Отговори
# 45
  • Мнения: 6
Здравей Натали-Никол,за пръв път пиша за това,но ти заслужаваш отговор(не,че оценявам кой,какво заслужава...просто ми е трудно и лично...) Бременна съм-за 5ти път и нямам дете. Преди 11 години имам един аборт по желание,бях малка и глупава,стреснах се достатъчно за да пия противозачатъчни 5 години без прекъсване...после през 2005г.,вече живеех с мъжа ми от няколко години и решихме да започнем да опитваме за дете,оказа се,че съм си разтроила нормалната дейност на яйчниците(от непрекъснатия прием на хормоните) и не се получаваше. Забременях след 2 години - юни/2007г. и в 6-та г.с.,загубихме бебето,тъй като лекарите имаха съмнение за извън-маточна бременност ми направиха диагностична лапароскопия и казаха да изчакаме 6 месеца,преди да подновим опитите.След тези 6 месеца,аз нямах търпение да минат,не ни се получаваше до юли 2009г.,когато бях много щастлива като разбрах,че съм бременна и продължавах да съм щастлива до 20 г.с.,когато др.Димитър Марков откри малформация на бебето и прекъснахме бременноста в 21 г.с. в началото на ноември ,беше много тежко и психически и физически... самата процедура-предизвикване на раждането- около 20 часа,хипер контракции и накрая когато започнах да повръщам от болка извикаха един лекар от родилното отделение,който ми спука мехура и ми поставиха система,тогава ми се нормализираха контракциите и след 2-3 часа- изхвърлих плода(така  му се вика медицински-иначе ние си знаем как е). Доктор Марков ми каза да изчакаме 3-4 месеца и другия път още от 12 г.с. да ида при него(този лекар го препоръчвам на всички жени)... И така минаха няколко месеца - страх,плач,въпроси,търсене на отговори и причини,самообвинения... И през февруари спряхме да се пазим,не очаквах да стане бързо,но се надявах,стана веднага - от първия път. И пак голяма радост,този път го запазихме в тайна-суеверия,решихме да кажем след важния преглед.В 12 г.с. отидохме при др.Марков и той каза,че всичко му изглежда добре и , че още от сега може да потвърди,че бебчето този път е о'к, насрочи ни час за 18-тата г.с. за да видим тогава пак. И така аз се успокоих и бях щастлива,благодарна и очакваща. И така до началото на юни,когато както се разхождахме в парка-ми изтекоха водите,отидохме веднага в болницата,слава богу попаднах на него,лекаря на когото имам доверие-др.Марков-просто беше дежурен. Каза ми,че много съжалява и ,че няма шансове за бебето,този път бебока беше добре- а аз не,шийката на матката ми ,каза ми че следващия път лично той ще ме зашие,имаше впредвид серклаж,тогава още не знаех какво е това...И пак плач,въпроси,самообвинения и отчаяност... Някакси този път реших да поработя върху себе си,прочетох доста книги и си помогнах,повярвах отново,че мога да съм щастлива и да продължа живота си щастлива.И така пак няколко месеца почивка и след октомврийския ми цикъл,започнахме отново опитите за бебе и аз съм бременна! И ме е страх. В момента съм в 4-та г.с., имам 2 положителни теста,трябва да ми дойде утре-в неделя,направих си ги защото усетих,че съм бременна и от четвъртък имам леко зацапване кафеникаво,четох,че не е ненормално,може би е имплантационно кървене,незнам. Ще изчакам да мине и утре,почивам си ,лежа,моля се и ме е страх,от толкова много неща ,че ми иде да се ритна. Знам,че трябва да мисля и да се настроя положително,обаче на разума ми - му е много трудно да го обясни на сърцето!               Така,че Натали -Никол ти не си сама и аз също не съм,за съжаление сме много...защото съм сигурна,че на някоя жена и е по-трудно,отколкото на мен да пише за това

# 46
  • Мнения: 1 263
darato , стискаме палци!  Peace Наложи си да насочваш мислите си в друга посока, далеч от бременността. Пази си силите и нервите в очакване на добрият край. Остави ембриончето да си расте на спокойствие, природата си знае работата.  bouquet.

