Изследване на ХОРМОНИ – 26 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 36 540
  • 737
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 30
Здравей, Денис. Ще съм благодарна за мнение за следните резултати от изследвания, пуснати на 3-ти ден:

LH – 12.3 U/L    реф. ст.  фолик. фаза : 2.4- 12.6
FSH – 7.9 U/L    реф. ст.  фолик. фаза : 3.5-12.5
Prolactin – 437 mU/L    реф. ст.  102-496
Estradiol – 131.4 pmol/L     реф. ст.  фолик. фаза :19.1 - 637
Testosteron – <0.104 nmol/L     реф. ст.  0.29-1.67

Правени са след повишен пролактин на предишно изследване. С ИР съм, (инсулин на гладно 19.6; 60мин 185; 120мин 122; homa ir 4.7), на 25 години съм.

# 721
  • Мнения: 10
Здравейте,

От около 7-8 месеца не се пазим, от които поне 5-6 според лентичките сме нацелвали овулация. Нищо не е станало до момента. Не живея в България и е доста трудно с часове, а изследвания не могат да се пускат току така, затова се възползвах сега в България и пуснах (33г, на 3 ден от цикъла). Не са добри, доколкото мога да разбера, но ще съм благодарна за коментар. В покой преди вземането на кръв (спокойна да седя на стола в лабораторията) съм била 10-15 Мин. Чувала съм, че пролактина много се влияел, та дано да е от това. Имах доста стресиращи седмици, ако има някакво значение също.

Цикълът ми е редовен, на 26-27 дена, по-скоро къса ЛФ (10-11 дена най-често според лентичките), колкото пъти съм била на гинеколог ми е била потвърждавана овулация. Чудя се дали положението е много зле, или е възможно да е от липса на витамини/да може да се позакърпи с хормони и лекарства.

Последна редакция: чт, 21 мар 2024, 16:53 от Firebird26

# 722
  • София
  • Мнения: 36 000
Здравей, Денис. Ще съм благодарна за мнение за следните резултати от изследвания, пуснати на 3-ти ден:
Скрит текст:
LH – 12.3 U/L    реф. ст.  фолик. фаза : 2.4- 12.6
FSH – 7.9 U/L    реф. ст.  фолик. фаза : 3.5-12.5
Prolactin – 437 mU/L    реф. ст.  102-496
Estradiol – 131.4 pmol/L     реф. ст.  фолик. фаза :19.1 - 637
Testosteron – <0.104 nmol/L     реф. ст.  0.29-1.67

Правени са след повишен пролактин на предишно изследване. С ИР съм, (инсулин на гладно 19.6; 60мин 185; 120мин 122; homa ir 4.7), на 25 години съм.
Здравей!
Показват ПКЯ... предполагам от ИР, като един от факторите. Високият пролактин - също е причина.
Провери ТСХ, Т3 и Т4 + ТАТ и МАТ ( ако не са изследвани).
Инсулинът е много висок - вземи мерки, не е трудно. Трябва ти правилно хранене, повече движение/спорт, медикамент, поне в началото, за да ти е по-лесно ... и воля. В началото е трудно, но след време ще си доволна от резултатите и това ще ти дава още повече хъс.
ПП.
Провери за дефицити на витамини и минерали ( посочени са на 1 стр. на темата, нулевия пост)


Здравейте,
От около 7-8 месеца не се пазим, от които поне 5-6 според лентичките сме нацелвали овулация. Нищо не е станало
Скрит текст:
до момента. Не живея в България и е доста трудно с часове, а изследвания не могат да се пускат току така, затова се възползвах сега в България и пуснах (33г, на 3 ден от цикъла). Не са добри, доколкото мога да разбера, но ще съм благодарна за коментар. В покой преди вземането на кръв (спокойна да седя на стола в лабораторията) съм била 10-15 Мин. Чувала съм, че пролактина много се влияел, та дано да е от това. Имах доста стресиращи седмици, ако има някакво значение също.

