Рецепти за зимнина

  • 55 890
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 108
Аспирина се поставя най-отгоре. Като се обърне буркана и остава отдолу и  се разтапя и поема в продуктите. По 1 бр. на буркан. От топлата марината се загрява уплътнението на капака+аспирина и това го държи цяла зима. Аз като четох и се сетих, че държа в офиса 1 буркан за "всеки случай" ако много прегладнея, ама не съм стигнала още до него. И тъй като слизах и в мазето, като се прибрах, там пък има още 3. И са си с хлътнали капаци де - нищо им няма, макар че вече е лято.

# 16
  • Мнения: 108
ето и моят вариант за патладжани, страхотни стават - миналата година тази рецепта си я копнах от dir-a - (рецептата е на 1jena) - дословно я копирам
Взимат се добре узрели (лъскави) и пресни патладжани. Количеството няма значение. Около 1 патладжан на буркан от лютеница. По големина се подбират такива, че като се нареже на кръгове - кръгът да се вмества именно в тези буркани от лютеница.
Махат се дръжките на патладжаните и се измиват добре. Кората не се обелва.
Режат се на шайби с дебелина около 1 см. Всяко шайба се посолява и се нареждат в цедка. Аз използвам за по-удобно пластмасовите щайгички. Престояват така една нощ да се отцедят добре.
Сутринта в дълбока тенджера се нареждат плътно шайбите, но се оставя разстояние до ръба на тенджерата. И се започва заливане- чаша вода, чаша оцет (но в никакъв случай да не е ябълков, а обикновен винен - червен или бял), пак вода и пак оцет и така да останат поне три пръста до ръба на тенджерата.
Слагат се на котлона на 4 да заврат, а после се превключва на 2 или 1. От момента на зивирането се варят около 10-12 минути. Махат се от огъня и врялата саламура се изхвърля.
В буркани от лютеница на дъното се слага магданоз и нарязан чесън. 1-2 кръгчета патладжан. Намазва се с олио. Пак магданоз и чесън. И така се реди до край. Остава се около 1 пръст разстояние началото на гърлото на буркана, където се сипва олио (да се предотврати достъпа на въздух). Добре се затваря със стари капачки, но все пак здрави. Готово е за консумация след 2-3 седмици.
Хубава туршийка е. Важното е да не се преварят патладжаните.
От самата кора, поради това, че не са обелени, често се оцветяват в червено.
Тогава може да си поиграете с приятелите дошли ви на гости и опитващи тази вкуснотия на играта "Познай какво си хапваш?". Най-често у нас са ни отговаряли, че това е специална риба, специалитет от калмари и т.н.

# 17
Здравей, pedagog!

Не разбрах дали се стерилизират самите буркани най-накрая.

А също и не видях никъде да се слага сол и захар...  newsm78

# 18
  • Мнения: 120
Мариновани чушки /много добра/

4кг. камби или чушки, които са по-дебелички /надявам се, че ме разбирате/ Wink
магданоз
чесън /по желание/

За маринатата

500гр. оцет
300гр. олио
300гр. захар /звучи много , но не е/
3 с.л. с връх сол

Маринатата се слага да заври в по- голяма тенджера . Чушките предварително се почистват, дръжките им се отрязват ниско, а острата им част се срязва на кръст с нож / за да може да влезе вътре маринатата/.  Когато маринатата заври се пускат чушките да поврат по 5 мин.-колкото да я поемат и да променят цвета си. Не трябва да се пркалява с варенето им в маринатата защото после стават само на люспи. Готовите чушки се поставят в суха тава, и така докато свършат всички чушки. Когато изтинат се нареждат в буркани като между тя се слага матданоз и малко чесън, ама наистина малко, защото после накъртва. Запечатаните буркани се стерилизират за 30 мин., а най добре 40мин.
Много си я харесваме тази туршия, и който я е опитвал веднага ми е искал рецептата.
 

# 19
Супер, благодаря ти, AVIGEA!
Точно такава рецепта ми трябваше.   bouquet

# 20
  • София
  • Мнения: 10 858
Благодаря ви много Авигеа и Пепчо!!! Hug
Копвам си рецептите и ще ги правя!
  bouquet

# 21
  • Мнения: 108
Здравей, pedagog!

Не разбрах дали се стерилизират самите буркани най-накрая.

А също и не видях никъде да се слага сол и захар...  newsm78

Извинявай, че чак сега ти отговарям, но бях за няколко дена с колегите на планина.
Значи да дообесня - след като се нарежат патладжаните на шайби- дебели около 1 см, всяка шайба се посолява със сол и осолените патладжанени шайби се слагат в цедка или гевгир да им се махне горчилката.
Иначе когато се нареждат в буркани патладжаните не се слага сол и захар - те достатъчно са поели от солта (нали престояват в сол, заради горчивината).
Не се стерилизирват,  нали им се слага олио най-отгоре за да няма достъп на въздух.
Опитай с малко количество патладжани за проба. Ще ти хареса тая туршийка.

Общи условия

Активация на акаунт