Избор на вино :)

  • 111 144
  • 751
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: X
Zeyla при "Бай Генчо" са по 9 лв, добра цена за тази марка, според мен .
Отлична е. В посоченото от мен място е към 11лв.

# 46
  • София
  • Мнения: 9 879
До 10на лв има ли марки вина, които не са изкуствени?
Що годе добро вино (за лаици) какво бихте препоръчали (10-20лв)?
Събирам отзиви и за 3литрови кутии.

# 47
  • София
  • Мнения: 1 966
Много хубава тема, как да не драсна 2 реда  Grinning

Радвам се да прочета толко хубави и интелигентни мнения  Hands Thumbsup
В моето обкръжение, разбиращите от вино са или лаици, или претенциозни снобари  Mr. Green Та ми липсва нормания диалог по тази любима иначе тема.

Ценовата граница 10-20лв е предостатъчна за намиране на прекрасни български вина. Аз също съм фен на споменатите Енира и Минков Брадърс/Винпром Карнобат. На Минков сирата и меролото са чудесни за моя вкус.

Споменавайки Минков, не мога да пропусна линията им Le Photographe - от нея любимо вино ми е Cabernet Franc - пивко, сочно, със средно тяло и мек, вкусен финал. Много елегантен избор, ако се избира вино за гости или подарък.
Le Photographe Сира също е много приятно и заоблено вино.

Преди време не бях особен фен на Старосел, но напоследък си промених отношението - много ми дпадат и сирата им, и мерлото, че дори и мавруда им. Забелязвам един общ стил на тези вина и бих ги препоръчал на тези, които обичат сочни пивки, плодови, заоблени, завършващи с изкусителна мека сладост.

Много още добри български изби предлагат качестевни вина в този ценови клас - любима изба ми е Меди Вали, също Малката Звезда, Санта Сара - ох Блек Си ми се припи  Crazy, също, Анжелус Естейт, изба Марян, изба Братанов - скоро опитах това мерло - Симбиоза Мерло 2014 - останах с отлични впечатления  Simple Smile, и тн и тн

Чудесни вина може да се открият и в отрязъка 7-10лв, като например изба Фоур Френдс предлага едноименна линия, която е много приятна - имат мерло, каберне и купаж - https://www.fourfriends.bg/collections/four-friends

Също линията Рю Романс на Домейн Бойар е хубава, като се състои по едно бяло, черевно вино и розе, съотвено совиньон блан, който е великолепен, мерло и розе от нетипичня за България сорт марселан, което също е хит за мен. Взех няколко бутилки от това розе скоро за детски рожден ден с мамита предимно  Grinning и се прие отлично.

Специлиано искам да отлича това вино до 10лв - Midalidare Arcobaleno - елегантно, сочно, пивко, добре се съчетава с всичко и е на добра цена. Като споменах Мидалидаре, мисля, че едва ли има нужда да изтъквам и чудесиня им совиньон блан SILVER ANGEL - то е около 11лв в Аванти. Също и CARPE DIEM отново на Мидалидаре е много хубав бюджетен избор.

Онзи ден на парти пихме едно достъпно, но много симпатично вино - Мерло Ейнджъл на Angelus Estate - мисля около 7-8лв е бутилката - сочно, пивко, но за мен беше по-тръпвичо и някак рязко. Но пък всички други от компанията го харесаха много, което отново доказва колко субективни са възприятията ни  Simple Smile

FragranceFanatic, the wishmaster, Ан3л, nelig - имам усешането, че сте доста навътре във винената тема и бих искал да ви препоръчам горещо да опитате вината от изба Кортен/Домейн Бойар/., ако не сте ги опитвали вече де.
Линията включва мерло, сира, каберне совиньон и купаж с име Гранд Винтидж - бутилките им изглеждат по един и същите начин всичките -
Скрит текст:

За мен, тези вина са елексир! В момента 3те сортови вина стурват около 15-16лв, а град купажа е 23лв, но си струват наистина. Отличен пример, че родните вина вървят във възходяща посока.

Сега се сетих, че изба Златен Рожен също предлага хубави вина до около 10-11лв. Също така, изба Тохун, също и Изба Бургозоне се нареждат измежду прекрасните изби, които предлагат стархотни вина във различни ценови класове.

