Отговори
  • Мнения: 623
еми това ми е въпроса.нека вече по-опитните да се включат  Grinning

# 1
  • Мнения: 23
Знам, че за по-хубава кърма е хубаво да се яде нещо сладко-шоколад и мед например.Мойта педиатърка, казва -ориз и картофи,от подправките, бебетата обичали кимиона newsm78 . Да се избягва-лук, чесън,кисело зеле. От липовия чай също съм чувала,че кърмата ставала по-сладка.

# 2
  • Мнения: 305
Според моята педиатърка не трябва да ям-боб, леща,зеле,цитруси,фъстъци,мед,шоколад,яйца,кафе,газирано и алкохол.Но според менвсичко в ограничени количества е полезно.

# 3
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 204
Знам, че за по-хубава кърма е хубаво да се яде нещо сладко-шоколад и мед например...
Да се избягва-лук, чесън,кисело зеле.

Шоколадът може да възбуди бебето. Не смятам, че шоколадът и медът правят кърмата "по-хубава". Лукът и чесънът пък точно обратното- ароматизират кърмата и на бебетата им харесва. Киселото зеле е за предпочитане пред прясното, доколкото знам.
А сложих "по- хубава" в кавички, понеже смятам, че такова определение не съществува. Кърмата по качество и количество се произвежда точно за бебето, което я яде.
изобщо- по темата има писано толкова много, че свят ми се завива! Една търсачка върши чудеса. Ето само един малък пример.

http://missby.wordpress.com/2008/01/26/bf-food/

# 4
  • Мнения: 6 365
Едва ли има рецепта, която да направи кърмата "хубава" на вкус, ако става въпрос за нашия вкус на възрастни.

Освен това съставът на кърмата откъм белтъчини, мазнини и млечна захар е почти постоянен- не може да стане много по-сладка, отколкото е.

От друга страна е добра идея да се хапва мазна рибка, полята със зехтин: проучванията показват, че може да се постигне промяна в състава на мастните киселини така, че кърмата да има повече "градивни елементи" за мозъка на бебето.

За щастие такива елементи не липсват в кърмата на нормално хранеща се жена- липси са наблюдавани в кърмата на доста недохранени жени в Африка. Аз обаче като фен на рибата обичам да се презастраховам и да включвам в менюто си храни, съдържащи мастната кис-на, позната като DHA (абревиатура на много дълга химична структура с елементи на старогръцки). Холинът също не е излишен на младия мозък, а и на стария- затова си позволявам удоволствието да закуся с бекон с яйца.

Относно забраните- ако бебето не е алергично, едва ли някой може да реши да се наяде с два килограма ягоди, буркан фъстъчено масло и литър прясно мляко, а след това да кърми.

Подправките- според вкуса на бебето. Може и да му хареса чеснова кърма. На бебе Ачо му харесва. Кафето: внимателно. Алкохолът: още повече. Може да докара неприятен вкус на кърмата. Според някои правила ако си достатъчно трезва да шофираш, значи може да кърмиш. Няма нужда да изпомпваш и хвърляш кърма.

Още по-хубавото е, че кърмата май наистина попива вкусове- при нас с Ачо се получи нещо като настройка на вкуса и сега харесва домашната ни кухня, защото му е позната.

# 5
  • Мнения: 9 481
Mamacita Bandida  Peace

Да допълня-дори и да сте фенове на рибата (аз съм, но не ям често предвид вмирисването на цялата къща Crazy)-та добре е да приемате допълнително (4гр) рибено масло (без вит.А в него-предозирането му е опасно)-затова се купува риб. масло от подкожната мазнина, а не от чрния ѝ дроб!

Също -магнезий и калций. Иначе за нуждите на бебето просто се взима от нашия организъм.

Витамините-те са ясни..