Прегръдки и кураж на всички от темата!  Hug

Моята история- имам дете на 4 години. В края на януари тази година бремеността ми приключи в 12г.с.  с диагноза "кухо" яйце. Причините вероятно бяха приемането на силен антибиотик в първите 20 дни от бремеността, за който други лекари ме бяха уверили, че е безвреден и който незабавно спрях след като разбрах, че съм бременна.  Confused  Коментара на гинеколога ми беше, че е често срещано (така прочетох и аз) и че няма проблем да пробваме отново за бебе след 3МЦ. Изследвания каза, че нямало нужда да правим и че до след 3 месеца организма ще е изчистен от антибиотика. След 4МЦ забременях от първият опит, чаках само да чуя сърце, за да се успокоя, че този път всичко ще е наред. Чухме го, БХС ни излезе добро, което още повече ни успокои. Ходих всеки месец на преглед, доктора ми не сметна , че е нужно да ме праща на фетална морфология в първото тримесечие. Този понеделник имах час за фетална морфология във второто тримесечие (при много добър специалист), бях в 23 г.с. Спокойни влязохме, обаче ни държа 3 часа и дума не продума, накрая ни каза, че бебето има тежки малоформации (вкл. омфалоцеле, за което Никол спомена) и ни препоръча незабавно прекъсване на бременността. С мъжа ми бяхме като в шок, не знаехме на кой свят се намирахме. Още вечерта ме приеха в болница.  Силно се надявах да не ме карат да раждам, защото първото си дете бях родила със секцио по мед.причини и нямах никакъв опит какво представляват контракциите и нормалното раждане, обаче се оказа точно това.  На другата сутрин ми дадоха да изпия 2 хапчета Mifepristone (Citotec, Cyprostol, cytotec, Gymiso, Mibetec, Misotrol) и мед. сестра ми сложи 2 хапчета отдолу. Започнаха болките. В 14.00 ме накараха да изпия още две хапчета и ми сложиха още две хапчета. Болките станаха непоносими, а отговорът на мед.персонал беше да чакам и да търпя. Нямах кръвотечение, на три пъти ме прегледаха вагинално, но имах само 2 см.разкритие. От прегледите започна да ми тече малко кръв, болките станаха ужасни, започнах да повръщам, психически си личеше, че въобще не съм добре и с молби на съпруга ми се съгласиха да ми бият обезболяваща инжекция и пак да съм търпяла, нямало друг начин, и да не съм викала да притеснявам другите от отделението. Искаха да натирят и съпруга ми да ме оставил сама, за да не гледал как се мъча, а в болничната стая нямаше други пациенти. Болките станаха неописуеми, направо ми се искаше да умра и мъжа ми реши да се обади на гинеколога да дойде да ми направят операция, защото въобще не съм добре. Докато говореше аз реших да опитам да напъна, поне малко болките да спрат и се оказа, че главичката му излиза. И така с всички сили напънах да излезе цялото. След това като чудо ми спряха всички болки, неразположение, главоболие. Мързеливите акушерки дойдоха, когато бях вече го родила, за  да му отрежат пъпната връв и изразиха възмущение как съм могла да им изцапам чаршафите, не можело ли да почакам още.  #2gunfire
  
Сълзите ми все още напират, също и депресивните състояния и мисли........
Поне година няма да опитваме за друго бебе.

Искам да попитам след кой месец се правят имунологичните и генетичните изследвания?  Този път сме решили, преди опитите да направим всички нужни изследвания и да вземем възможно повече професионални мнения по въпроса. Оптимизма за добрият край и чудото е много добро нещо, но понякога крайно недостатъчно, ако не се направят изследвания, които могат да посочат причината. Не смятам този път да подходя като "кон с капаци", макар че много ми се иска. Чух, че някои момичета пият фолиева киселина 8-10 месеца преди забремняване. За колко месеца би трябвало да се изчисти тялото от силен антибиотик, защото при мен явно 6 не са стигнали. Tired Вие имате ли информация по тези въпроси?

Още веднъж прегръдки и кураж за всички.   bouquet          На мен лично ми е много трудно да споделя как се чувствам, някак си не идват думите, нещо ми засяда на гърлото...   cry

Kаталина , благодаря за стихотворението!  Heart Eyes

Извинявам се за дългият пост.   bouquet  

# 47
  • Мнения: 6
Здравей Басис,благодаря ти за хубавите думи и много съжалявам за това,което си изживяла. С времето спомените избледняват,но никога няма да го забравиш...много е гадно,ама трябва да продължим !  Относно въпроса ти за изследванията-трябва ти много добър гинеколог за да те насочи правилно,след това да ги разчете и да не те шашка допълнително...Аз си направих всички ,които ми препоръча моят лекар. И мога да кажа,че успокояват,поне знаеш,че каквото зависи от теб си го направила.Пожелавам ти бързо възтановяване и психическо и физическо!!! Хубаво е да имаш доверие на доктора си,ако нямаш такъв-намери си. Важно е!   bouquet

