Мариноване на сафрид

  • 24 211
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: X
Сега е сезонът на сафрида и искам да споделя моята рецепта, която правя вече поредна година.
 
4 кг сафрид, който се почиства от вътрешностите, главата и опашката. От това количество, излизат около 3 компотени буркана изчистен сафрид, зависи от големината му.

Поставям изчистената риба в тенджера, която заливам със солена вода. На литър вода слагам 4-5 супени лъжици с връх едра, морска сол, разбърквам до разтваряне на солта. Заливам, така че да покрие рибата, притискам с една чиния отгоре и слагам за едно денонощия- 24 часа в хладилник. Това се налага, за да се отдръпне кръвта от рибата.

На следващия ден изхвърлям солената вода и заливам рибата с оцет. Отива малко повече от 1л. Използвам истински винен оцет на Веда. Отново стои 24 часа с тази марината в хладилника.

На третия ден- отцеждам рибата и на домакинска хартия нареждам рибки, подсушавам ги и започвам да ги редя в буркани. Хубаво е да се подсушат, защото ако са мокри, рибата омеква, а това на мен не ми харесва.

Прави се букет от подправки на вкус. На един буркан слагам 4-5 скелитки чесън, 2 зърна едно счукан бахар, 4-5 бг. зърна също едро счукани, черен пипер, няколко прашинки канела, 1 листо дафинов лист, копър. Подправките могат да са най-различни. Първата година, когато правих маринован сафрид експериментирах, като направих няколко малки бурканчета с различни подправки, докато хвана вкуса, който ни харесва.

Залива се догоре с олио или зехтин. Затварям с капачка на винт или найлонова и слагам хладилника. Трябва да се държи на студено.

Рибата е готова за ядене след 45 дена, преди това не експериментирайте със стомасите си.
Става страхотен деликатес, който може да се предлага и за мезе, и за ордьовър, и за наяждане  Hug

# 1
  • Мнения: 2
Този начин го ползвам от 40г,но за речна риба,за морска не го знаех в подробности,но си заслужава информацията...

.

# 2
  • Мнения: X
Баба ми някога мариноваше прясна риба в буркан с дафинов лист и пипер.
Беше много вкусна.
За жалост тя почина и с нея загубихме рецептата.
Не знам мястото, дали е тук, но няма ли някой рецепта за мариноване на прясна риба.
Спомням си, че като деца искахме веднага да опитваме рибата, но тя я пазеше, че трябвало да престои един ден преди да се яде.

# 3
  • Мнения: X
Баба ми някога мариноваше прясна риба в буркан с дафинов лист и пипер.
Беше много вкусна.
За жалост тя почина и с нея загубихме рецептата.
Не знам мястото, дали е тук, но няма ли някой рецепта за мариноване на прясна риба.
Спомням си, че като деца искахме веднага да опитваме рибата, но тя я пазеше, че трябвало да престои един ден преди да се яде.
Рецептата в първия пост е много добра. Единствено трябва да се коригира информацията от последното изречение- не след 45, а 4-5 дена рибата е готова за консумация. Вероятно авторката е изпуснала едно тире. И да допълня, след изваждането на рибата от солта, кожата ѝ се бели много лесно. Ако не те мързи, направи го- филенцата стават супер.

# 4
  • Мнения: X
Баба ми някога мариноваше прясна риба в буркан с дафинов лист и пипер.
Беше много вкусна.
За жалост тя почина и с нея загубихме рецептата.
Не знам мястото, дали е тук, но няма ли някой рецепта за мариноване на прясна риба.
Спомням си, че като деца искахме веднага да опитваме рибата, но тя я пазеше, че трябвало да престои един ден преди да се яде.
Рецептата в първия пост е много добра. Единствено трябва да се коригира информацията от последното изречение- не след 45, а 4-5 дена рибата е готова за консумация. Вероятно авторката е изпуснала едно тире. И да допълня, след изваждането на рибата от солта, кожата ѝ се бели много лесно. Ако не те мързи, направи го- филенцата стават супер.

В никакъв случай не става за ядене след 4-5 дена  Naughty Това е още сурова риба, която не е узряла и корема боли от нея. Рибата се маринова и е готова за директна консумация точно след 45 дена. Има риба, която се маринова за няколко дни, но тя след това преминава през термична обработка. Това е съвсем друга технология.

# 5
  • Мнения: X
Loriyn, стана ми интересно това за 45-те дена. Аз от доста години правя по горната рецепта и след 4-5-6 дена започваме да я консумираме. До 45-я ден вече е не просто изядена, а само вкусен спомен. Обикновено следвам съветите на авторката на този блог http://didi-mybook.blogspot.bg/2011/09/blog-post_17.html, защото тя е "морско чедо" и реших, че разбира от риба. Но, никога не сме имали стомашни проблеми от консумирането. Може и чист късмет да е било. Ще го имам предвид.

# 6
  • Мнения: X
Loriyn, стана ми интересно това за 45-те дена. Аз от доста години правя по горната рецепта и след 4-5-6 дена започваме да я консумираме. До 45-я ден вече е не просто изядена, а само вкусен спомен. Обикновено следвам съветите на авторката на този блог http://didi-mybook.blogspot.bg/2011/09/blog-post_17.html, защото тя е "морско чедо" и реших, че разбира от риба. Но, никога не сме имали стомашни проблеми от консумирането. Може и чист късмет да е било. Ще го имам предвид.

И аз съм от морето. Това е стара рецепта. Във всяка книга по технология на храната или рецептурник можете да проверите, че рибата се маринова или както казвам тука- узрява едва след 45 дена.

Видях сега, че тя пише за 2 седмици, а не за 4-5 дена, но това пак е доста рисковано.

# 7
  • Мнения: X
Дааа, колкото и опит да има човек, винаги има какво да научи.

# 8
  • Мнения: X
Това е сурова риба. Както не ядете напълнените луканки след 4-5 дена, а ги оставяте да изсъхнат и те долу-горе толкова време искат около месец и половина два, зависимост от времето и влажността на въздуха, така и с рибата.

# 9
  • Мнения: X
Това е сурова риба. Както не ядете напълнените луканки след 4-5 дена, а ги оставяте да изсъхнат и те долу-горе толкова време искат около месец и половина два, зависимост от времето и влажността на въздуха, така и с рибата.
Мислех, че солта и оцета "сготвят" рибата за по-кратко време. Нали има рецепта за севиче, което се прави от сурова риба и мариноването му в лимонов сок и люти чушки е около 12 часа. Но ще пробвам и варианта с 45-те дена.

# 10
  • Мнения: X
Това е сурова риба. Както не ядете напълнените луканки след 4-5 дена, а ги оставяте да изсъхнат и те долу-горе толкова време искат около месец и половина два, зависимост от времето и влажността на въздуха, така и с рибата.
Мислех, че солта и оцета "сготвят" рибата за по-кратко време. Нали има рецепта за севиче, което се прави от сурова риба и мариноването му в лимонов сок и люти чушки е около 12 часа. Но ще пробвам и варианта с 45-те дена.

Той стои в сол едно денонощие, а някои даже го държат в сол по 4-5 часа. На мен ми е по-удобно да го сложа вечерта и на следващата вечер да го извадя, защото през деня съм на работа и няма кой да се занимава с това, но бабите тука и за един ден я приготвят рецептата. Солта в случая се използва да се отдръпне кръвта от рибата. За толкова кратко време няма как да се маринова.

# 11
  • Мнения: X
Ще пробвам и 45-дневния вариант. Само трябва да сложа въоръжена охрана пред хладилника, че лакомията не трае.

# 12
  • Мнения: 365
Аз си правя само за себе си пинизчийски сурово маринован марлин, по рецепта на един стар рибар, с чиято внучка отраснахме заедно и навремето той така мариноваше моруна (ама есетри нали вече няма много, пък и са скъпички, та си купувам филе от риба меч - не го давам на децата, че не е подходящ - много живак съдържа). Нарязвам филето и заливам с марината, кипната на котлона вода(на 250мл вода слагам 2 с.л. морска сол, 30мл винен оцет, 3 зърна бахар, 2 карамфилчета, 1 дафинов лист, семена копър, черен пипер на зърна. Заливам, докато е още топла маринатата, но не гореща и държа в хладилник 3 дена. Става жилава и е прекрасно мезе за бяло вино. Не съм оставяла да узрее, 45 дена ми се струва цяла вечност. Не съм пробвала също никога и вариант с мазнина в маринатата, но ще взема да пробвам рецептатаот първия пост.

# 13
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Глупости на търкалета. Рибата става за ядене веднага и няма нищо общо с луканките, примерът е неуместен. Отраснала съм в морски град, в който живея и досега, риба бол в нас, цял живот я ядем така и ние, и гости, давам на приятели. Никой не е умрял още, нито се е оплакал. някои даже чисто сурова риба ядат.
Тя всичко на всичко има трайност 2-3 месеца, след това има вероятност вече не е толкова хубава  и мазнината може да граняса и да стане опасна за ядене, ако не е съхранявана правилно.
И олиото не трябва да е сурово, а първо се загрява хубаво, изстива и тогава се залива рибата.

Последна редакция: нд, 11 окт 2015, 18:04 от Джемма

# 14
  • Мнения: X
Олиото или се запържва или бурканите се държат на студено. Иначе "глупостите" си ги яжте виеа, който иска да яде и сурова риба. Ние си чакаме рибата да узрее, има съвсем друг вкус. А за издържането, в хладилника издържа и до другата есен. Честно казано по готварски сайтове чета напълно абсурдни технологични бъркочи, иначе написани със самочувствие. Има си учебници по технология на храната, който не му е ясно да ходи да чете там, а не да се прави на кулинарен гуро из интенрт и приключвам по темата.

# 15
  • Мнения: X
Олиото или се запържва или бурканите се държат на студено. Иначе "глупостите" си ги яжте виеа, който иска да яде и сурова риба. Честно казано по готварски сайтове чета напълно абсурдни технологични бъркочи, иначе написани със самочувствие. Има си учебници по технология на храната, който не му е ясно да ходи да чете там, а не да се прави на кулинарен гуро из интенрт и приключвам по темата.
Аз съм много далеч от претенцията за кулинарен гуру, но предполагам, си чувала за мексиканското севиче, което е прясна риба, маринована в лимонов сок за няколко часа само. http://www.menumag.bg/recepta/seviche
Японците правят карпачо от прясна риба тон, която е сурова и се реже на прозрачни тънки резенчета.
Няма нужда от караници- нали обменяме идеи. Винаги има какво да се научи.

# 16
  • Мнения: X
Моля, нека някой даде простичка рецепта за маринована скумрия.
Опитвам се да си спомня или намеря загубената рецепта на баба.
Спомням си че имаше части оцет, части олио, вода , бахар, сол, дафинов лист.
Нямаше термична обработка на марината.
Не съм сигурна за пропорциите.

Рибата беше нарязана на колелца, нареждаше се в буркан, заливаше се с марината, престояваше в хладилник и след един ден се ядеше.

# 17
  • Мнения: 1
Олиото или се запържва или бурканите се държат на студено. Иначе "глупостите" си ги яжте виеа, който иска да яде и сурова риба. Ние си чакаме рибата да узрее, има съвсем друг вкус. А за издържането, в хладилника издържа и до другата есен. Честно казано по готварски сайтове чета напълно абсурдни технологични бъркочи, иначе написани със самочувствие. Има си учебници по технология на храната, който не му е ясно да ходи да чете там, а не да се прави на кулинарен гуро из интенрт и приключвам по темата.

Съжалявам, но това са пълни глупости и ще се радвам да видя информацията от учебниците, които твърдите, че сте чела. Това не е веяна риба, че да зрее 45 дни, а МАРИНОВАНА. Рибата е безопасна за консумация ВЕДНАГА, а зреенето не продължава повече от 20 дни. Сравнението на сафрид със свинско месо е изключително неадекватно, да не говорим, че луканките се СУШАТ, а не мариноват. Освен това олиото се запържва не за да не се държи буркана в хладилник, а за да се премахне всякаква киселинност и вода, които са предпоставки за оксидация и потъмняване на месото. Дори и тогава маринованата риба трябва да се държи на студено, най-добре в хладилник.
Моля не разпространявайте погрешна информация твърдейки едва ли не, че това е някаква професионална технология от учебниците, защото в учебниците думи като "скелитки" и "гуро" не съществуват.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 7 702
 Хмммммм свекър ми е рибар,мъжът ми също,живеем във Варна и риба се яде целогодишно във всичките и варианти. Мариновам по първата рецепта всякаква риба като заливам с препържено олио охладено и прибирам в хладилника. След 3-4 дни рибата е готова за консумация и супер вкусна. Не сме канибали в никакъв случай и никой в семейството не е фен на сушито  Laughing. За 25г. никой не се е тръшнал,а бога ми тонове риба сме изяли сигурно.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 3 624
Аз не съм от морето,но обожавам риба, и правя паламуд и скумрия по следната рецепта.Режа рибата на колелца,и слагам ред морска сол,ред риба за около 4 часа.После почиствам добре рибата от солта,нареждам я на дом хартия ,ако някъде съм я намокрила.Нареждам в буркани и слагам резенчета лимон,зърна черен пипер,дафинов лист ,може и кориандър въпрос на вкус.Аз обожавам риба с копър и слагам копър.Заливам със хубав зехтин и слагам в хладилника.След 4-5 дена е готова.
Никой корем не го е болял,и от нищо не се е оплакал.Рецептата ми е от стар рибар в Царево.

# 20
  • Мнения: 181
Моята рецепта е следната. Почистената скумрия се нарязва на шайби,около 2 см широки, и се покрива от всички страни с едра сол. Обикновено насипвам дъното на тава или кутия, нареждам рибата, и посипвам и отгоре и между парчетата едра сол. Стои така 12 часа, след което се изтърсва от солта, не се мие, и се залива с ябълков оцет. Следват нови 12 часа с оцета. След това се подрежда в буркани, като между тях се слага чер пипер, дафинов лист и бахар, ако обичате. Може и лимон на парчета да се сложи. Това като екстра. След като я наредим в бурканите, се залива с пържено, но изстинало олио. Прибира се в хладилника да постои няколко дни, но в никакъв случай не са 45 дни.    7-8 са достатъчни. Сега съм направила паламуд по тази рецепта, пак стана, но скумрията е по- достъпна

# 21
  • Мнения: 3 725
харесва ми рецептата ти Алексия, спомням си ,че така правихме с татко преди години, един въпрос, скумрията може ли да е замразена , да се размрази , да се почисти и да се действа , или само с прясна риба 

# 22
  • Мнения: 181
харесва ми рецептата ти Алексия, спомням си ,че така правихме с татко преди години, един въпрос, скумрията може ли да е замразена , да се размрази , да се почисти и да се действа , или само с прясна риба 


Да, аз не съм я правила с прясна. Просто не ми е попадала прясна скумрия. Сигурно би било по-хубаво,ама...

# 23
  • Мнения: 3 725
благодаря, правила съм само с цаца и сафрид пресни, за това питам за скумрията дали е проблем, че е замразена, отново благодаря  bouquet

# 24
  • Мнения: 181
Ами предполагам, че щв стане и с друга риба. Но понеже я купувам оъ магазина, предпочитам да е скумрия, че лесно се почиства. Хубав ден желая

# 25
  • Враца
  • Мнения: 2 666
А изчезват ли костите при така направеното мариноване?
Попадна ми филе от таранка, много вкусно, но много костеливо.
Ще ми се да затворя няколко буркана, но само ако съм сигурна, че костите ще се стопят.  newsm78

# 26
  • Мнения: X
За да се стопят костите, трябва оцет и топло мариноване. http://www.vkusotia.com/?s=recipes&p=recipe&rid=843

# 27
  • Мнения: X
Таранката, май, не е добра за мариноване. И топлото мариноване няма да помогне за костичките.

# 28
  • Мнения: X
Таранката, май, не е добра за мариноване. И топлото мариноване няма да помогне за костичките.
Не, помага. Престоят в оцет ги стопява. Затова не се консумира веднага, а след престой в хладилника поне 3-4 дена.

# 29
  • Мнения: 1 034
здравейте, да се включа и аз имам таранка или платика/ и аз незнам каква е речна и дребна е / замразена е изчистена, някакви идеи за мариноване или въобще приготвяне около 3-4 кг е.

# 30
  • Мнения: X
здравейте, да се включа и аз имам таранка или платика/ и аз незнам каква е речна и дребна е / замразена е изчистена, някакви идеи за мариноване или въобще приготвяне около 3-4 кг е.
Прочети 2-3 поста по-нагоре.

# 31
  • Мнения: 181
Ако въпросите дали изчезват костите са към мен, аз съм приготвяла по този начин само скумрия и паламуд. Те имат само една средна кост, която не изчезва, но от оцета става една такава мека и лесно се премахва. Няма как да се нарани венец или нещо друго при хапване. Точно заради многото кости не ми харесват малките рибки. Пък били те и прясно уловени. В един момент се улавям, че повече чопля и плюя отколкото да ям. И ми се отщява. Но пък на много хора това не им пречи.  Wink

# 32
  • Мнения: 3 725
един въпрос,  Simple Smile след като съм натъпкала буркана с риба, сега олиото трудно достига до дъното на буркана, с вилица правих пролука ,между рибата и буркана , за да слезе олиото до долу, какво да правя , правилно ли е така, натъпкала съм я херметически  Joy

# 33
  • Мнения: X
Споко. Правилно е. Може да си помогнеш с тънък нож, който да промушиш между рибата и стената на буркана, за да отвориш луфт.

# 34
  • Мнения: 3 725
благодаря , да така правих, довечера ще проверя , ако се е процедило олиото до долу, да допълня пак

# 35
  • Мнения: 385
Аз напълних бурканите и  по същия начин с нож по стената на буркана правих път на олиото.Четох, че е хубаво рибите преди да се наредят, да се потапят в олио.Знаех го,но не го направих.

# 36
  • Мнения: 3 725
Да това е хитро, така олиото ще влезе навсякъде, а как ги подреждате, аз редих чернокоп, дебеличък е и го нареждах цял , навит като на рулце един след друг, когато е прав в буркана , олиото не слиза добре до долу, сигурно и в подреждането си има тънкости

# 37
  • Мнения: 81
Едно време дядо ми правеше маринован сафрид в буркани. Ял съм сафрид по подобна рецепта (солена вода, оцет ), но рибата стои мека. Тази от дядо ми беше много жилава. Късаш със зъби месото на гърба, а гръбнака на рибата си стои и боде. И нали така съм я ял за пръв път- така си я харесвам. Няма как да разбера метода на приготвяне. Някой да е правил по някаква рецепта при която месото става жилаво и стегнато?
Може би директно осоляване в морска сол и после киснене в оцет ...

# 38
  • Мнения: X
Може би директно осоляване в морска сол и после киснене в оцет ...
Да. Солта и оцетът стягат.

# 39
  • Мнения: 3 725
Да аз така осолявам със сол, а не със солен разтвор, така остава стегната, като рибка ☺

# 40
  • Мнения: 4
Глупости на търкалета. Рибата става за ядене веднага и няма нищо общо с луканките, примерът е неуместен. Отраснала съм в морски град, в който живея и досега, риба бол в нас, цял живот я ядем така и ние, и гости, давам на приятели. Никой не е умрял още, нито се е оплакал. някои даже чисто сурова риба ядат.
Тя всичко на всичко има трайност 2-3 месеца, след това има вероятност вече не е толкова хубава  и мазнината може да граняса и да стане опасна за ядене, ако не е съхранявана правилно.
И олиото не трябва да е сурово, а първо се загрява хубаво, изстива и тогава се залива рибата.
Абсолютно вярно. Аналогията с луканките и "зреенето на рибата в олио" е показателно за нивото на авторката. Че и не възприема като й се говори, и упорито си държи на 45-те дена. В такъв случай, няма какво да се направи, науката е безсилна!

# 41
  • Мнения: X
Студена марина за риба ( турска рецепта), рибата е готова да се яде след един ден.
Ябълков оцет (по-висок % киселинност е ),  сок от лимон (+лайм) и зехтин.

Последна редакция: чт, 07 ное 2019, 20:44 от Анонимен

# 42
  • Мнения: 1
Проста и изпитана рецепта, става за дребни и едри риби. Рибата се почиства (по дребните  се чистят глава и вътрешностите, чернокопът може да само вътрешностите да се почистят,паламуд се реже на шайби ( търкули)... Та след като се почисти се измива и оставя в гевгир за 5 минути. Обилно се бърка в ЕДРА сол, ама доста обилно. Така престоява 24ч. Рибата се изтръсква от солта и се поставя отново в съд и се залива с оцет (ябълков) за 12ч. Пробвал съм и с винен, пак става,но е по малко киселинен и понякога боядисва кожата на рибата, което не е фатално. Рибата заедно с оцета се обръща в гевгир и 5 мин се отцежда. Запържете олио колкото да покрие съдът в който ще подреждате рибата. С прясно, не запържено рибата може и най вероятно ще се развали. Та редите рибата и между редовете редите зърна черен пипер, бахар и дафинов лист. Може и много ситни резени 🍋 след. Рибата може да се консумира веднага, но ако я оставите 5 6 дена резултатът ще е по добър.

# 43
  • Мнения: X
Даниел, чудна ти е рецептата. Една добавка от мен - след солта кожата се маха много лесно и така се получават страхотни филенца. Освен това, наскоро експериментирах да смеся олиото за заливането с равно количество сок от кисели краставички. Кипвам сместа, заливам докато е гореща, запечатвам буркана и обръщам с капачката надолу да се вакуумира. Освен че сокът на киселите краставички ароматизира много приятно, по този начин, заради вакуумирането, трайността се увеличава многократно. Снощи похапнахме един такъв буркан, затворен преди малко повече от месец. Може и повече да трае, защото аз ги държа в хладилника.

Общи условия

Активация на акаунт