Категорично лично аз не ям фъстъци и производните им.Мнооого силен алерген са, и дори при бебе без алергия-вероятността да направи такава е мн голяма.
Ограничавам газообразуващите храни-всичко останало консумирам  Wink

За разлика от бременността, при която имаше още един "филтър"-т.е. плацентата-сега такъв няма..и благодарение на лимфнта с-ма, достигат вещества от стомаха и тънките черва в кърмата-затова и има по-голямо значение какво и по колко консумираме.

# 6
  • Мнения: 161
мама89, мога ли да те помоля да дефинираш какво е за теб "по-хубава" кърма? по-калорична, по-вкусна или какво? За забранените храни е ясно - на първо място алкохол и кофеин-съдържащи храни и напитки, след това се нареждат газообразуващите и алергопровокиращите. Сладките изкушения едва ли ще направят кърмата по-сладка, но виж пикантните могат да изостят вкуса. Хапвай всичко с мярка.
По темата наистина има страшно много информация, просто трябва да се попресее. Успех!

# 7
  • Мнения: 1 125

Относно забраните- ако бебето не е алергично, едва ли някой може да реши да се наяде с два килограма ягоди, буркан фъстъчено масло и литър прясно мляко, а след това да кърми.

 Wink Брей! Може и още как! Сутрин си пия кафето с 1/2 литър мляко, но ако много малко съм спала - правя по-силно кафи с литър мляко.

Ягоди докато кърмя не съм яла в такива количества, просто защото не съм имала достъп. Но виж ако имах под ръка една щайга (тя е около 2 кила) ... повярвай, нямаше да й простя!

 Mr. Green Просто цитираните храни НЕ са вредни и не е опасна подобна консумация!

 Wink Съдържанието на мазнини в кърмата зависи от храната на майката - не само като състав, но и като количество. По точно, ако диетата е много бедна на мазнини, намалява и съдържанието им в кърмата.

# 8
  • Мнения: 9 481


 Mr. Green Просто цитираните храни НЕ са вредни и не е опасна подобна консумация!


Далеч не си права Peace

Хайде ако все още кърмиш, вземи 2кг ягоди, изяж ги (има ги вече на пазара) и пак ела да кажеш, че всичко е ок..или пък фъстъци/фъст.масло.
Първо не си го правила лично, и след това инфото ти е малко..недей да бъдеш толкова категорична Stop А това, че детето ти не е реагирало на 500-те мл мляко-само се радвай..доста обаче реагират за съжаление-затова и се препоръчва намаляне/избягване на консумацията им Peace


Кърмата съдържа предимно ненаситени мастни киселини. Кравето мляко съдържа животински мазнини, които не се усвояват - по-голямата част от тях се изхвърлят с изпражненията-това за сравнение...та какъв вид храна консумираш, богата на ненаситени мастни к-ни? Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 1 125
За ягодите - ами дъщеря ми си хапва по 150 г пюре ... така че аз и 2 кила да изям ... нали се досещаш колко е хипотетична вероятността въпросните алергени да попаднат в кърмата? Тоест ДА, те МОГАТ да попаднат, но това изобщо не е задължително.

За млякото - ами моят начин на хранене е бил такъв (и преди да забременея, и докато бях бременна, и сега), не съм счела за уместно да го променям. Никой и никъде не препоръчва да се намалява количеството на млякото ... ако няма основателни причини за това.

Не е вярно, че наситените мастни киселини от млякото не се усвояват ... напротив ... И защо свързваш млечните мазнини с ненаситените, които очевидно от другаде приемам?

# 10
  • Мнения: 9 481
Правѝ рзлика м/у суров прием на ягоди в случая, и пюре-при второто имаш обработки, които именно елиминират алергена-хистамин, в ягодките Wink
Имнно поради тази проста причина, детето ти не прави реакция. Дай сурови и гледай...


Съдържанието на мазнини в кърмата зависи от храната на майката - не само като състав, но и като количество. По точно, ако диетата е много бедна на мазнини, намалява и съдържанието им в кърмата.