# 48
  • Мнения: 5
zdravei  ne ne si sama az sashto predi niakolko dni pretarpiax prejevremenno rajdane i sega oshte se vastanoviavam i kolkoto i da ne pokazvam pred drugite bolkat mi az ne spiram da placha i se radvam che moga da spodelia s vas zashtoto u doma sichki me uspokoiavat no az ne sam dobre emocianalno nadivamse skoro da izleza ot tazi dupka pojelavam vi na vsichki vas skoroshna bremennost i da se radvate na zdravo bebche

# 49
  • Мнения: 1 263
petq_kris, darato , Яжка, благодаря за подкрепата!   bouquet

Всяко момиче само си знае какво му е вътре в душата...Аз гледам да си намирам някакво занимание, за да не го мисля. Но въпреки това мъката си е направила място завинаги в мен, не смятам да се боря с нея, помня я, за да ме държи в пълна готовност, да направя всичко възможно, за да не се случи пак, поне което  зависи от мен.
98% от обкръжението ми, на които споделих независимо дали приема или отрича абортите, ме подкрепи. Аз самата съм чиста пред съвестта си. Имаше една позната, която се опита да ме заплаши...но като и споделих подробности замлъкна. Истината е, че човек докато не му дойде на главата не знае как би постъпил самият той(и аз бях от този тип). Затова и не обясняваме с подроности пред всички, защото въпросът е много сложен, а на нас ни е такава природата, че много бързо хвърляме обвинението и упрека, ако не е нашата глава.

Относно следваща бременност определено ще е след година, въпреки че другият месец започвам 34. Това, което четох като истории на други преживели същото и в практиката на лекарите не ми позволява да намаля месеците.

Изследванията, които реших да кажа на гинеколога да ми даде направление или да направя сама са:

-кариотип/цитогенетично изследване/хромозомен анализ

-антифосфолипидни антитела (AФА)
-антинуклеарни антитела (АНА)
-антитироидни антитела (TAT, MAT)
-NK-клетъчна активност
-ембриотоксичен тест
(моля, ако някой има повече информация за този тест да сподели)
-изследване за тромбофилия

-изследвания за микоплазма, уреаплазма и хламидия


petq_kris , ако желаеш можеш да пишеш  и с български букви като натиснеш синьото квадратче EN горе в дясно  да стане на BP.  Hug  

Последна редакция: пт, 12 ное 2010, 05:52 от basis

# 50
  • Мнения: 98
Момичета,не бях писала доста време и за мое огромно съжаление виждам,че има още и още жени,претърпели моя ужас CryНе намирам думи,с които да опиша ада,през който минах...Не остава друго,освен да споделяме,да си поплакваме когато сме сами и да продължим напред с високо вдигнати глави и искрена вяра,че следващият път ще успеем!                                                                                                           basis,искам да ти кажа само,че след 5 месеца, след аборта ми(който беше в шестия месец),направих ин витро процедура,т.е. не е нужно да чакате цяла година,но това зависи от физическото ти възстановяване и най-вече от психиката ти.Аз физически се бях възстановила след аборта,психически...е,никога няма да успея да се излекувам на 100%,но успях да се взема в ръце и да си помогна,и започнахме ин витрото.За съжаление беше неуспешно.На следващия месец,след ин витрото,забременях по нормален начин,но направих спонтанен аборт.Въпреки всичко АЗ ЗНАМ,че ще имаме здраво бебче,което ще изпълни със смисъл живота ни!Момичета,не унивайте и не се поддавайте на депресията,защото само си вредите,с нищо не си помагате,освен да изпадате в тъга и самосъжаление,да си задвате безброй много въпроси,на които никога няма да намерите отговорите.А за да бъдете майки,зависи само и единствено от вас...а мъжете ни са само помощен персонал в това начинание Simple Smile Wink  bouquet

# 51
  • Мнения: 749
basis не знам какво имаш впредвид под ембриотоксичен, но ако е имунитет срещу бременността ето един линк:

http://sofia.domino.bg/firmi/ivf-todorovi/nav/iso.htm

Какво мислиш да пускаш за тромбофилията- гледам, че са много неща( PAI - 1 4G/5G, Мутация Prothrombin G20210A, Мутация MTHFR C677T, Фактор V Leiden), но всичко ли се пуска?

