Виртуални консултации с проф. д-р Огнян Бранков (детски хирург)

  • 139 722
  • 1 685
  •   1
Отговори
# 1 605
  • Мнения: 1
Здравейте д-р Бранков,имам бебе на 2 месеца.От няколко седмици забелязвам,че половината пъпче е леко тъмно,все едно е мръсно.Пъпчето й падна още в болницата и  после не е имало проблеми.Като го пипам не е твърдо и надуто и бебето си е доста активно.Има много силни колики през последната седмица и постоянно се напъва,не знам дали може да има връзка.

# 1 606
  • София
  • Мнения: 3 193
Няма връзка. Все още има остатъчна пигментация. Освен това почиствайте добре гънките на пъпчето с клечка за уши и лавандулов спирт.

# 1 607
  • Мнения: 71
Здравейте, проф. Бранков!

На дъщеря ми, 12 години, преди седмица се появи подутина от вътрешната част на ръката, м/у лакътя и мишницата, по близо до мишницата. Днес я прегледа детски хирург, направиха й ехографски преглед, казаха, че е липом.
Лекарката каза, че може да се махне хирургично , че не е спешно, да я следим да не нараства и на 6 месеца да правим преглед.
Мястото е меко, не я боли, казва, че при натискане, болката е като при допир на охлузена рана.
Какво е вашето мнение за такива липоми при деца. Наложително ли е да се оперират или е достатъчно периодично да се следят?
През 2021 г, детето беше прието по спешност в Пирогов с диагноза MIS-C, след прекаран безсимптомен Ковид, та от тогава сме периодично по прегледи и то е стресирано.
Мисълта ми е, ако наистина не е спешно, и не се налага такава операция, да я отложим във времето, докато детето поотрасне и узрее психически.
Предварително Ви благодаря за Вашето мнение!

# 1 608
  • София
  • Мнения: 3 193
Липомите са доброкачествени образувания  и не представляват проблем, освен ако не нарастват. Може спокойно да изчакате и да правите контролни преглед на всеки 6 месеца.

# 1 609
  • Мнения: 10
Здравейте, д-р Бранков, имам син 2год. 6 месеца, на 8 месеца педиатърката забеляза, че има асансьорен тестис. Каза да изчака ме до 2 години, защото имало вероятност да се оправи. Вече е на две години, но тестиса все още е асаньорен. Педиатъра ни изпраща на детски уролог за консултация в Пирогов. Моля за мнение към кога да се обърнем в Пирогов или евентуално дали може консултация и при вас.
Благодаря предварително!

# 1 610
  • Мнения: 71
Благодаря Ви за бързия отговор, професор Бранков! Бъдете здрав!

# 1 611
  • София
  • Мнения: 3 193
Здравейте, д-р Бранков, имам син 2год. 6 месеца, на 8 месеца педиатърката забеляза, че има асансьорен тестис. Каза да изчака ме до 2 години, защото имало вероятност да се оправи. Вече е на две години, но тестиса все още е асаньорен. Педиатъра ни изпраща на детски уролог за консултация в Пирогов. Моля за мнение към кога да се обърнем в Пирогов или евентуално дали може консултация и при вас.
Благодаря предварително!

Асансьорни тестиси, ние ги наричаме "ретрактилни тестиси", са много условно понятие и трябва професионална преценка и редовно проследяване. Дали е нужна оперативна корекция, се преценява на 2 - 5 - 7 година.
Може да дойдете при мен тази седмица, без петък, между 10 и 14 ч в Детския център на Токуда. Ако сте с направление, трябва да се запишете предварително на 02 403 4948

Последна редакция: вт, 12 мар 2024, 10:30 от Рaдост

# 1 612
  • Мнения: 19
Здравейте, проф. Бранков. Имам момченце на 2 г. и 1 м. От една година започнахме внимателно и без силно дърпане, да забелваме пишлето му. Към момента пишлето е забелено частично, като ципата покрива 2/3 от главичката. В покритата част, ципата изглежда много силно залепнала (все едно е срастнала) към главата и дори при по-силен натиск се вижда, че не поддава. Иначе пишлето е спокойно, отворът на уретрата е изцяло открит, детето не изпитва дискомфорт. Въпросът ми е, налага ли се посещение при специалист на този етап?

