Крипторхизъм

  • 13 757
  • 56
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10
Здравейте,мами!
Има ли някоя от Вас ,чието бебче е с крипторхизъм и какво лечение проведохте? На моето бебче му предстои операция и съм много притиснена.Споделете как е минала операцията при вашите дечица.Благодаря ви предварително!

# 1
  • София
  • Мнения: 1 257
Здравей,
и ние сме с едностранен криптохризъм, също ни предстои операция Януари месец. Вие къде ще се оперирате? Също бих се радвала ако някоя майка сподели малко повече по въпроса...

# 2
  • Мнения: 10
ние сме с двустранен, операцията ни е ноемжри! Бебчо е на 1 г. и 3 мес. Ще го оперира д-р Момчилов в Пирогож.Вашето детенце колко е голямо.Къде ще се оперирате? предложиха ли ви хормони.Мен само упоъката ме притиснява,разбрахме ,че е доста силна,и след това има сериозни усложнения.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 257
Ами и ние в Пирогов, но при д-р Шивачев, в момента сме на 13 месеца, ще я правим когато стане на 1г. и 3 месеца, като вас. Хормони и подобни не са ни предлагани, а и аз лично не мисля, че това е най - подходящата терапия. Аз когато говорих с доктора, той ми обясни, че е сравнително лека процедура и се извършва за около час. Усложнения след упойка не е споменавал, но е възможно повръщане, неадекватност, но това са стандартни последици след прилагане на анестезия... 

# 4
  • Мнения: 10
дАНО Е САМО ТОВА,ЗАЩОТО МИ ПИСАХА В ДРУГ ФОРУМ 2 МАЙКИ,ЧИИТО ДЕЦА СЛЕД ПОДОБНА ИНТЕРВЕНЦИЯ СА ПОЛУЧИЛИ ЕПИЛЕПСИЯ И СА ИМ КАЗАЛИ ,ЧЕ Е ОТ УПОЙКАТА.И АЗ МНОГО СЕ ПРИТИСНЯВАМ,ЗАЩОТО ДАТАТА НИ НАБЛИЖАВА.А И ЧЕТОХ,ЧЕ ТРЯБВАЛО ДА СЕ ИЗЧАКА ДО 3 Г. ТЕСТИСИТЕ ДА СЛЯЗАТ И ЧАК ТОГАВА СЕ ПРЕДПРИЕМА ОПЕРАЦИЯ.ЗАТОВА СЪМ СТРАШНО ОБЪРКАНА.

# 5
  • Мнения: 11 844
Моят син беше с едностранен крипторхизъм. Оперирахме го късно на 3г и половина, операцията е сравнително лека, изписаха ни на другия ден. Децата се възстановяват много бързо, на третия ден си подтичваше.
Това с изчакването до 3г е абсолютна глупост, нашата за това я забавихме толкова по такава  препоръка. Хирурга който ни оперира ни се накара хубаво заради това, и каза че за практиката си не е виждал случай на сами слезли тестиси (освен ако не се случи до 6-я месец или не са асансьорни  Peace ) . Колкото по-дълго време стои тестиса горе в кормената кухина, толкова по-голяма е вероятността да се увреди от високата температура там. Отделно, че може да се получи и заклещване и тогава се оперира по спешност. Относно хормоналното лечение - е остаряло и почти не се практикува в нормалния свят, има случаи на слизане на тестиса с такова, но никога не бих подложила детето си на такова нещо. Една майка преди време беше пуснала тема тук, как детето след такова лечение има засилено окосмяване....

# 6
  • София
  • Мнения: 374
Оперираха синът ми от едностранен крипторхизъм когато беше на почти 4 години. Операцията направи проф. Бранков в Пирогов.
Операцията трая около час и половина, сравнително бързо излезе от упойката. Изписаха ни на същия ден следобяд, но в къщи не стана от леглото точно 5 дни.
По принцип тези операции е хубаво да се правят между 1.5 - 2 годишна възраст на детето (по мнение на лекари, с които сме се консултирали).
Хормоналното лечение се отрича от доста години.

# 7
  • Мнения: 13
Здравейте, синът ми е опериран от двустранен крипторхизъм от д-р Георгиев в Пирогов. Първият път беше на 1,6, а втория след 2 месеца. Операциите минаха много бързо и лесно. Никакви пробеми нямаше от упойката. Анестезиологът ми обясни, че това е перидурална упойка  и се прави при малки деца, при които още не е затворен един отвор в гръбначния стълб. Изписаха ни още следобеда и от този момент нататък все едно нищо не му беше правено. Единствено беше забранено няколко месеца да кара колело.

# 8
  • София
  • Мнения: 3 188
дАНО Е САМО ТОВА,ЗАЩОТО МИ ПИСАХА В ДРУГ ФОРУМ 2 МАЙКИ,ЧИИТО ДЕЦА СЛЕД ПОДОБНА ИНТЕРВЕНЦИЯ СА ПОЛУЧИЛИ ЕПИЛЕПСИЯ И СА ИМ КАЗАЛИ ,ЧЕ Е ОТ УПОЙКАТА.И АЗ МНОГО СЕ ПРИТИСНЯВАМ,ЗАЩОТО ДАТАТА НИ НАБЛИЖАВА.А И ЧЕТОХ,ЧЕ ТРЯБВАЛО ДА СЕ ИЗЧАКА ДО 3 Г. ТЕСТИСИТЕ ДА СЛЯЗАТ И ЧАК ТОГАВА СЕ ПРЕДПРИЕМА ОПЕРАЦИЯ.ЗАТОВА СЪМ СТРАШНО ОБЪРКАНА.

