Васил Терзиев се оказа по-ощетен от Ваня Григорова при броенето на гласовете от кметските избори

Ваня Григорова с адвокатите си Милка Христова и Диана Тонова на първото съдебно заседание на 17 ноември.

© Велко Ангелов

Ваня Григорова с адвокатите си Милка Христова и Диана Тонова на първото съдебно заседание на 17 ноември.

Васил Терзиев е бил ощетен с 832 гласа, а Ваня Григорова - с 282. Това е установила съдебната експертиза след проверка на протоколите на всички 1639 избирателни секции в София на балотажа за кмет на 5 ноември. Това съобщи Борислав Тасев, секретар на Общинската избирателна комисия-София след днешното заседание в Административния съд София град (АССГ). По-малкото гласове и за двамата кандидати са се получили при ръчното вписване на данните от флашпаметите в протоколите на секционните избирателни комисии, уточни той. Реално разминаването е по един-два гласа в повечето секции.


Делото бе заведено от Ваня Григорова веднага след местните избори с убеждението, че "изборите са ѝ откраднати". Тя обжалва решението на Общинската избирателна комисия (ОИК)-София, с което Терзиев бе обявен за кмет.


Искането на Григорова бе да се преброят отново всички бюлетини, но само от машинното гласуване. Това бе разпоредено от съда и резултатът се оказа не в полза на жалбоподателя. Реално се оказа, че има по един-два гласа разминаване в протоколите на повечето секции.




"Ако целта не беше атака срещу машинното гласуване, щеше да се изиска цялостна проверка на резултатите, включително подаданите с хартиен вот", коментира Жулиета Мандаджиева, юридически съветник на Терзиев.


Милка Христова, която е адвокат на Григорова, обясни, че целта на завеждането на делото не е била да се компрометира машинното гласуване, а да се установят слабите места в него и те да се коригират.


Съдебната експертиза не бе разгледана от съда днес, тъй като трябва да се проверят още 17 флашки от 17 секции, които Централната избирателна комисия трябва да предостави по искане ОИК-София. Затова делото бе отложено за 26 април.


"Нашето мнение е, че в нито един момент данните от флашките не се взимат. Брои се единствено това, което има в урната", поясни Тасев от ОИК-София. Според него делото е било заведено като опит да се компрометира машинния вот, но това не е станало.


Вещите лица, изготвили съдебната експертиза, отказаха да посочат конкретните данни от проверката, но едната от тях, Даниела Събева, каза пред медиите, че "в момента изчисленията не сочат промяна в посока обрат на изборните резултати".