Колкото до боксовете - от тези, които са по разпространени, бих препоръчал тези на Минков Брадърс, Бургозоне, Фоур Френдс, като последното ми откритие е, че изба Черноморско злато е пуснала боксове на два отлични купажа от линията им Вила Понте -  Каберне и Сира, и бялото Шардоне и Совиньон Блан. Цените им са около 20лв за бокс.



Скрит текст:

Скрит текст:


Получи се предълъг пост, а е само малка част от това, което ми се искаше да споделя  Grinning

Накрая искам да пожелая на всички Весела Коледа и Честито Рождество Христово!
Много здраве, усмивки, любов, щастие и хубави вина!

# 48
  • Мнения: 2 478
Ще се споделя, ще се споделя Simple Smile. Честито Рождество Христово и на теб Deetron, както и на всички! Да ви се връща всичко, каквото си пожелаете и пожелавате!

И аз харесвам такова общуване - информативно, интелигентно, спокойно, без драми. За това и общо взето не пиша в много теми, не че няма какво да се каже. Но вече е пълно с комплексари, снобари, както казваш и е само загуба на време да се обясняваме излишно с чесане на езици. Филтриране му е майката Crossing Arms

Дал си много информация и общо взето може и седмици, и месеци да не се пише. Все пак трябва и време да се пробват нещата.

Пробвал ли си скоро Мамут на Асеновград, имащ самочувствието за може би най-добрият ни мавруд, че обмислям за Нова Година какво да си взема? Simple Smile Blush chef madnoel
Чувам, че повечето мавруди не са мавруди, а скрити купажи и миксове, които не ги пише на бутилката, поради това, че сорта е сравнително рядък вече, на изчезване е. Че ще го пробвам близките седмици, ще го, но за цената му 27-30лв, има френски и чилийски.
Плюс това обработката на сорта е по-различна и капризна от другите сортове. Тодоров например го обработват в тенекиени съдове, не дървени барици. Оттам и вкусовите качества се променят.

Енирата мерлото пих вчера - хубаво е, но не е моя вкус. Сякаш Маврудът постепенно се изчиства като любим сорт, но има време. Десетки вина още трябва да опитам, за да си избера следните варианти - за ежедневно ползване, за гости, за душата - малко по-скъпо и за поводи.

Доста вина съм пил през годините, на които не си споням вкуса, но знаем, че година с година не си прилича, различни реколти и т,н.

И все пак едно от любимите ми, което го няма в мрежата е Halla Merlot 2009 на Катаржина. От класа на енирата, но вкусът и качествата са на доста по-висок клас вино, или качеството е занижено последните години.

Последна редакция: нд, 25 дек 2016, 13:03 от FragranceFanatic

# 49
  • Мнения: X

Deetron, жив и здрав да си! Точно за вината на Кортен се чудех преди време струва ли си да ги опитам, а от никой познат не получих отзиви. Та постът ти ми идва съвсем навреме. Ще се пробва, няма как.

Весела Коледа на всички ценители на виното!

# 50
  • София
  • Мнения: 9 879
Уоу, опитах се в Била да избера нещо но не успях...
Взех едно чилийско - с винтова капачка - по ме радва. Ще дам отзив.
Иначе гореспоменатите (до 10-  15лв) къде се предлагат (Аванти имам наблизо)?

Аз съм все още в търсене на кутиево вино за лична употреба.
Мислех си и за малки стъклени шишета, за преливане след отваряне на 750-1000мл бутилка. Ще се запази ли така повече от седмица? Но и те са по 250мл...май ще се става битов алкохолик, като чета тези коментари Heart Eyes
Това не стана ясно колко литра е?
https://www.fourfriends.bg/products/merlot-1

# 51
  • София
  • Мнения: 30 085
Скрит текст:
Уоу, опитах се в Била да избера нещо но не успях...
Взех едно чилийско - с винтова капачка - по ме радва. Ще дам отзив.
Иначе гореспоменатите (до 10-  15лв) къде се предлагат (Аванти имам наблизо)?

