СЕПТЕМВРИйчетата вече пеят, танцуват, рисуват и в снега лудуват

  • 60 781
  • 746
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 574
Здравейте,

За мигането, при нас не е имало такъв проблем, но от яслата прихваща други. Най-продължителено беше преди сбръчкване на носа, оглеждах се да видя от кого е видял, от близки с които се събираме, така и не разбрах, къде го е видял, но мина време и той спря. От по-малки дечица като се среща и започва да си завира ръцете в устата.
Който е кърмил повече до 2 години и повече, не може а трябва да има самочивствие. За първо сериозно разболяване на 2 годинки и половина си е голямо постижение. Не знам какво повече искате от това дете, дори не е нужно да се събира с болни за да се разболее детето, те тези гадни вируси са си във въздуха. Люляче, май сте се изнервили повече покрай болеста на детенцето.
Иначе за сополчетата аз ги промивам със физиологичен разтвор, или със морска вода. Като е нервен и болен ползвам морска вода - спрей, понася я много добре, после слагаме и на мечо или преди това. Можеш да ползваш някоя любима играчка да му стане интересно и забавно на детето.

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 6 617
Това с копирането и при нас го има Tired
беше започнал да говори на бебешки, покрай новоприетите дечица в яслата... И период с лапане на пръстите имахме Rolling Eyes
Но пък се радвам, че подражава - така научава и доста полезни неща - например - да си духа нослето Naughty
Не можем да го научим, да плюе, когато мием зъбките Sad Ей, голям кошмар е в това отношение - постоянно гълта водата и затова гледам да плакна устичката с чиста четка по няколко пъти... Пробвахме със спринцовката от Панадола - ми пак гълта водата #Cussing out

# 32
  • София
  • Мнения: 308
diana.pd сподели моля те за този компрес, с който си облекчила кашлицата на Влади. Никола има склонност да прави ларингити и тази кашлица ми е един от най-големите кошмари. Само като чуя характерния метален звук и настръхвам.
И ние сме в графата на болните - почна в понеделник с малко сополки, вчера вече започна да кашля, а тази вечер вдигна и малко температура. В неделя ходихме на Витоша и май попрекалихме, защото въпреки силния вятър, останахме почти 3 часа и най-вероятно сме го простудили. Макар че нищо чудно и вирусче да е - в събота за пръв път ходи на куклен театър и може там да е лепнал нещо. И в тая връзка противно на всеобщото мнение за кърменето и имунитета, според мен всичко си е много индивидуално. Ето и двамата са ми дълго кърмени, но докато Ивана преди да тръгне на градина не помня да ми е боледувала сериозно, Никола точно обратното - сополки, ларингити, отити и тн.
Люляче може само да се радваш, че досега си успяла да я опазиш от боледуване. А и сега леко сте минали.
За книжките - в store.bg може да си ги поръчате (сигурно и от друга он-лайн книжарница). Там може да погледнете и сканирани няколко странички, за да добиете представа- http://www.book.store.bg/p32359/az-risuvam-totko-tatiozov.html

Хайде, аз ще ви оставям, че трябва да чета за един вътрешен изпит в работата. Първия го взех още веднага като се върнах от майчинство и още не бях поела много работа, но сега нещо съм се позатрупала с ангажименти, редовно закъснявам вечер, та хич не остава време за подготовка.

# 33
  • Мнения: 1 350
Мирка, стискам палци за изпита.
и да се оправяте бързо, едва ли е от Витоша, ако е така, с чайчета топли ще мине  Hug
и ние веднъж прекалихме на Витоша и Мили ми се стори настинала, ама мина още на другата сутрин, топъл душ, чайове, сгряхме мокрите крака, дадох й осцилококцинум профилактично и се оправи Simple Smile
Мъниче, за миенето на зъбките ще се научи, Милица като й кажа да плюе водата и тя пу, пу, плюе, ама почти нищо няма, тя вече е глътнала водата, дори я изсмуква от четката, че и после й мием устата, мием и няколко пъти четката да влезе с нея повече вода Simple Smile има време, ще се научат, ще обяснявам докато не се научи  Mr. Green

