Сглобяеми къщи 5

  • 37 769
  • 434
  •   3
Отговори
# 375
  • Мнения: 1 624
"1. Няма да чакам разрешително за фундаме т какви са ми вариантите?"

В какъв смисъл няма да чакате разрешително за фундамент? Искате да строите незаконно ли?
Принципно първо получавате разрешитлено и после започва строежа. В противен случай могат да ви накарат да разрушите всичко, което сте направили без разрешително.

Може би на тези въпроси може архитекта най-добре да ви отговори.

# 376
  • Варна
  • Мнения: 152
Здравейте! Започвам тепърва да чета, чета, чета и вече ми дойде в повече уморих се за това ще попитам за помощ.
Започвам строителство на 5 СК на морето 1дк място УПИ с яма, сонда, ток. Останалото е само бетонна ограда около целия парцел и нищо повече. Идеята ми е да направя СК от метална конструкция около 25кв. 3бр и 2бр ъглови 25кв. Започвам с 1ви въпрос:
1. Няма да чакам разрешително за фундаме т какви са ми вариантите?
● стъпки над почвата?
● мога ли да правя стъпки в земята и ако да какви са условията?
● ивичен фундамент, думата фундамент вече влиза в графа акт 16?
● какво ще препоръчате Вие?
2ри въпрос дайте ми насоки как да подходя изобщо към СК документално, как да ги регистрирам и полезни съвети относно вратичките в закона с цел да си улесня строителството и за какво да внимавам птносно документите?
3ти въпрос: статут на имота какъв да бъде?
4ти въпрос: Задължително трябва да ги направя така, че да могат да се местят, има ли уловка в това и предимства?
5ти въпрос: от кого и има ли законова зависимост това такъв тип къща да я построя по близо до оградата  от тези 3метра, ако от другия край е път, който е във вилна зона и е черен?
Благодаря!
Каква е зоната? Ако е вилна отстоянието от странична регулация не е 3 метра. В зависимост от това дали искате да са преместваеми обекти или не -  пускате в общината искане за виза.

# 377
  • Мнения: 3
Здравейте! Започвам тепърва да чета, чета, чета и вече ми дойде в повече уморих се за това ще попитам за помощ.
Започвам строителство на 5 СК на морето 1дк място УПИ с яма, сонда, ток. Останалото е само бетонна ограда около целия парцел и нищо повече. Идеята ми е да направя СК от метална конструкция около 25кв. 3бр и 2бр ъглови 25кв. Започвам с 1ви въпрос:
1. Няма да чакам разрешително за фундаме т какви са ми вариантите?
● стъпки над почвата?
● мога ли да правя стъпки в земята и ако да какви са условията?
● ивичен фундамент, думата фундамент вече влиза в графа акт 16?
● какво ще препоръчате Вие?
2ри въпрос дайте ми насоки как да подходя изобщо към СК документално, как да ги регистрирам и полезни съвети относно вратичките в закона с цел да си улесня строителството и за какво да внимавам птносно документите?
3ти въпрос: статут на имота какъв да бъде?
4ти въпрос: Задължително трябва да ги направя така, че да могат да се местят, има ли уловка в това и предимства?
5ти въпрос: от кого и има ли законова зависимост това такъв тип къща да я построя по близо до оградата  от тези 3метра, ако от другия край е път, който е във вилна зона и е черен?
Благодаря!
Каква е зоната? Ако е вилна отстоянието от странична регулация не е 3 метра. В зависимост от това дали искате да са преместваеми обекти или не -  пускате в общината искане за виза.
Местност се води, става въпрос за преместваеми обекти.

# 378
  • Варна
  • Мнения: 152
Здравейте! Започвам тепърва да чета, чета, чета и вече ми дойде в повече уморих се за това ще попитам за помощ.
Започвам строителство на 5 СК на морето 1дк място УПИ с яма, сонда, ток. Останалото е само бетонна ограда около целия парцел и нищо повече. Идеята ми е да направя СК от метална конструкция около 25кв. 3бр и 2бр ъглови 25кв. Започвам с 1ви въпрос:
1. Няма да чакам разрешително за фундаме т какви са ми вариантите?
● стъпки над почвата?
● мога ли да правя стъпки в земята и ако да какви са условията?
● ивичен фундамент, думата фундамент вече влиза в графа акт 16?
● какво ще препоръчате Вие?
2ри въпрос дайте ми насоки как да подходя изобщо към СК документално, как да ги регистрирам и полезни съвети относно вратичките в закона с цел да си улесня строителството и за какво да внимавам птносно документите?
3ти въпрос: статут на имота какъв да бъде?
4ти въпрос: Задължително трябва да ги направя така, че да могат да се местят, има ли уловка в това и предимства?
5ти въпрос: от кого и има ли законова зависимост това такъв тип къща да я построя по близо до оградата  от тези 3метра, ако от другия край е път, който е във вилна зона и е черен?
Благодаря!
Каква е зоната? Ако е вилна отстоянието от странична регулация не е 3 метра. В зависимост от това дали искате да са преместваеми обекти или не -  пускате в общината искане за виза.
Местност се води, става въпрос за преместваеми обекти.
Не съществува зона "местност". Или е Жм, Ов или Ок.... предполагам, че е жилищна за ниско до 10 м. Пуснете си искане за виза за преместваем обект по чл. 56 от ЗУТ. Разрешава се поставяне за определен период от време. Имайте предвид, че захранването на имота с ток и вода също ще е с временни връзки.  Сградите трябва да са с предназначение административни, търговски и други обслужващи дейности, тоест - промишлен ток.