# 52
  • Мнения: 1 263
nadindf, вероятно това имат предвид:

-промени в Т-клетъчната активност, ембриотоксичен тест (ЕТА)

Една прясна тема:
Какви изследвания след повтарящи се спонтанни аборти?
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_smf&Itemid=9999 … amp;topic=43737.0

Kаталина, прегръдки!   bouquet Има голяма вероятност моите проблеми да са се получили заради приеменето, а после и заради непълното изчистване на организма ми от един специфичен антибиотик, затова сме решили да почакаме малко повече.

ПС.                                Диагностично поведение при жени с повторяема загуба на плода:

Според приетото в клиничната практика поведение, предложено от Американската колегия на пулмолозите, на скриниг за тромбофилия подлежат всички жени с анамнеза за две или повече неуспешни бременностти. При жени с повече от три аборта в ранен срок на бременността се извършва изследване на APLA, а при жени с повече от три ранни аборта и един или повече аборти в по–късен срок на бременността се извършва генетично изследване за вродена тромбофилия. При тежка хипертония на бременността, прееклампсия и изоставане във вътрематочното развитие на плода се извършват имунологични и генетични изследвания за вродени или придобита тромбофилия. Паралелно с това се извършват хормонални изследвания, уточняващи функционалната активност на щитовидната жлеза и на яйчниците както и имунологични изследвания за наличие на органно -специфични антитела в т. ч. ТАТ и МАТ. При болните от диабет се проследява метаболитната компенсация на диабета и се лекуват съпътстващите го усложнения. Поради това, че след всяка следваща неуспешна бременност, рискът от повторяемост на загубите нараства, през последните години се възприе концепцията за предварително планиране на бременността при жените с висок риск.
Предварителното планиране на бременност включва цялостен комплексен диагностично – терапевтичен подход преди и през бременността Планирането на бременността се извършва от опитен екип от лекари, работещи по проблема за повторяема загуба на бременността, но лечението се провежда от най–опитният между тях.. Необходимостта от мултидисциплинарен подход при планирането на бременност се наложи, поради множествеността на изследванията и консултациите, които трябва да се осъществят. Екипът от лекари се състои от генетик, имунолог, ендокринолог и акушер – гинеколог, те не само планират, но и проследяват протичането на бременността.

Източник

Последна редакция: сб, 13 ное 2010, 13:06 от basis

# 53
  • Мнения: 98
Привет,basis Wink Разбирам за какво става въпрос при теб и ти желая тази една година да мине неусетно и след това Девичката да ви дари със здрави дечица,успех ти желая от цялото си сърце newsm17

# 54
  • Мнения: 1 263
Kаталина, newsm17
nadindf, явно всичко се пуска.

Още полезна информция:

Диагностика и терапия на спонтанните аборти

"Един от основните въпроси е кои жени и кога са показани за диагностично уточняване. Изследвания могат да се правят както след регистриране на загуба, така и по време на настояща бременност. Най-добре е, обаче, всички изследвания и консултации да са проведени преди планиране на следваща бременност. След първична консултация, показани за изследване са следните групи пациенти:

1. Жени без живородено дете, с анамнеза за два или повече последователни спонтанни аборта (преди 22 г.с.);
2. Жени без живородено дете, с анамнеза за едно или повече мъртвораждания (след 22 г.с.);
3. Жени без живородено дете, с кървене ex utero по време на настояща бременност и анамнеза за един спонтанен аборт;
4. Жени с едно живородено дете и последващи два или повече спонтанни аборта;
5. Жени с едно живородено дете и последващи едно или повече мъртвораждания;
6. Жени с анамнеза за ретардация на плода при предшестваща бременност;
7. Жени с ретардация на плода при настояща бременност;
8. Жени с анамнеза за прееклампсия при предшестваща бременност;
9. Жени с прееклампсия в настояща бременност.


