Кой е най-изгодният депозит в момента?

  • 41 553
  • 188
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 19 143
Аз се интересувам за 5-6 хил. лв. за 6 месеца.
От Моите пари излезе Инвестбанк и Асетбанк или нещо такова - около 120 лв. чиста печалба.
Имаше и един пенсионерски, но трябва да ангажирам нашите.
За такава малка сума и срок мисля, че няма нужда да правя кой знае какви анализи и сравнения. Или бъркам?

# 16
  • София
  • Мнения: 1 174
Cuckoo в която и да е банка е по добре отколкото да са в къщи  Peace

# 17
  • София
  • Мнения: 19 143
Cuckoo в която и да е банка е по добре отколкото да са в къщи  Peace

Не са вкъщи, но в дебитна карта, а там лихвата е никаква. Коя да е, само да не дойдат квесторите Simple Smile

# 18
  • София
  • Мнения: 1 174
Има отворени сметки които носят лихви макар и по ниски но можеш да теглиш и внасяш по всяко време. Това е един вариант, а другия е на депозит  Peace

# 19
  • Мнения: 446
Да се запиша и аз да следя темата Simple Smile

# 20
  • Мнения: 353
и аз се записвам, за да следя - вече се записах и тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=397706.300;topicrefid=20

и там споделих тази статия от Капитал, защото ми стана интересно: http://www.capital.bg/biznes/finansi/2014/07/31/2354115_juni_201 … eniia_v_chujdite/

следващите дни ми предстои преглед и сравнение на предложения - ще споделям опит!

# 21
  • Мнения: 74
Искам да Ви помоля ако може някой запознат да ми разясни или даде мнение кой депозит е по- изгоден:
Уникредит- депозит Екстра; Растяща лихва;
Пощенска банка- депозит 2*3; депозит 1,2 или 3.
От вчера разглеждам различни депозити на различни банки, много рядко разбирам какво предлагат тези хора newsm78, доста се обърках... Embarassed
Ще съм благодарна, ако някой ме ориентира... Simple Smile

# 22
  • Мнения: 5 593
На мен ми препоръчаха В ЦКБ вместо депозит да си открия спестовна сметка, там лихвата била по-голяма и можеш да теглиш и внасяш по всяко време.
Някой може ли да обясни разликата между депозит и спестовна сметка и кое е по удачно?

# 23
  • Мнения: 6 537
На мен ми препоръчаха В ЦКБ вместо депозит да си открия спестовна сметка, там лихвата била по-голяма и можеш да теглиш и внасяш по всяко време.
Някой може ли да обясни разликата между депозит и спестовна сметка и кое е по удачно?

Основна разлика е в срока. Обикновено при депозитите има срок - месец, три, шест, година, две и тн. И вече в зависимост какъв е можеш или не можеш да теглиш/внасяш по всяко време. В някои случаи лихвата се плаща ежемесечно, в други на края на периода. При спестовните сметки нямаш срок, както са ти обяснили може да теглиш и внасяш по всяко време. При депозитите, ако решиш да теглиш преди падежа, разваляш лихвата. Че някъде има и наказателни лихви...Друга разлика е, че при депозитите се дължи данък, при сметките не, но обикновено при депозитите е малко по-висока лихвата. В крайна сметка трябва просто да си направиш проучване къде, какво се предлага и какви са точните характеристики на всеки един продукт и да си сметнеш къде ще ти е по-изгодно и кои условия те устройват. Всяка банка предлага различни неща, така че разгледай и прецени.

# 24
  • Мнения: 5 593
На мен ми препоръчаха В ЦКБ вместо депозит да си открия спестовна сметка, там лихвата била по-голяма и можеш да теглиш и внасяш по всяко време.
Някой може ли да обясни разликата между депозит и спестовна сметка и кое е по удачно?

Основна разлика е в срока. Обикновено при депозитите има срок - месец, три, шест, година, две и тн. И вече в зависимост какъв е можеш или не можеш да теглиш/внасяш по всяко време. В някои случаи лихвата се плаща ежемесечно, в други на края на периода. При спестовните сметки нямаш срок, както са ти обяснили може да теглиш и внасяш по всяко време. При депозитите, ако решиш да теглиш преди падежа, разваляш лихвата. Че някъде има и наказателни лихви...Друга разлика е, че при депозитите се дължи данък, при сметките не, но обикновено при депозитите е малко по-висока лихвата. В крайна сметка трябва просто да си направиш проучване къде, какво се предлага и какви са точните характеристики на всеки един продукт и да си сметнеш къде ще ти е по-изгодно и кои условия те устройват. Всяка банка предлага различни неща, така че разгледай и прецени.
Много ти благодаря!