# 34
  • на североизток
  • Мнения: 460
Здравейте и от мен в новата тема Hug

Елито от скоро се научи да плюе водата като си мием зъбките, но аз всеки път напомням, настоявам, показвам и казвам браво като се справи, а това много я стимулира Simple Smile Измислихме си, че правим фонтанче и стана и забавно даже. Иначе и тя преди така сладко осмукваше пастата, нали е сладка и вкусна Laughing

За храненето и преяждането и аз много внимавам, особено след като преди няколко дена ми повръща от преяждане Close Определено не беше от вирус, защото след това нищо и нямаше. По принцип не е от много ящните, но на моменти като я прихване и корема и се подува и вече знае какво е да и се пукне коремчето - обясних и, че е повръщала, защото и се е пукнало коремчето Mr. Green И сега като иска пак да прекалява с ядене и напомням това. Тя също набляга предимно на тестени, въглехидратни и сладки храни, обича и супички и манджички(и пак са обилно напълнени с хляб), но когато тя си реши. Примерно знам, че обича картофена супа, но доста често като и направя не иска да я яде, просто защото е на друга вълна. От плодовете яде само банан и понякога ябълка. В последно време и стана интересно да си бели сама мандарини и после по малко осмуква всяко парченце. Но като цяло, нещо което не се разгражда в устата на гладка каша, не го гълта. Например салам и кремвирш яде, но месо(дори и най-крехкото) го плюе. Щом усети по-твърди нишки или  парченца(моркови или чушки в яденето) веднага изплюва всичко. А аз не пасирам нищо мноого отдавна и не мисля, че причината е това, че съм пасирала когато беше бебе. Според мен просто е много внимателна и прецизна към всичко, което влиза в устата й и щом не е гладко, не гълта. Надявам се, като поотрасне още малко и почне да разбира повече, да успея да я убедя, че не е страшно.

И тя попива вече някои неща от децата в яслата - сега е на вълна плюене, когато нещо не и харесва или батко и я дразни. Но за съжаление не попива това, което на мен ми се иска, а именно да проговори Confused Отбелязваме малък напредък, но малък и то, благодарение на една играчка-лаптоп. Има много песнички на български, но и цялата азбука и цифрите до 10, както и думички с всяка буква от азбуката. И самия лаптоп "говори" с детски глас и пита "Къде е Ю?" или "Къде е 7?" и като отговориш вярно казва: "Браво! Поздравления!" което както казах нея много я стимулира, а като сгрешиш казва:"Грешка! Опитай пак!" И така вече отгатва почти всички букви, цифри и думички, и все повече започва да повтаря. Другата програма на лаптопа е да казва думичките буква по буква, но това по-нататък ще го овладее ми се струва Simple Smile На мен ми стига, че вече казва жаба, агне, пате, кон. А най-хубаво казва няма, да и не Laughing и вкъщи си общуваме само с въпроси, на които се отговаря с да и не. Хубавото е, че ги употребява точно на място. Само, когато е сърдита всичко е не, дори и това, което е искала и се сърди за него Laughing

Говорихте за напрегнатото ежедневие на мъниците - вярно е, много се изморяват децата. Аз дори в началото като тръгна на ясла, нали бях още без работа, и всеки четвъртък и петък си я оставях вкъщи, дори и без друга причина. Просто я усещах, че и идва много дълга седмицата и става много нервна и раздразнителна. Сега вече посвикна, но пак в петък е най-изморена, плаче за най-малкото нещо и все гледа да се гушка в някого. Та, който има възможност да го прави, мисля, че не е лош вариант да им спестяваме малко напрежение. Аз в началото се чувствах малко виновна, че нарушавам някакъв режим или пък какво ще си кажат в яслата...ама после си викам, в крайна сметка здравето и психическия комфорт на детето ми е най-важен. Освен това и в яслите не е като в училище, да не можеш да отсъстваш, освен по основателни причини, та така се успокоих вътрешно и мисля, че така Елито се адаптира и по-бързо.

