Православието като начин на живот-7

  • 53 209
  • 739
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 291
Аз също не съм привърженик на това да се изключва всичко светско. Един добър иконописец, например, рисува и живопис, който е добър църковен певец обича да пее и класически и популярни песни.

Във всяко нещо можем да открием Бога. Сега се сещам за старецът Порфирий, който влязъл да разгледа музей в Атина. Екскурзоводката се притеснила, но му предложила да каже какво мисли за статуята на Зевс. Той направил анализ на творбата, като акцентът му бил върху това, че авторът е имал усет за божественото. Съжалявам, че преразказвам по памет, като ми остане време ще сканирам страничката от книжката.

# 16
  • Мнения: 3 743

Във всяко нещо можем да открием Бога.

Точно това усещане имам и аз напоследък

# 17
  • Мнения: 9 152
Аз също не съм привърженик на това да се изключва всичко светско. Един добър иконописец, например, рисува и живопис, който е добър църковен певец обича да пее и класически и популярни песни.

Във всяко нещо можем да открием Бога. Сега се сещам за старецът Порфирий, който влязъл да разгледа музей в Атина. Екскурзоводката се притеснила, но му предложила да каже какво мисли за статуята на Зевс. Той направил анализ на творбата, като акцентът му бил върху това, че авторът е имал усет за божественото. Съжалявам, че преразказвам по памет, като ми остане време ще сканирам страничката от книжката.
Благодаря, че разказа това. Аз бях силно смутена, когато точно за случай с църковен певец бях чела, който пеел ангелогласно. Много се откроявал и литургиите с него били особено въздействащи. Направил силно впечатление и му предложили да пее в света. Той в началото отказал, но накаря склонил и подписал договор (не помня точно в опера, оперета или мюзикъл). Минало време и се разболял от рак на гърлото.
Случаят силно ме потресе и бях като попарена, защото беше посочен като отстъпление от вярата- как човекът с ангелски глас се е съблазнил , да отиде да пее и да печели пари и известност с Божия си дар в света.
За съжаление, не си спомням къде бях чела това, в коя проповед, книга или автор.

Последна редакция: пн, 09 окт 2017, 23:38 от Катерица

# 18
  • Мнения: 4
Добър ден на всички. Не пиша често във форума, но днес ми трябва съвет повече от всякога от вас.
Работата е там, че ми е много тежко на душата. Семейството ми върви към разпад, а аз не искам това. Имам два страхотни ангела, чийто живот тепърва предстои и искам в този повратен и бурен живот семейното огнище да им остане верен пристан срещу житейските бури и неволи. Затова съм решила да излекувам душата си, да погледна напред и да положа сетни усилия да върна брака ми там, откъдето започна.

Извършила съм лоши неща, затова искам да започна като се покая.
Но имам един проблем - не познавам свещеник, на който може да се има доверие.
Затова ви моля да ми препоръчате някой в Софийско, ако имате опит в това. Държа да не е в самата столица, моля.
Благодаря ви предварително.
Надявам се отговорите да бъдат по темата , точни , коректни.

# 19
  • Мнения: 5 344
А аз преди време вярвах повече. В последните  3 години ми се случиха много загуби на най-близките ми хора. Отидоха си от този свят внезапно.  Мисля, че Той ме е изоставил. Когато се случи да се помоля, усещам, че някак не извира от душата ми. Съмнявам се, че Господ ще ми помогне. Не искам да е така, но ....

# 20
  • Мнения: 547


Бог да ни пази и нека бъде Неговата воля, а не моята. Амин!
Благодаря за темата  bouquet

Стана ми тъжно от последните два коментара. Но да имаме вяра, че Бог е добър и всичко, което се случва и добро и не чак толкова, това е нашия житейски път и уроци, който ще ни направят по-силни. Бог ни обича, и дори да не намираме логика в случващите се събития около нас, те са за да засилим вярата си и да се доверим на Бог, че всичко е за добро. Доверете се на Бог Той не дава трудности по пътя за да ни накаже, а за да ни направи по-силни. Цял живот няма как да е по мед и масло, но с Вяра и Доверие към плана на Бог, ще минаваме по-леко през препятствията. Моля се да получа Вяра, щом усетя почвам да я губя, моля се да мога да се доверя на Бог, че ще ме пази и води. Всички трудности помагат за моето духовно израстване и след всеки труден момент идва мир и покой в душата ми.

Последна редакция: пт, 27 окт 2017, 05:12 от Africana

# 21
  • Мнения: 9 152
И на мен ми е тежко, винаги, когато се сблъскам с тъгата, изпитанията, огорченията, болката. И точно вярата и упованието, че всичко е по Божие допущение ми дава утеха и воля за Живот.  Знам, че Бог не иска смъртта на грешника, а да се обърне. Всеки косъм ни е преброен. Той вижда и мъката, и болката и знае по- добре душата ни от самите нас. Всичко, което ни се случва, е позволено от Него- за нашето приближаване до Него, за нашето спасение.

