Румъния

  • 92 290
  • 179
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 635
Предстои да се местя следващия месец в Букурещ, а не намерих такава тема. То, вЕрно, че е на една крачка и румънци пазаруват в Русе редовно, ама все пак. Laughing Ще се радвам, ако има живеещи в Румъния, да разкажат по нещо. Пък аз ще се включа "на живо" след няколко седмици.

# 1
  • Мнения: 1
Здравей! Хубаво е да има и такава тема! Ако те интересува нещо - насреща съм, живея в Букурещ от 7 години Simple Smile

# 2
  • София
  • Мнения: 1 635
Здравей, Весинката.

Благодаря, че се включи в темата. Засега нямам някакви неотложни въпроси, но се сещам за разни дреболии. Например, знаеш ли каква е практиката за консултациите на бебетата под годинка? Всеки месец ли посещават педиатър, както в България или е друга схемата? Тепърва ще търся и къде да запиша малките на лекар.

Виждам, че съвсем скоро ще си имаш бебче. Стискам палци всичко да мине по "мед и масло". Ако мога да съм ти полезна с нещо, само свиркай.

# 3
  • Мнения: 1
Здравей,
да и тук се посещава педиатър така както и в БГ, моя личен лекар е и педиатър и там ще нося малката на прегледи. Ако имаш нужда мога да ти го препоръчам, но при теб май ще трябва да са на частно прегледите, понеже няма да имаш осигуровки предполагам. Ти по какъв повод ще идваш в Букурещ?
Благодаря ти за пожеланията, и аз се надявам всичко да мине леко, като родя - ще се похваля! Simple Smile Пък може да се запознаем, та да си разхождаме бебоците, и твойта малката е на 6 месеца така че след годинка няма да е толкова фрапираща разлика! Simple Smile Имаш ли фейсбук? Ако искаш остави ми данните на ЛС.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 635
Simple Smile Мерси! За педиатъра ще видим как да организирам нещата. С децата имаме здравна застраховка и предполагам ще търсим лекар, който работи със съответния фонд.

Колкото до повода - преместиха работата на мъжа ми в Букурещ и се налага да местим цялата менажерия. Laughing Като порастне малко бебето и аз ще си търся работа. Но има време до тогава, та можем да разхождаме децата заедно.

Фейсбук не ползвам. Wink Ще ти драсна адреса на ЛС, като се преместим.

# 5
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Здравей!
Ние сме в Букурещ от март месец. И моят мъж го повишиха, но трябваше да се преместим тук. Синът ми е на 6 г. и още не съм го водила на лекар тук, иначе от работата на мъжа ми сме застраховани в една частна клиника. Иначе аз си следя бремеността в София. Пиши като се преместиш.  Wink

Последна редакция: пт, 12 окт 2012, 13:08 от summer_wine

# 6
  • София
  • Мнения: 1 635
Утре ще пътуваме с децата. В понеделник си чакам багажа и дано бързо вляза в час. Педиатър ще търся сравнително скоро, за да запиша бебето за консултации.

# 7
  • На черешатааа
  • Мнения: 1 012
Момичета, ще  съм за ден в Букурещ- екскурзия и на др. места в Румъния, другите дни. Може ли инфо. за какво е традиционно ястие там, питие и др. такива неща? Как е времето? Има ли хубави  магазини? Извинявам се за многото въпроси  Embarassed

# 8
  • София
  • Мнения: 1 635
Тъй, пиша вече от румънска територия... Laughing Имам въпроси към по-опитните от мен. Можете ли да ми кажете къде има бебешки/детски магазини, освен Мадъркеър. Трябва да купя детски седалки за тоалетните, а в Карфур и Икеа нямаше. По този повод най-сериозно съветвам всички гости и живеещи в Букурещ да не посещават Икеа в неделя. Няма такъв ужас и народ. Трябва ми и магазин с по-голямо разнообразие от бебешки пюрета, че захранвам в момента. Супер безуспешно, между другото. Wink

gold laydi, мога да докладвам само за времето. Днес изведох бебето по голи крака.

# 9
  • На черешатааа
  • Мнения: 1 012
 Jillian    bouquet  благодаря. Дано  е такова до края на месеца,че тогава ще идвам  Party

# 10
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Трябва ми и магазин с по-голямо разнообразие от бебешки пюрета, че захранвам в момента.

Може да провериш и в Мега имаж, той се води малко по-висок клас магазин от Карфур, но пък не е толкова голям. Все пак не съм 100% убедена дали ще има, тъй като тук не ми се е налагало да купувам пюрета.
А за седалки за тоалетна нямам идея, детските магазини, които знам и посещавам са главно за дрехи.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 635
И в Мега Имаж положението е доста зле. При веригите винаги е борба за място на рафта. Бебешките секции са пълни с пелени и не остава много място за бурканчета. Laughing Трябва да си намеря специализиран магазин. Ще питам чичо Гугъл и транслейта.

Дано в събота и неделя успеем да свършим поне това, че съм зарината още в кашони. Каката сама си отваря нейните и влачи играчки из цялата къща. Дребното само хленчи, че не му обръщам внимание. С две думи, шоуто е пълно. Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 1
Здравейте, да се включа и аз... за съжаление няма много бебешки магазини в Букурещ така както има в София Simple Smile За Икеата правилно си писала че неделята е ужас Simple Smile

Относно заведения - препоръчвам Caru cu bere - като ястия - мамалига със сметана, яйце и сирене, румънски кебапчета Simple Smile а за пиене опитайте лимонадата тук е със фреш от лимон, мед и вода Simple Smile Магазини има доста както и молове Simple Smile

Да ви се похваля родих успешно на 10.10.2012 моята дъщеричка Анастасия Simple Smile

# 13
  • София
  • Мнения: 1 635
Ееее, Весинката, честито! Да ти е жива и здрава малката принцеса. Бързо възстановяване на теб и много хубаво време, за да се разхождате на спокойствие.

Весинка, препоръчай (когато ти остане време) какъв да е бебешки магазин с бурканчета, че съвсем изумях с какво да го захранвам това бебе. Хич ме няма по бебешкото готвене и пасиране. Без подправки не ме бива. Embarassed

# 14
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Честита дъщеричка, Веси! Да ти е жива и здрава!

И аз се присъединявам към препоръката за Caru cu bere- ресторантът е историческа забележителност и съществува от от 1879 г., готвят вкусно и цените са нормални. Иначе ние най-често ходим в Hard Rock Cafe, но то си е част от веригата, и разбира се няма нищо общо с румънските традиции.

Последна редакция: пт, 26 окт 2012, 22:00 от summer_wine

# 15
  • Мнения: 1
Благодаря ви за пожеланията момичета!   bouquet

Jilian
- бебешки магазин с бурканчета специално няма Simple Smile) В хипермаркетите можеш да намериш - Carrefour, Cora, Real, както и по аптеките - например в Help Net в Mall Baneasa. В хиперите няма ли на Хумана например?

Summer_ wine - Да, и в Хард Рок е хубаво, но наистина не е традиционно румънско Simple Smile Иначе ходила ли си в Il Calcio - Herastrau? Лятото много често го посещавах и много ми харесва кухнята им.
Все пак българите сме претенциозни по отношение на кухня, а румънците са малко слаби в това отношение Simple Smile

Няма да е лошо, да вземем да организираме една среща по-нататък да се запознаем Simple Smile

# 16
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Веси, в Il Calcio съм ходила, но в това във Флореаска, наистина е добра кухнята там.
Иначе за среща съм винаги готова, вие с малките деца кажете кога ви е удобно, моето е по-голямо, до 16 ч. е на предучилищна, и общо взето разполагам с повече свободно време.

Последна редакция: сб, 27 окт 2012, 01:29 от summer_wine

# 17
  • София
  • Мнения: 1 635
Благодаря за инфото, момичета! Минах през хипермаркетите, навсякъде положението е същото. Накрая се присетих и прегледах уеб сайта на Хип и се оказа, че имат съвсем малко портфолио за Румъния. Явно тук хората готвят повече за бебета. Може би ще отскочим до Русе следващия уикенд и ще заредя каквото ми трябва. Crazy

За среща - винаги съм на линия. Единственото, което ме спира в момента е, че съм без кола. Голямото не спи вече следобед, а малкото - все още спи където и да е. Laughing

Записвам си за ресторантите. Grinning

# 18
  • Мнения: 1
Да, не е лоша идея да отскочите до Русе Simple Smile Ние редовно си пазаруваме като ходим до БГ, но за съжаление сега ще е много по-рядко докато порасте малката Simple Smile
Исках да те питам твоита малката издава ли странни звуци докато спи? Мойта бебка все едно че сънува филми и издава странни звуци докато спи понякои път Simple Smile)

# 19
  • София
  • Мнения: 1 635
Ох, ако ти кажа, че всичко се забравя... ooooh! изобщо не помня как беше първите седмици. Не си спомням по време на сън да е издавала странни звуци, но е напълно възможно. Мен най-много ме стряскаше, когато си поемаше дъх все едно не може да диша и въздуха едва минава (не е истина как го обясних Crazy). В последствие се оказа, че се забавлява детето.

Стига да спи спокойно, наддава и е сравнително доволна през деня - нямаш място за притеснения.

За да не съм съвсем извън темата - знаете ли дали има проблем с кърменето на обществени места? В парка забелязах, че не съм единствена. В гадния мол обаче, където едно посещение е минимум три часа, не знам... newsm78

# 20
  • Мнения: 1
Благодаря Simple Smile Изглежда видимо спокойна, но иска все повече да будува..а тя като е толкова малка все още незнам как мога да си играя с нея освен с ръчички и краченца Simple Smile
За моловете няма никакъв проблем да си кърмиш там, редовно виждам майки които си кърмят в мола.
Та като стана въпрос за мол, ти след колко време изведе за първи път детето в мол? Simple Smile Аз понеже преди седмично посещавах моловете, та сега се чудя на каква възраст мога да изведа детето:))

# 21
  • София
  • Мнения: 1 635
Веси, да си призная не знам за моловете. Не съм голям почитател и двете госпожици съм ги водила съвсем рядко, за да изпълним определена задача. Сега в Букурещ ходим всяка седмица, за да пазаруваме. С каката бях по-смела и пазарувахме с нея по хипермаркетите от съвсем малко бебе, но пък малката ми направи бронхиолит на 2 м. и сега ме е страх от сянката ми. Laughing Което не ме спря да я заведем на море три следмици след това, де. Sunglasses

Та, единственото, което според мен може да те спре е възможността бебето да хване някой вирус. Иначе сега ще ти е най-лесно. Бебето си спи в количката, ти си обикаляш. Имаш резервен вариант - взимаш таткото, той седи с бебето навън, а ти си пазаруваш вътре.

