късно проговаряне

  • 17 721
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 11 894
А, да, фината моторика. Много добро допълнение. Тя обикновено върви ръка за ръка с проговарянето. Сортиране на дребни предмети, нанизване на сириълс или разни видове пасти върху шнурове, примерно. Играчки с пъхане на разни неща в процепи и дупки, откопчаване - закопчаване. Мозайки, игри с нареждане на перлички (не знам на бг дали се казва така  - едни платформи на които се нанизват малки пластмасови цилиндърчета с дупка в средата) и пр.
Разни видове подобни игри има и тук, много дървени, ала Монтесори, има много хубави къщички с цветни процепи с различна форма, вратички с разни ключета. Този тип умения се контролират от същия център в мозък, от който се контролира и речта.

Друго важно условие е детето да не ползва биберон, храната да не е пасирана, да дъвче хубаво и достатъчно често.

ПП И все пак, това са принципни неща, съветите за специалист са най- важни. Лично мое мнение е, че най- важния специалист в случая не е логопед, а качествен педиатър. Психо-моторното развитие трябва да се оцени комплексно- от брой мимики, изразяване на емоционални състояния, разпознаване на такива, до умение да подреди нужния брой кубчета, да разбира какво му се говори и да реагира достатъчно адекватно. При много деца някои аспекти са по- напред от други, а логопеди и психолози гледат малко едностранчиво на тези проблеми и няма как да е иначе, те не са лекари.

# 16
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 885
Консултацията - със сигурност. Тези неща между другото.

# 17
  • София
  • Мнения: 221
   И аз съм на мнение, че трябва да се потърси добър специалист. Моето дете, писал съм и преди, се роди със зараснала фонтанела и твърди шевове на главата -  направихме един куп изследвания, проходи късно – на 1г и4м и имаше съмнение за аутизъм, на 2г и 6м.  казваше само мама, тата и дуда(вода),а за всичко друго показваше.
   Личната лекарка ми  препоръча да посетя логопед. Тогава тръгнахме на детска градина и се оказа, че там има логопед и на мен и на родителите на още 2-3 деца от групата ни препоръчаха да го посетим. След като пообщува с децата, логопеда каза, че за сега само при моето вижда проблем. Много съм и благодарна, защото наистина се оказа, че е добър специалист, работила е доста години и в домове за изоставени деца, където всички имат нужда от такъв специалист и мисля, че и беше лесно да прецени и в по-ранна възраст кой наистина има нужда от помощ и се съгласи да започне да го занимава, въпреки че е малък.   В    къщи(както са споменал преди мен) ни караше да развиваме фината моторика – да подрежда пъзели, кубчета, да залепя лепенки. След половин година проговори, а след още една изчисти говора. Може би и без намесат на логопед щеше да проговори – не мога да преценя. Но не съжалявам,че е посещавал такъв. Сега е на 5г и изглежда съвсем нормално дете.

# 18
  • Мнения: 19
благодаря ви за отговорите! не съм писал от няколко месеца, защото много се бях психирал. в тези няколко месеца чакахме да започнем работа при логопед, защото беше прекалено зает и ни записа за юни. тази седмица започваме.имаме известен прогрес и той е, че знаем някакви нови думички като торта, фонтан и цици Simple Smile, които изговаря горе-долу добре. научи много нови думи,но ги трупа в пасивния си речник, а като го попиташ какво е, казва : мъмъ, или бъбъ! друго, което забелязах е, че почти изчезнаха тези маркери от аутистичния спектър от вида на светване на крушки, затварянето на вратите, пускане и спиране на водата или казанчето и т.н., които ме притесняваха. освен това почти не маха с ръце вече, сега подскача, когато се радва.
иначе разбира доста неща, когато му говоря и изпълнява.когато влзезе в колата изпълнява всякакви команди от типа : пусни чистачките, запали колата, усили музиката и т.н.
записахме го за операция за премахване на френелума на езика, защото доцентът каза, че има "вързано езиче" . за жалост се прави с пълна упойка и доста ни е страх, но искаме да премахнем този пречещ фактор. според логопедката ни, много звуци не могат да се изговорят така и е възможно да има психологическа бариера. а освен това тя ни каза, че смята, че детето има алалия, от тази, когато разбира, но не може да говори, смята , че до 1 клас се наваксва и се настигат останалите деца в развитието. при нас, слава богу, очния контакт го има с всички и сме доста контактни. надявам се, проблемът ни да е в езичето, или по-малкото зло-алалия!

# 19
  • София
  • Мнения: 221
 Чудесни новини.  Simple Smile

# 20
  • Мнения: 12
Как е в момента детето,как се справя в училище?

Общи условия

Активация на акаунт