Фраза, която мразя

  • 1 068 865
  • 19 296
  •   2
Отговори
# 11 865
  • Мнения: 15 309
Да, аз още не мога напълно да свикна мъжа ми като ме пита купи ли/сложи ли мерудия. Първата ми асоциация винаги е със шарена сол. За мен магданоза си е магданоз, не мерудия. А за плода на черницата, на белите плодчета и аз знам, че се казва дуди, но и тук асоциацията ми не е точно с плод Joy и не използвам думата, а за първи път като чух, че кръстника е варил бубонки за ракия, място не можех да си намеря да се чудя защо за Бога е варил животински барабонки, защото си мислех, че бубонки казват на овчите барабонки. Пък то било черници. Joy

# 11 866
  • Пловдив
  • Мнения: 14 384
Мерудия и особено - чубрица, вкъщи винаги сме казвали на шарената сол. Дядо ми и казваше мерудия, майка ми - чубрица. Иначе знам, разбира се, че чубрицата е растение, а мерудия има по-широко значение на подправка. Мъжът ми обаче ме отучи да и казвам "чубрица", защото като кажа така, той винаги мислел за "истинската" чубрица, обърквам го, тоест. За магданоза конкретно изобщо не съм чувала да се употребява тази дума - в кои краища е това?

Джаста Праста, а "барабой" казват/са казвали на картофите някъде в северната част на пловдивския регион. От майка си го научих най-напред, после и от други места. И всъщност точно сега съм при нея, попитах я - знаела го от баба си, която е била родом от село Ръжево, край Калояново. Барабой били картофите, а мИндали били бадемите. Но въпросната баба е била родена някъде в края на 80-те или началото на 90-те години на 19-ти век, майка ми не помни точно.

Последна редакция: ср, 29 яну 2020, 10:53 от Магдена

# 11 867
  • Мнения: 5 906
И моята почти толкова стара баба казваше барабой-от Велинград. Почти нямам връзка  вече с града и не знам по-младите дали го употребяват.

# 11 868
  • Майничка
  • Мнения: 12 581
Барабой идва от Румънско, но румънците са го взели от чехите, а при тях се е появило като производно на Бранденбург. В Родопите пък думата се е появила чрез строителите-гурбетчии.

# 11 869
  • Мнения: 1 906
Чубруца за шарената сол чух за пръв път в Пловдив и много се учудих как така слагат чубрица на филия с масло. Там чух и за казани- контейнерите за боклук, също ми е странно.

# 11 870
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 419
И във Варна казваме на контейнерите за боклук казани Simple Smile
А това за чубрицата, че е мерудия ме подсети за "Работна мецана" Simple Smile

П.С. Аз не обичам мерудия и на боба и лещата слагам гюзъм.

# 11 871
  • Пловдив
  • Мнения: 14 384
За казани съм чувала, но не знам дали е регионално. Повечето хора и тук казват "контейнери", а мисля, че "казани" съм го чувала и другаде. Около мен рядко се употребява.
Аз лично от малка си им викам кофи, така сме ги наричали винаги. Знам какво е кофа, разбира се. Вкъщи с ММ пък понякога казваме кофа и на торбата за боклук.

Офтопик. Елиас, защо да е странно чубрица (истинска) на филията с масло? Аз бих сложила и с кеф я бих яла. Wink
На маслото всичко му отива. Когато бях малка, едно познато момиче слагаше дори захар на филията с масло.

# 11 872
  • Мнения: 4 303
При нас СИ контейнер е трудна за произнасяне дума./шегувам се/.
Може би останало отпреди години, когато пред всяка врата на къща имаше едни такива кръгли варели с капак за боклук, сега и на големите общи контейнери казват варел., което е неправилно. Казан по рядко съм чувала, кофа само на домашните съдове за смет.

# 11 873
  • Пловдив
  • Мнения: 14 384
Кофа си е по-скоро наше семейно название.
Мисля, че най-много хора им казват "контейнери", но и на мен думата ми е трудна. Wink

# 11 874
  • Мнения: 8 891
Казан ми звучи като турска дума, но без да съм сигурна. От дете я знам и вероятно съм я използвала. Представям си нещо с цилиндрична или пресечен конус форма. Докато кофите и контейнерите могат да бъдат с друга форма. Мисля, че и трите думи си имат място в речника и са популярни из цялата страна.

# 11 875
  • София
  • Мнения: 19 242
Турска е, имаше някакъв десерт - казан диби

# 11 876
  • Мнения: 54 391
Тая дума мерудия направо я бях забравила.
Никой не я ползва около мен.
Магданоз ли значи?
Казани, контейнери, все тая.
Не знаех, че казани е непозната дума. Simple Smile

# 11 877
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
знаят се, но обикновено в тях се вари ракия...

# 11 878
  • Мнения: 54 391
Е, аз пък с казани за ракия не бях ги свързала. Simple Smile

# 11 879
  • Мнения: 15 309
За магданоз я използват, но за мен не означава магданоз. МагданоСа си е магданоС.
Обаче сега се чудя в израза: "На всяка манджа мерудия!" , какво се влага като значение на мерудия - чубрица, шарена сол, магданоз или нещо друго?!

На контейнерите за боклук във Варна им казваме казани. Grinning И казаните за ракия и те са казани. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт