Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 26

  • 22 479
  • 743
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 042
Претеглих се днес. 1 кг надолу за месец, от които 400 грама последните дни, които се храних нередовно и с боклуци. Това е нещо ново за мен. Досега при нередовно хранене задържах, с тенденция за качване дори. Нещо се е променило в метаболизма ми. Явно вече толерирам фастовете. Не съм убедена, че са необходими, целенасочено не смятам да ги правя, но спирам да се шашкам ако се наложи да пропусна хранене.

Фастове като казах, се сетих нещо. Вчера попадам на статия за народа хунза. Живеели по 100-120 години, някои и по 160. Жените им раждали на по 65. Викам си, бря. Какво ядат тия бе? И чета - плодове, зеленчуци, зърнени, бобови, мляко, яйца, мноооого рядко месо. Веднъж годишно два месеца само на сок от сушени кайсии. Пак викам бря. Потърсих още инфо. И намерих. Хунзите били известни с мита за дълголетието си. Реално - средна продължителност на живота 52-53 години. Викам, ясно. Е те така тръгват легендите. Ама имало много туристи, желаещи да се уверят с очите си. Лошо няма.

# 46
  • Мнения: 32 405
Поздравявам те Елора, за богатия и систематично подреден първи пост, в който си се опитала максимално ясно и кратко да обясниш всички аспекти на така обширен проблем! Мисля, че си се справила по-добре от много лансирани на пазара книги! Поздравления Heart

Благодаря Дорис.

Елора, мисля, че ще бъде полезно да се допълни за желязо/феритин на 1-ва стр. , че е възможно ниските им стойности да забавят/пречат на отслабването...Аз си мислех през 2017 г, че почти си въобразявам, че откакто открих ниското желязо/хемоглобин тогава ми се стопира и слабеенето...Чак сега в контекста и на ИР открих по-сериозно инфо в тази посока- както и връзката с ЩЗ. Няма нужда дори да е с детайли.
Мари, сериозни стойности Close И на гладно ти е висок инсулинът, но на 120 минута е направо.... над 300? Astonished Но си на правилното място Wink

Дай ми някакъв източник и ще видя къде го пъхна.

# 47
  • Мнения: 18 542
Претеглих се днес. 1 кг надолу за месец, от които 400 грама последните дни, които се храних нередовно и с боклуци. Това е нещо ново за мен. Досега при нередовно хранене задържах, с тенденция за качване дори. Нещо се е променило в метаболизма ми. Явно вече толерирам фастовете. Не съм убедена, че са необходими, целенасочено не смятам да ги правя, но спирам да се шашкам ако се наложи да пропусна хранене.

Фастове като казах, се сетих нещо. Вчера попадам на статия за народа хунза. Живеели по 100-120 години, някои и по 160. Жените им раждали на по 65. Викам си, бря. Какво ядат тия бе? И чета - плодове, зеленчуци, зърнени, бобови, мляко, яйца, мноооого рядко месо. Веднъж годишно два месеца само на сок от сушени кайсии. Пак викам бря. Потърсих още инфо. И намерих. Хунзите били известни с мита за дълголетието си. Реално - средна продължителност на живота 52-53 години. Викам, ясно. Е те така тръгват легендите. Ама имало много туристи, желаещи да се уверят с очите си. Лошо няма.
E пък то не е само за хундза. Сините зони също - Окинава се оказва, че ядат много свинско, а са били на предимно сладки картофи заради поражението на Япония във Втората световна и това че са им избили животните, Ломелинда в Щатите пък нисък брой на сперматозоидите при мъжете и обяснение на дълголетието потенциално с други навици, не непременно диета.

Защо си се когато се е налагало да пропуснеш хранене? Може и да си казвала, ама съм пропуснала. Аз спрях да се шашкам след като спряха хипотата ми. ПРеди това все излизах със страх от къщи, ако ще съм на място от където няма да имам възможност да си набавя бързо храна.

# 48
  • Мнения: 7 278
Аз да си перефразирам въпроса така - колко е нормално да е КЗ между храненията, през деня? Става въпрос за НВХ, в какви стойности горе-долу е добре да се движи? Около 5?

# 49
  • Мнения: X
Здравейте, чудесна тема! Следя ви, че наскоро след парче торта нагладно се замаях и ме обля пот, десет минути не бях на себе си! Хашимото не, ама майка, сестра, братовчедка да! Хормони на щитовидна уж са в норма, захарта на гладно била близо до горна граница, но в норма. Личната отсече всичко е ок, на нервна почва?

Пусни един инсулин на гладно и захар пак. Не е хубаво захарта да е до горна граница, трябва да е под 5.4, а идеално даже под 5 на гладно сутрин. Но наистина от единично високо измерване не е хубаво да се правят изводи. Не пий алкохол вечерта и нека има 12 часа от последното хранене преди изследването. И по възможност наспана.

Уомън, около 5, да.

