За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 28 842
  • 749
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 9 555
Така си и мислех, благодаря! Hug

# 31
  • На брега на реката
  • Мнения: 7 699
Пепчо, точно така направих, но не бях написала от вечерта, защото сутринта го реших . Водата  стана много жълта.
Пейч, благодаря и на теб. Следващия път, ще пробвам твоята рецепта.

За тестото в миксер, ми е направило впечатление, че поема повече брашно.
Забелязах го по козунака на Моренка.  Преди да си купя миксер, съм го правила и посоченото в рецептата брашно ми стигаше, а с миксер се налагане да добавя още около 100 гр.

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 21 685
Дали поема повече брашно заради машината, трябва всички съставки  да се мерят в грамове и да се ползва едно и също брашно, от една партида. Затова смятам, че е не е лесно да се установи/каже.

# 33
  • Мнения: 9 555
За миксер не знам, но за хлебопекарна поема повече. Нямам задоволително обяснение защо е така.

# 34
  • In transit
  • Мнения: 11 882
Има ли някаква особеност при месенето на тесто в планетарен миксер? Както при хлебопекарните, например.
Аз установих, че е ми харесва да спазвам принципа за поставянето на продуктите при хлебопекарните и така действам.

А поема ли повече брашно? Всъщност брашното как го слагаш - наведнъж и пускаш или постепенно?
В рецептите, които преди съм ги месила на ръка или с миксер, а сега с планетарен, не ми се е налагало да добавям повече брашно. 
Спомням си, че в книгата на планерния миксер пишеше, да се сложат първо течностите. Правила съм го и по двата начина, първо течностите, отгоре брашното. В последно време първо слагам брашното (като си отделям 50грама, които слагам накрая), след това течностите и пак си се измесва добре тестото. Така, че не мисля, че има кой знае какво значение реда.

# 35
  • София
  • Мнения: 11 721
Всичко работя в планетарен миксер, понякога спазвам правилата, сухи-течни, понякога не ги спазвам и всичко хвърлям и то да си се оправя само и винаги става. Действам само по посочената рецепта на грамажи и не добавям повече брашно от написаното, не е необходимо, а и съм привърженик на тезата, че не трябва да се добавя повече, примерно брашно от това което е посочено, това е важно и от значение.

Когато готвя бял боб го сварявам със сода, 1 ч . л , изхвърлям водата задължително, добре изплаквам и наливам нова студена и готвенето продължава.

# 36
  • Мнения: 605
Може ли да ми кажете как да карамелизирам захар за крем карамел?

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 21 685
Но ако рецептата не е в грамове (всички продукти), може да се наложи добавка на брашно, ако на някой яйцата са по-големи или лъжиците (ако не са мерителни)... а брашната различно поемат течности... Simple Smile

Може ли да ми кажете как да карамелизирам захар за крем карамел?
Слагаш малко вода и захрта и наблюдаваш, не оставяш без надзор.

# 38
  • София
  • Мнения: 11 721
Може ли да ми кажете как да карамелизирам захар за крем карамел?
Изсипваш си необходимата посочена захар в касерола, може да добавиш и 1 - 2 с . л вода,  може и да не добавяш, поставяш на слаб котлон и оставяш да се карамелизира до желан цвят. Важното е котлоните да са на ниска степен, от 9 степен това действие го върша на 4 степен. Разливаш си в купичките, ако много ти остане по стените на касеролата го затопляш отново и отново изливаш. Това е.

# 39
  • Мнения: 605
marchеva14 , много благодаря за помощта.

# 40
  • In transit
  • Мнения: 11 882
Но ако рецептата не е в грамове (всички продукти), може да се наложи добавка на брашно, ако на някой яйцата са по-големи или лъжиците (ако не са мерителни)... а брашната различно поемат течности... Simple Smile

Права си, но пък има и различни видове теста. Някои с по-голяма хидратация от други. В този смисъл, не мисля, че  е правилно да добавиш от себе си още брашно, ако ти се вижда по-течно тестото. Това имах предвид като писах по-горе. Да, според разликата в яйцата може да се получи малко по-течно или по-гъсто тестото, но 100г брашно ми се вижда доста. Да, брашната да поемат различно количесто течности...но пак не е толкова голяма разликата.
Съгласна съм с Марчева, че добавянето на допълнително брашно в рецептата, променя търсената или желана консистенция на крайния продукт.

# 41
  • Sofia
  • Мнения: 21 685
Аз писах, че не слагам цялото предвидено в рецептата брашно, а оставям  100 - 200г от него (не ги меря, на око го казвам ), за да ги добавям после, та не е допълнително брашно.  Simple Smile

# 42
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 461
Здравейте и За много години!
Как се прави крем - пита с домашна юфка?
Само са ме черпили,хареса ми тогава.

# 43
  • София
  • Мнения: 11 721
Здравейте и За много години!
Как се прави крем - пита с домашна юфка?
Само са ме черпили,хареса ми тогава.
Ами, как се прави, нямам специална рецепта, но ще ти кажа ,как я правя, то е елементарно. Юфката, около 2 шепи не повече, това си е мой вариант, ги изсипвам в тавичка с няколко бучки масло, запичам на 180 градуса до златисто при един път разбъркване. Междувременно си правя основен сладкарски крем, като му добавям и 50 -70 грама масло, при разбъркване да се стопи. Охлаждам до стайна температура. Изваждам корите, заливам с крем, а отгоре също покривам с 2 - 3 шепи, може и повече  запечени кори, за да се създаде нещо като блат и това е. Охлаждам в хладилник, за да стегне, режеш на квадрати. Същото го правя и с обикновени кори накъсани на парченца, но отгоре корите примерно са 3 броя запечени. Това си е съвсем кухненски десерт. По-добър вариант е с бутер тесто.

# 44
  • Русе
  • Мнения: 5 214
Скрит текст:
Здравейте и За много години!
Как се прави крем - пита с домашна юфка?
Само са ме черпили,хареса ми тогава.

Технологията с домашна юфка е както е описала Марчева. По долу в рецептата е вариант за крем. Там сладкиша е с тестени блатове.
https://ipeychev9.blogspot.com/2014/03/blog-post.html

Общи условия

Активация на акаунт