И като съм се разписала, да ви се похваля, че проведох разговор със сестрата в бъдещата ни детска градина по нашия казус с ваксините и противно на очакванията ми, тя се оказа много в час по темата и каза, че от нейна страна няма да имаме никакъв проблем, тя застава на наша страна и дори не се страхува от проверки. Остава и директорката да се престраши да ни приеме Wink Голям плюс е и това, че вече сме на ясла и си мисля и се надявам, че и за градината няма да има проблем. И пак по темата аз пък се гордея като родител, че детето ми боледува много рядко, не само защото е дълго кърмено, но и поради липса на излишни отрови в организма си. Дори личната ни лекарка един път каза: Как го гледаш това дете, че не се разболява?, като че ли не знае каква е причината Simple Smile Та така и аз си вдъхвам самочувствие на добър родител, което не мисля че е лошо да правим отвреме навреме Mr. Green То ако ние се похвалим, няма кой друг, нали? Wink

# 35
  • Мнения: 104
Това с боледуването и неболедуването е много сложен процес и всеки си има своите обяснения, но нещата са далеч по-комплекси - като се почне от гени и вътреутробно развитие, та до ваксини и какво ли не. Моето дете също не е боледувало до сега, дори не е вдигала Т, случвало се е да има сополи и от там кашлица, дори веднъж за доста дълго време, но това ни е най-сериозното. И понеже и аз имам самочувствието, че не боледува Wink все ме е страх ами какво ще стане ако се разболее. Ето сега например в групата им децата са наполовина, масово са болни, включително доста сополиви и от присъстващите и само стоя и стискам палци да ни размине, но знам че рано или късно и тя ще се разболее, все пак е човек  Mr. Green По този повод да кажа, че моето дете, както знаете е дълго кърмено, но е с всички ваксини, така че Ивчи....сложна работа, но разбира се колкото по-малко отрови, толкова по-добре. Освен това по принцип мнението ми за ваксините е като твоето и ще проучвам нещата и мисля на другото дете да не слагам или само някои. А Ивчи ти не взимаш детски като нямате ваксини, нали? Друго освен проблема с градините и детските има ли? Извинявайте, сигурно доста сме ги обсъждали в началото тези неща, но съм забравила, а и тогава не ме интересуваха Wink

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 6 617
Оооо и аз се замсилям за момата относно някои ваксини... Има време още де...

И понеже Ивчи спомена за децата и градината(яслата) - моя дивак в събота и неделя буквално се чудя какво да го правя, ако не сме забегнали на някъде извън града... Още със ставането в събота се правят уговорки, че ще ходим при децата и при обяснението от наша страна, че е събота и децата са си вкъщи, се започва кошмара. Обикаляме по детските площадки или центровете, ако е лошо времето, но на пролет с бебето - едва ли ще имаме тази възможност... От сега я мисля какво ще правим - той определено предпочита компанията на връстници или малко по-големи дечица, пред това, да стоим вкъщи и да четем/рисуваме/апликираме/слушаме музика/танцуваме/играем... Напоследък успявам да го залъжа като правим разни неща с легото - определено си заслужава парите Heart Eyes - засега има ефект - успява да се залиса за по 2-3 часа дори, но не знам и това до кога ще е...

# 37
  • на североизток
  • Мнения: 460
Ами това са основно проблемите, които плашат най-много родителите и разбира се заплахите, че има глоба при отказ(която всъщност е 100лв. и не е много сигурно колко е законна) Изискването за детските е не само да има всички ваксини, но и да посещава редовно детски консултации при педиатър, така че засега минаваме под този параграф Wink Но и да не минаваме, за 35лв. не си струва човек да се ядосва даже, че ги е изтървал. Много по-важно е здравето на детето, да не говорим колко пъти по 35лв ще се похарчат, ако се разболее. Така че, четете, информирайте се, разсъждавайте със собствените си глави и не се осланяйте само на това, което с години на ред ни е втълпявано. Вече има достатъчно информация по въпроса и достатъчно красноречиви случаи с нещастни дечица и родители. Жалко е да допускаме да се случват още и още недоразумения. Намерете си законите, наредбите и сами се убедете, че нямат никакво основание да ни задължават да правим нещо против волята си - всички имаме право на информирано несъгласие Wink