Нека подчертая най-важното - операцията за крипторхизъм се прави до към 15-ия месец на детето. По света вече ги оперират на 6 - 8 месец. Доказано е, че колкото повече се чака, тестисът изостава и губи от функцията си. Разбира се, много е важно операцията да бъде деликатна с оглед на нежните съдове на тестиса.

Иначе скритият тестис няма сам да слезе след 6-ия месец, има и обратния вариант - отначало е в торбичката, а после се дръпва нагоре. Колкото и да твърдят някои уролози, хормоните не помагат. Тази аномалия има анатомична база и само хирургията я премахва.

Колкото до "епилепсия" след упойка, това твърдение е невярно и пресилено. Детето може да получи краткотраен гърч, или бронхоспазъм, но това преминава бързо.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 188
Понеже заговорихме за лекарите - операциите на тестиса се правят от детски уролози и детски хирурзи. Детски уролози има само в "Пирогов" - д-р Момчилов, д-р Пеев, д-р Пандарев. Детските хирурзи в Пирогов са блестящи - доц.Шивачев, д-р Георгиев, д-р Димитров. Освен това в България има много добри детски хирурзи - Варна (д-р Румен Христов), Пловдив (проф.Пенка Стефанова, доц.Александър Йонков, доц.Евгений Мошеков), Стара Загора (д-р Симов)...да не изреждам повече.

Колкото до мен, аз вече почти 2 години работя в ТОКУДА, там също правя такива операции... (скрита реклама  #2gunfire)

# 10
  • София
  • Мнения: 4 560
Доктор Оги, понеже се включихте тук, искам да ви помоля за коментар.

Моят син е опериран от двустранен крипторхизъм на 1г7м и на 2г в Пирогов.
След 2-те операции прогнозите бяха, че десният тестис е в добро състояние (той беше в каналчето), а левият - по-мъничък, но поне го има (той беше в корема).

Една година след 2-рата операция - десният беше по-малък, левият - по-голям.
След още една година - положението е същото. Левият отговаря като размер на възрастта на детето. Десният си стои малък и бил някак по-нагоре. Лекарят използва за десния тестис термина 'хипопластичен'.
На този етап, поне доколкото разбрах, можем само да наблюдаваме развитието на тестисите понеже детето е малко - на 4г? Така ли? Може ли е да се правят някакви по-специални прегледи/изследвания или е прекалено рано да се даде окончателна диагноза?

# 11
  • София
  • Мнения: 3 188
Убеден съм, че двете операции са извършени правилно. Въпросът е, че когато тестисът е в корема, той е много хипопластичен (недоразвит). Казвате, че десният стои по-нагоре. Зависи къде - в началото на торбичката, или на изхода на канала.

Трябва да се направи ехографско изследване с доплер. Това може да стане в Токуда. Тогава ще преценя какво е неговото кръвоснабдяване и дали има нужда от втора операция за да се смъкне на мястото си. Понякога, макар и рядко, при такива случаи след операцията аз препоръчвам кратък курс с хормони, за да се стимулира развитието на този хипопластичен тестис.

Има и други опции, но трябва да ги обсъдим след изследването.

Ако желаете потърсете ме на 0888 373 857

# 12
  • София
  • Мнения: 4 560
Много благодаря за бързия отговор  Hug

Още утре ще се свържа с вас по телефона.

# 13
  • Мнения: 4
Здравейте, моят син беше с едностранен крипторхизъм и преди 15 дни го оперираха в пирогов в детска хирургия доктор георгиев. Той е на 2 години и 3 месеца и операцията беше около 1час и мина добре. На другия ден ни изписаха понеже не сме от софия. 2 часа след операцията той вече ходеше а до вечерта се катереше и тичаше. След 15 дни ще отидем пак на преглед и се надявам всичко да е наред. Детето нищо не помни от операцията от упойката излезе много бързо. Ако имаш някакви въпроси мога да ти дам телефона да се чуем и да ме питаш или да ми пишеш. Надявам се всичко да е наред и при вас притесненията са много, но не бързо минава. Успех

# 14
  • София
  • Мнения: 374
Доктор Оги, използвам случая да се обърна към Вас с молба за отговор. Вие оперирахте синът ми преди 2 години от едностранен крипторхизъм. Бяхме при вас за контролен преглед месец след операцията. От тогава не сме правили последващи прегледи. Въпросът ми е - необходимо ли е последващо проследяване на развитието на тестиса?

# 15
  • София
  • Мнения: 3 188
По принцип аз желая да контролирам резултата от операцията веднаж годишно или поне на две години. Не винаги родителите идват, понеже са доволни от резултата. Въпросът е, че в даден момент трябва да се провери жизнеността на тестиса. Това става с Доплерова (цветна) ехография. А основна проверка на ефекта е след 16 годишна възраст - не е задължително, но е добре да се направи хормонален профил, а в някои случаи и спермограма.

