Изследване на ХОРМОНИ – 26 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 36 564
  • 737
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 36 020
Скрит текст:
Денис, ще помоля отново за коментар, тъй като ходих на преглед при репродуктивен специалист и ме прегледа с вагинален ехограф, но каза, че нямам ПКЯ, а само фоликули, тъй като до седмица ще овулирам. Имам Базедова болест и от наколко месеца са ми в норма хормоните и TSH. Дали заради това не се е покачил ЛХ?
Скрит текст:
Вероятно, ПКЯ не е проявена и респ. не винаги  се наблюдава на УЗ. Ти си преценяваш -  според мен, тези изследвания показват ПКЯ ( висок ЛХ и висок Е2).
Не разбрах въпроса за ЛХ?! При теб той е висок.
Дали може причината да е висок заради щитовидната ми жлеза или може да е заради ИР, висок тестостерон или друго?
Възможно е... да е всяка една от тях, както и всичките, заедно Simple Smile

# 61
  • Мнения: 90
Здравейте, моля за коментар на хормоните ми (на 36 години съм, правим опити за второ дете) - на щитовидната жлеза + прогестерон. Пускани са на гладно, чист ден, 6 дни след овулация. Благодаря!

Име на теста (изследване)   Флаг   Резултат   Единици   Референтни стойности
FT3+FT4+TSH      Профил   *   *
FT 3 ( свободен Т3 )      4.14   pmol/l   3.20 - 6.80
FT 4 ( свободен Т4 )      16.30   pmol/l   12.00 - 22.00
TSH ( Тиреотропен Хормон )      2.290   mIU/l   0.300 - 4.200
anti Tg и anti TPO ( ТАТ и МАТ )      Профил   *   *
anti Tg ( TAT )      13.40   IU/ml   До 115.00
anti TPO ( MAT )      <9.00   IU/ml   До 34.00
Prolactin ( Пролактин )      329.00   mIU/l   125.00 - 635.00
Progesterone ( Прогестерон )¹      117.000   nmol/l   Виж забележка под черта
1.   Референтни граници на Прогестерон ( Progesterone ) за жени в репродуктивна възраст по фази в nmol/L:
фоликулна 0.18-2.84; овулаторна 0.38-38.1; лутеална 5.82-75.9;
За жени в менопауза: до 0.40 nmol/L;
Референтни граници за бременни в nmol/L:
1-ви трим. 35.0-141
2-ри трим. 80.8-264
3-ти трим. 187-681;

# 62
  • Мнения: 2 900
Привет, Денис! И аз отново с молба за разчитане на резултати. Дали наблюдаваш ПКЯ, при условие, че тестостеронът, DHEA и антимюлеров са ок. Според гинекологът по-високото LH не е драма и имам полифоликулярна структура на яйчниците, но не и СПКЯ. Имам и ову.
Правени да малко по-късно - 5ти ден от МЦ, но още имах течение. За пролактинът не спазих изискванията за покой, преди изследването.

# 63
  • София
  • Мнения: 36 020
Здравейте, моля за коментар на хормоните ми (на 36 години съм, правим опити за второ дете) - на щитовидната
Скрит текст:
жлеза + прогестерон. Пускани са на гладно, чист ден, 6 дни след овулация. Благодаря!

Име на теста (изследване)   Флаг   Резултат   Единици   Референтни стойности
FT3+FT4+TSH      Профил   *   *
FT 3 ( свободен Т3 )      4.14   pmol/l   3.20 - 6.80
FT 4 ( свободен Т4 )      16.30   pmol/l   12.00 - 22.00
TSH ( Тиреотропен Хормон )      2.290   mIU/l   0.300 - 4.200
anti Tg и anti TPO ( ТАТ и МАТ )      Профил   *   *
anti Tg ( TAT )      13.40   IU/ml   До 115.00
anti TPO ( MAT )      <9.00   IU/ml   До 34.00
Prolactin ( Пролактин )      329.00   mIU/l   125.00 - 635.00
Progesterone ( Прогестерон )¹      117.000   nmol/l   Виж забележка под черта
1.   Референтни граници на Прогестерон ( Progesterone ) за жени в репродуктивна възраст по фази в nmol/L:
фоликулна 0.18-2.84; овулаторна 0.38-38.1; лутеална 5.82-75.9;
За жени в менопауза: до 0.40 nmol/L;
Референтни граници за бременни в nmol/L:
1-ви трим. 35.0-141
2-ри трим. 80.8-264
3-ти трим. 187-681;
Здравей!
След като правите опити, ТСХ е висок... трябва да е под 2.0, дори идеалните граници са 0,5-1,0.
Над 2.0 се води Хипофункция на ЩЖ ( ако за някой, дали е 1.99 или 2.3  не е кой знае каква разлика Simple Smile )
Антителата са Ок., не показват Хашимото.
Прогестеронът е висок... показва, че е имало О.... дано да е станало. Peace
Не е проблем, че е висок, възможно е да е и инцидент, понякога се случва.