Цикълът ми е редовен, на 26-27 дена, по-скоро къса ЛФ (10-11 дена най-често според лентичките), колкото пъти съм била на гинеколог ми е била потвърждавана овулация. Чудя се дали положението е много зле, или е възможно да е от липса на витамини/да може да се позакърпи с хормони и лекарства.

Здравей!
Е2 е висок, възможно е да има киста, ЗФ..., които търпят обратно развитие, защото ЛХ и ФСХ са добре.
Пролактинът е висок, трябва да го следиш ... защото високите нива пречат на имплантацията и развитието на бременността в начален стадий. Провери ТСХ, Т3 и Т4
АМХ е нисък, но той се тълкува заедно с Инхибин В... може да е нисък и от дефицити на вит. и минерали?!
Вит. Д е много нисък, трябва да е около 50 ng/ml
Много вероятно да имаш и други дефицити.
Не виждам да е зле положението, просто някои неща трябва да се коригират Simple Smile

Последна редакция: чт, 21 мар 2024, 17:59 от denis©

# 723
  • Мнения: 10
Благодаря ти за отговора. Даваш ми кураж, че много се отчаях като видях този резултат. Имам закупен пакет хормони щитовидна жлеза, но не го пусках днес, понеже трябвало на чист ден четох тук. Ще отида другата седмица. Инхибин Б съм пуснала, но казаха, че ще излезе сигурно другата седмица.

По време на нормален преглед до момента никога не са ми установявани кисти, полипи или каквито и да било други проблеми, но естествено няма как да се знае. Оплаквания нямам. Какво значи да търпят обратно развитие (кисти, задържан фоликул) заради стойностите на ЛХ и ФСХ?

Пролактин с медикаменти ли се коригира? Колко често е добре след тази стойност да пускам контролни изследвания?

# 724
  • София
  • Мнения: 1 866
Здравей, denis,
Моля за помощ с разчитане на резултатите на баща ми. От много време е с високи стойности на пикочната киселина и креатинина и не може да се разбере от къде идва проблема. Ендокринолог вчера му пусна обременяване с глюкоза и изследване на щитовидна жлеза и е на преглед с резултатите следващата седмица. Моля за мнението ти, защото резултатите ме притесняват, а и баща ми доста се притесни. Ще споделя какво е мнението на лекаря следващата седмица, след като мине прегледа.
Слагам изследването в скрит текст:
Скрит текст:

Благодаря ти много! Flowers Tulip

# 725
  • София
  • Мнения: 36 000
Благодаря ти за отговора. Даваш ми кураж, че много се отчаях като видях този резултат. Имам закупен пакет
Скрит текст:
хормони щитовидна жлеза, но не го пусках днес, понеже трябвало на чист ден четох тук. Ще отида другата седмица. Инхибин Б съм пуснала, но казаха, че ще излезе сигурно другата седмица.

По време на нормален преглед до момента никога не са ми установявани кисти, полипи или каквито и да било други проблеми, но естествено няма как да се знае. Оплаквания нямам. Какво значи да търпят обратно развитие (кисти, задържан фоликул) заради стойностите на ЛХ и ФСХ?

Пролактин с медикаменти ли се коригира? Колко често е добре след тази стойност да пускам контролни изследвания?
Обратно развитие означава,  че ще изчезнат с началото на следващата М.
За Пролактинът - провери хормоните на ЩЖ.  Може причината да е в тях и чрез тяхната корекция, да се постигне корекция и на Пролактина.
Когато си на някаква терапия и при опити за зачеване, на 2-3 МЦ се пускат контроли. Следят се по-често тези, при които има отклонения.

# 726
  • Мнения: 772
Може ли малко помощ?
Мъж на 35г с ИР на глюкофаж.
Не е ли TSH-то високо, а FT4 нормално?

Тат и мат са изследвани преди две години и са в норма, но тогава tsh беше 3.6 и според ендокринолог тогава нямало нужда нещо да се прави.