# 22
  • Мнения: 54
Здравейте момичета, в петък ще съм в Букурещ на интервю, което ще е хотел до Гара де норд. Ще хващам после влак от същата гара , но ще имам бая време за убиване. Посъветвайте ме къде наблизо мога да отида да се помотам и има ли приятни заведения? А също и как са цените горе- долу- кафе , хапване и пр.

# 23
  • Мнения: 1
бобчото - Можеш да отскочиш до Piata Victoriei ili Piata Romana ili Piata Universitatii, но те не са чак толкова близко, имаш да повървиш доста Wink Кафета има приятни но те са в Centrul Vechi, което е до Piata Unirii -  Там можеш да отскочиш ако искаш да видиш баш центъра и двореца на Чаушеску. Успех на интервюто и приятна разходка!

Jilian
-  И аз не съм я вкарвала още в магазини и молове малката, ходихме няколко пъти до мол  Baneasa но мъжа ми ме чака отвън с детето докато аз напазарувам.. и мен ме страх от тия вируси.. ще има да си почакам още доста докато тръгна с нея на покупки Simple Smile Вие бяхте ли до Русе? Адаптирахте ли се в Букурещ?

# 24
  • Мнения: 0
Здравейте,

Честито на Vesinkata87! Пожелавам на малката принцеса да е много щастлива!
Аз се включвам с молба за информация: знаете ли къде в Букурещ може да се учи румънски език, най вече в сектор 1, а може би и английски език?

# 25
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Миринда, аз минах първо ниво румънски тук:
 http://rolang.ro/ , горе-долу съм доволна. Обучението обаче е на английски, и ако не говориш английски не знам как ще стане. Честно казано се съмнявам да намериш в Букурещ курс по ръмънски на български език.

# 26
  • Мнения: 0
Благодаря summer_wine!
ще огледам сайта. Всъщност информацията е за моя приятелка, която се премести там скоро и имам нужда от учене на език, но още е доста ангажирано. Скоро самата тя ще се присъедини към вас Simple Smile

Курс по румънски на български едва ли. По скоро очаквах курс по румънски на румънски:)

Лек ден желая на всички ви Hug

# 27
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Курс по румънски на български едва ли. По скоро очаквах курс по румънски на румънски:)


Имам предвид, че курсът е предназначен за английскоговорящи, румънските думи трябва да се преведат и обяснят на на някакъв език, който в случая е английски. Иронията е неуместна.  Все пак преподавателят и учениците трябва да се разбират на някакъв общ за двете страни език. Това пояснение го направих, защото попита и за курс по английски и останах с впечатление, че става въпрос за човек, който не знае и английски.

# 28
  • Мнения: 0
summer_wine, много благодаря за сайта, наистина е хубав. Курсовете са в различно време и интензитет според предпочитанията. Не съм влагала ирония, извинявай.
Между другото това, че курса е на английски е добре. Така се упражнява и английския.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 635
бобчото, как мина интервюто?
vesinkata87, да, ходихме до Русе и си набавих несметни количества бурканчета, които бебето естествено отказва да яде. В магазина им събрах очите на продавачките.

Не знам дали може да се каже, че се адаптирам към Букурещ, защото до сега си стоях затворена с децата в комплекса, където живеем. Нито на автобусчето мога да ги кача с бебешката количка, за да стигна до метрото. Нито има някакви забележителности в местната околност, заради които да си заслужава да помъкна цирка по супер натовареното шосе. За щастие от вчера, прясно прясно, се сдобих с кола и вече съм мобилна. Когато кажете съм на линия за среща.

И аз ще започвам уроци по румънски в най-скоро време. За щастие преподавателката се е съгласила да имаме часове и през уикенда, че иначе нямам шанс с двете маймуни наоколо.

# 30
  • Мнения: 1
mirinda50 - Благодаря ти!
Jilian - Честито кола! Simple Smile а защо бебето отказва да яде пюретата? да не би да иска домашно приготвени? За среща би било да е хубаво в някой по-топъл ден, а ако искате да е в мол, ще дойда сама без малката Simple Smile Ако е удобно - може ли да попитам мъжа ти какво работи, че вчера бях в консулството да правим паспорт на бебето и разбрах че консула има 2 деца, от които едното е 7 месечно бебе и май и твоито беше на 7 мес Simple Smile А консула май е отскоро, че досега не бях го виждала Simple Smile

# 31
  • София
  • Мнения: 1 635
Няма проблеми, Весинка Simple Smile В частна фирма работи, не е в консулството. Съвпадение е някакво. Ния наистина е на седем месеца сега. За срещата - зависи от теб, все пак бебето ти е още много мъничко.

Пробвах и с домашно приготвени пюрета. Направо се потриса милата. Най-добре приема кашите засега.

# 32
  • Мнения: 1
Здравеййййтееее! Simple Smile Нещо заглъхна форума!!! Simple Smile
Предлагам да организираме една среща да се видим и запознаем Simple Smile
Предлагам срещата да е в сладкарница Bene - cal. Mosilor 256 , на кръстовището с Carol I,  едни приятели отвориха сладкарница с торти Неделя, а предполагам всички обичат торти Неделя Simple Smile
Очаквам да предложите дата и как ви се струва идеята Simple Smile

# 33
  • София
  • Мнения: 1 635
Веси, идеята е супер. За мен ще бъде по-добре да се организираме за следващата седмица. Тамън излекувах малките от някакво вирусче и мисля, че е по-добре да изчакам малко със срещите с малки бебета, за да съм сигурна, че всичко е наред. Отделно трябва да оставя колата за ремонт, че имаше някакъв проблем с калника. Утре ще мога да кажа точно кога съм без кола. Ако пък искате през уикенда - няма да има никакъв проблем с доставянето ни където трябва.

# 34
  • Мнения: 1
Другата седмица е супер, то и аз съм настинала, така че наистина е по-добре да изчакаме още няколко дни Simple Smile Когато разбереш кога можеш, пиши, а дотогоава чакаме включване и от другите момичета! Simple Smile

# 35
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Другата седмица и аз съм ок, само трябва да проверя къде точно се намира сладкарницата и дали ще мога да дойда с колата до там, защото още не мога карам много добре. Засега карам само до училището на детето и до мол Банеаса.

# 36
  • София
  • Мнения: 1 635
Summer, ако можеш да понесеш две мрънкащи деца в колата - няма проблем да те взема, за да отидем заедно. Само да сме здрави, че сега пък малката взе да грачи. ooooh!

# 37
  • Мнения: 1
Хайде оздравявайте всички и ще ви чакам да се включите за среща Simple Smile Истината е че през седмицата е мнгоо трудно с паркирането там, но пък събота и неделя няма никакъв проблем, така че ако искате може и да е другия уикенд Simple Smile

# 38
  • София
  • Мнения: 1 635
Ок, за съжаление дребната се разсополяви ужасно. Дано да я оправя навреме за следващия уикенд.

# 39
  • Мнения: 1
Така е този период, включително и аз и почти цялото ми семейство с които говорих в БГ са настинали, така че е нормално за този период.
Пожелавам бързо оздравяване на малката сладуранка Simple Smile

# 40
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Здравейте, момичета!

Обръщам се с молба, за малко информация (цена) относно това лекарство.


Hyalone е хиалуроновата к-на за вътреставно инжектиране 60 mg/4 ml, предписана от лекар. Цената й, на бг пазар е 480-495лв на склад. Проблема е, че ни трябват за момента 2 инжекции, които ще се бият 2 пъти годишно.

Рових се в нета и попаднах на този румънски сайт:
https://comenzi.farmaciatei.ro/product_info.php?products_id=10026595, но притеснението ми е че цената е на половина и евентуално, че инжекцията може да не е оригинална.
Нали не бъркам 480 лея = 210лв. приблизително. Rolling Eyes

Производител е италианската фирма:
Fidia Farmaceutici SpA - Via Ponte Della Fabbrica 3 / A - 35031 Абано Терме (Падуа) Италия.

Предполагам, че може да я предлагат свободно в аптечната мрежа в Румъния и ако, някой има възможност да попита, за цената в най-близката аптека, моля да ми пиши на ЛС.
Благодаря Ви предварително!

# 41
  • Мнения: 1
Здравей Миленика,
ок ще проверя в аптеката. Може и да има разлика в цените, случвало се е и друг път приятели от бг да ми поръчват да им купувам от тук лекарства.

# 42
  • Мнения: 68
Здравейте и от мен!Ние сме в Букурещ от м,06.Радвам се да се запознаем!От края на януари ще започвам работа и да ви попитам ползвате ли услугите на детегледачки?Как мога да си намеря съвестна такава от Букурещ?В момента уча румънски, но бавно става , а немога да се доверя на жена, с която неможем да си говорим нормално.А с детските градини как стоят нещата?Детето ми е на 2,4г.Всъщност, ако решите и мен можете да ме включите в групата да се запознаем.Много ще се радвам, защото никой не познаваме и ми е много трудно сама по цял ден.
Весинка , честита рожба!Да ти е жива и здрава, много да те радва и много белички да ти прави!

# 43
  • София
  • Мнения: 1 635
110810, добре дошла... много добре те разбирам. Crazy И аз съм така. Добре че мъжа ми даде зор и се сдобих с кола, за да щъкам напред назад, че иначе съвсем бях сдала багажа. Ще се радвам да се видим на срещата, пък и след това. В кой квартал живеете (ако искаш на лични)?

По другите въпроси не знам колко ще ти бъда полезна. В комплекса, в който живеем има много детегледачки, но не съм имала възможност да разпитвам (то не е като да мога, де Laughing). Явно доста се ползват такива услуги. Каката мислим да запишем на детска градина от началото на януари и сега чакам последните документи за попълване. Ако са я приели ooooh!, защото имаше само едно свободно място за нейната възрастова група.