Ето прочети повече за кърмата, за да разбереш, че това което си писала не е вярно:
http://karmene.greatnow.com/sastav.html#maznini


# 11
  • Мнения: 623
напълно съм съгласна с MTV  Peace
дори и аз със скромния си опит знам,че ягоди,цитруси и прясно мляко са напълно ЗАБРАНЕНИ  Naughty

# 12
  • Мнения: 152
Чак пък напълно забранени Thinking
Млякото в нормални количества е позволено/не говорим за майки с деца, които имат АБКМ/, цитрусите влияят различно на всеки, не се препоръчват защото са силен алерген, както и ягодите. Същото важи за фъстъците. Ама силно казано е "забранено". Ограничено- виж това е друга работа. Peace

# 13
  • Мнения: 1 125
напълно съм съгласна с MTV  Peace
дори и аз със скромния си опит знам,че ягоди,цитруси и прясно мляко са напълно ЗАБРАНЕНИ  Naughty
За разлика от бременността, при която имаше още един "филтър"-т.е. плацентата-сега такъв няма..и благодарение на лимфнта с-ма, достигат вещества от стомаха и тънките черва в кърмата-затова и има по-голямо значение какво и по колко консумираме.[/color]

 ooooh! Как ви ги раждат главите тия глупости просто се чудя ...

Консумирам си смело и цитруси, и ягоди и мляко ... и съм напълно убедена, че не са опасни.

Хайде сега, като си позволявате да пишете без да мислите, обяснете ми по кой точно начин е вредно млякото, че и да е забранено? Знаете ли колко М Н О Г О бебета се хранят с обикновени АМ, и давате ли си сметка, че с всяко шише приемат МНОГО повече краве мляко, милиарди пъти повече, отколкото би могло да стигне до тях чрез кърмата?

Абе вие знаете ли какво е това хистамин? Какво точно му е действието? В какво точно количество се съдържа примерно в цитираните ягоди? А знаете ли що е туй степенен показател? Давате ли си сметка какво количество хистамин в крайна сметка би стигнало до бебето?

Ще вземе някоя млада майка да ги изчете тия глупости, че ще вземе да се впрегне гладна да седи заради черните ви очи ...

MTV, аз се обзалагам, че за 10 дни мога чрез храненето си да намаля мазнините в кърмата си ... ти приемаш ли ръкавицата? Между другото това важи и за всички останали бозайници, не само за хората ...

# 14
  • Мнения: 9 481

Абе вие знаете ли какво е това хистамин? Какво точно му е действието? В какво точно количество се съдържа примерно в цитираните ягоди? А знаете ли що е туй степенен показател? Давате ли си сметка какво количество хистамин в крайна сметка би стигнало до бебето?

Я, миличка, ме осведоми по въпроса, че не знам Laughing




 ooooh! Как ви ги раждат главите тия глупости просто се чудя ...

Хайде сега, като си позволявате да пишете без да мислите, обяснете ми по кой точно начин е вредно млякото, че и да е забранено? Знаете ли колко М Н О Г О бебета се хранят с обикновени АМ, и давате ли си сметка, че с всяко шише приемат МНОГО повече краве мляко, милиарди пъти повече, отколкото би могло да стигне до тях чрез кърмата?

Моля те, не ми казвай че според теб АМ и прясното мляко от магазина са едно и също #Crazy...мн лошо би говорило...
Нали ако е така, никоя нормална майка нямаше да купува "обикновени АМ" newsm78-ам' директно кутийката от магазина и в шишето на бебето..ми то кравешко -нищо му нема Mr. Green

И не на последно място-давай това с мазнините в кърмата-приемам ръкавици, жартиери к'вот кажеш Peace
Имам 2 години 8 месеца и половина стаж като кърмачка-сега пак кърмя. Mr. Green
(ама искам да ми поясниш и как маймуните и разните други бозайници , които споменаваш и, които ядат САМО треви и плодове -те какво олио, зехтин, мас, или сланина ядат та имат и те мазнини в кърмата си Laughing..или нямат? hahaha)

Общи условия

Активация на акаунт