Засега на този етап елате при мен в Токуда да направя едни контролен преглед  Hug

# 16
  • София
  • Мнения: 374
Благодаря Ви, ще дойдем на преглед  Hug

# 17
  • Мнения: 60
Здравейте,

Детето ми /вече на 5 години и половина/ беше диагностицирано с едностранен десен крипторхизъм- бил е многократно на лекар до две годишна възраст заради фимоза, която успешно предоляхме, но никой досега не го е забелязвал - чак сега го забеляза баща му. Посетихме уролог във Враца, който го прегледа ръчно и препоръча хормонална терапия с Прегнил тъй като тестисът бил много ниско долу и имало голяма вероятност да подейства - два пъти седмично мускулни инжекции в продлжение на 5-6 седмици при контрол всяка седмица.
Четох, че хормоналното лечение вече не се препоръчва, но доколко би била успешна и операция на тази възраст - все пак той отдавна е над 2 години?
Много съм притеснена и засега съм купила инжекциите/ ужасно трудно ги намерих, само Органон, Холандия ги предлагат/, но не смея да викам медицинската сестра, за да му ги бие тъй като се страхувам от странични ефекти и реакции - аз лично в пубертета пострадах доста от наложено ми хормонално лечение.
Искрено благодаря за отговора и моля насочете ме към специалст в София, който може да го погледне поне за второ мнение преди започване на терапия или вземане на решение за операция. Прочетох и за нов вид хормони, които са под формата на спрей- дали това не е по-малкото зло?
Благодаря много!

# 18
  • Мнения: 11 844
inesita операции се правят и на тази възраст, просто вероятността да се е увредил тестита е по-голяма, но не е казано че няма да е успешна.

Иначе относно доктор в София, може да се обърнеш към писалия по-горе детски хирург доктор Оги , в момента работи в Токуда, а преди това беше в Пирогов.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте,

Посетихме уролог във Враца, който го прегледа ръчно и препоръча хормонална терапия с Прегнил тъй като тестисът бил много ниско долу и имало голяма вероятност да подейства - два пъти седмично мускулни инжекции в продлжение на 5-6 седмици при контрол всяка седмица.
Четох, че хормоналното лечение вече не се препоръчва, но доколко би била успешна и операция на тази възраст - все пак той отдавна е над 2 години?

Искам отново да подчертая, че детски уролози има само в Пирогов и в Токуда (София). Този проблем се лекува и от детски хирурзи, но за предпочитане в големите центрове - София, Пловдив, Варна, Стара Загора.
Аз лично прилагам хормони само в краен случай. Предлагам да доведете детето при мен. Може да ме потърсите на 0888 373 857

# 20
  • Стара Загора
  • Мнения: 835
Хубаво е, че вече има такава тема, ще е полезна! Миналата година търсих нещо по въпроса, но не открих, благодаря на mibobo, че ми писа тогава и внесе малко яснота.
Синът ми е на 4г. и 5 м., беше диагностициран с двустранен крипторхизъм. Щяхме да го оперираме по-рано, но две дати насрочвахме и все се разболяваше. Този път успяхме да го опазим здрав и преди 10 дни го оперираха, в Пирогов, в детска урология от д-р Момчилов / ние го бяхме избрали/, смъкна и двата тестиса. Операцията мина много добре, дотук съм доволна от доктора, дано проблемите вече са зад гърба ни!
Знам, че е много плашещо и притеснително за тези на които им предстои това изпитание, затова ще разкажа как протече при нас. Сутринта в 7:30 бяхме в Пирогов за прием, като детето не трябва да е яло и пило вода от полунощ. Имахме консултация с анестезиолог, която се заплаща 35 лв. независимо, че има направление за прием. Задаваше въпроси, прегледа детето и ни приеха в отделението. Дадоха му да изпие течно успокоително, от което той се отпусна и направо изглеждаше като пиян/дрогиран. След около 10-15 мин. го отведоха на носилка за да го подготвят за операция. Малкия беше спокоен,унесен и не плака. Операцията продължи 1ч. и 30 мин. Донесоха го спящ, след около час се събуди, похленчи малко от и пак се унесе. До вечерта на няколко пъти се буди и заспива, болеше го, но болката е поносима. В един момент искаше да стане, малко се разбуйства и си измъкна абоката, но после се успокои. Вечерта стана и походи малко из стаята, дадох му нурофен и нощта си спа. На другия ден смениха превръзката, предписаха ни антибиотик и ни изписаха. Малкия си вървеше , чувстваше се добре. Удивително е как децата понасят по-добре такива интервенции от нас възрастните! Е, наболяват го раните, но е поносимо. Тестисите бяха синьо-лилави, но това е нормално, до около 10-я ден се оправиха. Малко се притесних, защото на 3-я ден вдигна лека температура 37.3-37.5, а и повечко го наболяваше операцията, но беше само за ден. От ден на ден вече е по-добре. На 9-я ден му махнаха конците. Доктора ни каза да не мажем с нищо раните, чак след един месец може да мажем, с крем от рода на Контратубекс / п/в белези/. Сега трябва да го опазим юнака от някой сакатлък, че е много буен и не се спира Simple Smile. След месец сме не контролен преглед.
Извинявам се за дългия пост, но на някой може да му е от полза. Успех на всички дечица, на които им предстои операция newsm10

# 21
  • София
  • Мнения: 3 188
Радвам се за вас - д-р Момчилов е свършил много добра работа. Явно двата тестиса не са били задържани високо. Иначе в случаите, когато двата тестиса са в корема на детето, аз предпочитам операции на два етапа - между първата и втората да има поне 3 месеца.

Обаче този подход има определени индикации. Вашето дете е било на 4 години и тестисите все пак са донякъде развити. Тъй като съвременната тенденция е тези деца да се оперират на възраст около 1 година (+ - 4 месеца), не всеки може да си позволи двустранна операция на тази крехка възраст.

Всичко зависи от индивидуалната преценка и хирургичен опит.

