колко трябва да тежа?

  • 6 987
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте! На 12 години съм, тежа 48 кг. и съм висока 1,53. Исмам да знам дали това е нормално, защото имам много съученички (дори с 1-2години по-малки от мен) и доста голама част от тях са по-високи и по-слаби от мен...
Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 54 337
Не ти знам структурата, може и да си добре.
Но аз съм 164 и на 48 кг съм добре.
Т.е. сигурно са ти множко тези кг.

# 2
  • Мнения: 19 687
Хич не го мисли сега. На 12 си - още се развиваш. Опитай да се храниш по-добре и да се движиш повече. Не се вкарвай в клишета кой колко тежи и що е така.

# 3
  • Мнения: 892
Килограмите наистина са множко за този ръст, но недей да правиш диети на тази възраст - от опит ти го казвам. Аз на 13 г. достигнах ръста, който съм сега - 163 см, но исках да съм по-слаба, ограничавах се доста в храненето, и не пораснах с нито един сантиметър повече. Изчакай да станеш поне на 16 преди да почнеш с диетите.

# 4
  • Мнения: 54 337
Ръстът обикновено спира, когато дойде цикъла.
Поне при мен така стана.

# 5
  • Мнения: 46 488
Но аз съм 164 и на 48 кг съм добре.
Т.е. сигурно са ти множко тези кг.
Критериите за деца и възрастни са различни. Не можеш да се сравняваш с дете на 12  Simple Smile
За цикъла забравила съм при мен как беше, но дъщеря ми дръпна почти 10 см. след него.

Viki Kalamova, формулата за теб е: (ИТМ) = тегло(кг.) / височина(м.)2
Резултатът трябва да е м/у 15.2 и 21.22.
В тези граници са, ок е теглото ти. Поддържай го и се храни здравословно  Peace хората са различни, не се сравнявай с другите.

Ето и калкулатор, попадаш в графа Healthy weight, т.е. теглото ти е в здравословните граници.

# 6
  • Мнения: 11 308
Не ти знам структурата, може и да си добре.
Но аз съм 164 и на 48 кг съм добре.
Т.е. сигурно са ти множко тези кг.

DeVa®, ти си поднормена. При нормално развит човек за нормали килограми се считат -112 /+-2 кг като компенсация за типа фигура/ от височината му. Което за теб е 52 кг. С напредване на възрастта за нормални се приемат килограми в +.

ДЕЦАТА до 18 години трябва да са -110 от височината им с толеранс от +-2 или 3 килограма пак като компенсация на типа фигура. Колкото по-малко е детето толкова по-приемливо е разлика по-малка от 110.

На 12 години ако увеличиш движението и спорта ще се стегнеш и ще изглеждаш страхотно. Не гладувай и не пази диети - това ти гарантира да си дебела като порастнеш. На твоята възраст започват комплексите "Дебела съм!", Висока съм"",Ниска съм!", "Носът, очите, устните, циците ...". Важно е да се научиш да се харесваш самта ти. Винаги ще има хора, които харесват малки задници, големи задници, големи гърди, малки гърди, много слаби жени, пухкави жени - единственото важно е ти да се харесваш и обичаш. Няма значение другите какви са, важното е ти да харесваш тялото си.  Hug

# 7
  • Мнения: 466
Има и друг поглед върху този проблем с теглото, когато бях на 14-15 бях висока около 164 и тежах 56-57кг, след това отслабнах и дръпнах още 2-3 см. Сега на почти 20 години с ръст 168 съм 50-51 кг, аз се чувствам добре в кожата си, но от това качване тогава и после отслабване сега имам ужасни стрии.... по дупето, по бедрата, по гърдите Confused
Според мен ще е добре да спортуваш, да пиеш над 1 литър вода и да се храниш балансирано, както са те посъветвали вече.
 

# 8
  • София
  • Мнения: 17 591

Ако се храниш здравословно си си наред. Ако се тъпчеш от топлите витрини на веригите магазини... вероятно просто не получаваш нужните неща. Което пък засилва чувството на глад...

# 9
  • Мнения: 148
Вики, дъщеря ми е на 12 години, 154 см и 48 кг и повярвай ми, изглежда страхотно!
Изобщо не се втурвай в тия глупости с килограмите - те са относителни за всеки. Имам приятелка, с които носим едни и същи размер дрехи, а тя е с по 5-6 килограма по-тежка от мен. Едно от най-красивите и интелигентни момичета, които познавам, тежи 70 кг при ръст 168 и всички я харесват. Щом си здрава, всичко е наред. А на тази възраст всички сте много различни, защото всички започвате по различно време развитието си, и няма смисъл да се сравняваш. Забавлявай се на воля и се усмихвай често, защото щастливите хора са красиви и привличат останалите, без значение колко килограма са Simple Smile

# 10
  • Мнения: 3 784
Не знам дали тежиш много, дори с даден ръст е трудно да се прецени, защото има различни типове фигура, включително костите на различните хора тежат различно. Примерно, за мен оптималното тегло винаги е било от минус 108 до минус 110 от ръста ми, при минус 112 изглеждам като торба кокали. Но аз съм висока, чувала съм, че при по-нисък ръст пропорциите (не само абсолютните стойности) трябва да са други.

На твоята възраст най-важното е какви навици имаш, външният ти вид тепърва има да се променя - пубертет, издължаване, натежаване, всичко е възможно. Спортувай нещо и гледай да се движиш много всеки ден. Изобщо не яж пици, баници, бургери, десертчета, сокове от кутия, газирани и т.н. - като резнеш тотално джънк фуда хем ще се чувстваш по-добре, хем кожата ти ще е хубава, хем няма да си застрашена от излишни килограми. Наблягай на плодове, зеленчуци, ядки (ако не си алергична) и млечни и месни (ама без колбаси, пълни са с боклуци) за засищане. Не се тъпчи, когато не си гладна, гледай да вечеряш преди 7 и си лягай рано. Балансираното хранене и спортуването ще оформят най-добрия за теб вид.

А ако се окаже, че дори той не ти харесва и държиш да си торба кости, винаги можеш да се отдадеш на гладуване, но го направи след 18г. - преди това можеш да си докараш много сериозни здравословни проблеми.

# 11
  • Мнения: 54 337
Човече, от 153 до 165 или пък 170 са 12- 17 см разлика.
Няма ли значение за теб?

Аз таблици не гледам, иначе по тях за мен идеално тегло е 53-55, което реално ми е супер много.

За 153 едни 40 кг, са ОК, не повече.

И както някой отбеляза, в пубертета най-лесно се образуват стрии, от рязко напълняване.
Аз също имам, точно от тогава, от 38 станах 50 за едно лято! Shocked Shocked Shocked
После се стегнах и се фиксирах на 48 и оттогава съм все около тях, +/- 5 кг.
Но стриите ми останаха. От бременността нямам нито една. Peace

# 12
  • Мнения: 46 488
DeVa®, именно. Разлика има, и тя е в ръста, затова казвам, че годините не са факторът, по който така категорично да се съди - "Не е нормално на 12 да тежи повече от 45 кг.".
Ръстът, който съм посочила е съвсем реален, на дъщеря ми и приятелката й, и двете на 12 г.

Иначе индивидуалните разбирания са едно, лекарските препоръки за безопасно тегло - съвсем друго. Всеки си решава на кое да вярва.

Последна редакция: ср, 16 ное 2016, 09:51 от Не се сърди, човече

# 13
  • Мнения: 54 337
Разбрах те, Човече! Hug
Помислих, че коментираш само авторката.

# 14
  • Мнения: 1
Дъщеря ми е много висока тя е 170 и е на 12години,обаче се притеснява от килограмите си (54).Бих искала да чуя вашите мнение и да ги споделя с нея да ѝ вдигна малко самочуствието

Общи условия

Активация на акаунт