Законно ли е избиване на отвор в стена на панелен апартамент

  • 6 508
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте, от известно време съм подложен на тормоз от ремонта на съседа над мен. Домоуправителя е вдигнал ръце, въпреки че има моменти в които вибрациите са нетърпими. Отделно имам две петна, които се появиха на тавана ми заради него и пълни отвора за ревизия на водомерите със строителни отпадъци.
Сега видях резултата от вибрациите - изкъртил е отвор в стената между кухнята и стаята. Носеща ли е стената и има ли право да я пипа? Апартамента е панелна гарсониера, на снимката съм маркирал къде е изкъртена стената.

# 1
  • София
  • Мнения: 5 657
На панела всички стени са равностойни. Не, няма право да пробива там, а и никъде другаде. Като просече армировките на панела, все едно го няма целия.

Ако ще го подхващаш, жалба в РДНСК. Кой етаж е това?

# 2
  • Мнения: X
На панела всички стени са равностойни. Не, няма право да пробива там, а и никъде другаде. Като просече армировките на панела, все едно го няма целия.

Ако ще го подхващаш, жалба в РДНСК. Кой етаж е това?

Средния етаж на блока

# 3
  • Мнения: 31 793
Знам, че носеща стена няма право да се пробива.
И трябва разрешение.

# 4
  • София
  • Мнения: 7 995
Подавайте жалба, съседът е пълен идиот.

# 5
  • София
  • Мнения: 16 062
Подавайте жалба, съседът е пълен идиот.

Това е и моето мнение. И не чакай домоуправителя да се задейства. ПРи тебе са пораженията, ти се жалвай по институциите.

# 6
  • Мнения: 969
Майко мила! Конструктор съм, пич!
Къде се случва това?

# 7
  • София
  • Мнения: 5 657
Абе то по принцип може да се разбива, обаче трябва:
1. експертиза от инженер-конструктор дали може изобщо точно там и точно с този размер;
2. проект за укрепване - отворът се облича с метален профил с определени характеристики, размери, дебелина и т.н., като срязаните армировки трябва да се заварят за металната рамка, за да работи отново цялата система като носещ елемент;
3. цялото това нещо се съгласува със съответните инстанции и АКО се получи разрешение, тогава се кърти. А не просто да вземеш хилтито и - чунга-чанга, аз съм си вкъщи, ще си къртя, където си искам.

И съвсем отделно от цялата тази красота изсипването на строителни отпадъци във ВиК шахтата може да причини огромни главоболия на целия блок - ще се размести или спука някоя тръба от падащите камънаци, ще текнат едни води или едни други хубости от най-дебелата тръба и няма да има достъп да се оправи, защото е заринато. Само тази простотия съвсем отделно от рязането на стената си заслужава да му повикаш гости на този тарикат.

# 8
  • Мнения: 4 416
Молете се този отвор да е направен като хората, иначе е много опасен. Не отлагайте, говорете със съседа и изискайте да видите как е направено всичко. Лошото е, че белята е вече сторена. Дано да им дойде акъла и поне да направят здраво укрепване на това, което са разрушили.

# 9
  • Мнения: 7 006
Здравейте, от известно време съм подложен на тормоз от ремонта на съседа над мен. Домоуправителя е вдигнал ръце, въпреки че има моменти в които вибрациите са нетърпими. Отделно имам две петна, които се появиха на тавана ми заради него и пълни отвора за ревизия на водомерите със строителни отпадъци.
Сега видях резултата от вибрациите - изкъртил е отвор в стената между кухнята и стаята. Носеща ли е стената и има ли право да я пипа? Апартамента е панелна гарсониера, на снимката съм маркирал къде е изкъртена стената.

Това е носеща стена,категорична съм.
Няма право да я разбива.Съдете го,искайте експертна оценка,жалба в общината и т.н.по каналния ред.

# 10
  • Мнения: X
А лично няма да се занимавам. Нека собственика и другите съседи да си търсят правата. Само се надявам шумът да спре

# 11
  • София
  • Мнения: 16 062
А лично няма да се занимавам. Нека собственика и другите съседи да си търсят правата. Само се надявам шумът да спре

Да, информирай собственика за разрушаването и дано се задействат и да го спрат. Че после да не гледаме картинки като от вчерашното земетресение в Дурас.

# 12
  • Мнения: 68 724
В панелните блокове всички стени са носещи. Изключение прави фасадната панела - там, където е вратопрозореца, към балкона - тя е окачена на гредата над нея. Но пак трябва да се види по коя номенклатура точно е изграден блока. И дори за нея аз не бих препоръчала премахването й - въпреки че не е носеща, с премахването й ще се отрази на носимоспособността и устойчивостта на цялата сграда, има опасност от усукване и провисване.
 
Подайте жалба до РДНСК или общината, в зависимост от височината на блока. Ако е на 6 етажа и по-висок, е в правомощията на РДНСК. Ако е по-нисък - на кмета.

Като се има предвид и че експлоатационната годност на панелите е 50 години, като прибавим и корозиралите връзки почти навсякъде, подобна намеса е рискова.

# 13
  • Мнения: 969
В панелните блокове всички стени са носещи. Изключение прави фасадната панела - там, където е вратопрозореца, към балкона - тя е окачена на гредата над нея. Но пак трябва да се види по коя номенклатура точно е изграден блока. И дори за нея аз не бих препоръчала премахването й - въпреки че не е носеща, с премахването й ще се отрази на носимоспособността и устойчивостта на цялата сграда, има опасност от усукване и провисване.
 
Подайте жалба до РДНСК или общината, в зависимост от височината на блока. Ако е на 6 етажа и по-висок, е в правомощията на РДНСК. Ако е по-нисък - на кмета.

Като се има предвид и че експлоатационната годност на панелите е 50 години, като прибавим и корозиралите връзки почти навсякъде, подобна намеса е рискова.
Малко глупости на търкалета, но изводът е верен. Не трябва да се пипа конструкция от човек, който няма необходимите образование и тапия.

Скрит текст:
За фасадните панели - зависи от типа система, при някои е носеща, а където има отделна греда наистина не е.
Махането на неносещ елемент разтоварва конструцията и намалява силите при земетръсно въздействие.
И не е окачена отгоре. Нищо, че едно ухо е заварено към планки там. Това е с цел устойчивост на панела като цяло. А тежестта му си слиза надолу, съответно товари гредата на долния етаж... подробности, но пък се влиза в професионалта ми сфера и ми боде очите.
 

# 14
  • Мнения: 68 724
Товари дрънци...кое товари като подовата е изчислена да носи панелата и още отгоре..а края на подовата към балкона е изчислена да носи и още повече товар.

А усукването..махни вратите на гардероба и гледай как се усуква като го натиснеш. И фасадната е затварящо звено.

Общи условия

Активация на акаунт