Вярвам че при Вашето момче  всичко ще бъде добре Hug

# 22
  • Ямбол
  • Мнения: 248
Здравейте! Моето детенце е почти на 6 години. Има неврологични проблеми - ДЦП, Епилепсия, Микроцефалия. И двата тестиса са слезнали долу преди самата "торбичка". И там си стоят от доста време. Операция не знам дали изобщо е възможна,  заради упойката и всекидневните пристъпи от не овладяната епилепсия. Искам да попитам доктор Оги, според неговата практика, какво става с такива деца? Най- вероятно така си остават, но има ли опасност за здравето на детето? Дали ще се появи болка? Бях чела преди време, че ако останат в каналите има опасност от развитие на рак. Има ли риск за детето ако не са на мястото си , освен след време полова зрялост и дейност?Благодаря!

# 23
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте и честита Нова година!

Доста се е събрало на Вашето детенце. По принцип тестисите трябва да се свалят с оглед за в бъдеще да се осигури нормална хормонална функция и да се избегнат злокачествени трансформации. Неврологичните проблеми биха могли да се обсъдят с нашите анестезиолози и при осъзнаване на поетия риск да се направи едноетапна операция. Друг вариант не би трябвало да се предвижда, макар че в някой бъдещ момент неизбежно ще трябва да се мисли за отстраняване на вече атрофиралите тестиси.

Бихте могли да дойдете в Детския център на ТОКУДА след 11 часа за да се запозная с документите на детето.

# 24
  • Мнения: 10
ЗДРАВЕЙТЕ! бих искала да попитам двустранния крипторхизъм опериран в началото - 1,6 - 2 г. води ли до стерилитет в бъдеще, т.к. прочетох доста информация и различни мнения.

# 25
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте,
въпреки че световната тенденция е децата с крипторхизъм да се оперират на 6 - 7 месец, ние все още се придържаме към възрастта 1,2 - 1,6 години. Децата оперирани до към 2 година имат всички шансове да бъдат функционално годни. Въпреки че при операции в по-късен период способностите на тестиса намаляват, все пак природата се грижи за компенсаторни механизми. В много случаи нещата са индивидуални.

# 26
  • Мнения: 12
Здравейте  Simple Smile
Доктор Оги моето дете се роди на 29,06,2014г и всичко му беше наред!
Обаче когато стана на 6м незнайно как тестисите му се качиха нагоре и сега торбичките му са празни. Педиатърката ни каза , че не е опасно и да изчакаме докато малкия не стане на 1г. Сега иска март месец да ни даде направление за уролог за да му бият хормон. И ако тогава не слязат да се оперира. Въпросът ми към вас е следният:  Трябва ли да му се бие този хормон? Ще му навреди ли след това? Благодаря ви предварително.

# 27
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте  Simple Smile
Доктор Оги моето дете се роди на 29,06,2014г и всичко му беше наред!
Обаче когато стана на 6м незнайно как тестисите му се качиха нагоре и сега торбичките му са празни. Педиатърката ни каза , че не е опасно и да изчакаме докато малкия не стане на 1г. Сега иска март месец да ни даде направление за уролог за да му бият хормон. И ако тогава не слязат да се оперира.

Хм, трудно е да се отговори  newsm78  Явно нещата са по-заплетени. Ако е сигурно, че и двата тестиса са изчезнали от скроталната торбичка, въпросът е дали се опипват по-високо и доколко са развити. Би трябвало да се направи стриктно ехографско изследване. Някои даже препоръчват ядрено-магнитен резонанс. Тогава би могло да се прецени дали, и на кой етап, и каква доза, да се приложат хормони. Тъй като едва ли хормоните ще смъкнат тестисите, в крайна сметка навярно ще се наложи операция.

В момента говоря теоретично. Ако искате точен отговор елате на преглед при мен. Иначе по принцип не съм съгласен така с лека ръка да се назначават хормони.

 Hug

# 28
  • Мнения: 12
Благодаря ви! Как мога да се свържа с вас ако стигнем до операция?Може ли някакъв номер?

# 29
  • София
  • Мнения: 3 188
Може да запишете час в Токуда за преглед в детския център - всеки ден след 11 часа. Във вторник приемам с направление по ЗК. Тел.: 02 403 4000

За прием в частния ми кабинет в "Зелената къща" се обадете на секретарката на 02 851 00 99

# 30
  • Между Пирин, Рила и Родопите
  • Мнения: 373
Здравейте!
Момичета, имам 2 ампули Прегнил 1500 в срок. Ако някой има нужда - да пише на лични.
Подарявам ги!

# 31
  • Мнения: 50
Много ми е трудно изобщо да опиша всичко, а какво остава и кратко да го напиша. Синът ми се роди с ляв по-малък тестис. На първи преглед, на 6 месеца, казаха, че тестисът е извън ингвиналния канал, че има по-силен кремасторен рефлекс и няма нужда от операция. Втори преглед на 1г. и 6м., пак същото. Чета аз /нали съм информирана мама/ и отиваме на 5г. отново. Казаха, че трябва да го оперират, нямало как. Оперираха го. От всичко прочетено, разбрах, че трябва да го оперират независимо дали е асансьорен тестис, или задържан. Червената ми лампичка светна в момента, в който докторът, който го оперира, каза, че аз никога не съм го виждала този тестис, че е бил задържан… не съм кьорава, а и преди това докторите, които го преглеждаха също са го виждали, ама… казаха ми го след операцията. Положението след операцията беше същото, не виждах никаква разлика, пак виждах тестиса, ама по-горе в торбата, всъщност като преди това. От там отидохме на прегледа при проф. д-р Бранков, назначи ни хормони, след това според него трябва операция, и ни прати на ехография при доц.д-р Кюркчиева. Според доц. д-р Кюркчиева няма нужда от операция, само хормони, да направим 5 инжекции, и след това на преглед при нея, тъй като за другите нямало смисъл. За начина, по който се държи няма да говоря, не искам добро отношение, а професионализъм, ама нито едното, нито другото. При втория преглед, ох, не ми се говори за тази жена, пълно противоречие на казаното от преди това. За нея мога да кажа само едно „сребролюбец“, отвратена съм от глупостите, които издрънка, за тумори, за сцинтиграфии, за масивни сраствания, за липса?!? на ляв тестис, за отворен ингвинален канал, просто се обърнах и си тръгнах. От там при д-р Момчилов. Това е докторът, от който съм очарована. Кратко, точно и ясно, но… /все го има това но/ той е за операция повторна на същото място.
   