Румънския... имах вече шест урока. Ех, да имах малко повече свободно време за учене. През деня с децата у дома е просто абсурд. Докато се обърна да напиша този постинг и каката вече е без чорапи и се опита отнесе бебето нанякъде. В момента пълни басейн (въображаем, за щастие). Малкото пък се опита да прегризе един кабел. Вечер - искам само да падна на някой диван с книжка. Научила съм няколко думи, де. #Crazy Със зор мога да скалъпя някое и друго изречение.

Миленика, ще попитам следващия път, когато имам път към някоя аптека.

# 44
  • Мнения: 1
110810 -  Добре дошла в темичката, много се радвам че се увеличаваме. Ако искаш и ти можеш да дойдеш на срещата. Simple Smile Благодаря ти за пожеланията.
Jilian - в кой комплекс живееш,че има толкова детегледачки? Simple Smile Иначе ми стана смешно с историите за малките, сигурно правят доста бели Simple Smile Мойта още е мъничка и засега е кротичка! Simple Smile
110810 - ако искаш можеш да опиташ и някоя студентка българка да наемеш като детегледачка.. има една група във фейс - Българи в Румъния и там можеш да постнеш ако искаш да е българка де, за да се разбирате.


# 45
  • Мнения: 68
Аз също се радвам, че съм в групата.За кога е насрочена срещата?

# 46
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Момичета, дали някой провери в аптечната мрежа, предлага ли се лекарството за което питах по горе?

# 47
  • София
  • Мнения: 1 635
Миленика, още не съм минавала през аптека. Днес или утре ще имам път към най-близката и ще ти кажа, ако някой не се включи преди мен.

Момичета, ще се разберем ли за среща тази седмица? Ние ще пътуваме в петък за България, така че ако искам да се включа трябва да измисля нещо тези дни. Уикенда не се обадих, защото исках да съм сигурна, че дребните са съвсем здрави преди да се видим.

# 48
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Jilian, аз съм ок за среща през седмицата, тъй като и ние ще пътуваме в петък за България. Само евентуално ще трябва да те помоля да ме вземеш с твоята кола, защото претърпях лек инцидент с моята  Crazy.

# 49
  • София
  • Мнения: 1 635
summer_wine, леле, дано не си се уплашила много. Няма проблем да те взема. Само да се разберем, че има два дни.

... редактирам се...
Миленика, проверих в близката аптека, но за съжаление ми казаха, че нямат такова лекарство, вкл. и в цялата им верига (ето тези са http://www.catena.ro). Споменаха за ХиалГан, но казаха, че е в друга концентрация. На пешеходно разстояние нямам други аптеки за съжаление. Ако излизам с колата тези дни отново ще потърся и в другите вериги.

Последна редакция: вт, 18 дек 2012, 15:26 от Jillian

# 50
  • Мнения: 1
здравейте, нещо отсвикнах да влизам в бг мама.
както изглежда ще остане срещата за новата година Simple Smile блазе ви, че ще си ходите за празниците..аз ще си остана в Букурещ за съжаление и съм поканила родителите си за Коледа, за да е пак семейно Simple Smile

# 51
  • Бургас
  • Мнения: 3 553

Миленика, проверих в близката аптека, но за съжаление ми казаха, че нямат такова лекарство, вкл. и в цялата им верига (ето тези са http://www.catena.ro). Споменаха за ХиалГан, но казаха, че е в друга концентрация. На пешеходно разстояние нямам други аптеки за съжаление. Ако излизам с колата тези дни отново ще потърся и в другите вериги.

Благодаря! Нали ти беше писала, че си го открила в някой он-лайн аптеки (нали са румънски), можеш ли да ми изпратиш сайта на ЛС?

# 52
  • Мнения: 68
Весели празници на всички пътуващи и оставащи!Здраве и късмет!Към пътуващите :лек път и поздрави на България.Веси и ние решихме да си останем.Мисля, че е по-важно , с кой ще бъдем на тези светли празници, отколкото къде.Надявам се в началото на Новата година да се организираме за среща.

# 53
# 54
  • Мнения: 2 531
Момичета предлагат ми курс който да проведа в Букурещ. Предоставят ми жилище за цялото семейство безплатно , както и 900 евро  на месец като"заплата" за покриване  на разходите. Достатъчни ли са за семейство с 3 деца при описаните условия?

# 55
  • София
  • Мнения: 1 635
Дори да покрият всички разходи по жилището 900 евро са доста малко пари за Букурещ.

С въпросните пари ще имате за храна без лишения (тук е около 10% по-скъпо от София), но няма много да можете да излизате навън.

Ако няма много да се задържате, няма да гладувате.
Зависи каква ви е ситуацията в България.

Може да сметнете по проста формула:

{месечни разходи в БГ} + {+10% по-високи цени} + {10% по-високи разходи (защото сме чужденци)}
Ако говорите румънски ще се оправите по-лесно и можете да махнете последните 10%.
Накрая съветвам внимателно да провериш какво точно медицинско покритие предлагат.
За щастие за момента не знаем какви са цените на лекарствата - цените на частните прегледи при лекар специалист са като в България.

# 56
  • Мнения: 2 531
Благодаря, румънски не говоря - английски само. Става въпрос за няколко месеца- 3-4 , най вероятно лятото. Това е нещо като стипендия за обучението . Значи съветвате ме да попитам дали има включено здравна застраховка / а какво е осигуряването там?/

# 57
  • Мнения: 768
Здравейте момичета, навестявам ви с едно питане. Знаете ли къде има нещо като борса за цветя в Букурещ?

# 58
  • Мнения: 2 925
Здравейте и Честита Нова Година:)

Имам една молба. Попадна ми  скан на документ, но е на румънски и се сетих, че само при вас мога да потърся помощ:)
Благодаря предварително



# 59
  • Мнения: 4
Здравейте и Честита Нова Година:)

Имам една молба. Попадна ми  скан на документ, но е на румънски и се сетих, че само при вас мога да потърся помощ:)
Благодаря предварително




[/qu
Здравейте и Честита Нова Година:)

Имам една молба. Попадна ми  скан на документ, но е на румънски и се сетих, че само при вас мога да потърся помощ:)
Благодаря предварително




ote]Ако го сканираш  за да се вижда по-добре и го испратиш на моя имейл ще ти го преведа веднага.Аз съм женена за румънец 10 години.Живях в Румъния 3 години.Говоря и пиша много добре.Адреса ми е niya_38@abv.bg

# 60
  • Мнения: 4
Документ от министерството на отбраната от 22 юни 1940 година.Подписана от директора на архива.Отнася се за някакъв сержант майор на който са предоставени някакви списъци отнасящи се за 1920 година.Документа почти не се разчита,а и червеният почерк също.

# 61
  • София
  • Мнения: 1 635
Аз лично вчера се запознавах отблизо с някои румънски болници. За щастие само за кратко. Малката успя да се метне надолу с главата от количката, докато бяхме в парка.

Не съм минавала да се уговаряме за среща, защото като се прибрахме след празниците и двете ми двойки се разболяха, после имахме вълнения около пускането на голямата на детска градина. Естествено на петия ден се донесе ново вирусче и така. Екшън.

Ако искате кажете какви са ви програмите, за да се видим някой ден все пак. Crazy

# 62
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Аз съм в България до средата на март, тъй като горе-долу тогава трябва да раждам и докато оправим документите на бебето ще минат 1-2 седмици. Като се върна предполагам, че няма да съм много свободна, така че не се съобразявайте с мен.
Jilian,  ще ти пиша на лични да споделиш опит с румънските педиатри, тъй като, слава Богу, засега не съм имала досег с тях, а ще ми трябва за бебето. Като се прибирах за София ми трябваше разрешение от гинеколог да летя и си имах малко неприятни приключения с тукашните гинеколози, хем става въпрос за доста голяма частна клиника, за която имам абонамент.

# 63
  • Мнения: 68
Аз съм вече на работа.Но не е проблем да изляза през работно време за едно кафе.Имам си детегледачка и немога да свикна още да си оставям детето.Трудно е да се разделяш след 2-год. майчинство.Jilian, скорошно оздравяване на децата.Докъде стигна с румънския?
Summer_wine, лека бременност докрая.Ще чакаме да се похвалиш март месец.

# 64
  • Варна
  • Мнения: 154
Извинявайте момичета, че се намесвам в темата ви, но имам един въпрос. Включена ли е в румънския имунизационен календар ваксина срещу варицела и ако "да", може ли да се купи от аптека и трябва ли рецепта?

# 65
  • София
  • Мнения: 1 635
olly, не мога да помогна, ще ваксинирам бебето в България. А румънския ми още не е достатъчно добър, за да проверя в нета.

# 66
  • Мнения: 68
Момичета , имам едно въпросче.Регистирахте ли се в посолството ни и ако "да" как става това?

# 67
  • Мнения: 1
Здравейте,
аз малко позабравих за този форум Simple Smile
summer_wine - остана ти още малко Simple Smile Лека бременност и леко раждане! Относно педиатър, аз съм доволна от моя , моето бебе е на 4 мес.
Jilian - като оздравеят девойките може да уговорим среща, то тъкмо и се стопля времето и даже направо в някой парк или  мол може да се видим.
110810 - защо ти трябва регистрация в посолствоото? за първи път чувам за регистрация в посолството...а съм от 6 години в Букурещ.

# 68
  • София
  • Мнения: 1 635
Аз още не съм се регистрирала даже, че съм пребиваваща и не мога да помогна 110810. Според агенцията не можело да се регистрирам като "партньор" на мъжа ми (нямаме брак), въпреки изричното европейско законодателство. Трябвало да имам документ?!, че сме партньори. Сега трябва да си откривам сметка с 1000 евро, за да ме регистрират самостоятелно. И понеже ме нервират с тази глупост, още не съм отишла.

# 69
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Аз също не разбирам за каква регистрация в посолството става въпрос, подобно задължение не съществува за никой български гражданин. Единствената евентуално възможна регистрация е тази като постоянно пребиваваща, но това няма общо с посолството. Мъжът ми и детето са регистрирани, аз лично не го правя поради други мои си причини.