# 38
  • Мнения: 104
Ивчи, разбира се, че имаме право, няма как някои да те задължи за нещо такова. И много ясно, че за 35лв не си струва, но и ти си попаднала на педиатърка, нашата отивам онзи ден да и искам бележката за Мая за детските и тя ми вика ми нямате сложени 2 ваксини, представете си 2 от не знам си колко...много и вика не мога да и дам бележката без тях  Shocked доведи я да ги сложа и така, а аз мислех да не ги слагам вече, то толкова време мина....но не че съм за тези 35лв, но до сега съм и сложила всичките и сега за още две да не ми даде бележката е тъпо....еми заведох я за една от тях и ми даде бележка.....Аз за другото дете съм решила вече да не слагам, но не съм проучила още точно кои евентуално да сложа, можеш ли да ме ориентираш ти как постъпи, може и на лични, слага ли някои и кои. Късмет имаш и с детската градина, че са ви взели, щото абсурди в тая държава да искаш. Аз например съм изгубила на Мая оригиналния акт за раждане и сега срещу дубликата не искат да ми изплатят парите за раждане на дете....пълен абсурд! Не че има нещо общо с ваксините де Wink но искам да кажа, че абсурди много и е хубаво човек да има и късмет явно Simple Smile

# 39
  • Мнения: 2 244
момичета, прочетох ви с интерес. Мисля, че всяка за себе си е права относно боледуванията, толкова е индивидуално и зависи от толкова много фактори. Ивчи, а така, хубаво е човек понякога сам да се похвали, и да има самочувствието, че е взел правилно решение  Simple Smile. Люляче, притеснили сте се толкова много, защото досега детето не е боледувало. Но щом се възстановява, значи всичко е типтоп! И ние вкъщи си разменяме такива реплики, когато малката се разболее. Човек като се разтревожи, говори какво ли не, и неща, които не си мисли наистина. Не се връзвай на мъжа си, сигурна съм, че отдавна му е минало!

Николета непрекъснато ходи хремава пък. Вече не знам какво да правя. По Коледа и капнах няколко дни капки, с идеята да я закрепя докато има почивни дни. Така и стана, хремата спря, но 5 дни след като тръгна на ясла, пак се появиха. Не виждам вече смисъл да й ги капя, само ще станат резистентни бацилите. Затова от 10 дни е на клеева тинктура с физ. разтвор, и като че ли има добър ефект, макар и все още не пълен. Не знам, правилно ли разсъждавам? Вие какво бихте ме посъветвали.

Аз днес си останах вкъщи, взех си отпсука. Нещо много ми писна от тая работа, хем има много плюсове, хем нямам перспективи. А пазара на труда е доста свит в момента. Чувствам се подтисната от това, но май ще трябва да се оглеждам по-активно за нещо друго. От една страна, мога да си гледам детето, когато се наложи, срещам разбиране за закъсненията и тн. , но докога ще се закрепя там....Удобен момент е да си направим второ дете, но така ми се иска да си поживея още малко  Mr. Green Mr. Green. Уф, извинявайте че ви занимавам, никой не може да вземе решение вместо мен, нито да ходи на интервюта, ама тази сутрин ми е малко криво, и спонтанно го написах това...

И една случка от снощи, за която търся съвет. Николета заявява: - Никилета е глупава. Питам я, недочула добре -  кой е глупав? Отговор: - Никилета. Кой ти го каза това - Никилета (т.е. не стана ясно). После се разсея, и не можах да я разпитам, и реших да подхвана темата друг път, но ми стана много болно. Тя явно не е разбрала какво й казват (най-вероятно някое друго дете), но един ден ще разбере. Не знам какво да я посъветвам, как да реагира? Не искам детето ми да расте потъпквано, а със самочувствие. От друга страна, не искам да я гледам като стайно цвете, знам че ще има много такива случки оттук нататък.....