Привет, Денис! И аз отново с молба за разчитане на резултати. Дали наблюдаваш ПКЯ, при условие, че
Скрит текст:
тестостеронът, DHEA и антимюлеров са ок. Според гинекологът по-високото LH не е драма и имам полифоликулярна структура на яйчниците, но не и СПКЯ. Имам и ову.
Правени да малко по-късно - 5ти ден от МЦ, но още имах течение. За пролактинът не спазих изискванията за покой, преди изследването.

Здравей!
Според мен е ПКЯ - ЛХ и Е2 са високи.
Кортизолът е висок... може да е и инцидент. Може да го провериш с тест със слюнка ( по-точен е).
Лекар  трябва да прецени (ако е висок) каква е причината  ( НбЖ, ЩЖ, нисък DHEA, aвтоимунно заболяване, ИР, стрес...?!).
АМХ е добре, но при ПКЯ той се повишава изкуствено... затова е по-добре да се пуска заедно с Инхибин В ( точно на 3 ден от МЦ)
Пролактинът е висок... може и там да е връзката с по-високия кортизол?! Провери ТСХ, Т3 и Т4 ... те имат също отношение с Пролактин и Кортизол.

Последна редакция: ср, 05 юли 2023, 16:08 от denis©

# 64
  • Мнения: 2 900
Благодаря, Денис! Всички щитовидни хормони са ми в граници. Кортизолът е така, защото в момента съм в шоков период, след изключително стресиращи събития. Затова го пуснах, заедно със серотонин, защото съм склонна към тревожност и исках да видя колко се е вдигнал и как ми е серотонинът.
Пролактинът е висок отново заради стресът и от тона, че преди изследванията обикалях по задачи и после директно седнах на стола. Не съм стояла в покой. Така че, този резултат не го отчитам като коректен.

По-скоро ме интересуваше DHEA и тестостеронът дали са ок като стойности, по съотношение на СПКЯ. Ще пусна и Инхибин Б при другия цикъл, за да видим.
Иначе LH винаги ми е било високо, но пък цикълът винаги ми е бил редовен и съм наблюдавала симптоми на ову. Ще видим как ще са другият месец.
Благодаря!

# 65
  • София
  • Мнения: 36 020
Благодаря, Денис! Всички щитовидни хормони са ми в граници. Кортизолът е така, защото в момента съм в шоков
Скрит текст:
период, след изключително стресиращи събития. Затова го пуснах, заедно със серотонин, защото съм склонна към тревожност и исках да видя колко се е вдигнал и как ми е серотонинът.
Пролактинът е висок отново заради стресът и от тона, че преди изследванията обикалях по задачи и после директно седнах на стола. Не съм стояла в покой. Така че, този резултат не го отчитам като коректен.

По-скоро ме интересуваше DHEA и тестостеронът дали са ок като стойности, по съотношение на СПКЯ. Ще пусна и Инхибин Б при другия цикъл, за да видим.
Иначе LH винаги ми е било високо, но пък цикълът винаги ми е бил редовен и съм наблюдавала симптоми на ову. Ще видим как ще са другият месец.
Благодаря!
DHEA и Тестостеронът са добре... дори DHEA може  да е малко по-висок - не посочваш години, но ако си над 38  напр. е нормално да е по-нисък.
Инхибин В и АМХ трябва да се пускат заедно, защото заедно се тълкуват.
Ако си с ПКЯ и имаш висок ЛХ, това не означава че от време на време не може да има и О.
Ако я засичаш само с тестове за О. - не е гаранция, че наистина има О.

# 66
  • Мнения: 2 900
На 31 години съм. Иначе ову я засичам с изсредване на прогестерон и по симптоми.

# 67
  • Мнения: 922
Здравей, denis. Прикачвам изследванията на ММ. От няколко дни има подагра криза, вече отшумява. От 3 м пие хапчета за кръвно (хипертония)доста ниски дози, за пикочната М@лурит. На 38 г. За първи път отива на ендокринолог. Има и автоимунно кожно заболяване от повече от 10 г. Pleva(пара псориазис). Миля за мнение, че е чак в понеделник на лекар, а се е шашнал. Благодаря предварително!

# 68
  • Мнения: 36
Здравей, Денис

Направих си изследвания, които ми назначи индокриноложката заради ЛХ, който беше малко висок на 4-ти ден от цикъла, но като гледам всичко е наред и не знам какво друго може да се изследва вече. Може ли съвет

# 69
  • Мнения: 8
Здравейте отново, все още не съм била на ендо, но гинеколога ми пусна и хормони. Моля за мнение.

# 70
  • Мнения: 97
Здравейте.  Моля за коментар за хормоните ми . Имам запазен час при ендокринолог, но е след седмици
.

# 71
  • Мнения: 154
Здравей,  Денис! Може ли да коментираш резултатите! Объркана съм от инсулина на гладно. На 27 юни си правех профилактични изследвания:

Занесох ги на ендокринолог,  назначи ми обременяване с глюкоза и това са резултатите


Както виждаш,  разликата е огромна. Възможно ли е,  причината да е, че преди първите изследвания вечерях само таратор?
Другото, за което искам да попитам,  са щитовидните хормони. F4 ми е на долна граница,  но според ендокриноложката всичко е наред.  Откри ми и възелче 1см, но каза, че понеже хормоните са ми добре, само ще го следим.
Благодаря предварително!

# 72
  • София
  • Мнения: 36 020
Здравей, denis. Прикачвам изследванията на ММ. От няколко дни има подагра криза, вече отшумява. От 3 м пие
Скрит текст:
хапчета за кръвно (хипертония)доста ниски дози, за пикочната М@лурит. На 38 г. За първи път отива на ендокринолог. Има и автоимунно кожно заболяване от повече от 10 г. Pleva(пара псориазис). Миля за мнение, че е чак в понеделник на лекар, а се е шашнал. Благодаря предварително!
Здравей!
Инсулинът е висок... показва ИР - тя може да е причина, или една от причините, за по-високи нива на холестерола.
КЗ също е висока - трябва  да внимава с храненето и приема на алкохол, вино, бира... ( каквото там обича да пие и което повишава допълнително КЗ).
За АЛАТ-а малко са високи стойностите  - лекар трябва да прецени... възможно е да е от заболяването, прием на медикаменти и т.н.
Да внимава с храненето, да спортува...


Здравей, Денис
Направих си изследвания, които ми
Скрит текст:
назначи индокриноложката заради ЛХ, който беше малко висок на 4-ти ден от цикъла, но като гледам всичко е наред и не знам какво друго може да се изследва вече. Може ли съвет


Здравей!
Добре са, не виждам проблем. Имай предвид, че НОМА индексът не показва винаги ИР, или ако е висок - има ИР, но ако е нисък, вероятността е 50:50, може да няма, но може и да има.


Здравейте отново, все още не съм била на ендо, но гинеколога ми пусна и хормони. Моля за мнение.
Скрит текст:

Здравей!
Добре са. Не виждам проблем.
Малко е висок Е2, не е проблем - просто го имай предвид. Може да е и нещо инцидентно.


Здравейте.  Моля за коментар за хормоните ми .
Скрит текст:
Имам запазен час при ендокринолог, но е след седмици
.
Здравей!
ТСХ е добре, но Т4 е нисък - показва Хипофункция на ЩЖ... просто да го имаш предвид, особено ако правите опити за бебе.
Антителата са добре, няма Хашимото.



Здравей,  Денис! Може ли да коментираш резултатите! Объркана съм от инсулина на гладно. На 27 юни си правех
Скрит текст:
профилактични изследвания:

Занесох ги на ендокринолог,  назначи ми обременяване с глюкоза и това са резултатите


Както виждаш,  разликата е огромна. Възможно ли е,  причината да е, че преди първите изследвания вечерях само таратор?
Другото, за което искам да попитам,  са щитовидните хормони. F4 ми е на долна граница,  но според ендокриноложката всичко е наред.  Откри ми и възелче 1см, но каза, че понеже хормоните са ми добре, само ще го следим.
Благодаря предварително!
Здравей!
Показват ИР - и при първото и при следващото изследване... КЗ и при двете е висока - показва, че не се храниш правилно. Инсулинът е хормон и може да варира, особено ако не си на подходящо хранене и то, поне за известен период от време.
Дали, причината е само таратор?! - според мен, едва ли... макар, че кис. мляко повишава инсулина и трябва да се избягва.
ТСХ е Ок., но Т4 показва че си с Хипофункция на ЩЖ и е добре да вземеш мерки... за да ти е по-лесно да контролираш ИР.
Феритинът е много нисък - трябва да приемаш желязо... Хемоглобинът е много нисък - още малко и отиваш в ЖДА... консултирай се с Хематолог.
ФК може да е по-висока.

