Висок Пролактин и аденом на хипофизата - 8

  • 24 476
  • 549
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 11
Момичета, спешно ми е.
НЗОК одобриха ЯМР на хипофиза, но тече от 18 март, когато е пуснато, а не от деня на одобрението /днес/, та нямам много време. Бихте ли препоръчали къде в София да го направя? В смисъл, гоним ли добра апаратура или може където имат най-скорошен свободен час?

Аз бих препоръчала Неоклиник - 2022 и 2023 съм правила ЯМР там и всичко беше отлично, апаратурата поне преди година беше на високо ниво. Може да се обадите за час или да видите в супер док - ако е оттам, мисля че трябва да се запишат 2 поредни часа/слота (заради това че се използва контрастно вещество). Каквото и да решите, успех!

# 511
  • Мнения: 40
Здравейте дами,отново.
Има ли сред вас дами притежаващо аденомче и завишени стойности на витамин Б12?

# 512
  • Мнения: 36
Момичета, някоя от вас знае ли как стои въпросът с кърменето и аденом. Знам, че високите нива на пролактин не са препоръчителни, затова се чудя какви препоръки сте получили от вашите лекари.

# 513
  • Мнения: 362
Аз имам микроаденом 6мм. Не получи никакви препоръки от мойте лекари, обаче при мен кърменето беше трудно. Кърма имах първите 3 месеца обаче много малко и бебето беше на смесено хранене с АМ, след това се разболях и кърмата ми спря. Сега имам отново малко кърма, но ми се появиха ранички на зърната и не знам дали въобще да се опитвам отново да кърмя, бебето така или иначе си свикна с АМ.
Аз приемах достинекс до трансфера след това го спрях, тогава пролактина беше доста низък, мисля че 1.6 или 1.4 при 3 долна граница. Ендокринолога каза че достинекс няма толкова дълго действие и че проблема с кърмата при мен явно е заради щитовидната жлезда.