# 40
  • Мнения: 104
Оооо Джада, изобщо не се вързвай за такива неща. Знам, че ти е станало кофти, нормално е, но не се знае защо го казва, може някои на нея да го е казал, но може и да го е чула за друг и да го изпробва как звучи с нейното име, още повече като най-вероятно не знае какво означава. Пък и  самочувствието на детето не се гради и съответно разрушава от случайни приказки отвън, как ще ги възприеме и колко и как ще и се отразят ще зависи най-вече от вас и  от нейните особености разбира се. Можеш да се опиташ да и обясниш какво означава това и че не се отнася за нея, защото тя е умно дете, което може....еди какво си, прави еди какво си и т.н. така че няма как да е глупава, т.е. имам предвид да разбере, че вие не смятате това за истина и аргументите за това,  които в последствие ще станат и нейни аргументи, когато да речем някои я обиди, тя ще може да си каже, това не е вярно, защото аз съм...еди какво си, това разбира се на малко по-късен етап, но започва още от сега.
А за работата, разбирам те, аз не веднъж съм се чувствала така и обикновено скоро след това напускам, никога не съм можела да стоя някъде, само заради някакви други плюсове, ако не се чувствам добре, ако нямам развитие, ако ми е скучно, си тръгвам. То за това не съм се и задържала кой знае колко някъде, все сменям Wink и то не само работата, ами и образованията и интересите си...което вече не знам колко е добре, но какво да правя, явно все още много неща не знам за себе си и търся...както и да е, малко отклонение Wink А за второ дете, вие най-добре ще си прецените, но за мен лично е по-добре колкото се може по-скоро едно след друго да идват децата. Причините са много: 1) малка разлика между тях, предполага повече игри заедно; 2) така или иначе си на бебешка вълна, да минава по-скоро....не мога да си представя това дете да стане на не знам колко си години, аз да съм почнала да мисля за себе си като за човек  Mr. Green да си правя планове, кариера и т.н. и айде пак всичко отначало и пак сумати време вкъщи и пак бебе и ооо, нееее ужасно ми се вижда на мен. Лично аз предпочитам да свърша тази работа, за да мога после да се позанимая и със себе си. Разбира се децата независимо на каква възраст са ангажимент и вече нищо не е като преди, но все пак растат и се отваря пространство и за нас майките, за едни по-рано, за други по-късно....за мен лично чак сега, когато стана на 2г и почна да ходи на ясла, за първи път се замислих за себе си коя съм, къде съм, какво ще правя с живота си, не беше за дълго, защото разбрах, че съм бременна, но пак казвам, за мен така е по-добре....за други е друго, плюсове и минуси и за двете има....
Айде голямо писане му дръпнах, но трябва да сядам да уча и за това Wink

# 41
  • на североизток
  • Мнения: 460
Giada,  аз бих и казала нежно и с любов, че изобщо не е глупава, а е на мама най-умното и добричко дете и няма причина да си мисли така. И разни такива неща, които според мен са напълно достатъчни да дадат увереност, самочувствие и спокойствие на детето. Какво по-добро от майчината ласка и подкрепа Wink

