Малта - 2

  • 120 343
  • 828
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 3
Здравейте!
 Бихте ли ми казали дали Малта-Ла Валете е добро място за постоянно живеене?  Образователната система на какво ниво е? Интересува ме по конкретно основните училища.Какво е търсенето и предлагането? Добро ли е заплащането? Наемите на апартаментите, помещенията високи ли са?
Със семейството ми си харесахме това местенце и понеже сме от малък град в Бъгария не ни се живее в по-голям 😞 Като цяло не искаме да се местим но обстоятелствата го налагат - предполагам всички знаете положението на Бг 🤔 все по-зле става 😨
Не знам дали питанката ми е на точното място, ако не поправете ме моля.

# 766
  • Мнения: 61
Това е административния "център" - агенции, министерства, посолства,
но сградите са предимно стари, в незадоволително състояние и с високи цени. Мястото е некомуникативно с тесни улици и невъзможно паркиране, а и при всеки ивент се задръства здраво. Защо точно там?

# 767
  • MT
  • Мнения: 538
Alnu, здравей - на точното място питаш иначе много грешно сте ориентирани според мен за Валета.

Зависи първо какво ще работите?
Колко човека сте (заедно с децата)?
Обмисляте ли да имате кола?
На осигурена работа ли смятате да дойдете или ще търсите тук?
Какъв английски говорите, дали знаете други езици?
Заедно ли ще идвате или един по един?

Валета за мен не е добро място за живот - абсолютно всички туристи ходят там и е само администрация от друга страна. Паркинг - никакъв. Единственото хубаво е, че има автобус за навсякъде, но реално това няма да Ви грее много, ако не сте туристи.
За деца до 16г. според мен е хубаво да живеете някъде близо да училището, в което смятате да учат, да има малко зеленина, за да им е по-близко до живота в България. Аз лично бих препоръчала района на Аттарт , Лия или Биркиркара в този случай, евентуално и Суатар. Има магазини за дрехи, играчки, Макдоналдс/пицарии/павильончета за закуски, градинки, няколко малки парка и супермаркети. Има и училища за децата. Ако става въпрос за колеж, близкия е на 10тина минути в Мсида, а университета е в близост до болницата, която също не е далеч от Мсида. Трябва да се ориентирате да сте едновременно близо до работа и училище, защото транспорта, дори с кола е ужас. Аз предпочитам да ходя до работа пеша. Ако все пак трябва да пътувате, трябва да сте в близост до автобусни линии или ако сте с кола, да има къде да паркирате общо взето. Всичко това във Валета е почти или направо невъзможно.  

Наемите по мои впечатления, в момента започват (има и много по-скъпи, зависи от локацията - тези суми са средни от централната част на острова) от:
650+ за студио апартамент (с всичко вътре, евентуално климатик и много малка тераса)
750~1,000+ Евро за 1 спалня + 1 баня (penthouse или с малки балкончета)
850+1,100+ Евро за 2 спални + 1 баня
950~1,200+ Евро за 2 спални + 2 бани
900~1,500+ Евро  за 3спални + 2/3 бани( последните три евентуално или с вътрешна градинка - плочки и стени или малко по-големи от стандартните тераси)
Ако намерите нещо под тази цена е дупка в повечето случаи или прекалено далеч и в нищото. Можете и да се мъчите да договорите по-ниска цена, но трябва да попаднете на хазяи.
*Агентите вземат половин наем + % VAT като такса за услугите.
Съвет - депозит без бележка и подпис на хазяйн - не давайте. Също и не наемайте апартамент, в който има апарат за ток със стотинки. В момента са бум, а излизат много скъпо и е голяма лъжа.

За образователната система не мога да се изкажа. По-скоро питайте във фейсбук в групите "Българи в Малта"/"Bulgarians in Malta". Има хора, с деца, които минават да учат от БГ в Малта и ще могат да дадат съвет.

# 768
  • Мнения: 3
Много благодаря за бързото реагиране! 😊
Защо във Валета?- Защото си мислехме, че ще е по-доброто място за живеене. Но понеже не сме сигурни затова реших да се обърна към вас 😊 Иначе сме мъж и жена с 5г дете, английския на мъжа ми е на отлично ниво моето е добро а детето ни не знае 😅 Аз съм козметичка, мъжа ми е застраховател.Нямаме уредена работа. Ако решим да живеем в Малта мъжът ми ще дойде пръв за да уреди нещата с работата си и мястото за живеене 😊