Последна редакция: чт, 28 мар 2024, 21:10 от Summer.23

# 514
  • Мнения: 68
Здравейте момичета.Най после се реших да ви пиша и много силно се надявам на вашата подкрепа,съвети,насоки дали съм на правилния път.На 41 години съм ,не цяля забременяване,макар ендокринолога който посетих преди 2 месеца ми се кара ,защо съм останала с едно дете и е добре да имам второ.Но вече съм на 41.Преминах през много трудности и тежки изпитания последните години.Имам едно дете на 13 години,дете с аутизъм.Реших след дълги години проблеми и качване на тегло за 9 години от 60 кг на 106кг да си обърна внимание и посетя специалисти.Оказа се всичките ми хормони страшно много завишени от които най много прогестерона и пролактина.Изписаха ми Достинекс 1/4 на седмица,но много ме е страх да го започна.Купила съм го .Грижа се за детето ми  с аутизъм,придружавам го на училище личен асистент съм му и най много се страхувам да не ми става лошо и да го уплаша.Страдам от ниско кръвно и преди години съм колабирала няколко пъти и съм пила Ефортил.Аз трябва да започна отначало и разкажа по накратко за себе си.От момиче имам проблеми ,поликистозни яйчници,липса на цикъл ,окосмяване ,даже и тогава помня бях с висок пролактин и ми правиха яМР ,но нямаше нищо.Пих с години Диане 35,омъжих се на 19 и започнахме опити за бебе ,8 години пих какво ли не Клостилбегити,Дуфастон,Оргаметрил,продухване на тръби.Забременях чак след операция лапароскопски ми обелиха яйчниците и веднага ми дойде цикъла и забременях.Това е било проблема.Но преди това пих Метформин помня година две и се чувствах много добре,бях 50 кг слабичка енергична.След раждането се чувствах прекрасно и до този момент не съм пила хормонални препарати и цикъла ми е като часовник.Но към 3 годинки детето ми зазля,започна голяма борба която водя и до днес,вече е на 13 години.точно тогава баба ми зазля, рак на мозъка,нямаше кой да я гледа,аз я гледах до самия край.Беше нечовешко,толкова жестоко.Като почина подкосиха ми се краката бях 4 месеца почти на легло и рязко ми пламнаха гърдите много ,станаха големи ,тежки болезнени.Оказа се ,че имам топче 3 см,оперираха слава на Бога се оказа фиброаденом доброкачествен.От тогава преди 9 години се случи това си следя гърдите всяка година на мамолог.Цялите са с фиброзна тъкан,но нямам образования и кисти ,при операцията каза хирурга имам мастопатия също .Колко съм се молила да ми изпишат нещо където са тежки боленени големи преди цикъл гърдите ми,никой нищо не изписа.Започна напълняване всяка година с по 10 кг,подувам се преди цикъл много,ставам огромна,гърдите ми сега последната година две са не двойни не тройни а четворни.Като пълни с течност,много болезнени,вените направо ще се пръснат по тях,плаче ми се,спя с сутиен и отдавна не мога да нося с банели,от тежеста се врязва в корема ми и става син.Не издържах и пак на гинеколожката отидох този Януари.Имам много обилни цикли и станаха на 25 дни .Зрението ми за две години дали от възраста вече не знам виждах и най малките букви перфектно зрение имах и сега изведнъж  виждам замъглено,размазано отблизо иначе надалеко си виждам .Назначиха ми един диоптър очила за близко гледане,като ги сложа пък не мога за дълго почва да ми се вие свят.Не знам вече какво става.Главоболия имам, но рядко в месеца да речем веднъж  да ми се случи.Имах жестоки преди 3 години когато карах много тежко Ковид,боледувах близо 6 месеца с много последствия ,едва оцелях.Преди две години тръгна тромб по крака ми ,имам разширени вени,спешно ме оперираха лигитура с кросектомия и ми прекъснаха вената горе в слабините.Пих до преди месец хапче за разреждане на кръвта  и ги спряха заради обилните кървенета сега преди два месеца след посещение на съдовия ми хурург.Гинеколога каза като отидох Януари,пращам те на три специалиста ,съдов хирург,ендокринолог и мамолог.Време е да си обърнеш внимание на здравето и ми пусна изследвания.Ще ви ги прикача,първите са всички хормони правени на 25 ден от цикъла,точно когато бях най зле не можех вече да ходя и дишам.Вторите са след посещение на ендокринолог която ми се скара и каза се прави Пролактина на 3 до 5 ден от цикъла ,там е още по висок.Но в лаборатирията и двата пъти ми взеха кръв веднага бях вървяла пеш.Затова реших да си пусна сега пак ,но на 10 ден от цикъла ги направих , не знам колко е правилно обаче и сега е малко по ниско ,но пак над нормата .Имам и инсулинова резистентност и пия Глюкофаж от 1000 2х1 от миналия месец,в момента по схема достигнах постепенно максималната доза .Понасям ги засега.Може ли тази голяма подухналост да е от Пролактина?Дали ще започна да свалям килограми ако се нормализира Пролактина?Боже само да ми се махнат тия огромни болененни гърди пълни с течност аз ще викам от радост и подпухналия корем.Аз нямам като преди покой след цикъл така си оставам и мъките започват наново до следващия.Дали ще ми става лошо от 1/4 на седмица?Гинеколожката каза много е малко това,ние изписваме гинеколозите каза 1/2 два пъти на седмица.Но аз мисля да спазя на ендокринолога щом ми го е изписала така явно знае защо иска да пробва нещо.Каза след два месеца да го изследвам пак и тогава ще видим.Да не се тревожа.При мен каза е от стрес ,защото ежедневието ми всеки божи ден е стрес.Дано е така.Да не се окаже да имам само аденом.Може би ако види ,че не го свалям ,ще ми назначи ямр.Преди 3 години се борих да спася майка като при баба ,оказа се рак.не успях почина в ръцете ми в нечовешки мъки,имах панически атакаи много тежко го преживях.Сякаш от тогава се усложниха още повече гърдите ми и напълнях още.Това е момичета,Благодаря ви ,че ме изчетохте и имахте търпението.Прикачвам първо всички хормони на 25 ден изследвани от цикъла назначени от гинеколога,после прикачам от 3 до 5 ден направения пролактин заедно с TSH на ендокринолога след които ми назначи Достинекса 1/4 за два месеца ,и накрая по моя инициатива изследвания направени на 10 ден от цикъла,като спазих всичко този път да стоя 30 мин преди взимането на кръвта,но колко са реални и показателни на 10 ден не знам.

# 515
  • Мнения: 40
Момичета, дали някоя от вас е смалила аденома по размери с достинес , а защо не и да го е стопила?
Ще се радвам да чуя подобен положителен развой на нещата.

# 516
  • Пловдив
  • Мнения: 40 776
При мен имаше свиване и задържане, да.

# 517
  • Мнения: 49
Здравейте, правих изследване на пролактин и макропролактин. Резултата е 523 от 523 горна гранаца. Макропролактина Recovery е 70%. На теста пише: до 40% наличие на макропролактин, от 40-50% сива зона, над 50% липсва. Някой може ли да ми каже тези 70% трябва ли да ме радват?