# 70
  • Мнения: 68
Здравейте , момичета!Идеята на този съвет , който ни дадоха, да се регистрираме в посолството е, че ако се случи нещо с нас посолството ще окаже някаква помощ.Затова търся и други мнения.
vesinkata87,преди време ми спомена за румънска общност във фейсбука, но такава не откривам.Може ли да ми дадеш някаква насока?
 Jillian, какви документи ви искаха за детска градина?И от тук ли ги вадихте?Как стои въпросът с частните детски градини, че на държавна да се класираме е малко вероятно.

# 71
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Принципно българските посолства са длъжни да оказват помощ и съдействие на всички български граждани в съответната държава, като изпълнението на това им задължение не е поставено в зависимост от каквато и да е регистрация. Както и да е, на страницата на посолството ни в Букурещ има телефони, на които можеш да се обадиш да си зададеш въпросите. Веднъж имах нужда от среща с консула, и всички бяха супер отзивчиви и експедитивни, бях много приятно изненадана.
Като записвахме сина ми в детската градина, май ни искаха само международния паспорт и някаква информация за нивото му от българската детска градина, даже не му беше излезнала и регистрацията за постоянно пребиваване. След това трябваше да нося и попълнени разни медицинска документи за поставени ваксини, прекарани заболявания и т.н., които аз една година по-късно не съм занесла. С финансовата част- не знам, там се занимаваха от агенцията, която бяха наели от фирмата на мъжа ми. Само да поясня, че става въпрос за частна градина и училище, на които се обадихме февруари месец, т.е. ако има места- няма проблем да ти запишат детето и по средата на годината.

# 72
  • София
  • Мнения: 1 635
За детската градина (училище е всъщност) не са ми искали никакви специални документи. Само да попълним тяхна форма, копие от паспорта, две снимки и копие от имунизационен паспорт (което и аз не съм занесла още, защото го взех от докторката ни в БГ). Ако детето е посещавало друго учебно заведение, искат и документите за завършване. За по-големите имат изисквания за ниво на английския, но не съм чела подробно. Ако имат места приемат през цялата година. Калина зае последното свободно мястно в нейната възрастова група.

Но всяка градина си има техните изисквания. Предполагам, че другите градини може да имат различен подход. Ние търсихме само в две.

# 73
  • Мнения: 68
Благодаря , момичета за отговорите!

# 74
  • Мнения: 304
Здравейте момичета  Simple Smile Имам нужда от информация относно пътуването от Букурещ до София с малко дете (годинка и половина). Живея в Италия и най-удобното летище ми е в Пиза, но оттам полети на прилични цени няма за България, единствената сравнително близка до София дестинация е Букурещ. Знам, че има автобуси до София, но не знам какво е положението с тях. Имат ли столчета за деца, много ли е дълго пътуването и въобще приложимо ли е като вариант? Някакви алтернативи? Благодаря ви предварително  Hug

# 75
  • София
  • Мнения: 1 635
*Jael*, не съм пътувала лично с автобус, но ми се струва, че няма да ви е много удобно. Свекърва ми беше на гости миналия месец и дойде с автобус. Връщането беше в 4 ч. следобед и пристига около 22-24ч. в София. Тръгва се от автогара Филарет, която е на прилично голямо разстояние от летището. На мен ми трябваше около 45 мин., за да стигна от нас то автогарата, без да има голямо задръстване, а от летището има още път. Имай предвид, че такситата на летището имат двойни тарифи от нормалните и със сигурност ще ви вземат прилична сума. Не се наемам да я смятам, че не ми е съвсем добре известно ценообразуването им. ooooh!

Цената на двупосочния билет за автобуса беше около 80 лв. Не знам колко само в едната посока. За детско столче нямам идея. Защо не потърсиш в нета коя е фирмата превозвач и да им звъннеш директно? Аз ще питам свекърва си довечера и ще допиша, ако не успееш да намериш.

# 76
  • Мнения: 304
Jillian, благодаря за информацията. Ние се отказахме от този вариант защото много дълго ми се вижда това пътуване с автобуса...  малкото торнадо ще подлуди и нас, и пътниците, и шофьора за толкова време Simple Smile Пак ще летим от Милано - като разстояние е подобно, но поне ще сме си с колата. Благодаря ти още веднъж  Hug

# 77
  • Мнения: 349
Здравейте момичета, извинявам се за нахълтването, но имам нужда от малко инфо. Трябва ми сервиз в Букурещ за поставяне на газ, но нещо не се ориентирам. Има ли някакъв сайт, където да мога да направя справка или поне популярен бизнес каталог? Благодаря ви Simple Smile

# 78
  • Мнения: 42
Здравейте момичета, извинявам се за нахълтването, но имам нужда от малко инфо. Трябва ми сервиз в Букурещ за поставяне на газ, но нещо не се ориентирам. Има ли някакъв сайт, където да мога да направя справка или поне популярен бизнес каталог? Благодаря ви Simple Smile
http://www.agrom.ro/contact.htm http://www.ghidul.ro/autogazservice/
 Здравейте,живея във Варна, но знам румънски от баба ми и майка ми .Обичам да слушам румънска музика и да гледам румънски филми.,,Кръвта вода не става'' Simple Smile Имам и роднини в Букурещ ,но рядко ходим да се виждаме. Ако имате нужда от превод ще помагам.

# 79
  • Варна
  • Мнения: 241
Здравейте, момичета!
Съвсем скоро аз и моето семейство ще стъпим на румънска земя. Съпругът ми получи работа в Клуж Напока и решихме за известно време да се преместим.
Имам хиляди въпроси, които се въртят в главата ми, но още нищо не ми ясно по преместването.
Бебето ми е на 8 месеца и половина и най-вече ме притеснява факта как стоят нещата със здравеопазването, има ли право на личен лекар или само платени прегледи. Тъкмо сме по средата на захранването и започнах да се чудя там с какво да го храня (прочетох в предните ви постове, че Hipp имат слаб асортимент). А как с нетърпение чаках момента да го запиша на детска кухня, че да не се чудя всеки ден какво да му приготвям  Laughing Предполагам, че тази екстра не я предлагат в Румъния  Grinning

# 80
  • Мнения: 1
Норе - Неее нямат такава екстра като детска кухня! А Клуж Напока е хубав град, само където е далечко от Букурещ на 450 км Simple Smile
страничката с българи в Румъния във фейс е - http://www.facebook.com/groups/342082165856883/
но незнам дали можете да влезете сами или ви трябва покана от някой, ако искате да се включите в групата , ме намерете мен във фейс - veselina.dimitrova@yahoo.com и ще ви добавя към групата.
Хайде затопля се времето, една срещичка може да  уредим навън като е по-топло.
Поздрави,

# 81
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Здравейте момичета!
Имам нужда от преводач за няколко часа в Букурещ на 29.04. срещу заплащане, разбира се.
Не мога да вляза в сраницата на фейсбука, защото нямам покана. Може някой студент да прояви интерес....
Писах на Весинката87 , но нямам отговор.

Нищо не откривам в нета. Открих само един заклет преводач, но той е в Шумен.
 
Темата е свободна,нищо комплицирано... посещение на една изложба на румънски художник.
Не ми се иска  да говорим на английски...просто да разменим няколко думи.
Може ли да ми препоръчате някой ?


Хубав ден!

# 82
  • Мнения: 115
Здравейте, Мацки. В неделя мисля да се разходим до Букурещ и понеже съм на вълна колички за бебе да попитам - Къде в Букурещ има голям магазин за детски стоки, най-вече превозни средства?

# 83
  • София
  • Мнения: 1 635
Здравейте, момичета!

За съжаление и на двете не мога да помогна. Моят румънски е много зле още, а не познавам студенти тук. Бебешки магазини също не съм посещавала до момента. Всичко по-голямо, което ми е трябвало си поръчвам по интернет. Дано другите се включат по адекватно от мен.

Тамън тези дни щях да предлагам среща и голямата ми щерка пак се разболя. ooooh! Дано на малката ѝ се размине, че ще ми дойде много. Laughing

# 84
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
За съжаление аз също не мога да помогна- бебешките истории си ги купувам от България или ги поръчвам по интернет, а румънски се отказах да уча покрай бебето.

Jilian, пиши като оздравеете, ще се радвам да се видим, въпреки че моята девойка не се държи много прилично по обществени места.

# 85
  • Мнения: 1
Здравейте,
шехи - за да те включа в групата на фейсбук, трябва да ми оставиш мейла ти с който мога да те добавя. (отговорих ти и на личното съобщение)
Хайде да организираме среща след Великден! То лятото дойде, а ние от зимата се уговаряме! Simple Smile
В Букурещ детски стоки не можеш да намериш, или поне е мнооооого по-бедно отколкото в БГ. Масово тук се пазарува и по интернет.
Весело изкарване на Великденските празници!

# 86
  • Мнения: 1
Здравейте от една бъдеща бг мама в Румъния...чакаме след няколко месеца нашето бебче Simple Smile Simple Smile
 Има ли мами близо до Алба Юлиа?

# 87
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Здравей, Деси!
Честно казано нямам представа къде и какво е Алба Юлиа. Аз живея в Пипера, близо до Британското училище.

# 88
  • Мнения: 1
Алба Юлия е към центъра на Румъния..на около 50км от Сибиу Simple Smile  Hug

# 89
  • Варна
  • Мнения: 241
Здравейте момичета, вече около 3 седмици сме на румънска територия и се адаптираме. Лошото е, че почти през цялото време вали  Crazy

Може ли да ми дадете сайтове за онлайн пазаруване на детски стоки, които сте изпробвали или знаете, че са сигурни. Благодаря ви! Както бяхте писали по-напред в темата, магазините за детски стоки са малко, а разнообразието бедно или поне аз все още не съм открила хубав магазин. Sad

Desi Di Roo, виждам, че Алба Юлия е на около 100 км от Клуж, не е далеч,  но не е и близо  Confused

# 90
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 919
Здравейте момичета  Grinning Имам спешна нужда от малко помощ, та моля, помагайте.  Praynig Трябва да стигнем с мъжа ми от Букурещ до Синая (на 1 юли трябва да сме в Синая, освен ако не настъпи някаква промяна в датата). Няма да сме с колата (щеше да е по-лесно, ама ...). Разбрах, че от Букурещ трябва да хванем влака за Унгария, който спирал в Синая. Но нещо не мога да се оправя с инфото за влаковете. Та моля за малко помощ: какъв е този влак за Унгария, всеки ден ли пътува, по веднъж дневно или по няколко пъти, в какви часове тръгва, колко е цената на билета на човек, нужна ли е предварителна резервация? Моля, помагайте, затънах като пиле в кълчища из разни румънски сайтове и съвсем се оплетох. Embarassed Много благодаря предварително. Hug

# 91
  • София
  • Мнения: 54
Lulumba, провери тук http://www.cfrcalatori.ro/. До някъде има и английска версия. Ако не можеш да се оправиш пиши и ще ти помогна, сега пиша от телефона и е малко трудно.