Диагностични панели
В зависимост от общата и акушерска анамнеза на жената, лекарят назначава един или повече от следните диагностични панели:

1. Панел за тромбофилия: генни мутации, асоциирани с тромбофилия (G1691A в гена на FVL, G20210A в PR, C677T в гена на MTHFR, генетичен вариант в гена на тромбоцитен гликопротеин IIb/Ша - носителство на хап-лотип А2, 4G/4G PAI-1) и антифосфолипидни антитела;

2. Панел за тиреоидна функция: FT4, TSH, анти-тиреогло-булин и анти-ТРО антитела;

3. Имунологичен панел: антифосфолипидни антитела, други автоантитела (ANA, dsDNA и др.) периферни CD3-CD56+CD16+ NK лимфоцити;

4. Медико-генетично изследване: цитогенетичен анализ за изключване на носителство на балансирани хромозомни изменения."

http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=vi … 869&Itemid=19

Последна редакция: пн, 15 ное 2010, 05:14 от basis

# 55
  • Мнения: 98
здравейте момичета съжалявам много за това което ви се е случило и аз миналата година бях бременна но за мое нещастие бременността ми завърши с аборт в 3-я месец в началото ми кървеше започнах да пия лекарства за задържане спря да ми кърви и  в 3-я месец се разбра че са близнаци и едното е по малко а другото по голямо при самото сближаване по голямото натиска по малкото нещо такова и спира пулса и на двете направихами кюртаж но задържах съсирена кръв пак ме чистиха и пак задържах съсирена кръв едвам ме оправиха да се премахне кръвта след кюртажа вдигнах висока температура и ме оставиха в болницата за 1 седмица на системи за да ми смъкнат температурата и нивото на левкоцитите.Такъв ужас преживях че немога и няма да го забравя никога сега мислим да пробваме пак но док. каза че съм имала гъбички исписвами стана 3 месеца лекарства и горе долу се премахнаха беше ми изместена малко матката ходих на нагревки и сега е добре.Док.каза че ако решим да пробваме трябва да пия 1 месец фолиева киселина и след това още като ми закъснее да почна да пия дуфастон и аспирин протект .още ме е страх като се сетя за миналогодишната случка но искаме да си имаме бебче

# 56
  • Мнения: 98
pipi_4orap4eto(petq),искрено съжалявам за загубата ви spoko Всички,които пишем в тази тема сме минали през всички кръгове на ада и бъди сигурна,че те разбираме и подкрепяме  bouquet Пишеш,че те е страх да подновите опитите за забременяване,стресирана си от преживяното,което е абсолютно нормално,и мен ме е страх,адски много ме е страх,но искам да бъда майка,а моят прекрасен съпруг да стане татко.Страха няма да си отиде,болката няма лесно да я преодолееш,но ако не се вземеш в ръце и не повярваш в собствените си сили,мила,няма как да си помогнеш.Голата истина е,че всичко зависи само и единствено от теб...и,ако искаш да станеш мамичка на едно сладко детенце просто действай WinkУспех,стискам ти палци newsm51

# 57
  • Мнения: 749
pipi_4orap4eto(petq) знам колко абсурдно и далечно ще ти се стори това, което ще кажа, но всичко ще мине, с времето ще се успокоиш и ще събереш сили за нова битка. Аз съжалявам, че нямаше някой, който да ме ритне отзад и да ме постави на мястото през всичките тези месеци. Може би нямаше да загубя толкова много време, но какво да се прави- всеки по свой начин ги преудолява тези неща, някои по-бавно.

Момичета, а знаете ли дали към АГ болниците няма кабинет, който да се заеме с тези изследвания, или поне някаква насока да дават- аз с моя мисед в 11 г.с. май няма да се класирам де, защото още нямам два аборта  #Cussing out , но все пак тая някакви надежди, че някой може да ми обърне внимание, за да не се повтори пак сценария.  А миседа какво е- май не е мъртво раждане, но не го водят и спонтанен аборт  newsm78

# 58
  • Мнения: 1 263
pipi_4orap4eto(petq), силна прегръдка и от мен.   bouquet Всички ни е страх. Минали са достатъчно месеци, щом и доктора ти е дал зелена светлина, време е да оставиш миналото и спомените зад гърба си и да гледаш само напред, твърдо вярвайки в добрият завършек на нещата.  Heart Eyes

nadindf, напротив, трябва да се изключително щастлива, че не попадаш в рисковите групи.   bouquet Това означава, че вероятността, за една прекрасна бременност е в пъти по -голяма за теб.  Hug
 Мисед аборт е вътреутробно загиване на плода и задържането му в матката.
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=vi … 645&Itemid=37

ПС. За причина за единичен спонтанен аборт може  да прочетеш тук-TORCH инфекциите.  

 

Последна редакция: вт, 16 ное 2010, 09:04 от basis

# 59
  • Мнения: 98
наистина сте прави всичко зависи от мен мисля да пия фолиева киселина до 5.12 и да започнем опитите за бебе,чувствам че съм готова да стана мама но до тогава ми е нужна и вашата подкрепа

Общи условия

Активация на акаунт