# 727
  • София
  • Мнения: 36 000
Може ли малко помощ?
Мъж на 35г с ИР на глюкофаж.
Не е ли TSH-то високо, а FT4 нормално?
Скрит текст:
Тат и мат са изследвани преди две години и са в норма, но тогава tsh беше 3.6 и според ендокринолог тогава нямало нужда нещо да се прави.
ТСХ е висок, но Т4 е добре.
Възможно е да е нещо моментно  и показателите да не са обективни, ако скоро е бил болен - вирус, бактерия, някакво възпаление ... по-силен стрес?!
По-добре се консултирайте отново с Ендокринолог и да се види ЩЖ и на УЗ.
Проверете за дефицити - вит. Д, Желязо, Феритин, Цинк, Мед, Селен... - базовите са посочени на 1 стр.

Ще чакам да споделиш, какъв е проблема, моля.

# 728
  • Мнения: 772
Може ли малко помощ?
Мъж на 35г с ИР на глюкофаж.
Не е ли TSH-то високо, а FT4 нормално?
Скрит текст:
Тат и мат са изследвани преди две години и са в норма, но тогава tsh беше 3.6 и според ендокринолог тогава нямало нужда нещо да се прави.
ТСХ е висок, но Т4 е добре.
Възможно е да е нещо моментно  и показателите да не са обективни, ако скоро е бил болен - вирус, бактерия, някакво възпаление ... по-силен стрес?!
По-добре се консултирайте отново с Ендокринолог и да се види ЩЖ и на УЗ.
Проверете за дефицити - вит. Д, Желязо, Феритин, Цинк, Мед, Селен... - базовите са посочени на 1 стр.

Ще чакам да споделиш, какъв е проблема, моля.
Гледаха го на УЗ, нормална структура на щитовидната жлеза.
Не е боледувал скоро.
Дефицит на витамин Д има, но за другите ще провери с изследвания.
Благодаря!

# 729
  • Мнения: 30
Здравей, Денис. Ще съм благодарна за мнение за следните резултати от изследвания, пуснати на 3-ти ден:
Скрит текст:
LH – 12.3 U/L    реф. ст.  фолик. фаза : 2.4- 12.6
FSH – 7.9 U/L    реф. ст.  фолик. фаза : 3.5-12.5
Prolactin – 437 mU/L    реф. ст.  102-496
Estradiol – 131.4 pmol/L     реф. ст.  фолик. фаза :19.1 - 637
Testosteron – <0.104 nmol/L     реф. ст.  0.29-1.67

Правени са след повишен пролактин на предишно изследване. С ИР съм, (инсулин на гладно 19.6; 60мин 185; 120мин 122; homa ir 4.7), на 25 години съм.
Здравей!
Показват ПКЯ... предполагам от ИР, като един от факторите. Високият пролактин - също е причина.
Провери ТСХ, Т3 и Т4 + ТАТ и МАТ ( ако не са изследвани).
Инсулинът е много висок - вземи мерки, не е трудно. Трябва ти правилно хранене, повече движение/спорт, медикамент, поне в началото, за да ти е по-лесно ... и воля. В началото е трудно, но след време ще си доволна от резултатите и това ще ти дава още повече хъс.
ПП.
Провери за дефицити на витамини и минерали ( посочени са на 1 стр. на темата, нулевия пост)

Благодаря! Знам за ИР, пила съм метформин около 3 години, когато почти бяха влезли почти в норма показателите (инсулин на гладно падна от 16 до 10 примерно, на 60 минута до към 30-40), след като свалих и доста кг (от 70 на 59), тези изследвания са след спирането му и след година и половина с личен фитнес треньор и режим, въпреки това си върнах кг. В момента съм отново на 2х850 метформин и вит Д, за един месец и режим съм минус 3кг.

