Стволовите клетки имат уникални свойства и огромен потенциал. Въпреки усилията на учените и хилядите клинични проучвания и изследвания, които се провеждат към момента, ние сме открили малък процент от техните свойства. Очаква се в бъдеще заболяванията, които се лекуват или повлияват положително от терапията със стволови клетки, да нараснат стремглаво. В следващите редове ще ви представим няколко интересни факта, свързани със стволовите клетки, тяхната употреба и възможности.



1.   Понятието „стволова клетка“ е било въведено още през 1909 година от руския учен Александър Максимов. За начало на изучаването на стволови клетки обаче се приемат 60-те години на миналия век. Канадските учени Ърнест Маккълок и Джеймс Тил изследват недиференцирани клетки, които имат способност да се превръщат в други типове клетки. Терапията със стволови клетки намира своето начало малко след това – преди около 25 – 30 години. За този период от време е открито, че тя лекува над 80 заболявания и третира успешно над 400 други.

2.   Повечето клетки в нашето тяло имат определена функция. Те са специфични за определени части на тялото – например кръв, нерви, тъкани, кожа. Стволовите клетки се различават от тях. Те са недиференцирани, което означава, че нямат предварително означена функции, могат да приемат различни такива в различни части на тялото и да генерират нови специализирани клетки.

3.   Стволовите клетки са анаеробни /не използват кислород/ за разлика от останалите клетки в нашето тяло. Един от първите ефекти на травмата върху тъканта е да наруши кръвообращението, което от своя страна поврежда доставянето на кислород до областта. Това води до загиването на зрелите клетки /тези, които имат нужда от кислород/ и до „събуждането“ на стволовите клетки за възстановяване и лечение в района на травмата. Това е и едно от най-уникалните им свойства. Със своя „бавен“ метаболизъм и без нуждата им от кислород, за да функционират, те могат да бъдат в режим „изчакване“ колкото е нужно, оформяйки резерв, който да бъде използван за неблагоприятни ситуации /травми, болести и други/. Докато са в този запас обаче, те не са застраховани срещу заболявания.

4.   Стволовите клетки могат да достигнат всяка част от организма ни. На „чужда“ територия те се чувстват еднакво добре и комфортно, за да изпълнят определената за тях функция. За разлика от това обикновените клетки на организма ни функционират единствено в определеното за тях място и в обкръжението на себеподобни. Ако попаднат другаде, те започват процес на самоунищожаване.

5.   Обикновените клетки в тялото ни не могат и да се размножават безкрайно. Някои от тях въобще не се делят, а други го правят в ограничено количество. За стволовите клетки няма подобни ограничения.



6.   Броят на стволови клетки в организма ни намалява с възрастта ни. При новородени една стволова клетка се среща на 10 000, за 30-годишни хора съотношението е 1 стволова клетка на 300 000 други, а при 50-годишни – 1 на 500 000. Намаляването на този резерв се случва най-често вследствие на заболяване и/или стареене. Това лишава организма от възможностите на самовъзстановяването и намалява жизнената дейност на някои органи.
 
7.   Стволови клетки не се срещат само при хората. Всъщност те са характерни за почти всички многоклетъчни организми.

8.   Извличането на стволови клетки по време на раждането е най-безопасно и ефективно. Извлечените клетки са млади, недиференцирани, с най-голям лечебен потенциал, в най-голямо количество. Вариантът за извличане на клетки по време на живота на човек /най-често с цел даряване/ е обвързан с много неизвестности и рискове. Както споменахме, резервът, с който разполагаме, не е защитен от заболявания /което би направило извличането невъзможно/, а самата процедура е изключително болезнена и рискова. Броят на клетките, които се намират в тялото ни, най-често също се оказват недостатъчно и с недостатъчно добър лечебен потенциал.

9.   На теория стволовите клетки могат да бъдат съхранени за неограничен период, на практика се ограничаваме до няколко десетилетия. Това е продиктувано от световната практика, но с напредването на технологиите периодът на съхранение най-вероятно ще може да бъде удължен.

10.   Съхранението на стволови клетки за бъдеща употреба се извършва единствено в частни тъканни банки. Това означава, че вие сте собственици на пробата, което от своя страна предполага използване, обработка, изискване на информация, извършване на тестове или каквито и да е било други действия, свързани с нея, единствено след вашето одобрение, съгласие и желание. Ако изберете публична банка за извличане на клетки от пъпната връв на вашето дете, вие не съхранявате пробата, а я дарявате. Това означава, че тя става общодостъпна за използване на всеки нуждаещ се и вие нямате никакви права върху нея.  

11.   Процедурата по извличане и съхранение е лесно достъпна и в България. В днешно време все повече бъдещи родители избират съхранението на стволови клетки като застраховка за бъдещето на тяхното семейство. Лесният достъп обаче предполага по-труден избор измежду различните варианти. Както вече ви споменахме в предишен материал, един от най-важните фактори за успешното банкиране е времето. Колкото повече време отнеме достигането на финалния етап – съхранение на клетки при определени за тях условия, толкова повече клетки умират. А за едно евентуално използване на нас ни трябват единствено живи и годни за употреба клетки. Тъканна банка „Селена Целс“ гарантира съхранение на максимален процент живи стволови клетки. Нашият екип работи с най-добрата апаратура на пазара и при нас ще получите най-добро качество, голям брой услуги с улеснена и достъпна процедура, възможност за отстъпки и разсрочено пращане. Възползвайки се от тези възможности, благодарение на „Селена Целс“ пред нас вече няма пречки да осигурим надежда и застраховка за едно по-сигурно бъдеще.

Ние сме на разположение 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. Свържете се с нас на 0885700003 или info@selenacells.com, за да ви разкажем всичко, което е важно да знаете, да отговорим на вашите въпроси и притеснения, да получите експертен съвет и подкрепа или просто да поговорите с истински човек и професионалист относно едно от най-важните решения във вашия живот и този на детето ви.

Тъканна банка за съхранение на стволови клетки „Селена Целс“ е създадена в Пловдив на територията на една от най-големите специализирани АГ болници в страната – АГ „Селена“. Тя работи денонощно с едни от най-добрите специалисти и най-добрата апаратура в света, за да се погрижи за най-важното – вашето бъдеще. Цялостната процедура по взимане, обработка и съхранение се извършва максимално бързо от екипа /до 6 часа/ с цел избягване на ненужни рискове и запазване на максимален процент живи клетки /до 99%/. Научете повече за нас на www.selenacells.com

Научете повече за Тъканна банка "Селена Целс" от нашата събирателна тема ТУК.

Последна редакция: ср, 24 юли 2019, 14:56 от Редактор**