Благодарение на  aniram*, която е описала своята история във форума, както и на още една моя приятелка, която имаше малко по-различен проблем и доктор, който работи във Виена, даде правилното лечение, като вече детето е добре, реших и аз да заведа моето дете на преглед. 

Болницата е най-голямата в Австрия, Виена, казва се АКН, след това си избрах точното направление, което ме интересува и писах на лекаря.

http://www.meduniwien.ac.at/hp/urologie/patientinneninformatione … m/kinderurologie/

 Казах, че са ни били хормони. Това е отговорът за хормоните, а и като цяло обяснението й, при първото моето запитване:

A scrotal testis, also when the testis is in higher scrotal position, is never a reason to do an operation. There is a reason for an operation when a testis is in inguinal position and cannot be brought into the scrotum OR when it can be brought into the scrotum but bounces  directly back into inguinal position if you release it (retentio testis). If a testis can be brought down, and stays there until your child has a cremasteric reflex, this is a retractile testis, these testes should NOT be operated but checked every year until puberty, because with growth of your child they can show secundary ascensus and these testes should be operated. IF there is a status after testicular torsion, then a testis can become smaller and eventually atrophic (and VERY small). This testis should be removed (secundary risk on cancer in future). So all these observations, are dependent on correct physical examination.

Anyway, your son underwent an orchidopexy, and the testis does not seem to be in correct position (or possibly it is in high scrotal position and then it should be ok). There in NO indication for hormonal  therapy in this phase! (only indication in very young boys when 3-4 months
 after birth there is a retentio testis).
Ass. Prof. Dr. Marleen van den Heijkant, pediatric urologist

Отидохме на преглед, минахме и през ехограф, като аз си носих и снимките от Токуда, които са с едно качество, което според д-р Кюркчиева: „Ей това тук /вижда се някаква си мъглявина, която е наполовина отрязана, а не цялата хваната, защото детето мърдало?!? /което не е вярно/ е левият тестис“, който видите ли липсвал?!? Изобщо не ги погледна снимките докторката. Направиха ехограф при тях, на който всичко, ама всичко, включително и т.нар. „връзки“ на тестиса аз ги виждам, а не да ми обясняват какво виждам. Оказа се, че левият тестис не ни е чааак толкова малък, не е атрофичен, с добро кръвоснабдяване. Разбира защо иска да го оперират в България, че тестисът не е на дъното на торбата, но в момента е на достатъчно добра позиция, развива се нормално, в пуберитета, когато самият тестис порасне, ще слезе още по-надолу. Операцията не стига, че не е нужна, но дори според нея е по-опасно, ако се направи. Всичко това го имам и писмено, а не само устно.  За профилактичен преглед каза, че изобщо не е нужен, ако искам, когато стане на 13г. може да дойдем, но според нея нямало смисъл. За рак, за атрофия, за сраствания, за отворен ингвинален канал /както тук ми ги наръсиха/ и дума не може да става! Всичко е ОК! Два пъти е казала на преводачката, че според нея искат да го оперират  за  пари.

В крайна сметка тестисът ни е там, където беше преди това и изобщо не знам за какво го оперираха първия път /това си е мое мнение, до последно не виждах смисъл от операцията/.

Не хуля никой, не споря с никой, просто споделям различен опит, който опит на мен ми помогна. Добре, че имаше къде да прочета споделен различен опит, а и кой да ме подкрепи в това мое решение.
 Ако имате някакви въпроси, моля на лични да ми пишете!
 

# 32
  • София
  • Мнения: 3 188
.....
Не хуля никой, не споря с никой, просто споделям различен опит, който опит на мен ми помогна. Добре, че имаше къде да прочета споделен различен опит, а и кой да ме подкрепи в това мое решение.

Уважаема госпожо,

Не разбирам това словоизлияние.  Ваше право е да приемете някое от мненията на различните доктори, но не да го натрапвате като единствено и крайно становище. Заявявам направо, че Вие обърквате майките, вместо да им помогнете. По моите дългогодишни наблюдения има майки, които посещават различни специалисти, само за да им каже някой от тях това, което те искат да чуят.
По света има различни школи относно лечението на крипторхизма и аз съм добре запознат с тях. Освен това познавам лично и от близо работата на колегите не само от АКХ-Виена, а от поне още 20 европейски и американски болници.

Имам 40-годишен опит и изградено мнение по заболяванията на тестиса. Не ви принуждавам да сте съгласни с мен. Но не влизайте в ролята на съдник.

Накрая ще завърша като Вас – нищо лично!

