Искам рецепта за лютеница!!!

  • 76 734
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Да се отчета, не дочаках камбите и направих лютеницата на Афродита със зелени чушки. Подправих със сол, чер пипер, дафинов лист, червен пипер, кимион и индийско орехче. Стана страхотна Peace
Като излязат хубавите камби, ще повторя Simple Smile Благодаря за чудесната рецепта, Афродитке Hug

# 16
  • Мнения: 5 500
Да се отчета, не дочаках камбите и направих лютеницата на Афродита със зелени чушки. Подправих със сол, чер пипер, дафинов лист, червен пипер, кимион и индийско орехче. Стана страхотна Peace
Като излязат хубавите камби, ще повторя Simple Smile Благодаря за чудесната рецепта, Афродитке Hug
Страшно се радвам, че ти допадна  Hug

# 17
Афродита,значи твоята лютеница не се вари преди да се сложи в бурканите,нали така?Горещото олио се смесва със суровите продукти и после в бурканите?Извинявай,че така разпитвам,но искам да си уточня този момент.Мерси!

# 18
  • Мнения: 5 500
Не, не се вари, но продуктите не са сурови, а камбите и патладжана са изпечени и смлени, а доматеното пюре е сварено. Мисля, че съм писала, че доматеното пюре е готово.
Като се изпекат, обелят и смелят се смесват с доматеното пюре, подправки...и се заливат с горещото олио.
Не се притеснявай, питай ако нещо не си разбрала, щото и аз толкова съм по обясненията.

# 19
Мерси много за отговора! Питам,защото ние досега сме я правили все със домати,които се варят сто часа и после добавяме изпечените пипер и патладжан и още се вари,та затова ми е чудно.Явно с готово пюре става много по-лесно.

# 20
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
А някой може ли да каже в какво съотношение се слага готово доматено пюре и пиперково пюре, вместо да се пекат, белят и режат чушки и изваряват домати? То е ясно, че рецептата за такава лютеница е същата, но не ми е ясно за количествата. Тази година съм решила да правя такава лютеница, пък дано оцеля хубави пюрета на пазара.

Последна редакция: вт, 29 авг 2006, 11:45 от valja

# 21
  • Стара Загора
  • Мнения: 514
Моята баба я правеше така :
Червени чушки(пипер) 10 кг(пример),
5  кг домати(на полувината на чушките), 
2,5 патладжан(на полувината на доматите).
Доматите се смилат и се слагат да се изварят на пюре. Чушките и патлажана се изпичат, избелват, смилат се и се слагат отделно да се "пържат" казваше тя, но слагаше вътре около 200мл. олио, сол на вкус, магданоз и малко захар. Като стане готово доматеното пюре се прибавя към чушките и патладжана. Бъркаш постчнно защото е гъсто - като вземе да се вижда дъното на съда като бъркнеш е готово.

# 22
  • София
  • Мнения: 974
Изчетох цялата тема и определено има рецепти, които ще пробвам, но това не е лютеница, а някакви вариации на кьопоолу или айвар newsm78
Домашната лютеница, която ям от дете няма патладжани newsm78 а само домати (сурови и смлени), червени чушки (печени и смлени), моркови (сварени и смлени)+олио+доматено пюре
И е страхотна, но доста трудоемка, затова последните години не съм правила, но тази година така ми се е прияло Joy , че ще направя сигурно цяла доза.
Ще направя и някоя от дадените рецепти  мерси много Hug

# 23
  • София
  • Мнения: 472
Всички варианти на лютеници са хубави и зависи от вкусовите предпочитания коя да направиш. Ще предложа един вариант на обработка на доматите -защото с пресни домати става по-вкусна.Доматите се смилат - със семки и люспи или без, както предпочитате. Сваряват се докато кипнат и се прецеждат през голяма цедка, може и марля. Така бързо се отделя голямото количество вода и по-бързо става сгъстяването.

# 24
  • България
  • Мнения: 430
Аз правя така:
Предварително, изчиствам доматите и ги пазирам, може и с люспи. Имам Пазатор от тези компайните, става бързо. Сварявам морковите и също ги пасирам. Сварявам чушките и тях пасирам, на които мога махам люспите. След това всичко смесвам и го слам да ври на котлона 40 мин., добавям мед, сол,  и други подправки н а вкус + 1 кафяна чаша гореш зехтин.
Слагам в буркани и стеризирам
Успешен ден.

# 25
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
От всичко написано дотук, стигам до извода, че чушките преобладават в лютеницата сътношението чушка:домат е 4:1. Ако някой се интересува намерих, че от 1кг чушки (непочистени от дръжки и семена) излизат 0.420кг печени, белени, смлени чушки, т.е. 58% отпадък и  термични загуби. А защо се слага оцет и това не разбрах, като домата си има киселина?

# 26
  • Мнения: 408
Въпрос на вкус Grinning С баба ми лютеницата я правехме само от домати и чушки, но всички семки и люспи ги изчиствах идеално newsm10-подправки - на вкус. Сипвахме лютеницата в малки бурканчета докато е гореща и не я варяхме след това. Много време на бях правила лютеница, но тази година съм се намерачила да направя, но ще сложа и патладжан-за количество smile3508.

Общи условия

Активация на акаунт