Скрит текст:
Аз съм все още в търсене на кутиево вино за лична употреба.
Мислех си и за малки стъклени шишета, за преливане след отваряне на 750-1000мл бутилка. Ще се запази ли така повече от седмица? Но и те са по 250мл...май ще се става битов алкохолик, като чета тези коментари Heart Eyes
Това не стана ясно колко литра е?
https://www.fourfriends.bg/products/merlot-1
Аз на банкет пих чилийско вино, изобщо не ми хареса. Да видим, дали е било случайност. Дай отзиви после!

Midalidare Arcobaleno +1 харесва ми.

# 52
  • Мнения: 20 085
Авторката на темата така и не каза какво вино е избрала, и харесали ли са го гостите?

# 53
  • София
  • Мнения: 1 966
FragranceFanatic - Мамут на Асеновград не съм опитвал, но щом го споменаваш, вероятно ще да е нещо което си заслужава...
Като цяло не съм особен фен на мавруд, въпреки че имах един период на пробване, предимно на този сорт.
Споделям наблюденията ти, че трудно е да се намери автентичен мавруд - повечето актуални пердложения са омекотени, пригодени към модерните тенденции, танините са прекалено стопени, а често дори е неразпознаваем сорта, при сляп тест  Grinning
Но причините да стигнем до тук не са една и две. Чел съм, че производителите имат право да не обяват на етикета сортовете от един купаж, ако единия от сортовете е до 15%. Или иначе казано, може да си купиш уж мавруд, но всъщност да е 85% мавруд и 15% сира и това да не се описва на етикета.
Признавам, когато се запалих по вината, само бях слушал за мавруда, като символ на българското вино преди много години, но към онзи момент така и не попаднах на нещо, което да ме впечатли истински. Може би бях твърде зелен във винената тематика, когато се опитах да открия моя мавруд.
Все пак, наскоро си харесах този - Меди Вали eXcentric Incanto Mavrud.
Вероятно се досещаш, изграден е в модерен стил и за мен е хубав опит да се покаже красотата на този сорт. Няма какво да се лъжем - тежък, груб, мощен, ретро мавруд няма вече кой да направи, защото времената са други и би звучал неадекватно един такъв неопитомен вариант. Опитвал съм на Асевноград онзи с иконата на етикета, но не ми хареса. Също на изба Пълден Перущица, както и 2 от по-обикновените линии на изба Загрей - не са лоши, но са далече от моите възприятия за наистина вълнуващо вино.

И тук идва най-интересната част. Точно, когато бях отписал търсенията в посока този сорт, преди около 2 години намерих идеалния за мен мавруд, който може да претендира и изобщо за едно от най-любимите ми вина. Става въпрос за Мавруд Виница на изба Загрей- http://zagreus.org/vino-vinica
Даже преди няколко дни си взех една бутилка за празниците - около 25лв.
Относно вкуса му - уникален е! Не мога с нищо да го сравня - не съм попадал на друго вино изобщо, камо ли мавруд, с толково концентрирано усещане за гроздов сок  Heart Eyes Crazy Комплексно, мощно, с чудесна фина сладост на финала. Пише, че е от 100% мавруд и съм склонен да вярвам. Поне за мен, това е мавруд, който трябва да се опита задължително.

Благодаря ти за идеята - при възможност ще тествам обезателно Мамут на Асеновград.

Без да го познавам, имам усещането, че мавруда на изба Мелник ще се доближи до това, което ти търсиш - APLAUZ МАВРУД

Този ми е от набелязаните за тест, пък да видим.

Иначе, мавруда го срещам и харесвам в интересни купажи - например в купаж с рубин. Едуардо Миролио имат такова био вино, но не ми хареса особено. Вила Юстина имат същия, но все още не съм го опитвал. Онзи ден, пробвах на изба Кортен именно този купаж - Кортен NATURA Мавруд и Рубин много приятен и модерен прочит - заоблен, но с харектер, сочен със средно тяло и чудесен дълъг финал. Мисля, че си заслужава опита, още повече е около 11лв.

Виждам, че споменавате чилийски вина - наистина не всички са хубави. Почитател съм на по-плътните, сухи и многопластови вина и понякога чилийските, както и аржентински от по-ниски класове ми идват твърде леки и тънки, без изявен характер. Но пък такива се продават добре и е логично да има най-много предлагане в тази насока.
В момента, в касавино има промоция на 3 фантастични чилийски, които са ми фаворити: Concha y Toro - каберне совиньон, мерло и карменер. Бутилките им изглеждат еднакво:

Скрит текст:

Сега цената им е 16,70лв, иначе са около 33. Много класни вина, направени в стила на Стария свят.