# 33
  • Мнения: 2
Здравейте Доктор Оги!
Търся мнението ви като професионалист. Синът ни е на 1г. и 6 месеца с двустранен крипторхизъм, като доколкото разбрах тестисите са доста високо, но са в каналчетата. Урологът, който ни консултира ни изписа Choriomon 5000E с цел да направим опит за избягване от операция. Въпросите ми са 2: Дали този хормон има някакво странично действие като например апоптоза на половите клетки на тестиса? и Има ли смисъл от този хормон или е по-удачно да преминем направо към операция?

Ще съм много благодарна за отговор от ваша страна!

# 34
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте, Вие явно сте прочели за апоптозата в Интернет. Има такова нещо и в света все повече се отдръпват от хормоналното лечение. Но, при висок двустранен крипторхизъм, не е грешка да се дадат хормони - те няма да доведат до излекуване, но ще улеснят оперативната намеса, тъй като ще се предизвика обилно кръвонапълване и уголемяване на обема.

# 35
  • Мнения: 2
Много благодаря доктор Оги! Ще започнем тогава по план с хормоните и след това ще се свържем с нашия детски уролог.

# 36
  • София
  • Мнения: 3 188
Принципно тези операции се извършват от детски уролози (каквито има само в Пирогов и Токуда) и от детски хирурзи - тези центрове са в София (Пирогов и Токуда), Пловдив (детската хирургия на "Пещерско шосе), Варна (света Ана), Стара Загора (университетската болница), Плевен.
Разликата между нас е, че детските уролози много препоръчват хормоналното лечение, докато ние сме за активна хирургична намеса. Вярно е, че след 6-месечна възраст хормоните нямат нужния ефект и могат да бъдат опасни, за което има данни в световната литература. Понякога ги прилагаме като подготовка за операция при висок двустранен крипторхизъм, а също така и като подготовка за втория етап от смъкване на тестиса.

# 37
  • Мнения: 5
Здравейте, д-р Оги! Преди 2 г. забелязахме, че левия тестис на детето ни е горе високо в скроталната торбичка. След приложено лечение с хориомон 5000 (общо 3 инжекции по една на седмица) назначено от детски уролог тестиса е вече в торбичката. Освен, че търсеният резултат е налице се притеснявам от странични ефекти в бъдеще. Според Вас имам ли основания за притеснения и какви? И необходими ли са допълнителни изследвания на тестиса? Благодаря предварително!

# 38
  • София
  • Мнения: 3 188
Няма да има проблем от хормона. Хубавото е, че тестисът е "паднал". Все пак трябва да се следи.

# 39
  • Мнения: 4
Здравейте, доктор Оги.
Синьм ми е на 1г и 2 м. Бяхме на консултация при хирург др.Румен Христов (Варна). След прегледа и опипване (без ехограф), каза че имаме двустранен крипторхизъм, расположени са горе до корема и двата.  Насрочихме дата за операция. Малкия ще е на 1г и 3м, когато ще я правим.
А сега прочетох че операцията се прави от 1г и 6м, и като в нашия случай, са на два етапа. И сега сьм притеснена.
Благодаря Ви, ако ще ми отговорите.

# 40
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте. Добре би било да се направи ехограф за да се уточни позицията на тестисите. Сега се препоръчва операциите да се правят до 1 годишна възраст. Така че доверете се на д-р Христов.

# 41
  • Мнения: 4
Благодаря за отговор.

Днес бяхме при др.Ганев уролог, каза че тестисите левия се опипва почти долу, а десния е по мальк и е атрофирал. Гледал е и на ехографа. Левия се вижда, десния не. Каза че можем да направим курс с Прегнил, да се посьветваме се с ендокринолог.
Ваше мнения какво ще е? Терапия с Прегнил или директно операция, за да се свалят и двата тестисита и да видим по нататьк, каква ще е вероятност атрофирал тестис да се оправи?

# 42
  • София
  • Мнения: 3 188
Лечението с хормони вече не се прилага. Трябва да се оперира. А дали и двата - ще прецени операторът.

# 43
  • Мнения: 4
Др.Оги.
Здравейте пак.

Направихме изследване с ехограф, левия тестит се вижда добре и е с добри размери, а другия се вижда, но е по навьтре и малко по мальк от левия.

Направихме и изследвания хормони: резултатьт е- тестостероньт е 0.087 nmol/L. Сьветват ни да направим курс с хормони преди операция, за да помогнем малко на другия тестис да се оправи в размерите си и после да оперираме.
Какво ще е вашето мнение?

# 44
  • София
  • Мнения: 3 188
Тази тактика с предоперативно хормонално лечение беше прилагана преди години, но сега не се препоръчва. Това е моето мнение. В крайна сметка послушайте вашия хирург, който после ще ви наблюдава.

# 45
  • Мнения: 4
Здравейте отново, доктора!
Относно нашия проблем, че единия тестит е помальк в размерите от другия, ендокринолог ни назгачи Прегнил или Хориомон, доза 1500 на всеки 72 часа, 5 пьти.
Не ли тази доза е голяма за лете на 1г и 3м.?

# 46
  • София
  • Мнения: 3 188
Казах Ви, че съм противник на хормоните. По принцип мога да Ви дам съвет ако видя детето.