# 50
  • Мнения: 32 405
Да се похваля.
Нали споделих, че на работа спрях да пия кафето със захар. Поръчвах си го само с мляко.
Вкъщи пиех с айриш сметана. От седмица и с нея ми стана сладко. Ще спирам и айриш сметаната.
Днес второто ми беше чисто, без мляко, без сметана.
И ми беше екстра. Доживях да пия чисто кафе без нищо Grinning

# 51
  • Пеликания
  • Мнения: 2 498
Извинявам се предварително за глупавите въпроси.
Почнах да чета темите и разбрах, че преди почване на приема на метморфин е било хубаво да се изследват дали бъбреците са добре и нивата на В12, защото може да се стигне до дефицит, но на мен не ми ги пуснаха за изследване, а само ПКК и желязо. Колко време трябва да се спре приема преди изследването? И при ИР има ли смисъл да се използва глюкомер?

# 52
  • Мнения: X
MarieSt, не са глупави въпросите. Според мен ги пестят тези изследвания и ги пускат само при възрастни пациенти или при такива с вече известни бъбречни проблеми. На мен също не ми ги изследваха тези неща, сама си пуснах изследване. Не мисля, че е нужно да се спира метформина преди изследването на б12 и бъбречната функция, а за б12 е добре да се спрат витамини и дoбавки около 7-10 дена преди изследване на нивата му, за да не излезе фалшиво висок резултат.

Аз ползвам глюкомер, за мен има значение, защото и кръвната ми захар вече е висока, не е само инсулина. Доста мотивиращо действа и разбираш кои храни на теб лично не ти понасят. Тортите са ясни, но примерно плодове, млечни и т.н. са индивидуални.

# 53
  • Мнения: 4 042
Миоки, да, в предишни теми съм писала, че преди режима редовно не закусвах, понякога не обядвах, ама 17 години така все гладна и дебела си бях. Правила съм и пълен глад, след първата бременност за 10 дни на вода и кафе без захар 10 кг свалих, след третата бременност на осмия ден бях свалила само 1 кг и се отказах. Така че когато започнах режим знаех, че гладът при мен вече не помага и стриктно се храних 3 пъти на ден. Така го излъгах метаболизма да не блокира отново. Е, имаше няколко кратки периода с пропуск на 1 или 2 хранения и кантарът спираше да се движи надолу. Затова сега ми е нещо ново, че дефакто с калориен дефицит и фастове съм свалила малко. Макар и да ядох нережимна храна. Пооправила съм се явно с метаболизма или може би просто по-добрата чувствителност на клетките към инсулина дава резултат. Както и да е, не мисля да се отпускам. Но няма да припадам вече от ужас, че някъде може и да се наложи да хапна нещо нережимно, или да гладувам ако няма свястна храна под ръка.

# 54
  • Мнения: 27 867
И на черният дроб уж оказва влияние метформин, но моите чернодробни ензими са си същите, само АЛАТ от 13-14 е 16, АСАТ, ГГТ са си все около 13. Поне засега не виждам нещо да има промяна.
Елора, браво Grinning За източник ще потърся, сега намирам само един на английски в края на който има линк към публикация на спирулина- но пък написаното по-горе за феритин и неотслабване е доста добре казано. Но в поне няколко източника които НЕ препоръчват вегетарианско хранене се споменава спирулината.

# 55
  • Мнения: 32 405
Бледолилава, и аз съм забелязала, че вече с нережимната храна се оправям добре.
Естествено, това не значи да я почвам. Внимавам.
Преди обаче не беше така. Малко да хапна и веднага се отразяваше. Сега за да почна да качвам, трябва да попрекаля доста дни, а аз не го правя.
В МЦ съм тези дни.
Дори хапнах на двата тежки дни по парче торта. На втория ден сутринта даже корема ми беше спаднал.
Преди не беше така. Малко да хапна и се лепи.
Обаче ми трябваше много време за да постигна това.
Имала съм случаи на чисто НВ и пак съм изпитвала глад.

# 56
  • Мнения: 13 610
Да се похваля.
Нали споделих, че на работа спрях да пия кафето със захар. Поръчвах си го само с мляко.
Вкъщи пиех с айриш сметана. От седмица и с нея ми стана сладко. Ще спирам и айриш сметаната.
Днес второто ми беше чисто, без мляко, без сметана.
И ми беше екстра. Доживях да пия чисто кафе без нищо Grinning
Браво, постижение си е и само който не се е мъчил да спре подслаждането на кафето, не знае каква мъка може да бъде. Стана си по естествен начин и при мен, ама доста дълго отне, първо с мед заменях, че намалях постепенно, че така.

# 57
  • Мнения: 27 867
За нережимната храна и аз забелязвам, че по-добре я толерирам. Заради подобрената инсулинова чувствителност е според мен. Но това, че не се замайвам от нещо не значи, че не покачва КЗ (макар и в по-малка степен) или че трябва да го  ям  ежедневно. Ограничение си трябва до живот.

# 58
  • Мнения: 32 405
natka, и аз така. Замених с кафява, после с мед. Постепенно намалях и тази доза.
Последния път като сложих мед беше на върха на лъжицата. Буквално капчица. И ми беше много.
Имам още айриш сметана. Ще я изпия, няма да я хвърлям. Но приключвам и с нея.
Открих в Елби, че имат 500 мл, прясно мляко и ще взимам чат пат.
Къде са 4 лъжици бяла захар, къде е чисто кафе Grinning

# 59
  • Мнения: 27 867
Елора, в кофички като от кисело мляко има 500 мл прясно мляко на Домлян, а в Лидъл- на някаква тяхна марка мисля има.

Общи условия

Активация на акаунт