Семеен дом или дома на мама?

  • 12 377
  • 401
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 981
Здравейте Simple Smile

Озовах се в интересна ситуация и ми се иска да помоля за съвет. Предполагам нито съм първата, нито последната, но за мен е чисто ново да се занимавам с такъв проблем.
С приятеля ми отскоро заживяхме заедно и правим опити за бебе. Живеем в неговия дом, в който е израстнал. По принцип живеем сами, но родителите му си имат стая тук и цялото му семейство се чувстват като у дома си като дойдат ( рови се по шкафове, гардероби, където по принцип не би трябвало да има техни неща, но всъщност все още има - никой друг не живее тук от години), което в някаква степен е нормално, все пак са израстнали тук. Но сега ние живеем тук и ми се иска да се уважава този факт, да не се смята за общ този дом. А се правят забележки къде се простира, защо са тук тези работи, а не там. А през лятото се остава по цели месеци 6-7 човека се местят тук и в главата са си удома, а аз съм на гости и трябва да се съобразявам с това.
Как да повдигна въпроса без да изглежда нагло от моя страна? Нямам нищо против тях, но в крайна сметка родителите му си нямат стаи в жилищата на братята му, нито остават там да спят дори на гости, а тук по месеци и това трябва да е ок... Едно е за няколко дни, седмица и с уважение към живущите, съвсем друго да се разпореждаш все еедно си си у вас и да ползваш жилището за склад.

# 1
  • Мнения: 3 865
Кажи на тях всичко това - ако са нормални хора ще разберат и ще се съобразят. Ако не или търпиш или се изнасяте. За мен тяхното поведение е неприемливо

# 2
  • София
  • Мнения: 7 995
Как да повдигна въпроса без да изглежда нагло от моя страна?

Няма как деликатно да се повдигне въпрос, който по същина е нагъл. Фактът, че отскоро живеете заедно, не променя написаното в нотариалния акт.
Ако все пак собственик на жилището е приятелят, той е този, който следва да изрази недоволство, ако изпитва такова.

# 3
  • София
  • Мнения: 28 634
Няма как да се зададе нагъл въпрос без да изглежда нагъл.
Изнесете се в собствен дом. Преди това ви е рано да си играете та майка и татко.

# 4
  • Мнения: X
Поредната тема? Това някаква шега ли е?
Питаш как. Изнесете се във ваше жилище или под наем! Ей така.

# 5
  • Мнения: 3 865
Как да повдигна въпроса без да изглежда нагло от моя страна?

Няма как деликатно да се повдигне въпрос, който по същина е нагъл. Фактът, че отскоро живеете заедно, не променя написаното в нотариалния акт.
Ако все пак собственик на жилището е приятелят, той е този, който следва да изрази недоволство, ако изпитва такова.

Ако ще гледам нотариалния акт направо си го оставям сам да си живее в нотариално неговото жилище с периодичните си гости и си намирам друг мъж, за който аз ще съм по-важна от жилището

# 6
  • Мнения: 21 497
Това е семейният им дом и вещите им са още там,  когато им се налага си го ползват за месеци. Какъв въпрос искаш да повдигаш, аз разбрах, че си идват в къщи?

# 7
  • Мнения: X
Жилището чие е? Ако е на родителите му, нямаш думата, защото ти не все едно, а действително си на гости в техния дом.
Ако е на приятеля ти, решили сте да правите семейство в този дом и родителите му си имат друго собствено жилище, тогава не е приемливо. Но пак приятелят ти е този, който трябва да повдигне въпроса, а ако не го прави - вади си изводите.
Единственият деликатен за теб изход от ситуацията е да говориш с него и да предложиш евентуално да се изнесете под наем.  И оттук нататък е добре да знаеш - претенции може да има човек само за собствено жилище или за такова, за което си вади пари от джоба за наем.

# 8
  • Мнения: 8 266
А мъжа ти какво мисли по въпроса?
За мен това е негова работа да им обясни как и какво.
Доста ще е трудно тези хора да действат по друг начин особено след като това е техният дом.

# 9
  • Мнения: 46 534
Това е семеен дом, а не ваш.
Ако ви бяха дали друг и кажат, този си е за вас, тогава е друго, но в случая това си е техния дом и кой кога и как ще идва, зависи само и единствено от тях.
Не мисля, че е добре въобще да повдигаш въпроса. Ако искате да сте самостоятелни, обмислете варианта за наем или покупка. Друг начин няма.

# 10
  • Мнения: 1 243
Такива ситуации са чести в България и ежедневно са източник на разговори и проблеми. След като отскоро сте заживяли заедно и сте в това жилище първоначално ще е така. Засега мисля че можеш да намекнеш на приятеля си че не ти е толкова комфортно от неговата рода евент. да разговаря с тях, но големи очаквания за коренни промени не би трябвало да имаш. Все пак си зависи от хората и как с времето ще се напаснат нещата. Може примерно да предупреждават когато идват, че и ти да си подготвена някак и така...

# 11
  • Мнения: 1 981
Ами всъщност жилището е на приятеля ми. Само негово по документи - още навремето са разделили всички имоти по равно. Както и всеки от тях си има друг собствен дом, в който живее, включително родителите му.
Единствената разлика е, че тук всички са израстнали и все още го смятат за свой дом. Което е разбираемо, по принцип.

Аз се чудя как пред него да повдигна въпроса, смятам, че ще ме подкрепи, но това нне е лесна тема, която да обсъди после с тях...

# 12
  • Мнения: 19 951
Усещането за дом е субективно за всеки. Ти може да смяташ, че не е редно, но те пък имат усещане, че си е тяхно. Което фактически е така, не значи, че е справедливо, но претенции не можеш да имаш, защото не е твое/ваше.
Затова нещо ваше отделно – наем или жилище и никой няма да ти шъта по гардеробите.

# 13
  • Мнения: 280
Авторке, внеси яснота всъщност на кого е жилището. На родителите на приятелят ти или лично негово. Има голямо значение. Как иначе да те посъветва някой? Не споменаваш какво е неговото отношение към тези гостувания, той дразни ли се?

# 14
  • Мнения: 3 130
Първо спрете с опитите за бебе.
Второ говориш с мъжа си и се договаряте как ще бъде за напред.
Трето ако той иска това положение да остане или се примиряваш или си събираш багажа.

Имай в предвид, че след раждането тази ситуация ще е ад. Те ще са там, ще ровят, ще дават съвети за бебето, няма да можеш да почиваш, няма да можеш да кърмиш спокойно, че да не развяваш голи ц"ц" пред свекър или друга рода...

Общи условия

Активация на акаунт