Трудно проговаряне - тема 26

  • 61 445
  • 820
  •   1
Отговори
# 810
  • Мнения: 5 018
Моята дъщеря имаше лек, субклиничен дефицит на В12 и отлично го компенсирахме за месец с назален спрей. Също ползвахме на Better you спрейовете, те се абзорбират на ниво лигавица на устата и би следвало да не дразнят стомаха. Имат спрей и за имунитет, който не съм ползвала. Бих обмислила също качествен пробиотик. Аз имам у дома спрейовете на Better you с желязо, В комплекс и В12 и правя еднократно впръскване по два или три пъти в седмицата, което е четвърт дневна доза за възрастни, защото девойката ми май ще излезе вегетарианка. Кръвни изследвания, включващи витамини и минерали, правя на 6 месеца и с този ни режим винаги нивата са оптимални. Не препоръчвам безконтролно суплементиране и в началото, докато се установи дали и колко суплементиране е нужно, е редно да се правят по-чести кръвни изследвания.

За общото развитие и пр. нямам опит и не мога да се ангажирам, в темата съм само да си сверя часовника с моето момиче, защото тя е недоносена и очаквах проблеми с проговаряне и развитие, но си мисля, че дори всичко да е наред, малко работа с ерготерапевт и логопед би била само от полза. Нямате ли във вашия град разни занимания за деца, тип Киндиру, музика за бебета? Знам, че не навсякъде има, но в повечето областни градове все някакви занимавки за разнообразие се намират. На тази възраст детето обожаваше да ходи на такива активности.

# 811
  • Мнения: 2 143
Да, това с насилване, гледам да не се случва, общо взето нямат ли интерес към нещо, просто го прибирам и след седмица пак пробвам.
За съжаление в кошарата няма как да ги разделям, защото я прескачат вече. Преди също не се получаваше, защото ревяха през цялото време, като са в нея. Логопедката ми даде съвет, примерно да разделя хола с дивана и всеки да има кът за игра, ще го пробвам и това, мисля днес да се заема с това.
Момичето успях да я науча да дъвче, точно като ѝ показвам, леко и на игра, но в онзи момент тя имаше апетит. Но момчето е трагично, той просто не иска да яде, каквото и да било, храненето е мъчение и за мен и за него, няма любима храна, няма проблем да седи гладен, преди две седмици имаше период, в който ядеше само на обяд и вечерно мляко, което е крайно недостатъчно, седи си гладен 9 часа през деня и дори не иска да пробва вечерята,  няма никакви признаци за глад. Не иска да пробва нищичко, дори боклуци тип солети, пуканки и подобни, мисля че има страх и от задявяне, все пак вече разбират повече. Общо взето виждам, че няма ли желание той да се научи да дъвче, както при момичето, мисията е невъзможна, просто трябва да има апетит, за да има и желание за пробване на парченца и учене на дъвчане. С терапевта по хранене говорихме и за това, нейното мнение е, че първо трябва да го научим да яде, нормално количество храна и после да дъвче. Защото той има и проблем със съня, заради малкото храна, която приема. За момента теглото му поне е в норма, иначе и с това имахме проблем и при двамата, като при момчето повече, правеха постоянни откази на храна, буквално бяха  пред обезводняване на моменти, спадаше доста теглото, което преди навършване на годинка си е опасно, това със спада на тегло. Момчето имаше периоди, като бебе, в които ядеше мляко само заспал, пищи реве от глад предполагам , но не иска да засуче от шишето, с мъка приспивах гладен, за да го нахраня и така цели 3 месеца. Абе мъка, водила съм ги на невролог заради храненето и на гастро, никакви полезни съвети, които да не съм ги пробвала, невролога и педиатърката тогава ми препоръчаха да храня на телефон, ЗАЩОТО " ТРЯБВА ДА СЕ ХРАНЯТ", най- голямата ми грешка, която можех да направя, въпреки че винаги съм била против екраните при толкова малки деца, в момент на безсилие се поддадох. Те не знаеха какво ядат, манипулираха с телефона, не искаха да пробват храна без телефон. Съответно нямаше как да ги науча да дъвчат, защото са зомбирани. В един момент видях, че отърване от телефона няма, те просто не ядяха, ако не пускам и спадаха килограми. Хранителния терапевт ми помогна да махна телефона. При момичето имаше проблем заради него, беше загубила зрителен контакт за около 10 дни и спря да прави някой неща, които преди правеше( това беше мега плашещо) . Та екраните са спрени от 5 месеца напълно, като държа да кажа, че екран съм давала само по време на хранене, но всяко хранене беше по час и половина мъка. Абе общо взето съм много доволна от хранителния терапевт. Помогна ми с момичето, придизвика апетит, аз никога не бях виждала при нея признаци за глад, дори като бебе не е плакала за мляко. Храненето с нейна помощ стана 30 мин, от час и половина преди това. Помогна ми при момичето с дъвчането, но като дойде ред на момчето, той се разболя и почнаха да излизат 4 кучешки зъба на веднъж и просто спря отново да яде. Тя ми препоръча да спрем за малко работа с нея, защото зъбите са си фактор, както и боледуването, каза ми, че няма защо да ѝ давам пари в момента, за което съм благодарна, можеше просто да ми взима парите и да няма резултат . Та след паузата, скоро пак ще започнем работа с нея. За съжаление в момента пак са болни, от нова година до сега това е 4ти вирус, който минават и боледуват супер продължително. Което предполагам, че също се отразява на развитието им.
За финната моторика, опитвам да я развиваме, докато ги храня, така няма как да си теглят. Храня ги, един след друг, защото копират отказ, единия ако не иска да яде и другия спира, но пък така правим игри и за моториката.

