Докторантурата

  • 355 442
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 1 845
  • Мнения: 282
Е, плахо да се похваля с 5.75 на изпита по специалност! Следва английският...
Браво, поздравления! Ще видим при мен какво ще стане - имам още 10 дни. Интересно ми е това с устния изпит - при някои е било просто събеседване върху предстоящата тема на дисертацията, а при други е сериозен изпит с няколко въпроса. Явно всяко приемащо звено определя собствени правила на провеждане.

п.с. В какъв обем си разви писмената част от изпита? Аз прогнозирам да пиша около 3 листа голям формат. То за 3 часа едва ли ще може и да се напише повече, но се чудя дали ще е достатъчно? Питах секретарката във факултета, но и тя не беше сигурна и не ми отговори еднозначно, пък не искам да притеснявам преподавателите.
Зависи кое Ви е направлението,но аз като кандидатствах ни препоръчаха да има схеми,графики или поне някаква табличка.Основното е да не се притеснявайте и напред.Аз писах 8 стр. Успех,!!!

# 1 846
  • София
  • Мнения: 1 877
И аз писах 10 страници по основната тема, но аз пиша доста широко, а и правих графики и таблици. По 2 допълнителни теми, които се паднаха, лимита беше 1 страница, толкова и написах, т.е. общо 12 стр.
Това  в СУ ли е?
В СУ, да.

# 1 847
  • Мнения: 6 928
Здравейте, аз исках да попитам нещо, защото не помня - ако си отчислен с право на защита до колко време трябва да защитиш? И ако не го направиш в срок каква е процедурата после? Знам, че се плаща, но в какъв размер и каква е процедурата нямам представа... Предварително благодаря за отговорите!
Имаш 1 година от датата на отчисление за защита.
Таксата, ако трябва да платиш е бая соленичка - нещо около 3500 лв мисля, че беше.
Имам познат, който си плати, но като цяло е най-добре да защитиш. Ако си отчислен, остава едното писане + 2 презентации. Няма причини да не стане за 1 година.

# 1 848
  • Мнения: 5 407
И аз писах 10 страници по основната тема, но аз пиша доста широко, а и правих графики и таблици. По 2 допълнителни теми, които се паднаха, лимита беше 1 страница, толкова и написах, т.е. общо 12 стр.
Това  в СУ ли е?
В СУ, да.
В каква област ще е дисертацията? Избрала ли си тема? Сама ли си избираш научен ръководител или катедрата го определя?

# 1 849
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
Имам въпрос относно редовна докторантура, която е до 10.2020г. и раждане, което трябва да се случи през 08.2020г., дали може да се ползва еднократната помощ за майки студентки редовно обучение?
До колкото знам, с майчинство може да се отложи докторантура до 2 години, други особености има ли?

# 1 850
  • Мнения: 18 322
Да, имате право на тази еднократна помощ.

# 1 851
  • Мнения: 747
Да се похваля - 5,50 на изпита по специалност и 6,00 по английски език. Можете да си представите как валяха завишени оценки на изпита по език, щом аз с моето средно ниво на владеене и с купищата притеснения които имах изкарах отлична оценка.

Самият изпит е силно казано "изпит". Изпитващата ми отвори една страница и ми посочи 10 реда - четене и превод. След това ме попита за два термина от текста да обясня какво означават и ми зададе въпрос какво ще изследвам в дисертацията. Никакви въпроси от граматика - не питаха нито за времена, нито за морфо-синтактичен анализ. Не знам дали имахме някакъв страхотен късмет или просто здравата са занижили изискванията към този изпит. Хората които бяха много зле имаха петици, а тези на средно и по-високо ниво - шестици. От самия момент в който седнах при изпитващата до момента в който ми написа оценка не минаха повече от 5-6 минути. Чак съжалявам, че хвърлих толкова притеснения по този изпит.

Сега очаквам да мине факултетния съвет и да ме зачислят.

# 1 852
  • София
  • Мнения: 1 877
Сега очаквам да мине факултетния съвет и да ме зачислят.
Честито! 😊

# 1 853
  • Мнения: 747
Сега очаквам да мине факултетния съвет и да ме зачислят.
Честито! 😊
Благодаря!

# 1 854
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 293
Весела Коледа!
Пожелавам ви стойностни проучвания и академични постижения.

# 1 855
  • Мнения: 582
Здравейте! Поздравелния на зачислените докторанти! Аз се записвам в темата като кандидат-докторант в СУ, специалност "Връзки с обществеността".
Искам да попитам, текстът, който си носихте по английски книга от 100 стр. в сферата на специалността ли ви беше?
Трябваше ли да ви я одобят преди да я занесете на изпита или направо се явихте с нея в деня?

# 1 856
  • Мнения: 747
Здравейте! Поздравелния на зачислените докторанти! Аз се записвам в темата като кандидат-докторант в СУ, специалност "Връзки с обществеността".
Искам да попитам, текстът, който си носихте по английски книга от 100 стр. в сферата на специалността ли ви беше?
Трябваше ли да ви я одобят преди да я занесете на изпита или направо се явихте с нея в деня?
Да, обезателно книгата трябва да е по темата на специалността. Аз нищо не съм носила за одобрение предварително. Отидох директно с книгата на изпита.

# 1 857
  • Мнения: 18 503
Здравейте!
От доста време ми се върти идеята за докторантура по историческа специалност- като направление съм се ориентирала за Средновековна обща история. Бакалавър съм по историческа специалност в СУ и магистър по Връзки с обществеността пак в СУ(от което си образование във ФЖМК никак не съм доволна,но това е една друга тема).
Искам да запиша самостоятелна форма. Работя си на пълен работен ден по бакалавърската специалност и няма как да съм редовно.
 Въпроса ми е към записалите-успявате ли времево да се справите с ученето(при условие че имам и малко дете). ? Как се справяте?
Главно времето ме притеснява и то е много ограничено. Знам,че това е сериозна работа и ми се иска да дам на 100% от себе си, иначе не виждам смисъл.
Има ли изпити по език и специалност? Доколкото съм запозната няма. Как се случват нещата изобщо? Намираш си ръководител, разработваш 2/3 от работата и после? Четох разни неща,но ми се иска минали по пътя да кажат.
Насочила съм се към ВТУ. Или СУ.
И друг много важен въпрос-в случай,че си самостоятелна подготовка имаш ли часове на преподаване в университет. ?
Важно е да кажа, че амбиции за научна кариера нямам. И не искам да преподавам. Но го умувам от доста време и мисля,че трябва да го направя.
Единственото,което ме притеснява е,че не мога да говоря пред публика и съм доста стеснителна, а това е голям проблем.
Та в този смисъл много си чудя дали да се захващам. А пък от друга страна много ми се иска.

# 1 858
  • Мнения: 18 322
Познавам само един свободен докторант от СУ - не са го търсили за лекторски часове, нито за нищо.
Но от други университети и катедри съм чувала за свободни докторанти със сменена тема и върнат изцяло за преработка материал на катедрен съвет.
Общо взето - зависи от катедрата. И от научния ръководител.

# 1 859
  • Мнения: 18 503
Ужас. Не го ли съгласуват в процеса на писане с научен р-л? Дори и сам да си го разработил удачно и да се пригледа от ръководителя ти.
Аз имам лош опит със магистърската теза във ФЖМК-не попаднах на сериозен р-л и се прицаках.

Общи условия

Активация на акаунт