# 22
  • Мнения: 4 871
Добър ден на всички. Не пиша често във форума, но днес ми трябва съвет повече от всякога от вас.
Работата е там, че ми е много тежко на душата. Семейството ми върви към разпад, а аз не искам това. Имам два страхотни ангела, чийто живот тепърва предстои и искам в този повратен и бурен живот семейното огнище да им остане верен пристан срещу житейските бури и неволи. Затова съм решила да излекувам душата си, да погледна напред и да положа сетни усилия да върна брака ми там, откъдето започна.

Извършила съм лоши неща, затова искам да започна като се покая.
Но имам един проблем - не познавам свещеник, на който може да се има доверие.
Затова ви моля да ми препоръчате някой в Софийско, ако имате опит в това. Държа да не е в самата столица, моля.
Благодаря ви предварително.
Надявам се отговорите да бъдат по темата , точни , коректни.
Очаквах, че другите потребителки на форума ще се включат, аз реших да не бързам, защото това, което ще ти кажа, не се вписва много в християнското.
Хубаво е децата да имат опора в семейството, но когато е вече невъзможно да има семейство, децата трябва да знаят, че могат да разчитат на родителите си. Разбираш ли-личността на родителя е по-важна от това на всяка цена да се запази семейството. Ако детето вижда, че родителят/ите му е/са стабилен/ни и винаги ще срещне подкрепа от него/тях, тогава няма значение има ли семейство или не.
Все пак ти си избираш как да процедираш, но не допускай да се "изгубиш" за сметка на нещо, в което вярваш и което искаш да постигнеш, но не се получава. Опитай, но не се "изхабявай" в усилия, които може да са напразни.

# 23
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 3 997
Хубаво е децата да имат опора в семейството, но когато е вече невъзможно да има семейство, децата трябва да знаят, че могат да разчитат на родителите си. Разбираш ли-личността на родителя е по-важна от това на всяка цена да се запази семейството. Ако детето вижда, че родителят/ите му е/са стабилен/ни и винаги ще срещне подкрепа от него/тях, тогава няма значение има ли семейство или не.
Все пак ти си избираш как да процедираш, но не допускай да се "изгубиш" за сметка на нещо, в което вярваш и което искаш да постигнеш, но не се получава. Опитай, но не се "изхабявай" в усилия, които може да са напразни.
Аз съм напълно съгласна с това и не виждам защо да не е християнско? Въобще не разбирам защо християнинът трябва да е измъчен образ, неудовлетворен и нещастен?

# 24
  • Мнения: 1 463
Здравейте! Търся тропари като нотен текст. Намерих някои в руски сайтове. Знаете ли за такива ноти в български сайтове?

# 25
  • Мнения: 547

Да бъде волята Му, и да ни пази! Амин!

# 26
  • Мнения: 1 131
Здравейте, искам да попитам какво мислите за иконите като цяло, Светото Кръщене и ходенето на църква? Моя много близка приятелка преди 4 години "навлезе" много във вярата и постепенно се отдръпна от всичко. Дори отричат паленето на свещи.Смятат, че почитането на икони е грешно, а Кръщенето трябва да се извърши когато човек осъзнава избора си Simple Smile

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 271
"Навлезе" в коя вяра, явно не е в православната.

# 28
  • Мнения: 1 131
Тя казва, че е православието- осланя се само на Библията и живеят със съпруга й доста опростен начин на живот на село и се старае да спазва Десетте Божии Заповеди. Беше се оттеглила от всичките си приятели и семейство за 4 години и сега ме потърси. Казва, че в Библията никъде не пише за палене на свещи и че не трябва да се покланяме на икони. Отрича църковния брак, защото нямало как Църквата да узакони нещо такова. Скъсали си брачното свидетелство, останало само от Гражданския. Убеждаваше ме много във вярата си и как човек трябва да е смирен и да обича Бога преди всичко друго.
Усетих, че много се е променила, но просто някой неща не ми дават мира. Отрича медицината, казва, че лекарите не са нужни... Което ме учуди, предвид това, че търсеше лекар, за да й проследява бременността.

# 29
  • Мнения: 9 152
Aiak ох.......много сложен въпрос поставяш. Много, ама много хора точно търсейки Бога, влизат във всякаква ерес, заблуди, манипулиране.
Относни иконите, Историята познава такива периоди, нарича се иконоборство.
Православието разяснява добре този казус, ама трябва да се чете много. Ако човек има привилегията да общува с благочестив, обучен във вярата (колкото е възможно без намеса на лични интерпретации и ереси) би било може би най- добре.
Аз самата чета сама, колкото ми по силите и разбирането. Нямам си духовник или близък, с който да мога да обсъждам по- задълбочено възникнали въпроси.

Общи условия

Активация на акаунт