Болничен по време на бременност – 6

  • 124 199
  • 833
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 11
И един работен е достатъчно.
Ок.Много благодаря за отговора!

# 31
  • София
  • Мнения: 7 645
здравейте, искам да попитам теоретично..
Ако жена вземе болничен примерно от 3м на бременността до края, фирмата наема заместник тогава или по закон първо бебето трябва да се роди и тогава има право на заместник?
Ако вземе заместник преди да се е родило бебето, ако случайно стане някаква трагедия и жената се наложи да се върне какво се случва със заместника?

# 32
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 025
Когато лицето се върне на работа, договорът на заместника се прекратява.Не е нужно да е родено детето, за да се наеме заместник.

# 33
  • София
  • Мнения: 7 645
pantera666 - Благодаря

# 34
  • Мнения: 805
Здравейте, може ли да попитам: Майчинството втората година взема ли се предвид за образуване на сумата при болничен за второ дете? В смисъл- ако след 2 години майчинство се върна на работа и работя 1 година - какви доходи ще вземат на предвид 1 година моята заплата + 1 година о т майчинството (демек втората година която е по 340 лв) , така ли? За да взема горе долу болничен / майчинство  колкото моята заплата задължително ли трябва да работя 2 пълни години или може 1 година да работя и да върнат 1 година преди първото майчинство което всъщност ми е било последното заработено. В крайна сметка това, че втората година и без това дават тези нищожни 340 лв , ще е много кофти ако стават и доходообразуващи евентуално за второто дете... Не знам дали се обясних правилно. Благодаря предварително на отзовалите се Simple Smile

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, може ли да попитам: Майчинството втората година взема ли се предвид за образуване на сумата при болничен за второ дете? да,взимат ти я на МРЗ в онзи моментВ смисъл- ако след 2 години майчинство се върна на работа и работя 1 година - какви доходи ще вземат на предвид 1 година моята заплата + 1 година о т майчинството да (демек втората година която е по 340 лв) , така ли? За да взема горе долу болничен / майчинство  колкото моята заплата задължително ли трябва да работя 2 пълни години или може 1 година да работя и да върнат 1 година преди първото майчинство което всъщност ми е било последното заработено. няма такъв вариант.връщат 24 м назад,независимо какво си правила през тях.може и да си била безработна през повечето време.това не променя 24 месечната база В крайна сметка това, че втората година и без това дават тези нищожни 340 лв , ще е много кофти ако стават и доходообразуващи евентуално за второто дете... кофти,не кофти,тва е.мятайте се на застъпено майчинство тогава  WinkНе знам дали се обясних правилно. Благодаря предварително на отзовалите се Simple Smile

# 36
  • Мнения: 805
кофти,не кофти,тва е.мятайте се на застъпено майчинство тогава 
Благодаря за отговора, Елфита! Какво е застъпено майчинство? Ами май ще си чакам да одъртея още две години  и половина Simple Smile)

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
45 дневния за второто дете да започне преди първото да е навършило 2 г.Не знам първото дете на колко ви е години и дали е възможно при вас

# 38
  • Мнения: 805
На 1,7 е, няма да стане при нас. Надявам се на 34 да не съм много стара за второ. Благодаря за отговорите Simple Smile

# 39
  • ruse
  • Мнения: 175
Здравейте момичета моя приятелка ми каза вчера че за втората година майчинство получава 420лв.(демек минималната заплата)кога е влязло в сила аз мислех че втората година се взема по около 200 лв.

# 40
  • Балчик
  • Мнения: 731
Здравейте момичета моя приятелка ми каза вчера че за втората година майчинство получава 420лв.(демек минималната заплата)кога е влязло в сила аз мислех че втората година се взема по около 200 лв.
340.00 лева за втората година

# 41
  • Мнения: 4
Здравейте, бременна съм в 10г.с и доста неща са ми неясни Embarassed . Осигурявана съм все на минимална работна заплата, от днес съм болничен, та как се смята той?
Брутна заплата 420, тоест нето-329.24 и болничният е 80% от тази сума ли?  ooooh!
А обезщетението за майчинство през първата година ще е 420лв, без да дължа удръжки до 329.24 или? Благодаря предварително.

# 42
  • Мнения: 279
Здравейте, момичета, моля за съвет Simple Smile
Искам да попитам кога най-рано може да се излезе в болничен преди тези последни 45 дни? Бях чувала след 4тия месец, вярно ли е?

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, момичета, моля за съвет Simple Smile
Искам да попитам кога най-рано може да се излезе в болничен преди тези последни 45 дни? Бях чувала след 4тия месец, вярно ли е?

Ако лекар прецени,имаш право на 180 календарни дни болничен преди 45 дневния с ЛКК.Повече дни с ТЕЛК

# 44
  • Мнения: 279

[/quote]

Ако лекар прецени,имаш право на 180 календарни дни болничен преди 45 дневния с ЛКК.Повече дни с ТЕЛК
[/quote]

Elfita, благодаря за отговора. А без тази комисия гинекологът само тези 45 дни ли може да даде?

Общи условия

Активация на акаунт