# 1 613
  • София
  • Мнения: 3 193
Добре е да се прецени състоянието на кожичката. Би могло да се изпише дипрозон за мазане на слепената ципа в продължение на месец и същевременно да продължат леките дърпания.

# 1 614
  • Мнения: 1
Здравейте , Д-р Бранков ! Имам въпрос за бебе на почти 3 месеца на адаптирано мляко е.Преди месец и половина му диагностицираха стеноза на пилора и последва операция , оплакванията бяха , че повръща поетото мляко на фонтан няколко часа след нахранване. След операцията  вече не връща на фонтан, но пак продължава да връща малко количество няколко часа след хранене.Преминахме и на NAN AR .Моля Ви за мнение по въпроса .

# 1 615
  • София
  • Мнения: 3 193
Това са прояви на нормалния физиологичен рефлукс при бебетата. Спазвайте указанията на педиатрите за хранене, те постепенно ще отзвучат.

# 1 616
  • Мнения: 933
Здравейте,  проф. Бранков!
Имам син на 2 месеца, който има "лека пъпна херния" по думите на педиатър.преди седмица залепиха лепенка, но под нея се образува мехурче и днес я свалих. Въпросът ми е какво следва сега. Чакам да заздравее кожата и пак лепя? Има ли по-малки по площ лепенки? Ако не търпи лепенка, какви са алтернативите за прибиране на хернията? Не знам как да скрия снимката през телефона, извинявайте, че така я пускам директно.

# 1 617
  • Мнения: 34
Здравейте, професор Бранков,

В четвъртък сутрин заведохме сина ни на преглед при детски хирург от Пирогов, също уважано име като Вас. Искахме да консултираме поведение при хемороиди или фисура. Докторът направи ректално туширане и 2 часа по-късно детето (момче на 11 години) започна да се оплаква от болка в аналната област. Вчера, петък, болката беше по-слаба, но днес след дефекация се усили отново. Детето има външен хемороид и вероятно фисура, която не се вижда. В момента няма запек. Мажем мястото с проктогливенол, слагаме свещички цикатридина и правим бани със смрадлика. Досега не се е оплаквал от такава болка, при положение че проблемът - периодично кървене - е от повече от година. Моля Ви за коментар възможно ли е при това туширане да е засегнат вътрешен хемороид и оттам да идва тази болка?

# 1 618
  • София
  • Мнения: 3 193
Здравейте,  проф. Бранков!
Имам син на 2 месеца, който има "лека пъпна херния" по думите на педиатър.преди седмица залепиха лепенка, но под нея се образува мехурче и днес я свалих. Въпросът ми е какво следва сега. Чакам да заздравее кожата и пак лепя? Има ли по-малки по площ лепенки? Ако не търпи лепенка, какви са алтернативите за прибиране на хернията? Не знам как да скрия снимката през телефона, извинявайте, че така я пускам директно.

Зависи от големината на херниалния отвор. При малките хернии може да се изчака спонтанно затваряне към 2 - 3 година. Само това мога да Ви кажа.

Последна редакция: пн, 25 мар 2024, 11:19 от Рaдост

# 1 619
  • София
  • Мнения: 3 193
Здравейте, професор Бранков,

В четвъртък сутрин заведохме сина ни на преглед при детски хирург от Пирогов, също уважано име като Вас. Искахме да консултираме поведение при хемороиди или фисура. Докторът направи ректално туширане и 2 часа по-късно детето (момче на 11 години) започна да се оплаква от болка в аналната област. Вчера, петък, болката беше по-слаба, но днес след дефекация се усили отново. Детето има външен хемороид и вероятно фисура, която не се вижда. В момента няма запек. Мажем мястото с проктогливенол, слагаме свещички цикатридина и правим бани със смрадлика. Досега не се е оплаквал от такава болка, при положение че проблемът - периодично кървене - е от повече от година. Моля Ви за коментар възможно ли е при това туширане да е засегнат вътрешен хемороид и оттам да идва тази болка?

Болката не идва от докосване на разширен венозен възел, а от раздразване на фисурата. Правилно го третирате. За няколко дни ще му мине. Трябва да поддържате редовно изхождане, всеки ден и то сутрин. Давайте му вечерно време 15 мл сироп фрутилакс и го събуждайне рано преди училище, за да може да се изходи у дома при добри хигиенни условия.

Общи условия

Активация на акаунт