За нашата педиатърка е вярно, че е разбрана и никога не ми прави проблем за направления или каквото и да било. Проблема по принцип идва от там, че и тях ги следят много строго и им изискват отчети на всеки 6 месеца. И ако нямат основателна причина за отлагане, глобяват първо тях и освен това ги лишават от някоя друга премийка. Но ако някой е решил твърдо, че ще се отказва, подписва се на личния картон на детето(поне ние така направихме), след което педиатъра изпраща официален документ до местния РИОКОЗ, с което той си "връзва гащите", че не е по негова вина отлагането. Оттам нататък не би трябвало самия педиатър да прави някакви проблеми, защото това него вече не го касае. Родителите са поели своята отговорност.
Веси, разбира се , че имаме право на избор, но който и да попиташ ще ти каже, че е задължително и то с такъв тон, че как може да питаш изобщо? И като те сплашат, че няма да може да ходи на ясла, градина и дори училище и повечето родители се отказват да се разправят. А как няма да ходи на градина и училище като вече е задължително от 4 годишни дори. Просто това е много удобен начин за манипулация, защото не могат да го напишат някъде в някой закон, че е задължително, просто ще противоречи на конституцията и на хартата за правата на човека.
А за това кои да сложиш и кои не - според мен нито една. След като всички съдържат  живак и алуминий, и формалдехид, и какво ли още не, сама прецени искаш ли това да бъде в организма на детето ти?

# 42
  • Мнения: 282
Giada и аз идеално те разбирам за работата Simple Smile. За съжаление (поне при мен) в момента колкото и да искам да си сменя работата - не смея. Тук мога да ползвам отпуски, болнични, да работя от вкъщи ако се наложи. Имам разбиране от работодателя, че съм с малко дете, което боледува без предупреждение и по-често от нас, възрастните... А където и да започна сега на нова работа, няма да ме търпят с чести болнични и излизане по-рано от работа, за да си прибера детето от ясла. Заплатата е добра, стискам зъби, работя, за да видя превода на парите на 10-то число. Да, нямам развитие и ми е дотегнало много, обаче приоритет в момента ми е друго Sad.
И аз се замислям за второ дете, ама нали сега взимат 18м. назад осигуровките ти, за да изчислят майчинството, а в тези 18м. влизат и 12-те, които взимах само по 240лв (майчинството 2рата година), та много ще ми се намали евентуалното майчинство, което за момента не можем да си го позволим. - Тъпа работа, планираш дали и кога да имаш второ дете според парите, които ще получаваш......

# 43
  • Мнения: 574
Здравейте,

Мирка, за компреса с ракия който направих - тензухена пелена вътре бях сложила памук и го намокрих с ракия. Завих го хубаво, заедно с компреса да може да се загрее. Не знам дали е помогнал на кашлицата, защото когато се събуди, той не можеше да диша и се чуваше едно ужасно стържене. Но започна да диша без такива хрипове и до един час вече нищо не се чуваше. Нямаше как да заспя, лежах до него и слушах как диша, защото много се уплаших.

Иначе, после четох че за ларингит и възпаления на гърлото се препоръчва също компрес с извара, пак тензухена пелена, тя ми е приготвена за компреси точно заради изварата, за да може изварата да е максимално в контакт с кожата. И се държи до 8часа. Но ако не е изцедена добре, много вода тече от него и слагам и кърпа под главата да не стане мокро по възглавницата и леглото.

И друго правя, преди да заспи слагам чорапки намокрени с ракия, така да заспи.

И аз все повече се ядосвам, че не отказах ваксините, но за следващото ще се интересувам повече. Но яслата за мен е проблем, ако не ми приемат след това детето.

За работата положението ми е като на aissa80, мога да си ползвам болнични, отпуск, да ходя и да си тръгвам по - рано. За сега това ме устройва.