Последна редакция: чт, 06 юли 2023, 18:03 от denis©

# 73
  • Мнения: 378
Здравейте, преди 2 месеца родих и днес си пуснах изследвания. Последният триместър имах леко завишена кръвна захар, но не правих обременяване, тъй като бях в 8 месец. Сега глюкозата е ок, мисля след месец да пусна инсулин, гликиран хемоглобин и хома индекс. Притеснява ме резултатът обаче на Анти ТПО, струва ми се доста завишен. Четох, че е свързан с Халимото и честно казано доста се притесних. Бихте ли коментирали как са според вад изследванията, ще си запиша и час за ендокринолог. Благодаря предварително.

# 74
  • Мнения: 8
[quote author=denis© link=topic=1565603.msg46667019#msg46667019 date=1688654222]
Здравей, denis. Прикачвам изследванията на ММ. От няколко дни има подагра криза, вече отшумява. От 3 м пие
Скрит текст:
хапчета за кръвно (хипертония)доста ниски дози, за пикочната М@лурит. На 38 г. За първи път отива на ендокринолог. Има и автоимунно кожно заболяване от повече от 10 г. Pleva(пара псориазис). Миля за мнение, че е чак в понеделник на лекар, а се е шашнал. Благодаря предварително!
Здравей!
Инсулинът е висок... показва ИР - тя може да е причина, или една от причините, за по-високи нива на холестерола.
КЗ също е висока - трябва  да внимава с храненето и приема на алкохол, вино, бира... ( каквото там обича да пие и което повишава допълнително КЗ).
За АЛАТ-а малко са високи стойностите  - лекар трябва да прецени... възможно е да е от заболяването, прием на медикаменти и т.н.
Да внимава с храненето, да спортува...


Здравей, Денис
Направих си изследвания, които ми
Скрит текст:
назначи индокриноложката заради ЛХ, който беше малко висок на 4-ти ден от цикъла, но като гледам всичко е наред и не знам какво друго може да се изследва вече. Може ли съвет


Здравей!
Добре са, не виждам проблем. Имай предвид, че НОМА индексът не показва винаги ИР, или ако е висок - има ИР, но ако е нисък, вероятността е 50:50, може да няма, но може и да има.


Здравейте отново, все още не съм била на ендо, но гинеколога ми пусна и хормони. Моля за мнение.
Скрит текст:

Здравей!
Добре са. Не виждам проблем.
Малко е висок Е2, не е проблем - просто го имай предвид. Може да е и нещо инцидентно.


Здравейте.  Моля за коментар за хормоните ми .
Скрит текст:
Имам запазен час при ендокринолог, но е след седмици
.
Здравей!
ТСХ е добре, но Т4 е нисък - показва Хипофункция на ЩЖ... просто да го имаш предвид, особено ако правите опити за бебе.
Антителата са добре, няма Хашимото.



Здравей,  Денис! Може ли да коментираш резултатите! Объркана съм от инсулина на гладно. На 27 юни си правех
Скрит текст:
профилактични изследвания:

Занесох ги на ендокринолог,  назначи ми обременяване с глюкоза и това са резултатите


Както виждаш,  разликата е огромна. Възможно ли е,  причината да е, че преди първите изследвания вечерях само таратор?
Другото, за което искам да попитам,  са щитовидните хормони. F4 ми е на долна граница,  но според ендокриноложката всичко е наред.  Откри ми и възелче 1см, но каза, че понеже хормоните са ми добре, само ще го следим.
Благодаря предварително!
Здравей!
Показват ИР - и при първото и при следващото изследване... КЗ и при двете е висока - показва, че не се храниш правилно. Инсулинът е хормон и може да варира, особено ако не си на подходящо хранене и то, поне за известен период от време.
Дали, причината е само таратор?! - според мен, едва ли... макар, че кис. мляко повишава инсулина и трябва да се избягва.
ТСХ е Ок., но Т4 показва че си с Хипофункция на ЩЖ и е добре да вземеш мерки... за да ти е по-лесно да контролираш ИР.
Феритинът е много нисък - трябва да приемаш желязо... Хемоглобинът е много нисък - още малко и отиваш в ЖДА... консултирай се с Хематолог.
ФК може да е по-висока.
[/quote]


Благодаря за отговора. А тя ми изписа да пия добавка с Мио-инозитол, защото според нея яйчниците ми са поликистозни(особено левия). Това го видя на ехограф. Но не знам дали да го пия, зощото тестостерона ми е в норми? Има ли странични ефекти?

Общи условия

Активация на акаунт