Ние сме отбор от Чешки мами, на сладурковци и сладурани 2

  • 87 101
  • 331
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1
Здравейте! От месец сме вече в Прага със съпруга ми и дъщеря ни на 1 годинка! Аз не работя и съм по майчинство,все още не съм срещнала българи на детската площадка. Живееме близо до метростанция Radlicka,ако има някоя мама наблизо и иска компания може да пише! Хубава вечер Simple Smile

# 31
  • Мнения: 1
Здравейте Мами-та в Прага! Заедно със съпруга ми и малкия ни син (Дани, 10 месеца) сме от съвсем скоро в града и все още не сме се ориентирали добре в обстановката. Чудя се, от къде да купувам хубаво месо и зеленчуци за малкия, кои са добрите детски магазини, има ли детска кухня? Ние сме алергични към млечния протеин и задачата с храненето е още по-трудна.. Sad. Не знам чешки, което силно затруднява комуникацията ми с чешките мами. Много ще се радвам да се запозная с друга мама! Ние сме близко до метро станция Просек, но както вече установихме, транспортът тук е добре организиран и разстоянията не са голяма пречка Simple Smile

# 32
  • Prague Czech Republic
  • Мнения: 897
Здравейте Мами-та в Прага! Заедно със съпруга ми и малкия ни син (Дани, 10 месеца) сме от съвсем скоро в града и все още не сме се ориентирали добре в обстановката. Чудя се, от къде да купувам хубаво месо и зеленчуци за малкия, кои са добрите детски магазини, има ли детска кухня? Ние сме алергични към млечния протеин и задачата с храненето е още по-трудна.. Sad. Не знам чешки, което силно затруднява комуникацията ми с чешките мами. Много ще се радвам да се запозная с друга мама! Ние сме близко до метро станция Просек, но както вече установихме, транспортът тук е добре организиран и разстоянията не са голяма пречка Simple Smile


Здравей! Аз живея  Просек ако искаш може да се видим някои път.

# 33
  • Prague Czech Republic
  • Мнения: 897
Здравейте! Искам да попитам някои купувал ли е, Online нещо на изплащане? 

# 34
  • Мнения: 23
Здравейте! Влизам в темата ви с молба: бихте ли ми казали как се произнася на български език фамилното име Václavíková?
Много благодаря и приятен ден.

# 35
  • Мнения: 3 769
Вацлавикова,като буквите с чертичка се произнасят удължено,но и така да го кажеш смятам ще те разберат.

# 36
  • Мнения: 23
Благодаря, umi zoomi!  bouquet



# 37
  • Мнения: 1
Здравейте имам едно питане. Приятелят ми е в Чехия и обмисляме да забременея и да живеем и родя там. Може ли някоя мама която е там да ми обясни как стоят там нещата. Нали тук имаме 2 години майчинство, как стоят нещата в Чехия. Трябва ли да съм работила там и ако да колко време. Ще съм благодарна за отговорите ви.  Heart Eyes

# 38
  • Мнения: 5 343
Скоро и ние ще се присъединим. 55к чисто добър доход ли е за семейство с 2 деца на 4 и 1 години?
Има ли някой, който си кара българската кола там? Хубава ни е, купувана нова и гледана като дете и не ни се разделя с нея.

# 39
  • Мнения: 3 769
Лято,предполагам имаш предвид 55000.Да,нормален доход е,доста приличен и смятам достатъчен за нормален живот.Имам познати,които 10г.вече си карат колата с бг регистрация,така че и това не е проблем.

# 40
  • Мнения: 5 343
Благодаря за бързия отговор!
Измих предишните 2 теми и знам, че ти си от доста години там. Можел ли да ми кажеш по колко крони г/д срутва поддръжката на колата? В смисъл каско, гражданска, др такси. Засега само масло сменяме и пу-пу още дълго да не допарим до сервиз.

# 41
  • Мнения: 3 769
Ти с бг регистрация няма как да плащаш тук,плащаш си в бг.Ние каско не плащаме.Плащаме някаква задължителна застраховка(мъжът ми се занимава),която е 4000кр.годишно.На 2г.минаваме преглед на колата около 1200кр.мисля беше.С чешка регистрация е колата.

# 42
  • Мнения: 5 343
Да де, идеята ми беше ако решим да ѝ сложим чешки номера. Разбрала си ме Peace.
Гледам в повечето квартири няма климатик, климатът през лятото позволява ли го?
Притеснявах се дали заплатата на съпруга ми ще ни стига, но с оглед на възрастта на малкото, няма да мога да работя, а и съм с образование, което налага приравняване ако искам да си работя по специалностите. Peace
В предната тема имаше линк, който смята колко крони се получават след данъците и там има опция за дете инвалид. Признават ли телк от България? Засега е 100% инвалид, но предполагам, че в следващия телк процентите ще са по-малко.
А в мнение от 21 януари м.г прочетох, че ако съпругът ми работи на ТД и децата са под 15 години, имам право на безплатно здравно осигуряване. информацията достоверна ли е, никой не я коментира. Съпругът ми ще отиде с осигурена работа и предварително подписан ТД, ще съдействат и за намиране на квартира и вадене на документи. За съжаление не предлагат допълнително здравно осигуряване и допълнително пенсионно, не знам дали е практика или изключение Thinking.

# 43
  • Мнения: 3 769
Да,децата ще имат безплатно здравно осигуряване,въз основа на трудовия договор на бащата.Мисля,че и теб може да осигурява.
За толкова години тук,климатик не ни е трябвал Simple Smile,вярно,че последните години лятото предимно сме в бг,но апартаментът е на нисък етаж,с добра изолация и при високи темп.е хладен.
За телка не мога да ти кажа.Най-вероятно ще се наложи да го преведете и въз осова на решението може и да минете втори телк тук.Не съм на ясно,просто предполагам.:

# 44
  • Мнения: 2
Здравейте, аз съм нова в темата. Предстои ми да се местим с детето ми в Чехия (Пардубице). Много ще се радвам да намеря приятели сред вас.  Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт