общо с България.

# 8
  • Мнения: 6 705
Elunaria всеки има право да си тества тълкуванията и късмета. Успех.

# 9
  • INFJ
  • Мнения: 9 362
Няма тълкувания. Има ясно поставени правила за качването на материал в youtube. Не знам Хена къде е качила нейното видео.
Всеки има право да коментира, да прави ревюта, да споменава дадени материали в контекста на своята тема.

Все едно да правиш видео за подмладената си кожа и да нямаш право да покажеш кой крем използваш.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
Хена, с уточнението, че съм юрист, но авторското право не ми е сила и нямам никакъв опит в него, виж чл. 24 от ЗАПСП и по-специално ал. 1, т. 2:
"Без съгласието на носителя на авторското право и без заплащане на възнаграждение е допустимо:
...
2. използването на цитати от вече разгласени произведения на други лица за цели като критика или обзор при посочване на източника и името на автора, освен ако това е невъзможно; цитирането трябва да съответства на обичайната практика и да е в обем, оправдан от целта".

Ако е неголям цитат с цел илюстрация на темата на книгата или възгледите на автора, би трябвало да е разрешено. Опит, пак казвам, нямам.
Със съгласието на автора, разбира се, е разрешено абсолютно всичко, говорим без него.

Последна редакция: вт, 26 мар 2024, 11:03 от Магдена

# 11
  • Мнения: 6 705
...
Все едно да правиш видео за подмладената си кожа и да нямаш право да покажеш кой крем използваш.
едно е да снимаш себе си , мажейки се с техния крем ... съвсем друго е да се покажеш и да прожектираш тяхната реклама или части от нея в твоето видео.
Магдена според правото каква е разлика между цитат и снимане и  внедряване на цели страници ?

Последна редакция: вт, 26 мар 2024, 11:14 от bella-ciao

# 12
  • Мнения: 606
Elunaria какво доказват тези видеа? Че авторите на видеата са си платили за разпространението? Че авторите на филмите не са реагирали. Съществуването на видеото само по себе си не означава, че не накърнява авторското право. Даваш този аргумент, защото не можеш да качиш линк на свалено видео. Просто е: авторското право е накърнено, но авторът не е реагирал. Това не значи, че не може да реагира. Има достатъчно примери за това как автори изискват обезщетения. Проблемът е в това, че в момента, в който ги изискат биват пометени от Shitstorm. Феновете на тези видеа са една много вярна маса, която съсипва реагиращите автори. И за това има примери. Та единственият хлъзгав момент е позоваването на цитирането, което лесно се доказва, че не е просто цитиране, а печелене на пари и популярност. Та разкажи пак за запознаването с нещата.
Bella-ciao пропуснах момента с това, дали е комерсиална употребата или не. Прави си.

# 13
  • INFJ
  • Мнения: 9 362
Di Soleil, запознай се с fair use политиката, защото говориш наизуст.

# 14
  • Мнения: 6 705


Elunaria според мен всеки от нас се е запознал с това, с което смята за нужно да се запознае, така както той смята за нужно и прави това, което намери за правилно.
Кой има право става ясно в съда  .

Последна редакция: ср, 27 мар 2024, 06:45 от bella-ciao

Общи условия

Активация на акаунт