# 518
  • Мнения: X
Здравейте, правих изследване на пролактин и макропролактин. Резултата е 523 от 523 горна гранаца. Макропролактина Recovery е 70%. На теста пише: до 40% наличие на макропролактин, от 40-50% сива зона, над 50% липсва. Някой може ли да ми каже тези 70% трябва ли да ме радват?
Не. Аз съм анонимната по-нагоре. При макропролактин 100%, след проведен ЯМР в петък беше открит микроаденом в хипофизата. Съжалявам, но това е положението.
Започвам да ви чета.
Много се притесних, защото става въпрос за непълнолетната ми дъщеря. Приемам всякакви съвети от вас.

# 519
  • Мнения: 214
Не се притеснявайте, не е страшно. Моят доктор ми каза, че 25% от хората имат аденоми, но не всеки си прави ЯМР, за да го установи, така че може спокойно да се живее с това, без дори да се разбере.  Дори да се наложи да се премахне след време, процедурата не е сложна. Щом е микроаденом, това означава, че може да бъде стопен и с лекарства. Следвайте съветите, които ендокринологът ви е дал и всичко ще е наред Simple Smile

# 520
  • Мнения: X
Не се притеснявайте, не е страшно. Моят доктор ми каза, че 25% от хората имат аденоми, но не всеки си прави ЯМР, за да го установи, така че може спокойно да се живее с това, без дори да се разбере.  Дори да се наложи да се премахне след време, процедурата не е сложна. Щом е микроаденом, това означава, че може да бъде стопен и с лекарства. Следвайте съветите, които ендокринологът ви е дал и всичко ще е наред Simple Smile
Много благодаря за успокоителните думи! Heart
п.п. А някой може ли да сподели добър детски ендокринолог, който да следи момичето оттук насетне?

Последна редакция: пн, 15 апр 2024, 15:09 от Анонимен

# 521
  • Мнения: 40
Не се притеснявайте, не е страшно. Моят доктор ми каза, че 25% от хората имат аденоми, но не всеки си прави ЯМР, за да го установи, така че може спокойно да се живее с това, без дори да се разбере.  Дори да се наложи да се премахне след време, процедурата не е сложна. Щом е микроаденом, това означава, че може да бъде стопен и с лекарства. Следвайте съветите, които ендокринологът ви е дал и всичко ще е наред Simple Smile
Много благодаря за успокоителните думи! Heart
п.п. А някой може ли да сподели добър детски ендокринолог, който да следи момичето оттук насетне?

Здравейте,първо не се шашкайте.
За кой град търсите специалист?
Аз съм от Варна и смея да твърдя,че намерих такъв!

# 522
  • Мнения: 36
Не се притеснявайте, не е страшно. Моят доктор ми каза, че 25% от хората имат аденоми, но не всеки си прави ЯМР, за да го установи, така че може спокойно да се живее с това, без дори да се разбере.  Дори да се наложи да се премахне след време, процедурата не е сложна. Щом е микроаденом, това означава, че може да бъде стопен и с лекарства. Следвайте съветите, които ендокринологът ви е дал и всичко ще е наред Simple Smile
Много благодаря за успокоителните думи! Heart
п.п. А някой може ли да сподели добър детски ендокринолог, който да следи момичето оттук насетне?

Здравейте,първо не се шашкайте.
За кой град търсите специалист?
Аз съм от Варна и смея да твърдя,че намерих такъв!
При кой лекар ходите във Варна?

# 523
  • Мнения: 40
@dessi_rumenova
Посещавам доцент Мила Бояджиева, МЦ медикал плюс(на синия пазар).
Прегледа е платен,но лично тя рови много време и ме изпраща по изследвания.
Преди 2 години правих ЯМР ,бях изпратена от друг доктор и аденом не се видв,въпреки това имах успешна бременност и раждане, след което намерих доц.Бояджиева пролактина ми беше все така висок и тя ме изпрати отново на ЯМР.
Сега ми провежда лечение и след 6 месеца пак ЯМР ,иска да следи дали от тази доза достинекс ще се стопира или намали аденома и така. Посещавала съм почти всички доктори и например др. Магардичян дори не ме изпрати на ЯМР ,въпреки,че видя с какъв пролактин съм. Препоръчвам я!

# 524
  • Мнения: 49
Утре ще си правя пак изследване и ще отида при ендокринолог да видя дали ще ми прави ЯМР и ще пиша.


Здравейте, правих изследване на пролактин и макропролактин. Резултата е 523 от 523 горна гранаца. Макропролактина Recovery е 70%. На теста пише: до 40% наличие на макропролактин, от 40-50% сива зона, над 50% липсва. Някой може ли да ми каже тези 70% трябва ли да ме радват?
Не. Аз съм анонимната по-нагоре. При макропролактин 100%, след проведен ЯМР в петък беше открит микроаденом в хипофизата. Съжалявам, но това е положението.
Започвам да ви чета.
Много се притесних, защото става въпрос за непълнолетната ми дъщеря. Приемам всякакви съвети от вас.

Общи условия

Активация на акаунт