Starrydream - сложно е с малките бутилчета, защото повечето производители не предлагат малка разфасовка, а и да предлагат, то тя не е за всичките им линии, а и не всички магазини я зареждат... Та е сложно - евентуално в големите вериги погледни или пък в Метро.

Сега се сетих, че в Била съм виждал боксове на френската марка JP Chenet/онези бутилки с кривите гърла-всички сме ги виждали Simple Smile/ Червения бокс мисля беше купаж каберне совиньон-сира. Спомените ми от вариант бутилка са за меко, приятно, пивко вино. Не е нещо изключително, но не е и лошо.
За моя вкус, родния червен бокс на Вила Понте е много по-добър, но пък оценките са субективни, затова пробвай сам и прецени - мисля, че JP Chenet продават из големите вериги и малки бутилчета  Wink

Отново се улях и твърде дълго се получи, затова спирам за сега. Наздраве  Simple Smile

# 54
  • Мнения: 1 110
Като става въпрос за местни сортове, аз открих един по-забравен - Врачански мискет, който е по-различен от Сунгурларския. На мен ми е по-вкусен и ароматен. На изба Бонини от Брестовица е.

Това вино е много хубаво,преди години много го пиех,скоро обаче,не съм го виждала,до колкото помня струваше 5-7лв,но за мен заслужаваше много повече като цена.Споделете вие от къде го купувате?
Врачанският мискет е на избата в Евксиноград. Преди го продаваха само в едно магазинче до входа на резиденцията. Произвежда се под името Врачанска теменуга. Май го првят и в изба Магура. Около 10 лв. беше преди две години.

# 55
  • София
  • Мнения: 30 085
Скрит текст:
Като става въпрос за местни сортове, аз открих един по-забравен - Врачански мискет, който е по-различен от Сунгурларския. На мен ми е по-вкусен и ароматен. На изба Бонини от Брестовица е.

Това вино е много хубаво,преди години много го пиех,скоро обаче,не съм го виждала,до колкото помня струваше 5-7лв,но за мен заслужаваше много повече като цена.Споделете вие от къде го купувате?
Врачанският мискет е на избата в Евксиноград. Преди го продаваха само в едно магазинче до входа на резиденцията. Произвежда се под името Врачанска теменуга. Май го првят и в изба Магура. Около 10 лв. беше преди две години.
Все още се продава в това магазинче.

# 56
  • MI
  • Мнения: 11 797
За мен е голяма глупост това омекотяване, нагаждане и т.н. на мавруда. Това е едно от малкото бг  вина, които се харесват от чужденци и то колкото по-автентино, толкова по-добре. Ако искат да изнасят и то не на безценица, трябва да заложат точно на традиционните сортове, точно защото не са като всички останали са интересни. Мерло, сира и т.н. има с пъти по-добри френски в чужбина, при това на горе-долу същите цени. Защо тогава някой би си купил българско?!
Да похваля сорта гъмза, но не помня производителя. Трудно се намира, но за мен беше приятна изненада. Надявам се да започнат да го произвеждат повече и да не го нагаждат към масовия вкус. Всъщност гъмза е единственото българско вино, което бяха включили от слоу фууд в гайда си...

# 57
  • София
  • Мнения: 1 966
Споменавате гъмза - преди време ме впечатли тази на изба Магура - Гъмза Тревите

Скрит текст:

На пазар Красно Село в София имаше фирмен магазин на изба Магура и там чат пат си разглеждах, та тяхната гъмза Тревите ме вчетали - много изискано, фино вино, сочно, обло, плодово. Мисля, че би могло да стане любимо на много дами именно заради финеса и мекия си характер. Някъде около 10лв е и мисля, че във фантастико съм го виждал също.

# 58
  • София
  • Мнения: 1 190
Дегустирано е Червено Кюве на "Four friends".
Много е добро и цената е приемлива за качеството му.
След него ще опитаме червения бокс "Вила понте" на Поморие и ще споделим.
Интересно кое ще се хареса повече?

# 59
  • Sofia
  • Мнения: 3 972
Вината на изба Карабунар също са добри.

Общи условия

Активация на акаунт