# 92
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Lulumba, съжалявам , че не мога да ти помогна, но не съм пътувала с влакове тук, даже гарата нямам представа къде е в Букурещ.

# 93
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 919
Момичета, благодаря (малко със закъснение).  Hug Оправихме се в крайна сметка. Peace

# 94
  • Мнения: 1
Здравейте момичета, вече около 3 седмици сме на румънска територия и се адаптираме. Лошото е, че почти през цялото време вали  Crazy

Може ли да ми дадете сайтове за онлайн пазаруване на детски стоки, които сте изпробвали или знаете, че са сигурни. Благодаря ви! Както бяхте писали по-напред в темата, магазините за детски стоки са малко, а разнообразието бедно или поне аз все още не съм открила хубав магазин. Sad

Desi Di Roo, виждам, че Алба Юлия е на около 100 км от Клуж, не е далеч,  но не е и близо  Confused

Е какво пък толкоз един час път Simple Smile Драсни ми на лично и да вземем да се намерим в фейсбук, кой знае може пък да се видим Simple Smile

# 95
  • Мнения: 21
Здравейте на всички, убедих се в липсата на магазини за бебешки стоки и храни в Букурещ. ooooh!
За толкова години не ми се беше налагало, но сега сме тук с малкото ни бебе, почти на шест месеца, и имам нужда от пюрета и мляко.

Ако някой знае къде мога да намеря мляко Лактана Био, ще съм благодарна да сподели.
Казаха ми, че има бебешки храни в аптеките и най вече в Сенси Блу, но утре ще проверявам.
Ще пробвам и в Карфур, Мега Имейдж и Кауфланд, та дано се намери, че не ми се иска да го сменям.

Радвам се, че има толкова мами с малки дечица тук, да сте живи и здрави.
Поздрави! Hug

# 96
  • София
  • Мнения: 1 635
Май ще ти е по-лесно да отидеш до Русе, отколкото да обикаляш. Laughing
Не съм съвсем сигурна за видовете адаптирани млека, но май съм виждала Лактана. Нямам идея къде обаче, защото не ми се е налагало да купувам. Вероятно е било в по-големите аптеки или хиперите. Карфур предлагат доставка до дома, така че можеш да видиш на сайта им какви млека имат. Другия вариант е да си поръчаш по интернет.

# 97
  • Мнения: 21
Мерси Jillian,
Не знаех за Карфур, че доставят, ще разгледам сайта.
Русе също е вариант.
Поздрави, ако намеря ще пиша, поне да се знае, че някоя друга мама може да пририта.

# 98
  • Варна
  • Мнения: 241
В Карфур не съм виждала Лактана, а само Аптамил, Нан и Хип. Simple Smile

# 99
  • Мнения: 21
Норе, и аз видях само това в Карфур, Била, Кауфланд, Мега Имадж.

Намерих Лактана в Сенси Блу.

Като цяло е слабо зареждането на бебешки храни.
Утре ще ходя до Банеаса, там пак има аптеки ще погледна как е. Започнах захранване с тиква на Хип, донесено от БГ, и днес тук не можах да намеря тиква. ooooh!
Продължавам търсенето. Grinning Grinning Grinning

# 100
  • София
  • Мнения: 1 635
Според мен няма да намериш тиква, освен ако не е паралелен внос. Хип я нямат на румънския си сайт.

И аз имах същата драма като пристигнахме. Ния беше на 6 месеца и тамън се захранвахме. Тя обаче, като цяло ми отказа бурканчетата и се наложи да ѝ приготвям всичко така или иначе. Сега приема само ориза с броколи и заешко на Хип, та поне него си го държа в запас, когато ми се наложи спешно да извадя ядене.

# 101
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Ние за лятото сме в Бг и точно като върнем есента ще започвам да захранвам Мая. Явно ще трябва да се заредя от тук. Jilian, a каши на Милупа има ли, че въобще не се сетих да погледна преди да тръгнем?

# 102
  • София
  • Мнения: 1 635
На Милупа съм купувала "7 зърна" и още някакви, за които не се сещам в момента. Със сигурност на кашите имат по-голямо разнообразие отколкото в БГ, но категорично не съм виждала някъде да има пълната гама. Изобщо с бебешките храни ми беше много трудно. Вляза в аптеката и гледам, гледам, накрая си излизам с една кашичка и едно бурканче. ooooh!

# 103
  • Мнения: 21
Какво означава паралелен внос?
Защо не зареждат целия асортимент от пюрета, както е в БГ, мн странно!

Имам две-три приятелки румънки с малки деца и всички правят домашни пюрета.
Ми то разбираемо, те голям кът са. ooooh!

Милупа като цяло ги има по веригите, не обърнах внимание дали го има целия асортимент.

Последна редакция: чт, 11 юли 2013, 11:11 от silve_to

# 104
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Благодаря, момичета.
Силве, паралелен внос най-общо са продукти, внесени и пуснати на пазара в дадена страна извън официалните канали на производителя или лицензирания дистрибутор за страната.

# 105
  • Мнения: 21
Wine,
 мерси за разяснение то, и аз си мислех, че е нещо такова,  просто не мога да си обясня защо на бг пазар има такова разнообразие, а румънците се задоволяват с една малка част от асортимента на бебешките и детски храни, които се произвеждат?

 Ами ще правим домашни или ще си влачим кашончетата от Бг.

 Поздрави, бъдете здрави! Peace

# 106
  • София
  • Мнения: 1 635
Няма търсене, според мен. Иначе щеше да има всичко. Тук и детска кухня никога не са имали. Въпрос на културни особености и свободна работна ръка.

# 107
  • Мнения: 1
Здравейте момичета, не съм се включвала и аз от мноого отдавна Simple Smile
Даа..имате право, слаб е асортимента с бебешките стоки и най - вече пюрета! Тук си правят домашни и затова е така.. да ви кажа то и аз съм така..много рядко давам купени.. просто знам че домашното е по-добро! А и детето като свикна с домашните не ще много да яде от купените.
Иначе сега отвориха наскоро един по-голям магазин с бебешки храни и стоки, и е най-заредения в Букурещ поне за момента - BEBETEI se kazva i e na Militari Shopping Centre. има и сайт - bebetei.ro Там има доста по-голямо разнообразие от млека, каши, бисвити и много други и козметиката е по-евтина както и млеката и даже видях и Бочко Simple Smile)

# 108
  • София
  • Мнения: 377
Здравейте момичета   bouquet

Предварително се извинявам за нахлуването в темата ви, но планирам екскурзия до Румъния, по стандартния си туристически маршрут - Брашов, Синая, Букурещ и около тях и моля за съвет за добър, изгоден, хотел за 2 нощувки в Брашов и 3 в Букурещ.

Ако може да ме насочите и къде мога да прочета за различни от стандартните забележителности места и какво не трябва да пропускаме да видим.

Предварително благодаря за помощта   bouquet

# 109
  • Мнения: 1
Здравей Jilda, най-добре разгледай хотелите в booking.com  и прецени в коя зона искаш да е,  в центъра или не, и там има и цените и описания на хотелите. А вече ако ти хареса някой хотел в Букурещ можеш да ме питаш за мнение дали е ок. Повечето ги знам. В Брашов има хубав хотел в който аз съм ходила - Wolf,  но той е 4 звезди и предполагам с кола ще идвате?
А забележителностите...то по принцип първо трябва стандартните да се видят, особено в Брашов. В Букурещ има доста неща, но незнам какво точно би ви било интересно на колко си год и т.н.

# 110
  • София
  • Мнения: 377
Vesinkata87 благодаря за отговора.

С кола сме да, двама на по 30+ и дете на 8. Харесваме и детски забавления, та затова и за зоологическата градина се замислих дали има какво интересно да се види.

За хотела, не държа да е нещо особено, като се има предвид, че само ще преспиваме, т.е. да си има необходимите удобства и да е със закуска (главно заради детето).

За Букурещ - по-добре ли е хотел в централната част и да обикаляме пеша или по в периферията и с колата да се придвижваме и предполагам, че има достатъчно платени паркинги.

# 111
  • Мнения: 21
Vesinkata, жива да си Wink)))
Не знаех за този магазин, веднага ще го посетя.
Абе ще си взема аз кашончето с манджата от БГ, че в момента съм си тук, че страх лозе пази, нали знаеш Laughing

При първа възможност ще пиша впечатления.

Jilda, не пропускайте зоологическата на детенце ще му е интересно, има какво да се види.
В един от парковете Хъръстръу може да си направите разходка с лодка има голямо езеро, намира се до Триумфалната арка. Там има паметници на Ботев и Левски, готино е.

Всичко хубаво, момичета! Peace

П.С. Vesinka, militari center , ако се не лъжа беше този с Декатлон, auchan, наблизо има и метро?

# 112
  • Мнения: 1
silve_to - Да, точно така, това е Militari shopiing center-a Simple Smile

# 113
  • Варна
  • Мнения: 67
Здравейте млади майки Simple Smile
Аз съм от бабите Simple Smile
Имам въпросче към вас.

Имам роднини в Констанца. Имах и адреса им. Преди много години ми откраднаха портмонето, а адресите бяха в него. Години наред не помнех нищо от листчето с тях.
Тая година бях на еднодневна екскурзия в Мамая.
 Странно.
Влизайки във Вама Веке, се сетих само за улицата, но за съжаление не се сещам номера.
Имате ли идея, по кой начин да се добера до роднините ми.
Благодаря предварително!

# 114
  • Мнения: 847
Здравейте , имам нужда от малко помощ.
Ще пътувам от Париж до Букурещ, и полета ми стига в 20ч10 .
Въпросите  ми -има ли влак от летището Отопени до гара норд и колко пътува ?
Знам ,че има и автобуси от летище Отопени до гара норд ,но незнам колко пътува ?
Имате ли представа ?
Знам ,че има и друг вариант да се стигне в Русе освен с влак от Букурещ- с такси резервирано ,да ни чака на летището ,и доколкото разбрах цената е 40евро ...някои пътувал ли е така ?
Благодаря ви много за отговорите

# 115
  • Мнения: 21
Винаги от летището сме се прибирали с кола, но това такси Русе-Букурещ редовно го виждам по букурещските улици. Не съм го ползвала, но явно хората пътуват с него, я шопинг, я по работа Peace

# 116
  • Мнения: 1
schtrumpete - Има автобус 780 от отопени до гара де норд, той върви до 23.00 часа, има и таксита от летището до гара де норд но са бая скъпички, има и такситата Русе - Букурещ  с предварителна заявка, но влак на летището няма!

cvetanova - Нямам идея как може да се намери телефон или адрес на семейство само по име на улица..

# 117
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Аз имам номера на един от шофьорите от тази фирма за превоз такси.
Русе- Букурещ, Букурещ - Варна.
Едни наши приятели летяха тази година  от Берлин до Букурещ и такси  ги превози до Варна .
Останаха много доволни.

# 118
  • Варна
  • Мнения: 241
Аз имам номера на един от шофьорите от тази фирма за превоз такси.
Русе- Букурещ, Букурещ - Варна.
Едни наши приятели летяха тази година  от Берлин до Букурещ и такси  ги превози до Варна .
Останаха много доволни.

Шехи, ще ти бъда благодарна, ако споделиш координатите на тази фирма. Букурещ - Варна определено ме интересува Simple Smile

# 119
  • На погрешната планета
  • Мнения: 2 762
Здравейте момичета, нахлувам в уютната ви темичка да търся малко информация.  Дъщеря ми (на 9 години е), другата седмица ще пътува за Румъния на фестивал. Осигурени са им спането и храната, но нямам никаква идея с колко джобни да я пратя. Ще бъдат 2 дни в Букурещ и 4 в Яши. Може ли да ме ориентирате как са горе-долу цените на сладоледи, шоколади, вафлички, безалкохолни и въобще такива дреболийки? И какво е по-добре-да купя евро или румънски леи? Преди няколко месеца ходи в Турция и доста добре се беше оправила с турските лири, с еврото като че ли й е малко по-трудно.

# 120
  • София
  • Мнения: 1 635
Няма ме, мисля, че цените на дребните неща са горе-долу като в БГ или съвсем малко по-високи. Умножи обичайните джобни по 2,28, за да превърнеш в леи и сложи 15-20% отгоре и всичко трябва да е наред. Купете ѝ леи, защото иначе ще трябва да сменя някъде. Mоже и евро (така ще ви излезе по-евтино), но ще трябва да ги заведат до някоя банка или бюро, за да обменят.

Ето един линк с цени, които да те ориентират: http://carrefour.ro/produse/prajituri-35/

Последна редакция: пн, 19 авг 2013, 19:05 от Jillian

# 121
  • На погрешната планета
  • Мнения: 2 762
Jillian , много ти благодаря  bouquet! Цялата група си блъска главите с тези джобни и чакат да им кажа какво сте ми отговорили, за пореден път се убеждавам, че Бг-мамма е голяма работа Mr. Green!

Последна редакция: пн, 19 авг 2013, 21:41 от Няма ме

# 122
  • Мнения: 912
Здравейте, освен Груп + има ли други автобуси, които пътуват от Русе до Букурещ и има ли такива, които пътуват и до летището- като например 211 и 783, за които четох, че тръгват от пиата Унрий.

# 123
  • София
  • Мнения: 1 635
моминасълза, за съжаление не мога да отговоря. Не ми се е налагало да ползвам автобуси до момента, а гостите ни винаги са идвали директно от София (дори не знам коя е фирмата).

# 124
  • Мнения: 21
Момина сълза, обади се на автогарата в Русе, все ще ти дадат някаква информация  Simple Smile

# 125
  • Мнения: 2
Здравейте мамчета .Имам голяма молба към вас.
  Аз съм от Пловдив и съм на легло от два месеца .имом скъсена шийка и чествителна манка с контракции от началото на 4 месец.От талкова време съм и на хапчета едно от които е гинипрал което предотвратява спонтанен оборт от който с м застрашена без тези хапчета.в България го изтеглиха от пазара и вече никъде неможе да се намери.Днесща докато разглеждах различните форуми доста жени споменаваха че все още може да го има в Румънската мрежа.
Бих искала да помоля някоя мама която може да иде да пита в някоя аптека и евентуално да ми купи и изпрати / естествено аз си поемам всички разходи/ . Много ще съм ви благодарна за добрия жест.

# 126
  • София
  • Мнения: 1 635
Elenka80, напиши моля те точно коя форма на Гинипрал ти трябва, за да проверя по аптеките.

Няма ли заместител в България?

# 127
  • Мнения: 1 206
Еленка, Hug, колко добре те разбирам. И двете ми бременности изкарах на легло, втората- 2010- последния месец бях на гинипрал, ударни дози. Пак го нямаше, донесоха ми от Русе, но разбрах, че и тук в Пловдив в складове го имало. Всичко, което ти е нужно е спокойствие и вяра, повярвай ми. Аз искам и трето, Grinning, и ако дай Боже това стане, знам, че гинипрала няма да свърши и половината работа, всичко ни е в главите...  Устисках до началото на деветия месец, буквално първия ден. Бъди силна, стискам палци и най-здравото и спокойно бебче на финала Heart Eyes

Сега по темата:

Става дума за изнасяне на семеен бизнес- Служба по трудова медицина в чужбина и по-точно в Румъния, Словения или Сърбия. Как стоят там нещата, как са уредени нормативно, къде мога да проверя? Ще съм много благодарна ако някой може да сподели личен опит как са уредени там нещата по отношение на трудовата медицина, допускат ли се чужди служби да работят?
Благодаря на всички предварително bouquet




# 128
  • Мнения: 2
Момичета благодаря ви много за оказаната помощ.засега съм си намерила гинипрал за месец и половина, а след това ми остават 1-2 седмици за да влезна в 9 месец .Спирам засега да търса а през това време може пак да го пуснат.
БЛАГОДАРЯ ВИ ОТНОВО

# 129
  • Мнения: 438
здравейте момичета,
имаме огромна нужда от вашата помощ. ние сме майки на бебоци и деца с проблеми, търсещи лечение за дечицата си. от известно време проучваме остеопатията. това е един много интересен метод на лечение. за съжаление в бг няма такива лекари остеопати. най-близко до бг има в румъния. моля ви ако сте чували нещо дайте инфо. също искам да помоля ако някой има възможност да ни помогне с румънският, като се свърже от наше име за да разбере как става записване за преглед и дали има възможност остеопат да дойде в бг да прегледа дечицата ни, като разбира се ние ще поемем разноските и хонорара. честно казано ако може да се организира едно идване в бг би било чудесно, защото дългото пътуване е направо кошмарно с тия проблемни бебоци и деца.
ето това е сайта
http://translate.google.bg/translate?hl=bg&sl=ro&u=http: … d-browser-suggest

предвартелно ви благодаря

# 130
  • Мнения: 369
Привет, мили мами!   bouquet Hug Нахлувам и аз в темичката ви с молба....много близък приятел има нужда от Пеницилин, който за съжаление го произвеждат по предписаната от доктора форма САМО в Румъния  Sad Ако някой има възможност да го закупи и прати /всичко поемаме/. Ще сканирам рецептата, за да може да го закупите.

# 131
  • Мнения: 68
Здравейте мами в Румъния!Ако някоя се нуждае от детегледачка - българка , препоръчвам моята.Жената е от Русе и е много съвестна.Малкият беше много доволен в нейно присъствие.Но вече сме в България и не можем да ползваме услугите й.

# 132
  • София
  • Мнения: 1 635
Здравейте дами,

Не съм чела от много време тази тема. Пътувахме в БГ по празниците, децата и аз изкарахме варицела. И веднага след това пак се разболях. За съжаление нямам никакви сили. Мрън.

usmihnelka, защо не провате да му пишете на доктора на английски първо. Ще ви е по-лесно да се разберете. Тук почти всички с някакво образование говорят малко или много английски. Ако не стане, ще се опитам с румънския.

мама зайка_, успяхте ли да купите лекарството?

110810, ще имам предвид. Още се помайвам с работата. Чакам да видим колко още ще сме тук. Гледачката у вас ли живееше?

# 133
  • Мнения: 438
Jillian благодаря за отговора
ние се свързахме по телефона. човека бе много отзивчив, дори може да организираме да дойде в бг.
ако имате някакви отзиви или сте чували мнения за остеопатията може да споделите.
предварително ви благодаря

# 134
  • Мнения: 21
Здравейте,
Чудя се дали накой от вас знае къде в Букурещ има специализиран магазин за сладкарски материали, нали знаете, бои, формички, шпатули, молдове, форми и такива подобни.
Утрепах се да търся в нета и на румънски и на английски, излизат ми само магазинчета където продават готови сладкиши.
Благодаря на всички отговорили:)))

# 135
  • София
  • Мнения: 1 635
Ето това изрових, че са си писали чужденките по форумите миналата година. Аз не съм поръчвала или купувала и не мога да препоръчам от личен опит.

Hi,
I can recommend the following:
http://www.lumeabasmelor.ro/
http://briosetorturiprajituri.wordpress.com/

There is also a shop on Patriei Street, near Unirii Shop.

Have a nice evening!