# 379
  • Мнения: 31
Не знам защо постоянно се изтъква, че захранването с вода и ток на преместваеми обекти е временно и с промишлен ток?! От опит ли говорите или така сте чули? Аз имам БЕЗСРОЧНО разрешение за поставяне на складов контейнер и без проблем прекарах ток и вода за БИТОВИ нужди! Парцела е УПИ 2 за жилищно застрояване. Второто по големина село на 18 км. от областен град! Всичко без връзки и подкупи. Документите с проекта за поставянето ми струваха по-малко от 200лв.

# 380
  • Варна
  • Мнения: 152
Не знам защо постоянно се изтъква, че захранването с вода и ток на преместваеми обекти е временно и с промишлен ток?! От опит ли говорите или така сте чули? Аз имам БЕЗСРОЧНО разрешение за поставяне на складов контейнер и без проблем прекарах ток и вода за БИТОВИ нужди! Парцела е УПИ 2 за жилищно застрояване. Второто по големина село на 18 км. от областен град! Всичко без връзки и подкупи. Документите с проекта за поставянето ми струваха по-малко от 200лв.
Да, от опит. На поставен с разрешение фургон за временно ползване веднага щом изтече срокът за поставяне от Енергото спряха тока. За постоянно ползване и то за жилищни функции преместваеми обекти не съм чувала да има...

# 381
  • София
  • Мнения: 8 585
И УПИ Simple Smile Я пробвай в нивата...

# 382
  • Мнения: 31
И УПИ, и интернет и безплатен контейнер за смет. Мога на лични да ти пратя снимки на документите, видео от камерите на мястото.
А вода прекарах даже преди да поставя контейнера. В нашата община няма такива пречки. И винаги помнете, че вашият опит си е ваш и няма как да знаете всичко - така че не бъдете толкова категорични в мненията си.
И един съвет към питащите - винаги проверявайте на място в общината при главния архитект - не вярвайте на сляпо какво ви казват тук, защото за всяка община е различно.

Последна редакция: чт, 18 яну 2024, 21:31 от toltek

# 383
  • София
  • Мнения: 8 585
Е, не е Simple Smile Всяка община следва да спазва закона. Имаш щастието, че парцелът ти е УПИ. Пак ти казвам - иди виж как е в нивата.

# 384
  • Мнения: 924
Здравейте. Колко трябва да е дебела плочата за да построим втори етаж с сглобяема дървена конструкция?

# 385
  • София
  • Мнения: 8 585
Това се говори с архитекта, ние тук не знаем нито каква конструкция (метал/дърво), нито колко голяма като площ, нито каква е площта на първия етаж и най-вече не знаем какъв покрив ще правите Simple Smile

# 386
  • Мнения: 6 317
Е, не е Simple Smile Всяка община следва да спазва закона. Имаш щастието, че парцелът ти е УПИ. Пак ти казвам - иди виж как е в нивата.
В допълнение, едно е да поставиш 1 фургон, а съвсем друго е да изградиш 5 склобяеми къщи, да ги захраниш с ток и вода, да ги свържеш с канал, да им осигуриш отопление и ред други, ама какво разбираме ни е тук в темата и какво значи ЗУТ и наредбите. Давай там да се строи незаконно и всеки да си прави каквото си иска.

# 387
  • Мнения: 31
Не говорим за незаконно поставяне, нито за жилищно обитаване, а че при всяко споменаване за преместваеми обекти веднага се подчертава, че разрешението е само временно, тока промишлен и партидите за ток и вода временни. Това не е вярно за всички общини и винаги трябва да се проверява и уточнява на място.

# 388
  • Мнения: 6 317
Не говорим за незаконно поставяне, нито за жилищно обитаване, а че при всяко споменаване за преместваеми обекти веднага се подчертава, че разрешението е само временно, тока промишлен и партидите за ток и вода временни. Това не е вярно за всички общини и винаги трябва да се проверява и уточнява на място.
Ами в Наредбата така пише, а че някой общини може друго да практикуват, т.е. да заобикалят законодателството и да има изключения не значи, че е правило. Не случайно написах, да се търси консултация с техническата служба в общината, за да му обяснат на потребителя какво и как може да стане. А това с тока е валидно, ако няма вкаран такъв в имота и ако целта на преместваемият обект не е за жилищно ползавне. Повечето от преместваемите обекти по наредба са за нежилищно ползване/павилиони, сергии, сервизи и т.н./Очевидно желанието на господина да построи 5 къщи е свързано с отдаването им под наем, т.е. токът ще е за бизнес нужни и със сигурност ще е промишлен. Няма как ние тук без да сме наясно с казусът и без да сме експерти да обясним как да се случат нещата, още по-малко как това да стане незаконно(човекът иска без да чака разрешение да изгражда фундаменти!!!). Освен това аз лично не виждам как в парцел от 1 дка ще събере 5 къщи, макар и да са по 25 кв.м., затова си трябва Виза за проектиране, да му очертатят петното, в което може да се строи и да стане ясно къде и какви отстояния да спазва. Отделно, че със сигурност необходимата мощност на ел. енергията за 5 къщи ще трябва да е по-висока, така че ще се наложи да пуска заявление в енергото за това, съответно разрешения и ред други.

# 389
  • София
  • Мнения: 8 585
25 м2 са съвсем малко, ще ги събере - сега гледам нашия паркинг, който е към 35 м2 -  определено има място да събере 5 х 25 дори в 800м2 парцел. Как ще ги узаконява и как ще ги захранва с ток и вода… да се оправя бизнесмена. По селата съм убедена, че всичко е възможно.

Общи условия

Активация на акаунт