Junior Men - Short Program
Result Details
Pl.
Qual.
Name
Nation
TSS
=
TES
+
PCS
+
SS
TR
PE
CO
IN
Ded.
-
StN.
1
Q
Camden PULKINEN
USA
82.41
44.91
37.50
7.50
7.25
7.50
7.57
7.68
0.00
#34
2
Q
Tomoki HIWATASHI
USA
81.50
45.15
36.35
7.25
7.07
7.39
7.32
7.32
0.00
#33
3
Q
Daniel GRASSL
ITA
81.19
44.43
36.76
7.18
7.07
7.43
7.54
7.54
0.00
#38
4
Q
Petr GUMENNIK
RUS
80.33
44.18
36.15
7.18
7.04
7.32
7.32
7.29
0.00
#22
5
Q
Alexei KRASNOZHON
USA
79.98
44.10
35.88
7.21
7.00
7.21
7.25
7.21
0.00
#35
6
Q
Roman SAVOSIN
RUS
78.33
42.32
36.01
7.25
7.04
7.18
7.29
7.25
0.00
#37
7
Q
Joseph PHAN
CAN
77.89
42.28
35.61
7.18
6.86
7.18
7.21
7.18
0.00
#30
8
Q
Adam SIAO HIM FA
FRA
77.74
42.87
34.87
7.00
6.79
7.00
7.04
7.04
0.00
#36
9
Q
Artur DANIELIAN
RUS
77.71
42.38
35.33
7.11
6.86
7.11
7.14
7.11
0.00
#28
10
Q
Stephen GOGOLEV
CAN
77.00
42.10
34.90
7.04
6.75
7.00
7.07
7.04
0.00
#25
11
Q
Irakli MAYSURADZE
GEO
76.46
41.85
34.61
6.93
6.57
6.93
7.07
7.11
0.00
#31
12
Q
Koshiro SHIMADA
JPN
74.89
39.99
34.90
7.00
6.86
6.86
7.14
7.04
0.00
#29
13
Q
Ivan SHMURATKO
UKR
73.31
40.53
32.78
6.57
6.25
6.61
6.64
6.71
0.00
#19
14
Q
Luc MAIERHOFER
AUT
70.47
37.47
33.00
6.54
6.32
6.57
6.71
6.86
0.00
#27
15
Q
Mark GORODNITSKY
ISR
69.22
35.04
34.18
6.93
6.64
6.82
6.93
6.86
0.00
#32
16
Q
Vladimir LITVINTSEV
AZE
68.94
34.73
34.21
7.00
6.50
6.89
6.96
6.86
0.00
#23
17
Q
Matyas BELOHRADSKY
CZE
68.74
35.16
33.58
6.68
6.50
6.82
6.79
6.79
0.00
#21
18
Q
Jonathan HESS
GER
62.93
33.79
30.14
6.25
5.89
6.00
6.00
6.00
1.00
#15
19
Q
Basar OKTAR
TUR
62.82
33.21
30.61
6.36
5.96
6.07
6.18
6.04
1.00
#24
20
Q
Tatsuya TSUBOI
JPN
62.59
32.99
30.60
6.46
5.86
6.14
6.14
6.00
1.00
#16
21
Q
Younghyun CHA
KOR
61.75
32.86
28.89
5.86
5.50
5.82
5.82
5.89
0.00
#14
22
Q
Nikita STAROSTIN
GER
61.61
33.46
28.15
5.82
5.36
5.75
5.61
5.61
0.00
#10
23
Q
Nikolaj MAJOROV
SWE
61.47
32.68
29.79
6.04
5.68
5.86
6.14
6.07
1.00
#12
24
Q
Gabriele FRANGIPANI
ITA
61.32
30.78
30.54
6.14
6.00
6.04
6.25
6.11
0.00
#26
25
Yudong CHEN
CHN
60.06
30.60
29.46
6.07
5.68
5.89
5.93
5.89
0.00
#6
26
Andrey KOKURA
UKR
57.93
28.64
29.29
5.61
5.54
6.00
6.00
6.14
0.00
#7
27
Mihhail SELEVKO
EST
56.68
30.32
26.36
5.46
5.00
5.25
5.36
5.29
0.00
#4
28
Micah Kai LYNETTE
THA
56.66
28.66
28.00
5.71
5.50
5.54
5.68
5.57
0.00
#17
29
Sihyeong LEE
KOR
54.04
25.76
29.28
6.07
5.75
5.57
5.96
5.93
1.00
#20
30
Yakau ZENKO
BLR
52.69
26.33
26.36
5.50
5.11
5.21
5.36
5.18
0.00
#5
31
Nurullah SAHAKA
SUI
52.44
25.83
26.61
5.57
5.18
5.18
5.43
5.25
0.00
#13
32
Rakhat BRALIN
KAZ
50.28
25.77
24.51
5.11
4.61
4.89
5.04
4.86
0.00
#2
33
Charles Henry KATANOVIC
CRO
47.60
26.36
21.24
4.39
4.07
4.32
4.21
4.25
0.00
#1
34
Aleix GABARA
ESP
47.53
23.75
24.78
5.11
4.82
4.82
5.07
4.96
1.00
#9
35
Radoslav MARINOV
BUL
46.39
21.63
24.76
5.18
4.82
4.79
5.04
4.93
0.00
#8
36
Edward APPLEBY
GBR
44.80
23.40
21.40
4.46
4.11
4.25
4.29
4.29
0.00
#3
37
Kornel WITKOWSKI
POL
44.16
19.23
24.93
5.25
4.79
4.96
5.04
4.89
0.00
#11
WD
Kai Xiang CHEW
MAS
#18
Legend
TSS
Total Segment Score
TES
Technical Element Score
PCS
Program Component Score
SS
Skating Skills
TR
Transitions
PE
Performance
CO
Composition
IN
Interpretation of the Music
WD
Withdrawn
Qual.
Qualified for next segment
Back to Event Page
Back
Back to Home Page
Contact result service
Created by Swiss Timing, Ltd.
Last Update: 06.03.2019 17:49 (UTC +01:00)
© 2018
International Skating Union
. All Rights Reserved.