# 136
  • Мнения: 21
Jillian, златна си, мерси много Hug

# 137
  • Мнения: 0
ПРЕДСТОИ ПРЕЗ МЕСЕЦ МАРТ ОТКРИВАНЕ НА НОВА АВТОБУСНА ЛИНИЯ
"РИКИ-А ТУР" ЕООД
РУСЕ - БУКУРЕЩ - РУСЕ
ВСЕКИ ДЕН
ТРЪГВАНЕ:
ОТ РУСЕ АВТОГАРА ЮГ В 12:30 ЧАСА -
ПРИСТИГАНЕ В БУКУРЕЩ 14:00 ЧАСА
ОТ БУКУРЕЩ АУТОГАРА ФИЛАРЕТ В 15:00 ЧАСА
ОТ ПИАЦА УНИРИИ - Х-Л ХОРОСКОП В 15:10 ЧАСА - ПРИСТИГАНЕ В РУСЕ 16:30 ЧАСА


ТЕЛ: +359/82/87-47-77, 87-47-47;
GSM: +359/877-344-747


ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ:
РЕДОВНИ АВТОБУСНИ ЛИНИИ ОТ РУСЕ ЗА:

СОФИЯ - 16:30; 18:00 ЧАСА
ВАРНА - 18:00 ЧАСА
В.ТЪРНОВО - 17:00 ЧАСА
ПЛЕВЕН - 16:30; 18:00 ЧАСА
СИЛИСТРА - 17:00; 17:30 ЧАСА
ШУМЕН (5-ТИ КМ.) - 18:00 ЧАСА
РАЗГРАД - 17:00 ЧАСА
СВИЩОВ - 17:00; 17:30 ЧАСА
ИСТАНБУЛ - 18:00 ЧАСА

# 138
  • Мнения: 299
Здравейте, някой може ли да ми каже дали на летището в Букурещ може да се купят румънски  леи ?

# 139
  • Мнения: 299
Здравейте отново, може ли да ми кажете къде в Букурещ около пиаца Унири , х-л Хороскоп може да се купи билет за градски транспорт,до летището по-точно.Има ли будка някъде наблизо до тази спирка,пиаца Унири 2 ? От летището към града се оправихме,но сега , за друго пъту ване,трябва да се купи карта  за автобус 783.

# 140
  • София
  • Мнения: 1 635
Здравей mandy2,

Имам спомен, че точно на ъгъла на хотел Хороскоп има будка за разни дребни неща. Предполагам, че може да провериш там дали се продават билети. Другия вариант е да влезеш в метрото и там да питаш от къде може да се вземат билети. Да си призная нямам никаква представа как е организиран градския транспорт.

# 141
  • Мнения: 299
Благодаря все пак!
Дано и някой друг се включи, предполагам живеещите в Букурещ ползват градски транспорт.

# 142
  • София
  • Мнения: 54
Здравейте,  дали някой от вас е ползвала куриерска фирма,  за да изпрати багаж до Бг? Дализнаете с коя фирма би било по - изгодно да се праща по голям колет? Благодаря предварително!

# 143
  • Мнения: 1
Привет и от мен! Скоро, надявам се, ми предстои местене в Букурещ (приятеля ми е румънец). Предизвикателствата ще са много като запознем с намирането на работа...Малко по-нагоре в постовете видях, че Lacrima87 е писала за фейсбук група на българи в Румъния. Тази ли е групата: https://www.facebook.com/groups/201494519889746/ ? И ако някой е търсил работа в Букурещ, моля да сподели как се е справил с предизвикателството  newsm78 newsm78 newsm78

# 144
  • Мнения: 21
Чудо голямо, какво стана с намирането на работа, че и на мен ми е интересно?
Приятно пребиваване в Букурещ ти пожелавам!

# 145
  • Мнения: 1
Здравейте на всички, и на мен ми се налага да отида и евентуално да живея и да работя в Румъния, поради което се налага да се обърна за съдействие към вас за съвети за добри работодатели, добри банки и застрахователни дружества и адвокатски кантори, добри болници и лекари, трудови, данъчни и социални условия и изисквания, както и добри квартали за намиране на квартира и места където се събират български групи общности, за които съвети и съдействие предварително Ви благодаря на всички и ще очаквам възможно най-бързо отговори тук във форума или на e-mail: m.miltcheva@abv.bg или на тел. +359 895/746-720. С удоволствие ще се радвам да се видиме с тези от вас, които вече са се установили и живеят в Букурещ. Засега поздрави от София, Мери

# 146
  • Мнения: 2 078
здравейте, момичета живеещи в Румъния Simple Smile много ми е неудобно да моля за услуга, но просто съм притисната от обстоятелствата - търся лекарство, което в България отдавна е изчезнало, но за щастие в Румъния го има на много места, и доколкото разбрах, може да се купи без рецепта и не е скъпо, около 6 евро - става дума за капки за очи Quinax, а ето и списък с аптеките, в които го има - https://www.catena.ro/cauta-in-farmacii/produs/4580
ако някоя добра душа може да ми помогне с покупката на 2-3 опаковки и изпращането (куриерската фирма Еконт има офиси там и добре развита мрежа), моля, нека пише, за да се свържем - бих могла да платя разходите или с наложен платеж, което си е стандартна услуга за Еконт, или предварително по банка, пейпал....

много благодаря предварително, ако има отзовали се Simple Smile

# 147
  • Мнения: 423
Здравейте Дами и Честит празник! Пожелавам ви много изобилие и само хубави неща да ви се случват!
От година живея и работя в Букурещ. Ще се радвам да се запозная с тези от вас, които живеят тук!  Simple Smile

# 148
  • Мнения: 42
Здравейте
Моя господин е румънец и бих искала да родя в Букурещ. Ще се местя скоро там и всичко ми е тъмна Индия. Татенцето заминава и ще остана с роднините му, които пък са скарани с английския...
Пуст инат Искам в Румъния Искаааам и сега накъде?

# 149
  • Мнения: 1
Здравейте всички. Видях че темата е стара, но реших да пиша. Имам бизнес в България - онлайн търговия със спортни стоки, предимно дрехи. Решихме да се развиваме и в Румъния, за сега само в OLX.ro , за да се ориентираме в пазара. Търсим си човек, който да ни помага с качването на обявите и да води комуникациите с клиентите, стоките ще си ги изпращаме от България, с куриер, директно към клиентите. За целта ни трябва човек с перфектен румънски и български. Като начало както писах само OLX, но в переспектива и онлайн магазин. Като начало ще са 20-30 обяви и очакваме  3 до 5 комуникации на ден.

# 150
  • Мнения: 3
Някой може ли да разкаже нещо повече от това, което дават по българските телевизии за протестите?

# 151
  • Мнения: 4 210
Здравейте!
Извинявам се, че нахълтвам така в темичката, но имам нужда от инфо.
Предстои ми служебна командировка в Букурещ. Университетът се намира срещу Ромекспо.
Обмислям варианти за пътуване:
1. Такси от Русе до Ромекспо
2. Автобус от Русе до автогара Филарет
Автобусът е доста по-евтин вариант, но не знам как да се придвижа от автогарата до Ромекспо.
Моля, ако някой знае да сподели.
Все още не съм говорила с канцеларията за възможност за настаняване в общежитието на университета /не съм сигурна на 100%, че има такова/, така че моля за насоки и за хотели в близост.
Имам още около месец, за да организирам всичко, но в момента съм на етап документална подготовка.

# 152
  • София
  • Мнения: 1 635
Здравей delia,

Такситата в Букурещ не са скъпи. Нормалната тарифа е 1,39 леи за километър. Проблема е, че от Филарет до Ромекспо трябва да минеш през центъра и съответно доста задръствания, което малко ще оскъпи пътуването. Според мен около 30 леи ще ти стигнат.

Другият проблем е, че директно от Фиралет не е препоръчително да се взима такси, защото можеш да попаднеш на всякакви мошеници. А самата автогара не е най- приятното място на света. Няма и банкомат.

Най-добрия вариант е някой от университета да дойде да те чака на автогарата. Ако не - поне да ти поръча и изпрати такси когато пристигне автобуса. Или да си инсталираш някое мобилно приложение и да си викнеш сама.

# 153
  • Мнения: 4 210
Здравей delia,

Такситата в Букурещ не са скъпи. Нормалната тарифа е 1,39 леи за километър. Проблема е, че от Филарет до Ромекспо трябва да минеш през центъра и съответно доста задръствания, което малко ще оскъпи пътуването. Според мен около 30 леи ще ти стигнат.

Другият проблем е, че директно от Фиралет не е препоръчително да се взима такси, защото можеш да попаднеш на всякакви мошеници. А самата автогара не е най- приятното място на света. Няма и банкомат.

Най-добрия вариант е някой от университета да дойде да те чака на автогарата. Ако не - поне да ти поръча и изпрати такси когато пристигне автобуса. Или да си инсталираш някое мобилно приложение и да си викнеш сама.

Jillian Hug, много ти благодаря за инфото!
Появи се и някаква друга опция - една от автобусните фирми стига до х-л Хороскоп. От там ми се струва възможно и с градски транспорт да стигнем до Ромекспо (като че ли автобус 783). Как стои въпроса с билетите в градския транспорт? Предварително ли се купуват или като у нас с кондуктор във всяко превозно средство?

# 154
  • София
  • Мнения: 1 635
Хотел Хороскоп се намира буквално на площад Унирии, което не е много далече от Филарет. Предимството там е, че можеш да си вземеш такси по-спокойно.

За автобуса не ми се иска да те излъжа нещо - не съм пътувала никога. Един път се опитах да чета по въпроса и знам, че се продават нещо като карти (билети), но къде точно - нямам идея. Мисля, че не е в атобуса, обаче.

Проверих го този автобус 783 - той не ходи на Унирии. Ако искаш да го ползваш трябва да се качиш на метрото първо. Виж тук - http://www.transporturban.ro/ro/bucuresti/plan/from=44.42792,26. … 4.47626,26.06516/. Освен това е някакъв вид експрес, който е по-скъп. Ето сайта на градския транспорт на английски - http://www.ratb.ro/eng/index.php. Има всичко написано.

# 155
  • Мнения: 4 210
Хотел Хороскоп се намира буквално на площад Унирии, което не е много далече от Филарет. Предимството там е, че можеш да си вземеш такси по-спокойно.

За автобуса не ми се иска да те излъжа нещо - не съм пътувала никога. Един път се опитах да чета по въпроса и знам, че се продават нещо като карти (билети), но къде точно - нямам идея. Мисля, че не е в атобуса, обаче.

Проверих го този автобус 783 - той не ходи на Унирии. Ако искаш да го ползваш трябва да се качиш на метрото първо. Виж тук - http://www.transporturban.ro/ro/bucuresti/plan/from=44.42792,26. … 4.47626,26.06516/. Освен това е някакъв вид експрес, който е по-скъп. Ето сайта на градския транспорт на английски - http://www.ratb.ro/eng/index.php. Има всичко написано.
Отново благодаря!
Утре ще ходя до автогарата да питам автобусите на една фирма къде спират в Букурещ, защото ми казаха, че спират на няколко спирки в града преди да тигнат до Отопени.
Дано не те притеснявам с въпросите си. Може ли да пиша ЛС, че да не спамя цялата тема?

# 156
  • София
  • Мнения: 1 635
Няма проблем. Ще помогна, ако мога. Супер е, щом някой ходи до Отопени. Много е вероятно да минават покрай Ромекспо...

# 157
  • Мнения: 1 035
Здравейте!
Извинявам се, че нахълтвам в темичката ви.
Предстои ми пътуване в Румъния и искам да знам мога ли да намеря това лекарство там (http://apteka.framar.bg/05002842/%D0%B4%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B0% … 0-%D0%BC%D0%B3-30 ) и на каква цена?
Предварително благодаря за отговора  bouquet
Хубава вечер!

# 158
  • София
  • Мнения: 1 635
Напиши го на латиница + Румъния и ще видиш дали го има, както и цените. Имай предвид, че ако е с рецепта може да откажат да ти го продадат, ако не е от румънски лекар.

# 159
  • Мнения: 311
Здравейте,извинявайте че нахлувам в темичката ви,но имам нужда от помощ.Другата седмица в събота сме решили да ходим до Букурещ,да купуваме витамини Alvityl  https://www.moncoinsante.co.uk/alvityl-comprimes-enrobes-multi-v … fatigue-30cp.html.  та въпроса ми намират ли се във всички аптеки и работят ли в събота всички аптеки? Благодаря предварително на всички които ще  ми отговорят Simple Smile

# 160
  • Мнения: X
Здравейте момичета, съжалявам, че така нахълтвам и аз във темичката ви. Обмислям преместване в Букурещ - може ли да ми дадете малко полезна информация за живота там? Наеми, добри квартали за живеене..Благодаря ви предварително

# 161
  • Сливен
  • Мнения: 197
   Здравейте! Съпругът ми трябва да пътува след Великден  до Румъния летище Клуж,но гледам че няма директни полети.Въпроса ми е ,с коя компания пътувате вие?
   Благодаря предварително!

# 162
  • Sofia
  • Мнения: 4 056
Здравейте, бих искала да попитам дали е трудно да се регистрираш като  самоусигуряващо се лице в РУмъния? Какви данъци се плащат?

# 163
  • Мнения: 22
Здравейте! Случайно да има някой в Тимишоара? Аз съм тук от 5 години, но все още не се запознах с нито една българка/ин.

# 164
  • Мнения: 22
Здравейте, бих искала да попитам дали е трудно да се регистрираш като  самоусигуряващо се лице в РУмъния? Какви данъци се плащат?

Не е трудно, аз в момента тук се осигурявам сама, плащам си здравните осигуровки в CNAS.

# 165
  • България <3
  • Мнения: 327
Здравейте, виждам, че няма голяма активност в темата, но да се пробвам... Предстои ми кратко пътуване до Букурещ. Харесвам да си купувам дрехи и козметика и се чудих дали там има някакви магазини, които не могат да се намерят в България?

# 166
  • София
  • Мнения: 504
Здравейте, видях, че има потребител от Тимишоара - дали знаете работи ли още магазина за мъжко облекло Antoni Zeeman, намира се в Iullius Mall. Благодаря!

# 167
  • Мнения: 423
Здравейте, виждам, че няма голяма активност в темата, но да се пробвам... Предстои ми кратко пътуване до Букурещ. Харесвам да си купувам дрехи и козметика и се чудих дали там има някакви магазини, които не могат да се намерят в България?
Привет, аз харесвам много дрехите на Nissa. Уникални са. Имат магазин в мол Афи.

# 168
  • Мнения: leet
Здравейте момичета,
извинявам се за нахлуването в темата,но
пиша с голяма молба, имам нужда от човек с румънски език, за почасова работа.
Моля при интерес, пишете на лични.
Благодаря много Blush

# 169
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
https://www.facebook.com/watch/?v=454427731990399

Здравейте,
Песента на румънски език ли е?
Ако е да, помогнете ми да я намеря?!

Мерсии Heart

# 170
  • Мнения: 3 614
Здравейте някой може ли да сподели сайт като  Олх  в Румъния благодаря.

# 171
  • В страната на мечтите.
  • Мнения: 915
Май не живеят много от вас в Румъния и може би затова не пишете, но аз живея 😁 записвам се да следя, защото ние живеем в Трансилвания и ще се радвам, ако мога да помогна на някой с нещо.

# 172
  • София
  • Мнения: 1 635
Трополинка, много ме засмя твоето включване. Когато пусках темата преди сто години нямах идея как ще се завъртят нещата. Но ето, че току що и ние пак се озовахме в Букурещ. Нямам идея за колко време този път. Надявам се на поне 2 години, че местенето е супер изтощително занимание. Още не съм отворила всички кашони.

# 173
  • В страната на мечтите.
  • Мнения: 915
Трополинка, много ме засмя твоето включване. Когато пусках темата преди сто години нямах идея как ще се завъртят нещата. Но ето, че току що и ние пак се озовахме в Букурещ. Нямам идея за колко време този път. Надявам се на поне 2 години, че местенето е супер изтощително занимание. Още не съм отворила всички кашони.
Jillian, как се чувствате там? Адаптирате ли се от към езика, макар че както прочетох май доста се живяли там, ако съм разбрала правилно.
Ние живеем в един малък град в Трансилвания, който е известен и туристически, но малко хора в България го знаят.
Аз все повече се изнендавам колко ниски са цените тук и как за 50 лей мога да купя храна за поне 3 дни, а в България не ми мърдат поне 30-40 лева и то не взимам почти нищо.
Ако знаеш как се радвам, че има някой българин с когото да си говоря за живота в Румъния 😁😍

# 174
  • София
  • Мнения: 1 635
Аз имам доста да си припомням румънския. Застреляха ме от Икеа миналата седмица по телефона да им обяснявам къде са сбъркали завоя. Човечеца на всичко отгоре после ми вика, а споко - аз пък съм испанец.

Иначе за цените, сигурно са различни. Аз всеки път излизам от магазина с чувството, че съм продънила банковата сметка. Че и по няколко пъти седмично започнах да пазарувам. Вярно, че сега зареждам основни неща, ама е ужас.

# 175
  • В страната на мечтите.
  • Мнения: 915
Аз имам доста да си припомням румънския. Застреляха ме от Икеа миналата седмица по телефона да им обяснявам къде са сбъркали завоя. Човечеца на всичко отгоре после ми вика, а споко - аз пък съм испанец.

Иначе за цените, сигурно са различни. Аз всеки път излизам от магазина с чувството, че съм продънила банковата сметка. Че и по няколко пъти седмично започнах да пазарувам. Вярно, че сега зареждам основни неща, ама е ужас.

Така ти се струва, защото цените ти се струват високи, като ги погледнеш, защото си мислиш за цените в български лева. Иначе като свикнеш вече няма да имаш такова усещане.
Ние ходим основно в Кауфланд и Лидл, но понякога и в Пени и горе-долу един път на 2 седмици правим голям пазар, който ни излиза към 150 лей, което си е 60 лева и си е идеално според нас.

А иначе за доставките не се тревожи. Аз наскоро поръчвах пица и човека като ми се обади да ми каже, че е долу и аз забих и единственото, което успях да кажа беше "благодаря" и да затворя Grinning Мъжа ми умря от смях.

# 176
  • София
  • Мнения: 1 635

Така ти се струва, защото цените ти се струват високи, като ги погледнеш, защото си мислиш за цените в български лева. Иначе като свикнеш вече няма да имаш такова усещане.
Ние ходим основно в Кауфланд и Лидл, но понякога и в Пени и горе-долу един път на 2 седмици правим голям пазар, който ни излиза към 150 лей, което си е 60 лева и си е идеално според нас.

Хаха, да. Даже разчитах донякъде на този ефект, за да намаля разходите малко. Ама не става.
Не мога да сравня директно в момента, защото последната година и половина основно мъжа ми пазаруваше в БГ, за да намалим риска. Сега горе-долу ходим по равно, но ако изляза с по-малко от 300 леи от Лидл съм доволна и с един път седмично не се разминава. Ти сигурно пазаруваш за малко хора, ние сме с три деца. Ей сега се сещам, че ми направи впечатление, латето в Стабъкс е поне 25% по-скъпо.

Не ми остава време да се разходя хубаво из града. Иначе така ми се обикаля. И към Трансилвания ми се идва преди да се вкиснало времето, ама не знам дали е разумно да се пътува в момента. Вие за дълго ли ще сте в Румъния?

# 177
  • В страната на мечтите.
  • Мнения: 915
Хахаха, имаш право. Ние нямаме деца и пазаруваме само за нас двамата, макар че не ядем малко и доста боклуци купуваме, но се опитвам да премахна това.

Към Трансилвания е много красиво, но трябва да имаш много време, защото с кола от Букурещ ти е към 5-6 часа пътят.
Иначе наистина си заслужава.
Засега се надявам да сме завинаги тук, но ще видим. Харесва ни, но съм чувала, че има вероятността, когато (живот и здраве) се роди дете изведнъж да спре да ми харесва и да искам да се върна в България.

# 178
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 145
Здравейте,
опитвам се да намеря куриер в Румъния за изпращане на колело от един град в Румъния до друг.
За съжаление нищо не откривам, само  DHL, където цената е безумна.
Търся румънските Еконт, Спиди... или нещо такова.

# 179
  • В страната на мечтите.
  • Мнения: 915
Laluni, ей сега ще потърся на румънски из мрежата и ще ти кажа какво съм намерила. Ще ти пиша на ЛС.

Общи условия

Активация на акаунт