Частни училища -информативно - дискусионна тема- 63

  • 44 417
  • 756
  •   3
Отговори
  • София
  • Мнения: 5 255

Добре дошли в темата за частните училища!

Колкото и да сме различни, тази тема ни обединява в търсенето на най-доброто училище за нашето дете.
Нека се опитаме да бъдем максимално полезни!

Някои съкращения, използвани често от потребителите в темата:

АК - Американски колеж
ААУ - Англо-американско училище
СС - Света София
СГ - Свети Георги
ПБ - Петър Берон
ОТ - Образователни технологии
ТЕ - Томас Едисон
КО - Климент Охридски
БШ - Българско школо
Изи - Izzi Science for Kids
Уве - Увекинд
ИА- ЧЕГ Иван Апостолов
ККФ- Константин Кирил Философ

Предходните 10 теми ( от 53-та до 62-ра):

Частни училища - информативно-дискусионна тема 53
Частни училища - информативно-дискусионна тема 54
Частни училища - информативно-дискусионна тема 55
Частни училища - информативно-дискусионна тема 56
Частни училища - информативно-дискусионна тема 57
Частни училища - информативно-дискусионна тема 58
Частни училища - информативно-дискусионна тема 59
Частни училища - информативно-дискусионна тема 60
Частни училища - информативно-дискусионна тема 61
Частни училища - информативно-дискусионна тема 62


Линкове към стари теми (от 1-ва до 44-та) може да намерите в първи пост на тема 50
Линкове към теми (от 45-та до 50-та) може да намерите в първи пост на тема 51

Таблицата с таксите на различните частни училища за учебната 2023/2024 г. НЕ е актуализирана

Таксите за учебната 2022/2023 година може да намерите в скрития текст в първи пост на предходната тема.

# 1
  • Мнения: 335
Здравейте,

Търся мнения за Частно средно училище по изкуства и чужди езици "Артис" в жк Младост 2. Става въпрос за прием в първи клас.
Уговорих си среща с директорката, но до срещата искам да събера и други мнения относно училището.

Благодаря Flowers Hibiscus

Последна редакция: пт, 23 фев 2024, 20:10 от E. De Morgana

# 2
  • Мнения: 6 301
Понеже много дискутирахте средата в ЧУ преди 20 години и сега, аз да кажа, че нямам представа каква е била преди 20 години, но в момента аз съм много доволен от средата в ЧУ, което важи за всички ЧУ, в които сме били, включително и ЧДГ.
И въпреки, че много съжалявам, че бяхме в Дойче шуле, то е по съвсем други причини, а колкото до средата, особено родителите, то в ДШ тя беше изключително добра. Много съм доволен и от средата в сегашното ни училище и никога не съм съжалявал, че сме били и сме в ЧУ. Съжалявам, че бяхме 1 година конкретно в ДШ, но не и че сме били в ЧУ по принцип.

# 3
  • София
  • Мнения: 12 012
Категорично не е вярно, че средата преди 15-20 години в ЧУ е била предимно мутренскта. Моите съвсем преки и лични наблюдения за добрите ЧУ са точно обратните - средата тогава беше по-добра. Таксите бяха несравнимо по-достъпни за доста повече хора.

# 4
  • Мнения: 19 298
За мен такива огромни увеличения на таксите буквално изключват семействата с по 2 или 3 деца и вече съвсем ясно се вижда как познати избират друго. Съответно средата няма как да не се промени.
Говорила съм с учители от известни чу (вярно, не най-спряганите в темата, но достатъчно известни и желани) и, срамно, оказва се, че заплатите на учителите там са почти същите като в ДУ, хорариумът повече, а на някои места има и проблем с вземането на цялата отпуска.

# 5
  • Мнения: 6 301
За таксите спор няма - оляха се. Всички.

# 6
  • София
  • Мнения: 3 069
Тогава ако не индексират заплатите на учителите и като цяло на персонала си, за да имат стимул добрите да се прехвърлят в ЧУ, на базата на какво искат по-високи такси... За увеличени разходи за ток и вода? Вярно, че някои строят нови сгради, но не всички.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 779
Ами, че има кой да ги дава?
Не знам, и аз отдавна  съм на мнение, че съотношението цена/качество се промени доста с тези увеличения. Преди в определени ситуации си струваше и в не най-популярните ЧУ. Сега не смея да бъда категорична. Още преди 2-3 години започнахме да коментираме тази тенденция тук. Вярно е, че има криза на учители, в София особено, но и аз очаквам ЧУ да инвестират в привличане и ЗАДЪРЖАНЕ на добри такива. Наблюденията ми се, че не са много тези, които го правят.