Надявам се, някой да каже поне този брейн бустер, дали е вдигнал имунитета, при децата.


Не ги насилвайте прекалено, защото и това се отразява зле - все да искате повече и повече от тях. В същото време логопеда може да е само от помощ. В къщи ги разделяйте - едното в кошарата да си играе само, а Вие с другото да правите неща заедно. После ги разменяте и така няма да си пречат при работа. И последно което ми идва наум - да развиват фината моторика най - вече при работата с Вас самостоятелно и дъвченето - показвате как се дъвче на игра, смеете се, правите го пак дълго време, защото тези две неща са най - важни и за говоренето и за вниманието в бъдеще. Това ми идва на първо време като съвети от опит с две породени деца.

# 812
  • София
  • Мнения: 1 006
Само още да кажа, че се сетих, че едното не искаше да яде, повръщаше ако му сложиш лъжица в устата и единственото, което помогна е да го оставя да яде само и то да контролира лъжицата. Щом са болни им трябва почивка. По - добре все - пак всичко да стане по - късно, отколкото да има сривове от натиск и престараване така че и Вие бъдете по - спокойна и не се старайте толкова на всяка цена. Simple Smile А, и също ако може да си играят с храна на масата - да бъркат да мажат, да ядат с ръце, да слагат в устата и да опитват на игра, а не на сядане специално за да се хранят.

# 813
  • Мнения: 2 143
Благодаря много за съветите,  момчето се опитва да се храни само с прибори (не обича да си цапа ръцете) , но момичето, за сега няма желание, за прибори, нея пък я оставям парченца да яде сама.  Оставям ги да играят с храна, общо взето, не ме е страх, че ще се мажат. Ако видите стената до столовете им, която е след ремонт, ще се уплашите Joy цялата е в петна. Лятото, ги къпех след всяко хранене, просто нямаше начин само да ги избърша, чак по гърба им се стичаше храна, по косата, на всякъде. Сега логопедката ми каза една игра за рисуване с пюрета върху огледало, била полезна и за развитието и за храненето.  Ще я пробваме и нея. Само да са здрави. Общо взето имам много идеи за игри, мазане,които съм сигурна, че ще са им интересни, но като са болни, просто не им идва реда. Определено с натиск и насилствено, няма как да се случват нещата. Дори мисля, че преди съм правила тази грешка, с млякото като спадаха килограми, защото спираха и да пишкат, буквално по един памперс им беше достатъчен за денонощие. И може и от там да идва, трудното хранене, отчитам го като грешка . Въпреки, че при момичето си беше трудно от самото изписване, буквално не знаеше как да пие от шише, слагаше бибата под езика си и не можеше да засуче, нямаше сила да суче. Първата нощ не успях да я нахраня с нито милилитър мляко. И сутринта бях супер уплашена, тръгнах да търся педиатри, за да ми покажат как да я храня. Тя беше съвсем малка 2кг я изписаха, в болницата беше на венозно хранене. И не ми даваха да я виждам до изписването ѝ ( две седмици) и бях като в небрано лозе с нея, не знаех как да я храня и какво да я правя. Та проблема с храненето си е още от раждането при нея. Да не кажа и преди това, защото и в корема ми спря развитие последния месец. Много са факторите като цяло, тежкия рефлукс, анемии, всичко се отразява на храненето. Отделно и аз и баща им сме били мега злояди деца, може да има и доза наследственост. Имали сме и двамата дори здравословни проблеми, защото не сме искали да се храним. Надявам се, мойте деца да не стигат до там. За това потърсих и помощ от терапевтката по хранене, след като се изключиха всякакви здравословни проблеми и дефицити. И дори ме е яд, че не го направих по рано. Бях много предобедена за нея в началото.