# 769
  • Мнения: 2 625
Първо си уредете работа, пък тогава се местете.
(Не мога да повярвам, че все още има хора, които се юрват да се местят, защото им е харесала екскурзия.)
"Ла Валете" не е хубаво място нито за живеене, нито за училище.
Училището ще е това, което ви е по местоживеене - държавното. Освен ако не си плащате частно.
Детето ви на 5г. е за праймъри. Ако ще учи в държавно, когато дойдете и имате постоянен адрес, ще се запишете в училището ви по местоживеене, ще си направите една среща с директора и ще ви кажат, какво ви трябва. Ще си купите униформи, каквото имате по списък и това е всичко, тръгва. Ако преценят, че положението с езиците на детето е трагично, могат и да го оставят една година в киндер, и да го пуснат в първи клас с една година закъснение. Това не е нещо, което може да се реши по форуми, обаче. Всичко трябва да си обсъдите на място, с конкретния директор.
Училището е до 14.30 часа. Някои имат и следобедни занимания срещу доплащане, но някои нямат.
Срещу 2000 евро ще си наемете квартира - за наема и депозита.

# 770
  • Мнения: 3
Благодаря за информацията! Ние няма да се юрнем преди да имаме уредена работа. Не сме категорични, че това е мястото, просто исках да събера информация! Благодаря отново.

# 771
  • Мнения: 61
EUR 350!?   Цена на Уизеър, еххти:sunglasses:

# 772
  • Мнения: 3
Здравейте, искам да попитам дали някой от Вас знае освен online документ У1 (form U1), има ли варянт да се извади оригинал, защото във България не приемат копия или документи извадени online. Ще бъда благодарна ако някой го е вадил или знае повече относно У1. Защото при условие, че не представиш оригинал на този документ във България, изпращат писмо до Малта за потвърждение и това отнема кой знае колко време. Затова ако някой знае повече да ми пише.
Благодаря Simple Smile

# 773
  • Мнения: 2 625
Ако някой знае, дали издават документа на хартия, това са самите хора от Social Security. Те какво Ви казаха по въпроса?

# 774
  • Мнения: 3
Аз съм във България вече и писах писмо до  Social Security Malta и те ми отговориха, че се вади само от тяхната online страница. И аз го извадих. Но тук в България НОЙ ми казват, че им трябва оригинал, който са виждали от други хора работили в Малта. И сега не знам какво да направя. Дали да взема билет и да пътувам до Малта, но във същото време ако не го вадят този оригинал, не знам какво да правя. Затова исках да питам дали някой е вадил на хартия У1, не копие по Интернет.

# 775
  • Мнения: 2 625
Преди се издаваха оригинали в Малта, но е възможно процедурата да е нова и всичко да е онлайн, а тези в НОИ да не знаят, че нещо в Малта се е променило.

# 776
  • Мнения: 248
Аз съм във България вече и писах писмо до  Social Security Malta и те ми отговориха, че се вади само от тяхната online страница. И аз го извадих. Но тук в България НОЙ ми казват, че им трябва оригинал, който са виждали от други хора работили в Малта. И сега не знам какво да направя. Дали да взема билет и да пътувам до Малта, но във същото време ако не го вадят този оригинал, не знам какво да правя. Затова исках да питам дали някой е вадил на хартия У1, не копие по Интернет.
Няма такова нещо... на мен онлайн ми го пратиха принтирах го и го занесах в НОЙ , те отделно си го изискват и от Малта.....Отиди говори пак с ной ,ако не пиши на social security какво може да се направи по въпроса. Ако трябва да ти го пратят до твой близък и от там по пощата ...

# 777
  • Мнения: 3
Здвавейте, аз съм го предала на НОЙ това което е онлайн, но сега понеже не било оригинал, те си изискват от Малта потвърждение на този документ и така вече два месеца. Вие колко време чакахте проверката на НОИ. Писах и до Малта те не работят със пощите, вади се само онлайн, сега ми остава само да чакам НОЙ да си направят проверките. Благодаря за отговора

# 778
  • Мнения: 163
Здравейте, може ли малко информация за цените на градския транспорт?
Кой е най-лесния начин за придвижване от летището до центъра на Валета?
Може ли да препоръчате и фирми, които предлагат разходка с корабче между островите на нормални цени с приятна програма? Simple Smile

# 779
  • Мнения: 2 625
В какъв смисъл до центъра на Валета? Някой конкретен адрес ли? Защото всички автобуси на градския транспорт спират извън Валета, пред входа ѝ. От там до същинския център е най-разумно да се отива пеша - максимум за 10 минути се стига да центъра (с мотаенето), а за 20 мин. - до другия крайна града. Иначе има автобуси, които влизат вътре в града, но те са толкова на рядко, че няма смисъл, освен това обикалят по външните улици.

Общи условия

Активация на акаунт