Как се определя идеална част от имот?

  • 1 829
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 78
Аз и моята майка станахме наследници на баща ми ,който почина.Той има наследство от неговия баща.Баща му моят дядо,  има 1/5идеална част която се дели на 6 те му деца.По думите на адвоката майка ми има 1/40 ,а аз 1/124 идеална част.Не е ли редно двете еднаква част да имаме?

# 1
  • Мнения: 366
Ако имотите са на името на дядо Ви и той е починал преди вашия баща, вие с майка ви би трябвало да имате еднакъв дял.

# 2
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 961
Важното е как баща Ви е придобил своята част от имота от неговия баща. Дали приживе му е прехвърлено по някакъв начин - с дарение, издръжка и гледане или не е прехвърлено, а го е наследил със смъртта на неговия баща?
Така написано разбирам, че е нямало никаква сделка, дядото е починал и 6-те му деца го наследяват. Ако е така, Вие и майка Ви имате еднакви части - по 1/60 според моите сметки.

# 3
  • Мнения: 78
Баща ми е наследил това след смъртта на баща си.Адвокатът така ми обясни нещата,че дядо ми има 1/5идеална част,като тази 1/5 се дели на 6 му деца.Но повечето от децата му са починали и съответно те имат други наследници.А каква е тази моя част1/124 не ми е ясно

# 4
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 961
Баща Ви е имал 1/30.
Вие двете го наследявате - по 1/60. Така ги смятам, може и да не е правилно.

# 5
  • Мнения: 78
Защо тогава днес ни каза тези неща майка ми 1/40 аз 1/124 Иначе общо наследниците от страната на дядо ми сме 15човека

# 6
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 961
Защо тогава днес ни каза тези неща майка ми 1/40 аз 1/124
Нямам идея.
Може да е видял нещо различно от това, което казвате. Не знам. Аз от това, което съобщавате, мисля, че имате по 1/60. Адвокат съм.

# 7
  • Мнения: 78
Има ли изобщо такава част 1/124?

# 8
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 961
Има ли изобщо такава част 1/124?
О, възможно е за някои имоти. В този случай не.
Щом дядо ви е имал 1/5 ид.ч., с 6 деца - всяко по 1/30, сметките не се връзват до 1/124.... 1/120 по ми се връзва, зависи от наследниците, ама 1/124.... Все пак удостоверението за наследници ще даде най-точен отговор кой по колко. Но все пак Вие и майка ви по равно. Освен ако пак казвам, колегата не е видял нещо различно в картината.

# 9
  • Мнения: 78
Добре ,а 1/40 повече ли е от мойта.

# 10
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 961
Добре ,а 1/40 повече ли е от мойта.
Ами 3 пъти повече.

# 11
  • Мнения: 78
Ами незнам защо така се получава.Не че става на въпрос за много пари  но ....По закон трябва еднакви части да имаме нали така?

# 12
  • Мнения: 2 080
Не съм много запозната, но намерих това:

“Според чл. 29, ал. 3, изр. 1 от ЗН пък запазената част на съпруга е 1/2, когато наследява сам, и 1/3, когато наследява с родители. Когато съпругът наследява с низходящи, то неговата запазена част е равна на частта на всяко дете. В този случай, при смърт на съпруг или съпруга, другият  получава половината от имота, съгласно условията на съпружеската имуществена общност. В откритата процедура по наследяване с децата, ситуацията вече ще е налична, като за тях наследствената маса се разпределя само втората половина от наследството. В този наследствена 1/2 части низходящите (децата) на починалият наследодател наследяват поравно с  преживелия съпруг. В тези случаи преживелият съпруг получава най-голяма част от наследството – 1/2 от целия имот според правилата за разделяне на съпружеската имуществена общност, заедно с втората половина, която се получава по наследство. Законодателят посочва, че се касае само и единствено за идеални части от цялото наследство на наследодателя и съобразно правилата на Закон за собствеността, тези идеални части могат да се поделят между наследниците чрез доброволна или съдебна делба....”

https://www.tinchev-law.bg/bg/article-138-Преживял-съпруг-наследство.htm

# 13
  • Мнения: 78
От това разбирам ,че на  майка ми правилно и е определена по голяма част.

# 14
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 961
От това разбирам ,че на  майка ми правилно и е определена по голяма част.
Не, това горе е при съпружеска имуществена общност, каквато няма във вашия случай. При вас преживелият съпруг наследява с децата по равно. Тоест Вие и майка Ви по равно.

Общи условия

Активация на акаунт