# 44
  • Мнения: 11
Момичета, здравейте! Simple Smile
Благодаря за женската съпричастност към нашия домашен проблем Simple Smile!
Тя Дара отдавна е добре, само малко кашлица остана, но ще отмине и тя, аз още миналата събота тръгнах на работа. Гери, да, той мъжа ми е ясно, че преувеличава. Но то крушката си има и опашка де. Той покрай неговата дискова херния намрази всички докторя - и български, и американски. Не ще да чуе за конвенционалната медицина за някои заболявания. А като типичен Скорпион, малко му трябва, за да залитне в някаква крайност по отношение на нещо Simple Smile. А и нашето дълго кърмен отдавна му е трън в очите, поради няколко причини.
За паднала храна - не се учудвам. Аз самата, ако е нещо сухо, не ми пречи чак толкова и мога да си го хапна Laughing. Е, Дара сме я учили като й падне храната, да я хвърля де.
За самочувствието ми - аз така се изразих, защото мъжа ми употреби тези думи (той ако знае как се поде тук неговата фраза Laughing), но не смятам, че е правилно изразено. Аз бих казала, че съм много доволна, че до момента не бяхме имали сериозно боледуване. Като съм напълно наясно, че не е зависело само от кърменето. Все пак нали си ви чета през цялото време, и знам много добре как и кърмени дечица се разболяваха. То си е въпрос на обстоятелства, индивидуалности, и т.н. При Дара специално и зъбите играеха голяма роля, защото тя сега вади кътници (никакъв помен от тях все още обаче), и имунитета със сигурност й е поразклатен. Същата работа беше и когато хвана розеолата незнайно от къде. Нея не я броя много за голямо боледуване. Е, имаше висока температура два дни, и после малко пъпчици, ама това беше.
Иначе страшно съм съчувствала на всички ви, като са ви били болни децата. Точно като Веси все съм се чудела какво ще правим като се разболее и какъв ли ужас е това.
Велизарче, то аз самата стигнах до бронхит преди това - въпреки духането, въпреки гаргарите, инхалациите, мед, лимони, сода, и т.н. Та не знам дали само и точно махането на сополите предотвратява бронхитите. Ето Дара слава богу не стигна до там, въпреки реките от неиздухани сополи. Но от тях определено й беше зачервено гърлото и кашляше ужасно.
Ники как е сега, оправи ли се?
А иначе вие как успявате да им чистите носовете и да им пръскате или капете нещо вътре? Някои деца сигурно съдействат, ама повечето... А и сами едва ли успявате, когато се борят с вас, пък татковците не са винаги у дома.
Диана, ти за снощи ли казваш, че си го правила този компрес? Той доста време го държи този ларингит, ако е така. Нали още преди седмица казваше, че е болен.

Мъниче, ние пък още не сме учили Дара да плюе като мие зъбките. Тя си е още с детската паста. Но мисля, че може и по-натам да почнем, май на повечето е рано да го правят успешно, та не бих се ядосвала.

Веси, Ивчи, ако нямате против, обсъждайте тук ваксините (понеже Веси каза, че може и на лични). На мен ми е интересно, въпреки че не съм имала желание да чета по този въпрос до сега.

Джада, почти съм убедена в случая, че Николета повтаря думата "глупава" от някой друг. Т.е. на този етап и на тази възраст не мисля, че тя действително се смята за глупава. Дара я беше научила тая думичка от баща си Crazy, щото той някой път я употребява за нещо като "глупав филм", в смисъл безинтересен или скучен филм. Та тя на няколко пъти разправяше как еди-кое си филмче било много "глупаво". И понеже на мен не ми харесваше този изказ, и й казвах "Аа, това филмче не е интересно". Сега, по-натам като почнат да разбират повече значението на тази дума (защото пак казвам не мисля, че случая е такъв при вас в момента), и ако се върне от училище примерно и каже, че някой й е казал такова нещо, мисля, че ще предприема подхода на съчувствието, но и да се опитам да разнищя дали и защо тя самата така се чувства по отношение на себе си. Нещо от сорта: "Натъжена си, че някой те е нарекъл глупава... Не е приятно, когато някой ни обижда... А ако еди-кой си не те беше нарекъл така, ти как се чувстваш, чувстваш ли се глупава?" И чрез едно такова разнищване на въпроса, най-вероятно детето само ще стигне до извода, че то самото не се чувства така, и че това какво някой те е нарекъл, не значи, че те прави такъв. Също бих казала, че за мен тя е много умно момиче. ... Малко се отплеснах, защото пак казвам - сигурна съм, че Николета не го осмисля на този етап, както между другото и нейното връстниче, което го е казало, според мен. И в такъв случай е прекалено рано да се обсъждат нещата по начина, по който описах.

Общи условия

Активация на акаунт