Ето от преди един месец щитовидни и витамини:
TSH 2.8
T4 15.7
TAT 15.1
MAT <9
Prolactin 557 (реф ст 101 - 487)
Калций 2.3 (реф ст 2.2 - 2.5)
Фосфати 1.2 (0.81 - 1.45)
Магнезий 0.87 (0.66 - 1.07)
Желязо 7.8 (6.6 - 29.5)
Вит Д 56.4 (80-250)

ПКЯ по какво се познава? Тези с женските хормони си ги пуснах на своя глава, не са ми назначени. Освен лечението на ИР, друго трябва ли да предприемам? Ниският тестостерон ме притеснява малко, така ли трябва а бъде?

П.с. Не планираме бебе в момента, но вероятно в близките 2-3 години ще.

# 730
  • Мнения: 866
Денис, пак съм аз, ще съм благодарна ако ми кажеш как ти се струва този прогестерон:

Да припомня, миналия петък бях с фоликул 23 мм и докторката изрази съмнение, че ще се спука. Ако не се е спукал и е лутеинизирал или както там се казва, ще бъде ли толкова висок прогестерона? Благодаря още веднъж! Просто пътувах тази седмица и нямах възможност за още един УЗ.

# 731
  • Мнения: 106
Денис, пак съм аз, ще съм благодарна ако ми кажеш как ти се струва този прогестерон:

Да припомня, миналия петък бях с фоликул 23 мм и докторката изрази съмнение, че ще се спука. Ако не се е спукал и е лутеинизирал или както там се казва, ще бъде ли толкова висок прогестерона? Благодаря още веднъж! Просто пътувах тази седмица и нямах възможност за още един УЗ.
Ехее, ако не изпозлвате прогестеронови препарати - това е страхотен резултат!
Няма как да имате такъв прогестерон без успешна овулация. Simple Smile По принцип той е в пика си 7 дни след овулация, пожелавам ви да се е случило чудото. Simple Smile

# 732
  • Мнения: 866
Денис, пак съм аз, ще съм благодарна ако ми кажеш как ти се струва този прогестерон:

Да припомня, миналия петък бях с фоликул 23 мм и докторката изрази съмнение, че ще се спука. Ако не се е спукал и е лутеинизирал или както там се казва, ще бъде ли толкова висок прогестерона? Благодаря още веднъж! Просто пътувах тази седмица и нямах възможност за още един УЗ.
Ехее, ако не изпозлвате прогестеронови препарати - това е страхотен резултат!
Няма как да имате такъв прогестерон без успешна овулация. Simple Smile По принцип той е в пика си 7 дни след овулация, пожелавам ви да се е случило чудото. Simple Smile
Благодаря, дано! Веднъж имах и 80 като резултат, но и тогава нямаше успех за съжаление. Не използвам прогестеронови препарати, февруари слагах утрогестан заради задържан фоликул, но този месец нищо. Бях се депресирала от заключението на докторката, че няма да има овулация и исках да проверя дали е права.

# 733
  • Мнения: 91
Здравейте,  моля за мнение най вече за прогестерона, тъй като ми се струва нисък.

# 734
  • Мнения: 106
Денис, пак съм аз, ще съм благодарна ако ми кажеш как ти се струва този прогестерон:

Да припомня, миналия петък бях с фоликул 23 мм и докторката изрази съмнение, че ще се спука. Ако не се е спукал и е лутеинизирал или както там се казва, ще бъде ли толкова висок прогестерона? Благодаря още веднъж! Просто пътувах тази седмица и нямах възможност за още един УЗ.
Ехее, ако не изпозлвате прогестеронови препарати - това е страхотен резултат!
Няма как да имате такъв прогестерон без успешна овулация. Simple Smile По принцип той е в пика си 7 дни след овулация, пожелавам ви да се е случило чудото. Simple Smile
Благодаря, дано! Веднъж имах и 80 като резултат, но и тогава нямаше успех за съжаление. Не използвам прогестеронови препарати, февруари слагах утрогестан заради задържан фоликул, но този месец нищо. Бях се депресирала от заключението на докторката, че няма да има овулация и исках да проверя дали е права.
Денис може да потвърди, но смятам, че с такъв резултат няма как да не си имала О.
Аз при доказана с УЗ прегледи съм имала максимум 30 прогестерон 7 дни след О. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт