Висок пролактин и аденом на хипофизата - 7

  • 68 189
  • 760
  •   1
Отговори
# 450
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Doris, какво представлява операцията на микроаденома. Аз имам, но до сега не сме обсъждали операция с ендокринолога. Усещахте ли нещо преди операцията? Аз имам ужасно главоболие, като парене на върха на главата, когато имам по нервни периоди, според доктора, не е от пролактинома, а да посетя невролог.
Интересуваме операцията, за да съм подготвена, ако ме насочат и да мисля, дали да се съглася.
Аз не бих се подложила сега, особено, ако Достинекса вкарва пролактина в норма и от там аденома се свива.

Операцията беше през носа, пълна упойка, възстановяването има естествено някакъв дискомфорт, но не е нещо непоносимо, все пак имаш тампони в носа и дишаш през устата.

Моят беше с доста големи размери и тогава казаха спешно трябва операция, защото започнах да губя зрение,. Шест месеца след операцията на контролния ЯМР, аденома беше със същите големи размери, а пролактина толкова висок, че достигна горната граница, която може да измери лабораторията и нямам информация колко е бил в действителност. Тогава ендокриноложката каза, че не е ок, да се правят операции на пролактином, обикновено се повлияват добре с лекарства, категорично отказах предложената ми втора операция.
И така за 9 години,  макроаденомът (35 мм)се стопи и сега имам само нещо подобно на капсулована киста, което провеждащият изследването, каза, че е напълно нормално и след време и тя ще изчезне.

По време на лечението след като беше намалял значително, на своя глава спрях за 2 месеца достинекс и веднага се отчете повишение на пролактина над нормата, затова сега си продължавам с 1/2 на седмица, след месец ще си пусна изследвания и ще обсъдим спирането.

Дори и макроаденом се лекува.

Да допълня, има аденоми, които не се повлияват медикаментозно, много редки случаи, тогава може би е резонно да се прави операция. На времето писах и до турската клиника за кибернож, но оттам ми отказаха, защото с тази операция се обработват мозъчни тумори до 25-30 мм максимум, а моят беше по-голям.

И още - ендокриноложката ми каза, че ниските стойности на пролактина по-бързо повлияват аденома, затова поддържахме около и малко под долната граница на референтните стойности.

Последна редакция: ср, 22 яну 2020, 09:05 от Doris

# 451
  • Мнения: 197
Моля да ми обясните, докато се приeмат лекарства за регулация на пролактина не трябва да се правят опити за забременяване, правилно ли съм разбрала?
Нещо много се стъписах на прегледа(първи при ендокр.) и не питах, защото не очаквах, че ще ме пращат на ямр..
Няма проблем да правиш опити за бебе.
Аз пих Достинекс и по време на бременността, до 6тия месец. Всичко е наред с бебето. Достинексът е по-пречистен и с по-малко странични ефекти, но няма достатъчно натрупани изследвания, как се отразява върху плода, за разлика от бромокриптина.
Не се шашкай. Прегледа с ЯМР не е толкова страшен Simple Smile

# 452
  • Мнения: 2 433
Благодаря ви за отговорите! Аз се ошашках на самия преглед и общо взето нищо не питах, а само ровя в нета и чета, което май е много грешна тактика. От самия ЯМР не ме е страх, а от заключението след него. Въпреки, че пролактина ми е 1000 (така като ви чета не е много май) и нямам оплаквания, освен 40дневен Ц и предполагаема липса на ову, което в случая ми е главния проблем.. Нищо не ми изписаха да пия, но се зачетох в листовките на достинекс и там пишеше, че не е препоръчителен при б. Абе с две думи бягам преди вятъра..

# 453
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Благодаря ви за отговорите! Аз се ошашках на самия преглед и общо взето нищо не питах, а само ровя в нета и чета, което май е много грешна тактика. От самия ЯМР не ме е страх, а от заключението след него. Въпреки, че пролактина ми е 1000 (така като ви чета не е много май) и нямам оплаквания, освен 40дневен Ц и предполагаема липса на ову, което в случая ми е главния проблем.. Нищо не ми изписаха да пия, но се зачетох в листовките на достинекс и там пишеше, че не е препоръчителен при б. Абе с две думи бягам преди вятъра..

След ЯМР с резултата при ендокринолог и тогава трябва да обсъдите ситуацията. Няма нищо лошо да се чете, но няма страшно, аденом дори да е, не е толкова рядко срещано, има си медикаменти. Моята ендокриноложка препоръчва при бременност или опити да се приема бромокриптин, а не достинекс. Но това беше много отдавна, все още беше ново лекарство и нямаше поне в бг достатъчно достигнали изследвания при продължително приемане и при бременност. Сега ендокринологът ми каза, че са открили, че достинекса помага при паркинсон също, но се пие в много по големи дози и не са забелязвани странични ефекти.

От една приятелка взех ноу хау Simple Smile Преди да вляза в кабинет при лекар съм си формулирала въпроси и съм си ги написал на един лист, обикновено все нося в ръце нещо и това ми е като пищов, защото в кабинет, човек се притеснява и може да пропусне нещо.

Последна редакция: ср, 22 яну 2020, 16:23 от Doris

# 454
  • Варна
  • Мнения: 91
Здравейте,момичета.Правим опити вече от 6 месеца,не става и реших да говоря с гинеколожката ми.Тя ме прати да изследвам хормоните и ми излезе 1406 пролактина при нормални стойности 496.Доста изчетох,притесних се.Нямам оплаквания никакви.Остана ми да пусна прогестерона по другата седмица,но си мисля дали мога да пусна пак пролактина сега.Защото в лабораторията нито ми казаха да седна/имаше супер опашка зад мен/,а й изключително много ме е страх от боцкания и сърцето ми щеше да изскочи.Та въпроса ми е дали мога да пусна пролактина,когато вече не съм в цикъл? Сори,че е толкова дълго,но се притеснявам.

# 455
  • Мнения: 3 900
Катерина, моят съвет е да прочетеш темата, ще се информираш за много неща. Точно преди три страници обсъждахме условията за пускане на Пролактин

# 456
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 649
Пролактин ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се изследва след 20-30 минутна почивка. Най-добре е легнала на кушетка. Взели са ти абсолютно погрешно кръв и това е повлияло на резултата със сигурност. В лабораторията, в която ходя (въпреки че съм с 1 на ум за тях), винаги са ме слагали да легна на кушетка за 30 мин и след това както съм легнала, ми взимат кръв.
Даже единият път се случи едно момченце да му стане зле и да колабира, докато му взимат кръв. Аз се стреснах и скочих от кушетката. Накараха ме да лежа нови 30 минути. Кръв за пролактин се взима рано сутрин, възможно най-скоро след ставане от сън, когато си напълно спокойна, ден от МЦ няма значение. Взимали са ми и на чист ден, и на 2-ри ден от МЦ.
Повтори задължително изследването и настоявай поне да поседиш на стол за 30 минути, а най-добре помоли да легнеш и гледай да си напълно спокойна. Пролактинът се влияе много от стрес, затова е необходима тази подготовка.

# 457
  • Мнения: 722
Изследването се прави 3 часа след ставане от сън.По време на сън той е най висок.Така ми казаха в лаборатория в чужбина.

# 458
  • Пловдив
  • Мнения: 40 594
Хм...не мисля. Ставам и отивам преди работа...т.е. още в 7,30ч. Вземат кръв до 10ч иначе.

# 459
  • Мнения: 722
Тестът за пролактин се извършва сутрин на гладно.

Кръвният пролактин се измерва обикновено около 3 часа след събуждане (между 8:00 и 10:00 сутринта).

Още за Тест за пролактин | Мед. изследване от Framar.bg: https://medpedia.framar.bg/%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%86%D0%B8% … D1%82%D0%B8%D0%BD
Явно и в БГ е така.

# 460
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Когато лежах в ендокринологията за протокол за достинекс искаха да не ставам от леглото и в 8:30 ми вземаха кръв. винаги когато ходя в лаборатория падам отвън за 20 мин. и тогава влизам.

# 461
  • Варна
  • Мнения: 91
Това е проблема,че в повечето лаборатории изобщо не ти ги казват тези неща,когато изследват Пролактина.Сядаш и ти вземат кръв.Сега ще си го изследвам отново с всичките изисквания както следват.Благодаря ,момичета Simple Smile

# 462
  • Мнения: 19
Момичета, илам въпрос относно контрастното вещество.
Прави ли се проба за алергичност към него? Имахте ли странични ефекти и вярно ли е, че има вероятност за отлагане на метал в мозъка?

# 463
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Момичета, илам въпрос относно контрастното вещество.
Прави ли се проба за алергичност към него? Имахте ли странични ефекти и вярно ли е, че има вероятност за отлагане на метал в мозъка?
Не са ми правили проба за алергичност, само ме попитаха имала ли съм алергични реакции към лекарства. Обясниха ми, че контрастът за ЯМР е много по-безвреден в сравнение с този за скенер. това беше при първият ми от многото ЯМР, лаборантът в Александровска беше изключително мил и обяснителен.

# 464
  • Ловеч
  • Мнения: 328
Момичета, илам въпрос относно контрастното вещество.
Прави ли се проба за алергичност към него? Имахте ли странични ефекти и вярно ли е, че има вероятност за отлагане на метал в мозъка?

Здравейте, аз съм правила 2 ЯМР и двата с контраст, но като казах, че имам алергия към упойки и лекарства и без тест за алергичност към контраст и терапия, не ми го направиха.

Общи условия

Активация на акаунт