# 8
  • Мнения: 646
За мен такива огромни увеличения на таксите буквално изключват семействата с по 2 или 3 деца и вече съвсем ясно се вижда как познати избират друго. Съответно средата няма как да не се промени.
Говорила съм с учители от известни чу (вярно, не най-спряганите в темата, но достатъчно известни и желани) и, срамно, оказва се, че заплатите на учителите там са почти същите като в ДУ, хорариумът повече, а на някои места има и проблем с вземането на цялата отпуска.
Това е точно така + че отпуската е стандартна по КТ.
Освен това като причина за увеличаването на таксите се изтъкват именно заплатите, а реално допълнителните пари не отиват по това направление или отиват в малката си част.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 535
Здравейте,
Търся мнения за Частно средно училище по изкуства и чужди езици "Артис" в жк Младост 2
Уговорих си среща с директорката, но до срещата искам да събера и други мнения относно училището.
Благодаря Flowers Hibiscus
За кой етап ви интересува?

# 10
  • Мнения: 96
Споделям мнението, че високите такси отблъскват децата на средната класа - архитекти, адвокати, ИТ, лекари, и т.н. хора, които имат висок доход, но не са мултимилионери. И това не ми харесва никак. При традиционния "двудетен" български модел плащането на две такси едновременно /в най-честия случай/ става все по-трудно, и не виждам нищо срамно в това да си го признаем.
А тази upper middle class е точно тази, която очаквам да преобладава в частните училища. В никакъв случай не съдя по доходите и искам да има всякакви деца - включително социална квота. Не ми пречат и не ме дразнят ни най-малко децата и на най-богатите, досега не съм забелязала "мутровщина".

Поне увеличаването на таксите да рефлектираше стабилно върху възнагражденията на учителите - бих се зарадвала, но доколкото чета май не е така...

# 11
  • Мнения: 335
Здравейте,
Търся мнения за Частно средно училище по изкуства и чужди езици "Артис" в жк Младост 2
Уговорих си среща с директорката, но до срещата искам да събера и други мнения относно училището.
Благодаря Flowers Hibiscus
За кой етап ви интересува?

За прием в първи клас.

# 12
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Technical middle class Simple Smile
Средна такса 1300 намирам да е по силите на банкери гинеколози и стоматолози. Сега ако някой се е набълбукал в тухли, ще трябва да развърже. Въпрос на приоритети.
Преди 12 години плащах 38 паунда на ден за частна детска градина. Намирам таксата за нормална.
Когато не харесваш услугата избираш друг доставчик.  Наистина не знам какъв е дертът? Че средната класа е обедняла или че таксите са високи? Ми вероятно пазарът ги определя…
Тинки, аз въобще не съм съгласна с това, което казваш за богатите от общ поръчки?!
Корпорациите различни ли са? Искам да ги видя сео-тата на манежа без табелата, пардон на пазара без визитка с известно лого.

# 13
  • София
  • Мнения: 6 677
Струва ми се, че по-скоро е към 1800 лв. таксата - ако вземем такса от 14000 лв., прибавим към нея 2000 за транспорт и още 2000 за храна, стават 18000 лв., които бих разделила не на 12 месеца, а на макс. 10 за по-лесно, все пак 2-3 месеца в годината децата не посещават училище и имаш разходи при по-малки за занимални/лагери/детегледачки. Тоест 1800 лв. за 1 дете, 3600 за 2, не ми се смята за 3 или 4...не е малко и си е сериозен разход.

# 14
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Виж, набързо казано 8 евра е 1300 на месец, за годината. В крайна сметка нали всички разходи са годишни. Наем, заплати, лицензи и пр. Ако е в ДУ нали пак го возиш и яде…
Не ме разбирайте погрешно, аз изобщо не стимулирам или одобрявам галопиращ ръст на таксите. Но и не мисля, че това ще смени средата или типа обучение в тях. Имаме училища с 15-20-годишна история, смятам че ще останат в точно този сегмент, в който са избрали и преди. Ще управляват таксите дотолкова, че да не останат недостъпни за клиентите си. Никога ПБ няма да осигури високоинтелектуална среда, нито в СС чалга евъргийни ще имат думата колкото и да струва.
Ще кажа за пореден път това, което всяка година говорим. В тази тема всеки защитава с нокти и зъби своя избор, особено когато има съмнение в правилността му. А грешки все пак са допустими.
Сменяш училището и толкоз.

Общи условия

Активация на акаунт