Само още да кажа, че се сетих, че едното не искаше да яде, повръщаше ако му сложиш лъжица в устата и единственото, което помогна е да го оставя да яде само и то да контролира лъжицата. Щом са болни им трябва почивка. По - добре все - пак всичко да стане по - късно, отколкото да има сривове от натиск и престараване така че и Вие бъдете по - спокойна и не се старайте толкова на всяка цена. Simple Smile А, и също ако може да си играят с храна на масата - да бъркат да мажат, да ядат с ръце, да слагат в устата и да опитват на игра, а не на сядане специално за да се хранят.

# 814
  • Мнения: 3 123
Ако харесват книжки, слагай да гледат докато ядат. Така се залисват и може да натикаш повече. Нашия маймун така ядеше с книжка. Което пък при нас създаде друг проблем - сега иска да играе и са го хранят - може сам, но не иска.

# 815
  • Мнения: 2 143
На колко е твоето дете?
И това правя с книжките, но им омръзва и трябва все да мисля нови неща за разсейване.
Щом е свикнало да яде с игра и аз ще ти дам идея, днес вкарваха макарони в малко  шише от вода.
Иначе за свикването да играе докато яде, мисля че ще се отървем от него, като започнат да ядат с нас на масата. И да разбират малко повече, поне на това се надявам.


Ако харесват книжки, слагай да гледат докато ядат. Така се залисват и може да натикаш повече. Нашия маймун така ядеше с книжка. Което пък при нас създаде друг проблем - сега иска да играе и са го хранят - може сам, но не иска.

# 816
  • Мнения: 3 123
Скрит текст:
На колко е твоето дете?
И това правя с книжките, но им омръзва и трябва все да мисля нови неща за разсейване.
Щом е свикнало да яде с игра и аз ще ти дам идея, днес вкарваха макарони в малко  шише от вода.
Иначе за свикването да играе докато яде, мисля че ще се отървем от него, като започнат да ядат с нас на масата. И да разбират малко повече, поне на това се надявам.


Ако харесват книжки, слагай да гледат докато ядат. Така се залисват и може да натикаш повече. Нашия маймун така ядеше с книжка. Което пък при нас създаде друг проблем - сега иска да играе и са го хранят - може сам, но не иска.
Голям е нашия - на 3 години. Пробвахме да ядем с него - пълна катастрофа. Сега го храним, играем приспиваме и чак тогава сме ние. Пак ще пробваме към лятото.

# 817
  • Мнения: 2
Привет,

Синът ни е на 5 и половина и има забавено развитие на експресивната реч. Вече говори, но това отне време и все още не е правилно. Има ли родители на деца с подобен проблем, които са пробвали посещения в центъра на доктор Мелило и могат да споделят заслужава ли си инвестицията? Интересува ме и мнение израства ли се това забавяне и какво да очаквам в бъдеще?

# 818
  • Мнения: 13 806
Привет,

Синът ни е на 5 и половина и има забавено развитие на експресивната реч. Вече говори, но това отне време и все още не е правилно. Има ли родители на деца с подобен проблем, които са пробвали посещения в центъра на доктор Мелило и могат да споделят заслужава ли си инвестицията? Интересува ме и мнение израства ли се това забавяне и какво да очаквам в бъдеще?

Имам книгата му "Откъснати деца", пратете ми мейл. Няма как да си съставите мнение без да прочетете повече за теорията и начина му на работа.

# 819
  • Мнения: 19
За какво е тази книга откъснати деца

# 820
  • Мнения: 13 806
Заповядайте в новата тема на този линк
https://www.bg-mamma.com/?topic=1642155.new#new

За какво е тази книга откъснати деца

Ще ви отговоря в новата тема.

Общи условия

Активация на акаунт