# 47
  • Мнения: 1
Здравейте мога ли да попитам д-р Оги за нашия проблем синът ми е на 1,8м и още не му е спаднал левия тестис,ходихме веднъж на консултация в детска урология Пирогов и д-р Симон.. каза да отидем след годинка,оттогава не сме ходили ,но той няма развитие прилича на 6м.бебе,не се храни(ходихме и на гастроентеролог),иначе всичко разбира,но все още не говори та мен ме притеснява упойката понеже често боледува,след всяка направена ваксина сме в болница,а и тежи само7,500гр.и дали е възможно да го боли че често се пипа за памперса,а на мен не ми позволява да го пипна.благодаря ви ,ако успеете дА ми отговорите



 

# 48
  • София
  • Мнения: 3 188
Доколкото разбирам тестисът не е единствения проблем. Трябва освен гастроентеролог да се консултиране с ендокринолог. Колкото до тестиса детето е на въдраст, когато трябва да се направи операция. Упойката се изчислява на кг/тегло. Но явно има и други проблеми. Ако желаете доведете го в Детския център на Токуда от понеделник до четвъртък между 10 и 13 часа.

# 49
  • Мнения: 1
Казах Ви, че съм противник на хормоните. По принцип мога да Ви дам съвет ако видя детето.

Доктор Оги, синът ми е на 14 години и има двустранен крипторхизъм  и в понеделник ще отидем при д-р Момчилов в Пирогов. Може ли и двата тестиса да се оперират на веднъж, защото така ни каза нашия уролог? Колко време след операцията ще ни изпишат? Сложна ли е операцията?

# 50
  • София
  • Мнения: 3 188
Вие ми задавате много въпроси, но и аз имам много. На този етап мога само да Ви кажа, че операцията е сложна и може да се направи и от двете страни.

# 51
  • Мнения: 17
Здравейте и от мен.искам само да кажа че темата е за въстановявавето след операцията а не доктор Оги да ви даде диагноза..ние сме в кипър и ни предстой операция след 3 дена на десния тестис  и щтях да съм много доволна ако имаше повече майки да кажат как е протекла цялата процедура,защото всички които ни очаква това искаме поне психически да се подготвим..благодаря за темата

# 52
  • София
  • Мнения: 3 188
Аз съм убеден, че колегите в Кипър са Ви дали подробни разяснения. Освен това познавам тяхната работа и мисля, че са много добри. Прочетете моят текст https://www.bg-mamma.com/?topic=1100040. Там няма подробности за операцията, но аз скоро ще публикувам подобна информация.

# 53
  • Мнения: 17
Аз същто ще пусна как мина при нас...предполагам че ще е в помощ на мн майки..благодаря мн на др оги за отделеното му време..

# 54
  • Мнения: 17
Здр пак...обещах да кажа как мина днес при нас. Последно мляко беше в 23.00...в 5 тай се събуди и му дадох вода въпреки че беше забранено...в 7 ни приеха и чакахме ред..не беше мн кисел че е гладен...постоянно мокрих беберона и така не му исъхваше устата..в 9 и 30 му задоха сироп уж да го замае но не подеиства мн...трябваше бързо да го съблеча и му сложех една манта и мое одялце.взех го и така го носех до хирургията.в 9.50 ми го взеха и той мн плакаа и започна чакането..в 11.30 излезе доктора и ни каза че е тестиса не е могал да го дръпне до мястото  си но все  пак е в торбичката.няма да е жизнен 1 ден ако говорим за свое бебе.но другия тестис ще вземе ролятя и на двата....с 2 думи горе доло добре.в 12 ми го изкараха мн замаян...само ме гледкаше без плач.....около 2 часа ту спеше ту помрънкваше бе горе доло ок..след 3 часа му дадах вода и мляко....сега се смейка...но мн са му надути тистисити и крачетата все са тип шпагат...абоката го извади сам и се успокой...сега спи..ааааа да кажа че е на 1 год и 13 дена....това от мен.благодаря

# 55
  • Мнения: 217
Здравейте!  Благодаря за отделеното време. Дано съм полезна.
С този пост ще ме познаят много хора, но по-ценно ми е да помогна на децата.
 Търсих много информация и я получих.
 Сега искам да я споделям напред.
 Изборът на лекар е труден.  Ще го почувствате.
Синът ми беше с двустранен крипторхизъм - на една операция му ги оправи лекаря.
Имам създадена група и чат във Facebook. С майки на деца оперирани от различни лекари. Дори в чужбина. Имам събрани положителни и отрицателни мнения.
 Ще ви добавя при интерес. Пишете ми на лично.
За крипторхизъм научих септември 2021 за първи път. От тогава се интересувам много.
През февруари оперираха детето ми на 1г.7 в болница Вита.
Спрях се на д-р Емил Атанасов по много причини.
Целия  екип беше от отлични специалисти.
Останах много доволна от грижите за детето ми.
На тези  деца, на които им предстой - искам да кажа, че всичко е по-леко от очакваното.  
Децата са истински герои. Възстановяват се наистина много бързо и са по-силни и смели, от колкото изглежда.
За децата, които  ще се оперират в болница Вита 😉
Прием Вита :
Един ден преди операцията постъпва детето :
* тестове за Ковид - приземен етаж  ( един родител може да е придружаващ)
* След това в отделението  на 4 етаж - попълване на документи .
* Кръв - приземен етаж
Съвета ми за урината да я направите сутринта вкъщи.
* ЕКГ на  1-вия етаж
* Педиатър на 1-вия етаж, но при нас се качи в стаята и не чакахме.
* Анестизиолога - млада, лъчезарна лекарка качи се в стаята. Обясни много подробно за операцията и всичко, което ще му правят.
* Преглед на ехограф при уролог.
Пуснаха го да се прибере да си спи вкъщи.
Операция Вита:
Екипа:   д.р Атанасов и д.р Андреев със страхотната анестизиоложка Виктория Стоянова
Изпорзват се многа щадящи методи и Борис определено няма негативни спомени от болничния престой, за което съм много доволна.
* Отидохме  сутринта в 7:30  в болницата.
Това зависи от това кое дете ще е подред за деня. Беше първи.
* В 8:30 ни свалиха пред операцационната  и му дадоха играчки и сироп, с който го  напиха. 10 минути и сиропа подейства .  Заспа в ръцете на анестезиоложката.
* Таткото НЕ може да влезе в отделение заради Ковид, но бяхме заедно в кафето.
* В 10 часа се качих в стаята е зачаках новини. Д.р Атанасов дойде в 10:30 и ми съобщи, че всичко е минало добре, свалил е тестисите.
* След малко ме взеха и свалиха при него в реанимация. Бяха му пуснали печка, завили и спеше.
* Около 12:30  часа ни качиха в стаята
* В 13:00 часа разрешиха вода. В 13:30 бисквита. Това е много индивидуално.
* Още на обяд вече искаше да тича и дивее в стаята.
* В 15.00 часа му дадох обезболяващо. ( Поисках аз, защото плачеше)
* Борис не е бил на антибиотик. Преценяват спаред изследванията. Ако детето е на антибиотик 3- 5 часа.
* 18 : 00 свалиха абокада  и си тръгнахме
Всички в отделението се грижеха чудесно за нас. Много са мили.Има осигурена храна, която беше много вкусна.
Д-р Атанасов, д.р Андреев и д.р  Стоянова  идваха да ни видят няколко пъти.
Желая здраве на децата. При въпроси оставам на линия.

Последна редакция: чт, 17 мар 2022, 18:57 от slanceto922

# 56
  • Мнения: 1 893
Здравейте! Моето дете не издържа без храна… закусва в 8, обядва в 11 и яде пак в 14:30… как ще се случат нещата с храната, започва да се дере иначе
Здравейте!  Благодаря за отделеното време. Дано съм полезна.
С този пост ще ме познаят много хора, но по-ценно ми е да помогна на децата.
 Търсих много информация и я получих.
 Сега искам да я споделям напред.
 Изборът на лекар е труден.  Ще го почувствате.
Синът ми беше с двустранен крипторхизъм - на една операция му ги оправи лекаря.
Имам създадена група и чат във Facebook. С майки на деца оперирани от различни лекари. Дори в чужбина. Имам събрани положителни и отрицателни мнения.
 Ще ви добавя при интерес. Пишете ми на лично.
За крипторхизъм научих септември 2021 за първи път. От тогава се интересувам много.
През февруари оперираха детето ми на 1г.7 в болница Вита.
Спрях се на д-р Емил Атанасов по много причини.
Целия  екип беше от отлични специалисти.
Останах много доволна от грижите за детето ми.
На тези  деца, на които им предстой - искам да кажа, че всичко е по-леко от очакваното.  
Децата са истински герои. Възстановяват се наистина много бързо и са по-силни и смели, от колкото изглежда.
За децата, които  ще се оперират в болница Вита 😉
Прием Вита :
Един ден преди операцията постъпва детето :
* тестове за Ковид - приземен етаж  ( един родител може да е придружаващ)
* След това в отделението  на 4 етаж - попълване на документи .
* Кръв - приземен етаж
Съвета ми за урината да я направите сутринта вкъщи.
* ЕКГ на  1-вия етаж
* Педиатър на 1-вия етаж, но при нас се качи в стаята и не чакахме.
* Анестизиолога - млада, лъчезарна лекарка качи се в стаята. Обясни много подробно за операцията и всичко, което ще му правят.
* Преглед на ехограф при уролог.
Пуснаха го да се прибере да си спи вкъщи.
Операция Вита:
Екипа:   д.р Атанасов и д.р Андреев със страхотната анестизиоложка Виктория Стоянова
Изпорзват се многа щадящи методи и Борис определено няма негативни спомени от болничния престой, за което съм много доволна.
* Отидохме  сутринта в 7:30  в болницата.
Това зависи от това кое дете ще е подред за деня. Беше първи.
* В 8:30 ни свалиха пред операцационната  и му дадоха играчки и сироп, с който го  напиха. 10 минути и сиропа подейства .  Заспа в ръцете на анестезиоложката.
* Таткото НЕ може да влезе в отделение заради Ковид, но бяхме заедно в кафето.
* В 10 часа се качих в стаята е зачаках новини. Д.р Атанасов дойде в 10:30 и ми съобщи, че всичко е минало добре, свалил е тестисите.
* След малко ме взеха и свалиха при него в реанимация. Бяха му пуснали печка, завили и спеше.
* Около 12:30  часа ни качиха в стаята
* В 13:00 часа разрешиха вода. В 13:30 бисквита. Това е много индивидуално.
* Още на обяд вече искаше да тича и дивее в стаята.
* В 15.00 часа му дадох обезболяващо. ( Поисках аз, защото плачеше)
* Борис не е бил на антибиотик. Преценяват спаред изследванията. Ако детето е на антибиотик 3- 5 часа.
* 18 : 00 свалиха абокада  и си тръгнахме
Всички в отделението се грижеха чудесно за нас. Много са мили.Има осигурена храна, която беше много вкусна.
Д-р Атанасов, д.р Андреев и д.р  Стоянова  идваха да ни видят няколко пъти.
Желая здраве на децата. При въпроси оставам на линия.

Общи условия

Активация на акаунт