# 25
  • Мнения: 74
Опитвам се да избера, но лихвите ме объркват. На месечна база ли са или на годишна.
При Уникредит примерно ми е пълна мъгла кога се начислява и по колко, гледах и Фибанк там съвсем се омотах с едногодишен с нарастваща.
Май при Пощенска, най- ми стана ясно, но може и да бъркам, на депозит 2*3 на 1-вото тримесечие се начислява 2,3% и на 2-рото 3,3%. Но не съм сигурна дали и тук съм разбрала. newsm78
И за Райфайзен също гледах, там 1-вото тримесечие е 2,5%, а 2-рото 4,5%.
Тези последните ми се виждат малко множко за 6- месеца, ако съм ги разбрала правилно.
До сега бях на Сосиете, а там за година беше общо 8% долу горе сега падна тактика на 6% някъде и за това си търся нещо малко по- доходоносно...

# 26
  • София
  • Мнения: 1 174
Сега ще опитам да обясня надявам се разбираемо.
Всички лихви са на годишна база, независимо дали са на депозит(там парите са заключени без да можете да внасяте или теглите) или на отворена сметка(под отворена сметка можеш да внасяш и теглиш по всяко време).
Така равносметката:
1. Ако парите са на депозит няма такса за обслужване на месец по 2 лева, но има данък на лихвата-които в момента е 8 %. За сметка на това депозитите са с по висока лихва, примерно 3,10 % на година. По просто обяснено имате 5000 на депозит за 12 м. няма такса за сметката и накрая ще спечелите 260 лева след данъка 230 примерно!!!. Но в деня в които сключите депозита лихвата остава до края без да се променя, независимо дали ще падат лихвите или не. А това е тенденция да паднат и то доста.
2. А ако парите са на отворена сметка имате такса от 2 лева на месец 12*2=24 лева, намате данък на лихвата. Обаче парите се получават накрая на периода-демек има 1 месеца,3 месеца, 6 и 12 м. Като на годишна база са 0,05 за 1м; 0,10 за 3 м; 1,5 % за 6 м и 2 % за 12 месеца. Като лихвите паднат ли автоматично падат.
Сега идечта е вие да  си прецените какво точно искате, ако някой не ме разбира питайте, знам че е объркващо и на мен ми бе трудно да ги науча.

# 27
  • Мнения: 74
didolinaa, благодаря за разяснението! Simple Smile
Това което ти обясняваш май го схванах, а относно кой депозит ще е най изгоден за мен...
Утре ще посетя някои от   банките, дано се разберем със служителите и да си харесам в движение някоя банка, на която да поверя спестяванията си.
Лека нощ! Simple Smile

# 28
  • Мнения: 5 593
Сега ще опитам да обясня надявам се разбираемо.
Всички лихви са на годишна база, независимо дали са на депозит(там парите са заключени без да можете да внасяте или теглите) или на отворена сметка(под отворена сметка можеш да внасяш и теглиш по всяко време).
Така равносметката:
1. Ако парите са на депозит няма такса за обслужване на месец по 2 лева, но има данък на лихвата-които в момента е 8 %. За сметка на това депозитите са с по висока лихва, примерно 3,10 % на година. По просто обяснено имате 5000 на депозит за 12 м. няма такса за сметката и накрая ще спечелите 260 лева след данъка 230 примерно!!!. Но в деня в които сключите депозита лихвата остава до края без да се променя, независимо дали ще падат лихвите или не. А това е тенденция да паднат и то доста.
2. А ако парите са на отворена сметка имате такса от 2 лева на месец 12*2=24 лева, намате данък на лихвата. Обаче парите се получават накрая на периода-демек има 1 месеца,3 месеца, 6 и 12 м. Като на годишна база са 0,05 за 1м; 0,10 за 3 м; 1,5 % за 6 м и 2 % за 12 месеца. Като лихвите паднат ли автоматично падат.
Сега идечта е вие да  си прецените какво точно искате, ако някой не ме разбира питайте, знам че е объркващо и на мен ми бе трудно да ги науча.
Чудесно си го обяснила, благодаря!

# 29
  • София
  • Мнения: 1 174
Тенденцията на лихвите е да паднат и да се изравнят с европейските, там са до към 2 % на годишна база да знаете. В момента е изгодно да ги слагате на 2 годишни депозити и моля ви се не се мятайте само на банки с високи лихви. Доверете се на старите и изпитани, тези с прекалено глям процент са рискови, защото работят с парите на клиентите, а не със собствени. Засега стабилни са Пощенска, ЦКБ, ПИБ, ОББ, Уникредит, Сибанк, Сосиете Дженерал и ДСК- това са банките които ви препоръчвам. Заради КТБ се очаква в началото на септември яко да паднат депозитите, така че внимавайте какво ще предприемете. Отворените сметки също падат и то зверски, оставам на разположение за въпроси.  Peace
Да поясня за всички(които ме питат как така разбирам Simple Smile ) - банков служител съм и както виждате не си хваля банката в която работя и това е умишлено. Тук съм за да помагам, а не за реклама.
Желая ви приятна събота и неделя. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт